Fórum témák
» Több friss téma |
hello
az lenne a gond, hogy hogyan lehet pl. egy 7493-as számláló IC-t megoldani tranzisztorokkal, mert nincs nyitva semmi most és kéne, mert ez megoldaná, hogy megnyomsz egy gombot, áram on, mégegyszer, áram off help Johnny d
NAND-kapu sincs otthon? Abból lehet pl. egy élvezérelt D-flip-flop-ot készíteni, pontosan azt csinálná, amit szeretnél.
Mellékeltem néhány flip-flop megoldást.Nem tudom erre gondolsz-e?
nincs NAND sajnos, de a html-ben igen megvan ami kell
köszi
Helló! tudom már eltelt két év a hozzászólás óta amire reagálok. pbalazs altal javasolt számláló érdekelne engem is (ebben a topicban kicsit visszább.) Nekem 30 ról kéne visszafelé számolni 0-ig. Már nézegettem a 74ls192 adatlapját de hogy hogy lehetne kettőt összekötni arra nem jöttem rá, már majdem utána akartam kérdezni mikor megtaláláltam a módszert. Kérdésem még az lenne hogy pontosan mi a szerepe a CO és a BO illetve LOAD lábakank, hogy hozza létre az összeköttetést a két számláló közt? Ha jól emlékszem itt olvastam hogy a 10 alatti számoknál a 10-esek karakterét kioltja tehát nem 04 csak simán 4. Ez is érdekelne hogy valósul meg de ha nem itt volt bocsi amúgy jó 04 is . Azt sejtem hogy ha 30 ról akarok visszafelé számolni akkor az A,B,C,D bementetkre be kell adnom a megfelelő kettesszámrendszerbeli számot ( ide kell előtőét ellenállás?) és mivel csak le szeretnék számolni az UP láb fixen megy a testre a 10k-keresztül. Kérdées még az hogy ha eléri a nullát (ilyenkor mindkét karaktert kinulláza vagy marad 0 a kijelzőn?) és további Down jelet adok neki akkor átfordúl és újra 30 ról kezd vagy nem megy tovább? (én azt szeretném ha tovább nem tudna számolni hanem kűlőn egy másik gombbal/jellel a resetet kellejn használni a 30ra való visszaállásra (kapuzni kell???))
remélem mindenre rákérdeztem amire szerettem volna ja igen még az hogy akkor a jeladást hogy kell létrehozni ha mindjuk nem kapcsolót fogok használni hanem mondjuk valami érzékelőt? Az DOWN lábat akarom használni vagyis akkor most tápon kell tartanom és a számlálás érdekében lehúzni majd újra fel tápra vagy ahogy arajzon van? és akkor közben mi legyen az UP-al? csak mert már kicsit megkavartak a hozzászólások.. Lécci segítstek!!!
Közben utánaolvastam , ha jól értem akkor pbalazs rajzán a tizesek karakterét kioltja viszont az egyesek 0-ja megmarad (tökéletes lenne ha tényleg így van )
Helló mindenkinek! Lenne egy kérdésem a 4511-es ic-vel kapcsolatosan ( 4510-es bcd-számláló és a 7 segmenses kijelző kőzé használnám) Hogy lehet megoldani a karakter kioltást? Pl két karakternél amikor 10 alatti szám jelenik meg akkor csak az eggyesek heliyértékén lévő szám világítson a tizesek helyén lévő nem. 7447-es icnél volt ilyen lehetőség gondolom itt is van csak nem tudom melyik láb vagy mi a megoldás?
Bár gondolom nem jó topicba írom, de nem találtam hirtelen erre alkalmas helyet.
Szóval olyan problémám lenne, hogy szeretnék csinálni egy 4bites számlálót. De úgy kellene, hogy 0 1 2 4 8 ... számolással működjön. A legegyszerűbb megoldás érdekelne. A d-tárolónak mi a hivatalos megnevezése? (pl.: JK flip-flop = 7476) Előre is köszönöm! Tamás Idézet: „A d-tárolónak mi a hivatalos megnevezése?” D Flip-Flop
Amit leírtál számsort, az tulajdonképpen a 2 hatványai szerinti lépéssor, vagyis nem számláló, hanem egy léptetőregiszter kellene neked, szerintem.
először tényleg bazira nem jó helyre irtad.
miaz hogy 0 1 2 4 8 számolás ?! 74373 Octal D-Type Transparent Latches
Igen, léptető regiszter... Ezt hogy a legegyszerűbb JK-ból elővarázsolni, vagy van külön ilyen IC is?
SN74LS164, 165, 166... Meg még egy jópár van ilyen.
Tárolóból is lehetne, de minek.
Üdv!
Ez egy jó topic! Lenne egy kérdésem: kéne egy viszonylag sok bites U/D számláló aminek a kimenetére kötnék egy D/A átalakítót, így lenne egy U/D elven változtatható feszültségem Tiltani kéne az átfordulást, és relative olcsón kéne IC-t választani, nem többezer ft-ért... Egyébként sajna itt kezdtem megoldást keresni, de nem sikerült: Ebben a fórumban nem érkezett hozzászólás Esetleg egy digipoti is lehetne a megoldás, de az drága, ill gombnyomásra reagál, és az nekem nem jó, mert Whitstone hidról jön az infó, és csak annyi, hogy plusz vagy minusz fesz...
Üdv!
Szükségem lenne egy olyan IC-re ami tud fel illetve le számlálni 1 - 6-ig, a 6 kimenetén (tehát nem BCD kódot szeretnék). Ha eléri a 6-ot utána újrakezdi, ugyanúgy lefelé számlálásná is, 1 után a 6 jönne aztán 5 és így tovább. Gondoltam már arra hogy egy 74193-mal számlálnék és a BCD-t egy 7445-ös alakítaná decimálisra, de minig resetelni kéne a BCD 15 és a 6-nál a 74193-at. 6-ig való számlálást biztos egyszerűbben is meg lehet oldani.
Pedig nincs egyszerűbb megoldás. Főleg, ha 1-2-3-4-5-6-1- láncot akarsz, a 0 kihagyásával, mert akkor még a párhuzamos betöltést is meg kell oldanod, nem jó a reset. Én ilyet egy bemenetválasztónál csináltam anno (kapcsrajz nem készült, ne is kérd). Csak nem az lesz belőle?
Segitséget kérek. A 45707 hozzászólásban van egy kapcsolás egy számlálóról. Hogy lehet megcsinélni hogy több 7szegmenses kijelzőt lehessen egymás után kötni?
Sziasztok!
4040-es icböl szeretnék számlálót készíteni ami egyenlöre gombnyomásra egyel nagyobbat jelez binárisan. Csak egy egyszerü kapcsolási rajzot kérnék valakitöl összedobni mert az adatlap alapján nem sikerült összeraknom Kösz... Szokj le arról, hogy indokolatlanul nagybetűket szúrsz be a szavakba, ez itt nem divat. Javítottam. -- kobold
Bocsánat nem szokásom csak a PDA-m valamiér ezt produkálja.
Valaki értelmes hozzászólás?
Hali!
Mit kell ezen rajzolni? A 16-os lábra adsz tápot, a 8-as a test. A 10-es lábra adod a jelet, amit számolsz, a 11-es lábon tudod "nullázni". A többi láb a kimenet, hogy melyik-melyik helyiérték, az az adatlaból egyértelműen kiderül.
74143-mal készitettem frekvenciamérőt vagy 10 éve
6 digites ledes, ma már nehezen beszerezhető, de nem is kell korszerűtlen, sokat fogyaszt, bár a ledes kijelző jobban látható pl sötétben. ez az ic. akkor szupi volt, mert egyben volt számláló, tároló, kijelző meghajtó
Én pedig ezt csináltam. Reset a földre a jel pedig egy nyomógombon keresztül a +.
És összevissza csinálja a dolgokat. Ha közelitem a gombhoz a kezeem folyamatosan villog... köszi
1. A táp szűrve van? (100n)
2. Pergésmentesített a nyomógomb?
9V elemröl megy de most beforrasztottam egy 100n kondit de ugyan az.
Ha az áramkörtől 20 cm-re levő elemhez hozzáérek minden elmozditás nélkül, szintén nagyon gyorsan elkezd számolni (a nyomógomb ekkor le van szedve) Az jutott eszembe, esetleg váltó kapcsoló vagy gomb kéne és ha nincs benyomva, földre van kötve... Úgy érzem valami fontosat nem tudok Nem értem mi nem működhet egy ilyen primitív áramkörben...
Ja igen, nem árt egy ellenállással a bemenetet valamilyen stabil állapotba tenni.
Mondjuk egy 1k-s ellenállással a testre. Ha szabadon hagyod a bemenetet, akkor ne csodálkozz, hogy furcsaságot csinál.
Na igen így mingyárt más
Köszi a segítséget ha valami nem megy még írok üdv.
Sziasztok.
Lehet én vagyok, hülye, sőt valószínű, de egy rakat adatlapot néztem olyan ic után kutatva, ami 9ig tud számolni, úgy, hogy van 9 kimenete és órajelre mindig egyel odébb ugrik a rajtuk a jel. Tényleg kerestem, de nem találtam Valaki elárulná mi lenne ez az ic?
Johnson-számlálót keress (pl. CD4017), a 9-ig számlálást megoldhatod a reset-vonalának vezérlésével.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |