Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3150 / 3960
(#) KBal76 válasza Bell hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Hello! Használhatod az 555 Reset bemenetét. Pld. egy 100kohm-al felhúzod a Reset bementet a tápra, és egy kondival lehúzod a GND-re. Ekkor a tápfesz megjelenésekor a monostabil Reset állapotban van és csak később engedélyeződik a működése.
(Sajnos az 555 Reset áramköre nem túl korrekt, 1V felett már logikai "magas"-nak veszi a jelet. Vagy is az időzítés sokkal rövidebb lesz, mint az R*C időállandó. Ha korrekt lenne az RS bement, mint ahogy a Tr-Th, sokkal használhatóbb lenne az IC. De ez a ló már elszaladt..)
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2018
(#) jocka0012 hozzászólása Ápr 6, 2018 /
 
Üdv!Azt szeretném kérdezni , hogy NTD5865NL mosfetből felépített H hídnál van szükség külső védő diódákra vagy elég az ami a FET belsejében van?Ha nem elég akkor mivel "rosszabb " , mintha külső diódákat használunk a motor indukciója ellen?
(#) madzagos válasza madzagos hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Az a kérdésem volna hogy a példa kapcsolásnál a pirossal bekarikázott részen lévő ellenállásnak mi a szerepe? Odáig már eljutottam hogy a csövet be tudtam üzemelni, ha 5 voltot adok a lábaknak akkor szépen begyújtanak a lábaknak megfelelő számok.4017-es icvel szeretném meghajtani.
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Szia! Ez zseniális! Köszönöm, még jó, hogy megkérdeztem, mert sokkal bonyolultabb megoldásokon gondolkodtam.
(#) Bakman válasza jocka0012 hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Hátrány akkor lehet, ha nagyobb frekvenciájú PWM jellel hajtod, a dióda által okozott melegedés is a tokot fűti. Ilyenkor érdemes Schottky diódákkal kiegészíteni a H hidat.
(#) Gafly válasza madzagos hozzászólására (») Ápr 7, 2018 / 1
 
Szia!
Azt értem hogy nem érted, mert szerintem sem OK a dolog. Bár ha meglenne a többi része is, akkor talán. De hagyjuk is, szerintem inkább ebből az adatlapból indulj ki: ZM1050
Az általam fontosnak tartott részekből csináltam egy nyers fordítást (hátha másoknak is jól jöhet még):
Idézet:
„A cső elsődlegesen tranzisztoros vezérlésű áramkörökhöz készült.

A pulzáló tápfeszültség (célszerűen félhullámú szinusz) a tiszta molibdén katódok egyikének fénylését eredményezi. A pozíciót az határozza meg, hogy melyik indító (starter) elektróda feszültsége magasabb pár volttal a többinél.

Indító (starter) ellenállás: 330 KOhm, (minimum 100 KOhm, maximum 470 KOhm)
Indító (starter) elektróda feszültség: 5 V, maximum 30 V.
Indító (starter) elektróda áram: 50 uA

Az egyenirányított tápfeszültségen nem lehetnek tüskék. A 33nF-os sönt kondenzátor ezt a célt szolgálja.
Az indító (Starter) ellenállást a csőfoglalat közelében kell elhelyezni.”
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2018
(#) madzagos válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Szia!
Az adatlap nekem is megvan az összes elérhető dokumentum meg van. Tranzisztorral lehet kapcsolni a szegmenseket. A 4017 -tel szeretném meghajtani. Összekötöttem a 4017 kimeneteit de a számok random módon működnek. Nem az ic kimenetének megfelelően. Szerintem a kérdéses ellenállás a földre húzná a nem használt lábat.
(#) Gafly válasza madzagos hozzászólására (») Ápr 7, 2018 / 1
 
Igen, csak kicsit szerencsétlenül van rajzolva, mert az nem derül ki, hogy az összes többinél is kell.
Ez talán jobb leírás.
Kicsit csalóka, hogy az anód van földön, és katód kapja a negatív nagyfeszültséget.
A mellékelt kivágás szerintem jobban átlátható...
(#) jocka0012 válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Rendben.Köszönöm!Akkor elképzelhető , hogy ha védődióda nélkül hajtok meg egy motort H híd elrendezésben , akkor nem is maga a FET megy tönkre hanem a belső diódája lesz zárlatos?
(#) Bakman válasza jocka0012 hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Ilyen nem lehet, a FET-ek belső diódája egy melléktermék ami szorosan kapcsolódik magához a FET-hez, annak szerves része.
(#) jocka0012 válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Köszönöm a segítséget!
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Nagyon jó, érdekes leírás, de Sanyink el lesz egy ideig a fordítással.
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
Jó lenne látni mellé a rajzot is amit épít...
(#) madzagos válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 7, 2018 /
 
A lényeget már nagyjából kihámoztam belőle.
(#) amitech hozzászólása Ápr 8, 2018 /
 
Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, hogy a Wago alupasztája használható az átlátszó-narancs karos kötőelemekkel is, vagy csak a bedugós verziókkal? 2,5-ös tömör aluvezetéket kellene összehoznom 2,5-ös sodrott rézzel. A pasztából kerülhet a sodrott réz vezetékre is? Tömör verziónál úgy láttam, hogy teljesen fel kell tölteni a kötőelemet.
(#) kadarist válasza amitech hozzászólására (») Ápr 8, 2018 /
 
A kérdésed helye: Bővebben: Link.
(#) kriszrap hozzászólása Ápr 9, 2018 /
 
Üdvözlet .
Pc táb kapcsolása
Egy labortápot szeretnék készíteni egy lm317-tel de csak annyi a problémám hogy 12v kevésnek tartom így egy olyan pontot keresnél ahonnan többet letudnék szedni de nem tudom honnan lenne célszerű. Valaki tudna nekem segíteni vagy megjelölni a kapcsoláson? (remélem majd nem minden pc tápnak egyforma a kapcsolása....)
Segítséget előre köszönöm
(#) Stewe válasza kriszrap hozzászólására (») Ápr 9, 2018 /
 
Szerintem nincs két egyforma...
De keress rá, van ennek saját topikja!
(#) kriszrap válasza Stewe hozzászólására (») Ápr 9, 2018 /
 
Rendben köszönöm
(#) tbarath hozzászólása Ápr 9, 2018 /
 
Sziasztok,

Hálózati 230 Voltról szeretnék egyszerű 5 mm-es LED-et vezérelni. A cél egy egyszerű indikátor lenne, ami mindig jelezné, hogy az adott elosztóban épp van-e áram (be van-e kapcsolva), egy zöld/piros LED-es megoldással, piros ha nem és zöld ha igen. A piroshoz nyilván máshonnan lenne táplálva az áramkör, szóval akár mehetne arról a zöld LED is, csak egy biztonságos jelre lenne szülségem a 230V meglétéről.
Arra gondoltam, hogy egy szerelhető dugó belsejébe tennék valamilyen ellenállásosztót, és onnan jönne ki a jel, de ezzel kapcsolatban kevés a tapasztalatom és nyilván nem szeretnék senkit se megölni. Adja magát a megoldás, hogy beledugjak egy microUSB töltőt és onnan jöjjön a vezérlő 5 Volt, de ez eléggé overkill.
Mit javasoltok?

Kösz,
Tamás
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2018
(#) Epu2 válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 10, 2018 / 1
 
Üdv! Egy kis segédlet a mellékletben. A kondenzátor minimum 400 V-os legyen és ne elko, vagy kerámia. Kell egy soros ellenállás kb 1 kΩ az áramipulzosok csökkentésére. Egy soros dióda, amely bírja a 400V-ot. Majd a LED. A LED-del ellenpárhuzamosan egy másik, akár kisebb dióda, ami védi a LED-et és biztosítja a kondenzátor ellenirányú feltöltését. Ha zavar a villogása, akkor egy pici Greatz a LED-nek. A Greatz-re egyből a LED. Nem kell sokszáz voltosnak lennie.
(#) cupika97 hozzászólása Ápr 10, 2018 /
 
Sziasztok. Tudtok nekem ajánlani olyan step down convertert amin lehet a feszultséget, és az áramerosséget is állítani? Univerzális akku toltonek használnám.
(#) kendre256 válasza cupika97 hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
(#) cupika97 válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
4,8V 1800 mAh NiCd akkuhoz megfelelo lenne? Ilyen kijelzo jó lenne?
(#) kendre256 válasza cupika97 hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Ezt az akkut fel tudod vele tölteni. A "kijelzővel" nem tudom mit szeretnél, két panel is van a linken, az egyik feszültséget és (jó nagy) áramot is mér, a másik csak feszültséget mutat.
(#) Gafly válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Idézet:
„A cél egy egyszerű indikátor lenne, ami mindig jelezné, hogy az adott elosztóban épp van-e áram (be van-e kapcsolva), egy zöld/piros LED-es megoldással, piros ha nem és zöld ha igen.”

Ezt úgy értsük, hogy ha van áram, akkor egy kétszínű LED-nél a piros LED világít, ha a kapcsoló ki van kapcsolva, és a zöld LED (de a piros nem) ha be van kapcsolva?
(#) cupika97 válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
A beállításhoz szukseges voltot, és toltoáramot beállítani. És hogy toltés kozben lássam. Két kijelzosre gondoltam.
(#) tbarath válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Köszi, megnézem, bár az kicsit másról szól.
Következő: »»   3150 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem