Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
http://www.zen22142.zen.co.uk/Theory/neg_resistance/negres.htm (Legalul a teljes kapcsolás) Ezt építettem meg. Működött, de kellett volna hozzá még valami plusz erősítés az aktív hangszóró előtt. Számomra azért volt nagyon érdekes ez a kapcsolás mert negatív ellenállású eszközzel működik, ami itt lambda dióda helyetesítő kapcsolás. A lambda diódát 2 ellenállás és npn +1 fet tranzsztor alkotja. Amúgy a lambda diódát össze lehet rakni 2 fetből is. Kérdésem az lenne, hogyan ellenőrizhetem a fet-ek épségét? (A bip. tranzisztorok HFE-jét multiméterrel tudom ellenőrizni)
A nagyfrekvenciás P csatornás J-FET ritkább "állatfajta" ezért azt a trükköt használják , hogy PNP nagyfrekvenciás bipoláris tranzisztorral hellyetesítik.
Már megbocsáss, elég mazochista vagy, de lelked rajta. Szerezz egy alagút diódát, és nem kell szenvedni a helyettesítésével.
De lehetne a járt úton is haladni, egyenes vevőt is lehet építeni, és akkor közvetlenebb ráhatásod lenne az érzékenységre. De Te tudod.
Volt amikor egyenes vevőt építettem, de ilyet még nem tudtam,
olvastam pedig arról, hogy egy izlandi cinkszulfidból alagútdiódát gyártott, és aból csinált mindenféle oszcillátort, talán regeneratív vevőt is. Én nem tudok venni ilyet, 70-es évek eljén volt divatos gyártani meg nem akarok. 4 alkatrész, és kész az egyéni alagútdióda, ami önmaga, meg 4-5 egyébb alkatrész és kész a regeneratív vevő, oszcillátor stb. Bf 244 amit kb 250 ft ért megvehetek, meg 1 pnp meg két ellenállás. Tuneldiódát meg kereshetnék mindenfelé. Szerintem jó dolog, teszek még hozzá egy 2 tranz. erősítőt, és lehet olyan erős lesz mint az amivel néhány napja a dcf -et vettem. Jók a fet-ek csak féltem őket, Vagy magam hogy egy hibás fet miatt szívok. Szeretem ezeket a érdekes kapcsolásokat kipróbálni.
Mindenki úgy csinálja, ahogy akarja.
Nálam, ha adott egy feladat, (venni szeretnék egy távoli adót) akkor ahhoz tervezek egy a feladatnak megfelelő áramkört, megépítem, beállítom, és használom. Ha túl speciális a feladat, esetleg körbenézek az irodalomban, hogy mások hogyan csinálják, és azok tanulságait figyelembe veszem a tervezésnél. Nem építek százszámra semmilyen áramkört, csak azért, hogy kipróbáljam. Pláne, ha már a kapcsolási rajzból is megállapítható, hogy nem lehet valami nagyérzékenységű, mert ahhoz túl egyszerű. Dehát nem vagyunk egyformák, meg lehet tanulni valamit fordítva is, a kész áramkörökből leszűrni a tapasztalatokat, csak ez az út hosszú is, tévedéseket is tartalmazhat, és semmi nem mutatja, hogy az áramkör hibás, vagy rosszul építetted össze, vagy csak egy hibás, esetleg nem odavaló alkatrészt használtál.
Lényegében a noisy regen sikere miatt próbáltam ki,
hátha ez is jó lesz, nem lett, még vacakolok kicsit vele, majd szétszedem. A http://www.qsl.net/pa2ohh/05simrx.htm oldalon található egy fetes regen 4uv érzékenységű néhány hullámsávon, és milyen egyszerű. Azt szeretném kérdezni, A FET-ek épségét hogy tudnám tesztelni??
A multiméterem ellenállásmérőjével, félvezető mérés állásban. Általában mindegyiken van egy fokozat az ellenállás mérő részben, általában dióda jellel megjelölve. Ez a méréshatár alkalmas félvezetők ellenőrzésére. J-Fet ellenőrzésére majdnem olyan, mint a tranzisztor: G hez képest mindegyik csak egy irányba vezethet. D és S elektróda között üresben néhány száz ohm a csatorna ellenállása. Ennél kevesebb, az zárlatra utal. Mos . Fetek ellenőrzése ugyanazzal a műszerrel: G semmihez soha nem vezethet. Egy pilanatig a G-re adott + pozitív után a D-S ellenálása 0 ohm, ezt az S és G re adott negatív- feszültség lezárja a csatornát és szakadás lesz, védő diódás Fet nél a dióda ellenállását látni olyankor.
Köszönöm, ez hasznos volt, ez és más ismereteim alapján
lehetségesnek tartom azt is, hogy jfet nem is annyira ESD érzékeny mint egy mosfet, hanem inkább egy sima diódára hasonlít ebből a szempontból. A gate felől a két másik lábba egyik irányba vezet, a másikba zár mint egy sima dióda, (Ami gondolom megfelelő fesz. esetén kinyit mint a diódák szoktak, nem csak a zenerek)
Sziasztok!
Megnéztem a múltkori dcfDCF77 felvételemet a sSpeclLab-bal_és sikeresen kikódolta!!!!!!!!!! (tTöbbször rosszúul, de egyszer jól.) A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2018
Moderátor által szerkesztve
A frekvenciamérős beszélgetés áthelyezve ebbe a témába.
Sziasztok. Végre van jó érzékeny sztereó rádióm. Volt egy sztereó rádiós walkman rádió panel, amire panaszkodtam hogy nagyon érzéketlen. AN 7205 és AN 7025 IC-k voltak benne. Hiába építgettem erősítőket eléje, meg a 10,7 Mhz-re is, semmi nem segített rajta. Ha fordultam vele egyet, elveszítette az adót, hiába próbálgattam rá fülhallgató antenna helyett mindenféle mást. Valamint kaptam CD2003GP/GB rádiót, ami viszont monó, nem volt hozzá dekóderem. Az autórádiós dekóderek nem működnek még 3 Volt telepről. Sikerült összetörnöm azt a házat, amiben az AN IC-s rádió volt, lett egy ötletem, átmentettem az AN 7025 dekóder és FM KF IC-t a CD 2003 10. lábáról adtam át a KF jelet emennek a bemenetére. Kapott egy TDA2822 hang erősítőt, és most már kitűnően szól, sztereóban veszi a külföldet is.
Melyik jól ismert tuner érzékenységét tudhatja ez az általad összehozott vevő?
Nincs hozzá műszerem, de a CD2003 amit tudott monóban, szinte ugyanolyan lett sztereóban ezzel a kibővítéssel. 2uV érzékenységet ír 30dB jel-zaj viszonyhoz. A bővítés azt jelenti, hogy még egy rádió komplett KF erősítője jön a CD2003 után, azután a dekóder.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2018
Nem azt kértem, hogy mérj, hanem jó közelítéssel mit tudhat. Ezek után elgondolkodtam egy hasonló vevő összehozásán. 3,6V-os Li-ion akkuval működne, fejhallgatót hajtana, mint neked is.
A CD 2003 beszerezhetősége a kérdés. Mert nekem az bontásból származik. Akármilyen sztereó rádióból, amiben külön van az FM tuner, és nem eléggé érzékeny, a tunert kidobod, és a CD 2003-as rádiót teszed elébe, 10-es lába a KF kimenet, a demodulátor szűrője ez esetben nem kell oda, hiszen a következő rádióban lesz az. Lesz egy csúcs szuper érzékenységű rádiód, a hazai adókat antenna nélkül zaj nélkül fogja, semmilyen irányba elforgatva nem hallani zajt soha. A szerbek kevés zajjal, de stabilan sztereóban jönnek, fél méteres teleszkóppal.
Én egy román oldalról szoktam beszerezni amikor Nagyváradra utazok,nem tudom ,hogy külföldre szállit e,másképpen az ára kb 100 ft darabja.
Bővebben: Link
Szállítanak, de csak 25€ érték felett, DPD-vel.
Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2018
Egy másik URH tuner fokozat,(front end) csak egy olcsó Toshiba ic-vel
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2018
Működik, de egy része nem a konstrukcióhoz tartozik, csak ott tárolom
![]() Pl jobb alsó kicsi breadboard a potméterrel és piezo csipogóval egy egyszerű frekvenciaosztó. Meg legfelül a kicsi forgókondenzátor is csak oda lett lepakolva. (A nagy forgókondenzátor hozzátartozik) A többi egy polyakovmixeres dc vevő. A deszkán az oszcillátora. A nagy hosszú breadboardon van egy kikötött nagyf. erősítő , a mixer, az alúláteresztő szűrő, HF erősítő, tápszűrő az oszcillátornak. A frekvenciamérőt nem én készítettem. cw morzét tudok vele fogni, a környező országokból. 7 MHZ, 3,5 Mhz 5,5 Mhz, igaz 3,5-hez az osc. tekercsét ki kell cserélnem. Másik osc.-al megy más frekvenciákon is, hosszúhullámú jelet is lehet akár fogni vele. Morze cw hez jó, elméletileg az ssb adásokat is fogná, de azok nagyon torzak. Az AM adók szintén.
Van még jobb oldalt a kék drótos tekercs is, ami egy
egyszerű rezgőkört alkot, ami közvetlenül az antennáról érkező jelből a nem oda valókat hivatott kiszűrni. Ha be van kötve a rádiófrekvenciás erősítő akkor erre a rezgőkörre feltétlenül szükség van, mert a hálózati brum-ot és a Kossuth rádiót annyira felerősíti hogy a diódás polyakov mixer nem tudja kiszűrni. De mivel a rezgőkör ezeket lecsökkenti, (a hasznos jelet meg kevésbé,) így a mixer jól működik.
Sziasztok !
2017 elején egy rezgőkörhöz egy kéttranzisztoros egyszerű erősítőt csatoltam. Számomra meglepően jól működött. Nyáron megint összeraktam, A rezgőkör tekercsét hangolható tekercsre cseréltem, az erősítő első fokozata potmétert kapott hogy állítható legyen az erősítése a gerjedés elkerülése végett. Elég jól működött. Arra gondoltam, hogy bár a kapcsolás egyenes vevő, valahol visszacsatolás lép fel ez javítja szelektivitást és a érzékenységet. Persze ha nagyra veszem az erősítést gerjedés jön létre. Nemrég megint összeraktam, kipróbáltam, és rájöttem hol lehet a visszacsatolás. Ha az aktív pc hangszóró hangkábele és az antenna közelebb került egymáshoz, akkor a visszacsatolás növekedett, a hang hangosabbá, majd torzzá vált. A finomabb hangolást az erősítést szab. potméterrel végeztem. Szerintem a kéttranzisztoros erősítő a kh rf jelet is jól erősítette és ezt küldte a hangszórókábelen át vissza az antennába. A csatolás szerintem induktív jellegű, ezért a rajzomon transzformátort rajzoltam. Mi a véleményetek?
Regeneratív, helyett inkább csak audion szerű lesz
![]() Lásd csatolt irodalom .
Köszönöm a választ, de nem találom a szövegben a regeneratív leírását!
Mi a különbség a regeneratív vevő és a visszacsatolt audion között?
Az audion csak rácsegyenirányít - vagy tranzisztornál bázis-egyenirányít - és semmi egyéb, csupán az erősítő elem van kétszeresen kihasználva: RF és HF erősítést végez.
A regeneratív meg saját maga rezeg, vagy rezegtetve van, azaz a vétel mesterségesen meg van periodikusan szakítva, de az audionénál nagyobb erősítésen vesz, mert szorosabb a visszacsatolás.
Mert amivel Te találkoztál az visszacsatolt audionszerű működésre utaló jeleket mutatott.
Részletes regeneratív elv ismertetést keresd a RádióTechnika ÉvKönyv 2007-ben a 135. oldaltól.
Az nekem nincs meg, nem tudom elérni sem, azt tudom a
regeneratív vevőről, hogy egy oszcillátor, aminek szabályozni lehet, a visszacsatolás mértékét, és egy olyan állapotra állítják be, ahol még éppen nem következik be a gerjedés, ekkor az antennáról kapott jelet nagymértékben erősíti. Tehát egy oszcillátor ami közel áll a gerjedéshez. Ebből gondolom hogy szinte minden oszcillátorból lehet regeneratív vevőt csinálni. (Akár 7805-tel is) A gerjedés szabályozása nem csak a visszacsatolás mértékének szabályozásával, hanem az oszcillátor tápfeszültségének állításával is megoldható. Lényeg az hogy beállítsuk a gerjedésközeli állapotot! (Én legalábbis így ismerem, bocs hogyha nem pontos) A szupregnél meg túl kell vinni a begerjedési ponton. És szabályos időközönként újraindítani, és "megnézni" adott időegységnyi gerjedés alatt milyen szintet ért el az amplitúdó. Nagyobb ha több segítséget kap az antennáról. (Nem okoskodni akarok, csak leírom mit tudok most róla, így tudtok segíteni abban, hogy mit nem tudok pontosan) |
Bejelentkezés
Hirdetés |