Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   623 / 982
(#) sámli válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 20, 2018 3 /
 
Ha valaki kérdez és tudom rá a választ akkor válaszolok. Ha valaki kijelent valamit ami nem fedi a valóságot akkor beérem egy nincs igazaddal.
(#) manó10 hozzászólása Aug 20, 2018 /
 
Hali. Lenne egy kérdésem eph kialakítással kapcsolatban. Régi parasztházba került egy gázkazán. Ugyebár kell neki eph-t kiépíteni. A bökkenő az az hogy jelenleg nincs eph az épületben. Se lakáselosztó se semmi. Csak a villanyóra és a biztosíték. Az szabályos hogy az óra utáni első dobozból visszük a zöld sárgát 6-os vezetékkel? Ugye oda az órából jön a 3 vezeték. Fázis nulla és nullázó. 2,5 vagy 4 aluminium. Vagy mindenképpen meg kell bontani az órát és arról a ponról vinni ahol össze van kötve a nulla és a helyi földelés?
Köszi a válaszokat előre
(#) gordonfreemN válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Ha transzformátort tartalmaz a kettős szigetelésű eszköz ami legyen 230/200 mondjuk és hozzáérek egy ponton a 200V-os szekunder egyik kivezetéséhez akkor az le se sz.-ja mivel galvanikusan leválasztottam magam a hálózatról és földfüggetlen leszek?
Ez esetben nem folyik áram, nincs ami müköstesse az ÁVK-t?
Persze bajom se lesz?
Ha mindkét szekunder vezetéket megérintem akkor megint csak nem lesz hibaáram mert zártuk az áramkört és nem a földön keresztül?
Ha nem transzformátoros hanem kapcsolóüzemű az eszköz az változtat valamin a fentiek tükrében?

Tehát nem amiatt nem műkődne mert nincs földelve a készülék hanem mert galvanikusan leválasztottam magam a hálózatról meg az ÁVK-ról. Rosszul mondom?
(#) gordonfreemN válasza sámli hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Szóval tiltott vagy nem tiltott a sodrott kötés?
Legutolsó infóm nekem is az, hogy kupolfixel szabad.
Amit nem szabad az a forrasztás, mert egy lakástűznél a hiba felderitésekor a lágyforrasztott kötést nem lehet vizsgálni mivel leolvad. Plusz képes leolvadni magától is de ezt te már irtad.
De lehet csak helytelen választ olvastam valamikor valahol.
(#) BarnaPili válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
A kapcsolóüzemű berendezés ugyanúgy transzformátort használ, csak nem 50Hz-en.
(#) sámli válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
A kupolfixes rögzítés nem számít sodrott kötésnek még akkor sem ha egyébként előtte összetekered a vezetékeket. A forrasztás védővezetőnél tiltott, egyéb esetben ellenjavallt. A rákfenéje a dolognak, hogy neked kell igazolnod, hogy a forrasztott kötésed kielégíti a szabványok által a kötésekkel szemben támasztott követelményeket, míg kötőelem használata esetén a kötőelem gyártója ezt megtette. Elég életszerűtlen az, hogy védővezetőt kötőelemmel kötöd, a többit meg forrasztással.
(#) vargham válasza sámli hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Idézet:
„neked kell igazolnod, hogy a forrasztott kötésed kielégíti a szabványok által a kötésekkel szemben támasztott követelményeket, míg kötőelem használata esetén a kötőelem gyártója ezt megtette.”


Ez a lényeg. Nagyon sok más területen is így van, a szabvány betartása nem kötelező. De ha nem tartod be, akkor neked kell bizonyítanod, hogy a te megoldásod egyenértékű, vagy jobb. Dokumentációval, független mérési eredményekkel, mindennel. Az esetek 99,9 százalékában egyszerűbb a szabvány szerint dolgozni, a 0.1 % pedig megmarad a speciális eseteknek.
(#) Kovidivi válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Az ÁVK nem fog működésbe lépni, mert nála nem lesz hibaáram. Tehát a nullán és a fázison folyó áram megegyezik. Hogy aztán a transzformátor szekunder oldalán éppen téged ráz meg, vagy földbe vezeted (villanypásztor), esetleg hajszárítót műköstetsz róla, az mindegy. Nem fog leoldani. De ha a primer oldalon nyúlkálsz, és rajtad folyik áram (vagy próbalámpán), egyből lesz különbség a két vezetéken folyó áramok között.
(#) Oscar2 válasza manó10 hozzászólására (») Aug 21, 2018 / 1
 
Az óra utáni elő dobozt tekinthetjük főelosztónak, így semmi akadálya onnan vinni a zöld-sárga vezetéket. Sodrott rezet szoktam használni, amiből 4-es elég, mivel védve van (csatorna vagy cső). Áram-védő kapcsoló is szükséges a kazánhoz, célszerű ide rakni és akkor az egész ház védve van. Remélem tudtam segíteni.
(#) manó10 válasza Oscar2 hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Köszönöm a választ. Segített. Ha jól értelmezem akkor a legjobb megoldás az lenne ha az első doboz helyett esetleg falon kívül az első dobozra tudnék ültetni egy 4 modulos lakáselosztót. Ide betenni az Fi relét és egy kismegszakítót. És bekötni a nulla és nullázó sínt. Akkor innen mehet az eph a nullázó sínről.
(#) pucuka válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Te sohasem leszel földfüggetlen, mert a földön állsz. Ha esetleg szállni, vagy lebegni tudnál. De pont ez a baj, hogy Te földelve vagy (többé kevésbé a körülményektől függően, pl szigetelt talpú cipő). Ha egy leválasztó trafó szekunderét megfogod, akkor a szekunder azon kivezetése lesz földelve, amit megfogtál. Természetesen zárt áramkör nem lesz, áram sem fog folyni, hacsak a másik kezeddel nyúkálsz a másik kivezetés felé. Azt meg azért csak nem. Ha mégis, azellen nem véd semmi, ahogy a primer körben sem. Rajtad keresztül nem fog (legalábbis kis feszültségek esetén) akkora zárlati áram kialakulni, hogy a zárlatvédelem (kismegszakító) leoldjon.
(#) elektroncso válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Ha a leválasztó trafó szekunderét egy ponton érinted meg az ÁVK nem csinál semmit, hiszen az ő szempontjából nincs hibaáram. Természetesen neked sem lesz semmi bajod, hiszem nem alakul ki áramkör. Ezt jól írtad. Egy kis hibát ott vétettél, hogy
Idézet:
„leválasztottam magam a hálózatról és földfüggetlen leszek”

Te ugyanúgy földelt maradsz, csak a forrás válik földfüggetlenné. De gondolom csak elírtad.
Idézet:
„Ez esetben nem folyik áram, nincs ami müköstesse az ÁVK-t?”

Áram folyik, csak hibaáram nem ezért az ÁVK nem reagál.
Idézet:
„Ha mindkét szekunder vezetéket megérintem akkor megint csak nem lesz hibaáram mert zártuk az áramkört és nem a földön keresztül?”

Igen, nem lesz hibaáram az ÁVK szempontjából, te viszont áramütést kapsz és nincs ami leoldjon.
A kapcsolóüzeműnél ugyan ez a helyzet, az is csak leválasztó trafóval dolgozik. A bennük lévő EMI szűrő viszont "vicces" dolgokra képes. Ha elég sok van belőle akkor képes akkora hibaáramot összehozni szélsőséges esetben, hogy az ÁVK leoldjon tőle.

A földelésnek semmi köze nincs az ÁVK működéséhez. Az ÁVK akkor is elvégzi a feladatát, ha a lakásban egyáltalán nincs kiépített földelő hálózat és a földelt érintésvédelmi osztályba sorolt készülékek sincsenek leföldelve. Pont ezért kell beszerelni, mert önállóan is képes a védelemre. A földelés és az ÁVK két külön érintésvédelmi mód amit a magasabb biztonsági faktor miatt közösen építünk ki.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2018
(#) gordonfreemN válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Így igaz...
Értem már mi a gond a szakival akivel beszélgettél. Ilyen szempontból mindegy merre folyik a hibaáram, csak ne a nullán vissza. De azért írtam a földet, mert a legvalószínűbb azért mégis csak ez. Egyébként milyen életszerű (vagy legyen életszerűtlen ha nincs más) helyzet létezik amihez védőföldelés nélkül is leold az ÁVK?
Ha a vízvezetéket fogom, végső soron az is földelve lesz, ha a radiátorokon állok az is nagy eséllyel földelve lesz (persze ha nem akkor előfordulhat) talán ha van ÁVK és a bojlerben a vízkő felnyomja a fűtőbetétet ami megszakad, miközben a vízvezeték hálózat műanyag csöves, a lefolyó szintúgy és nincs beépítve földelés? Talán ekkor kialakulhat ilyen eset. Most több nem jut eszembe...
(#) elektroncso válasza gordonfreemN hozzászólására (») Aug 21, 2018 / 1
 
A hibaáram minden esetben a földbe folyik, ennek oka a hálózati struktúránk. A 400/230V-os alacsony feszültségű hálózat egy transzformátorral indul. A mi szempontunkból teljesen lényegtelen, hogy a trafó másik oldalán a primerkörben mi van (transzformátor-állomások, távvezetékek, erőművek...). Ezeknek a trafóknak a szekunder oldala kis teljesítmények esetén csillag kapcsolású, nagyobb teljesítmény esetén zeg-zug kapcsolású. Mind a kettőre az a jellemző, hogy van egy középső pontjuk, ez az ú.n. csillagpont és itt van először leföldelve a hálózat (csak az értékek érzékeltetése végett nálunk az új előírás 0,4Ω-os földelési ellenállást ír elő). Ezt a földelést jelöli a a TN esetleg TT hálózati struktúra jelében az első T betű. De a mi szempontunkból ez most lényegtelen, a lényeg, hogy a hálózat csillagpontja földelt. Ha te egy végponton megérinted a fázist a hibaáram minden esetben ide a csillagpontba szeretne visszajutni. Mivel kikerüli az ÁVK-t az leold. De a dolog ennél komplikáltabb. Elsősorban azért mert a TN hálózat esetén nem csak a trafónál van a forráshálózat földelve hanem sok-sok másik ponton is (többek között a lakáselosztónál is) így a hibaáram ezekhez a pontokhoz is visszafolyik, de ezek a földpontok is az ÁVK előtt vannak. Pont ez az oka, hogy az ÁVK után tilos leföldelni a nullát mert elméletileg az ÁVK működésképtelen lenne. Elméletileg! Gyakorlatilag mivel a nullvezetőn is van feszültségesés így egy nulla-föld összekötés az ÁVK-t leoldja hiszen a kialakult feszültségesés hibaáramot hoz létre. Egy esetben nem, ha a nulla a földel közvetlenül az ÁVK után van összekötve amikor is nem tud akkora feszültségesés jelentkezni ami érzékelhető hibaáramot hoz létre.
Röviden, tömören és helyenként nagyon egyszerűsítve ennyi.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2018
(#) kristikoma válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 21, 2018 / 1
 
Idézet:
„A földelés és az ÁVK két külön érintésvédelmi mód...”

Az ÁVK nem érintésvédelmi mód! Kiegészítő védelem a funkciója. Az más dolog, hogy a szabvány előírja több helyen a meglétét. Az érintésvédelmi mód közcélú hálózaton a Nullázás(TN hálózat).
(#) elektroncso válasza kristikoma hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Bocsánat, ebben igazad van! Nem önálló védelem. De műszakilag lényegtelen, hogy az utána következő fogyasztó fémváza földelt-e, egy testzárlatos készülék megérintése akkor is ki fogja oldani az ÁVK-t ha nincs védőföldelés. Műszakilag csak a forráshálózatnak kell földeltnek lennie. Természetesen az ÁVK nem helyettesíti a védőföldelést hiszen ha az nincs nem képes automatikusan áramtalanítani, csak akkor fog lekapcsolni ha már megtörtént az érintés ez pedig nem szerencsés.
Szóval a fémvázas (pontosabban az 1. érintésvédelmi osztályba sorolt) készüléket le kell földelni!
(#) gyuszo válasza manó10 hozzászólására (») Aug 21, 2018 / 1
 
Az elkészült munkát egy regisztrált villanyszerelővel igazoltatni kell.
Itt a nyomtatvány a kitöltéshez : Bővebben: Link
(#) Gafly válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Amelynek minden pontján el kell gondolkozni, hogy mit írunk be...
(#) sámli válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Talán inkább felülvizsgálót akartál írni. Egyébként csodás ez a nyomtatvány. MSZ 172/1 Már csak az a kérdés, hogy -72 vagy -86
(#) gyuszo válasza sámli hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Igen csodás, de ezt kéri a gáz szolgáltató és ez van hatályban jelenleg.
(#) freddyke hozzászólása Aug 21, 2018 /
 
A falba be kellene tennem utólagosan egy kötődobozt, ahol szürke gégecső megy. Szabályos U alakban kivágni a kötődobozt a két oldalán, hogy felülről bele tudjam csúsztatni a kettévágandó cső mindkét felét? Vagy szigorúan csak a cső helyén vághatom ki kör alakban? 1.5mm2-esnél vékonyabb tömör réz vezetékek vannak. Wago-val megtoldhatom 1.5mm2-essel?
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2018
(#) Gafly válasza freddyke hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Én simán rácsúsztatnám, de nem értek hozzá...
Már annak is örülni kell, hogy egyáltalán van cső
Idézet:
„1.5mm2-esnél vékonyabb tömör réz vezetékek vannak.”

Akkor nem tűzhelyhez megy
(#) gyuszo válasza freddyke hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
A 1,5 mm2- nél vékonyabb vezetéket cseréld ki 1,5 mm2 vezetékre teljes hosszában.
Egyforma legyen a keresztmetszet.
(#) Gafly válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
És akkor már nem kell "rácsúsztatni" sem
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2018
(#) gyuszo válasza Gafly hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Akkor már nem, de ha már kötődoboz érdemes 80-as perforáltat betenni, azon van 9 db kipattintható lyuk, még faragni sem kell.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2018

80 doboz.png
    
(#) freddyke válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Idézet:
„A 1,5 mm2- nél vékonyabb vezetéket cseréld ki 1,5 mm2 vezetékre teljes hosszában.
Egyforma legyen a keresztmetszet.”
Majdnem a képtelenség kategóriája lenne a fél lakást újravezetékelni egy új lámpa miatt, amire csak egy leágazás kell. Inkább szerzek ugyanolyan keresztmetszetű vezetéket. Miért probléma a kisebb keresztmetszetet nagyobbal toldani?

Idézet:
„Akkor már nem, de ha már kötődoboz érdemes 80-as perforáltat betenni, azon van 9 db kipattintható lyuk, még faragni sem kell.”
Jó, ha nem kell faragni, de a pláne az lett volna, hogy ne kelljen elvágom a vezetékeket. Ha elvágom és Wago-val toldom sem annyira rossz, de a legbiztosabb mégis a folytonos vezeték.
(#) pucuka válasza freddyke hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Már mások is mondták. Azért az egy év ottlakás miatt miért kel "átépítened" az egész szobát/lakást? Fogsz egy hosszabbítós elosztót, felfúrod a falra lámpádat, és kész. Egy évig csak el tudsz viselni egy pár drótot. Ha pedig hozzányúlsz, akkor a gányolásnak helye nincs, csak szabványnak megfelelően teheted.
Ha a vékonyabb vezetéket nem látható módon vastagabbal toldod, megtéveszted az esetleg utánad jövőt, és a grillsütőjét vidáman beledugja a konnektorba, hiszen elég vastag a vezeték. (amit lát)
A tulaj meg biztos örülni fog, ha szétcincálod a lakását.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2018
(#) freddyke válasza pucuka hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
A kérdés egy kicsit összetettebb, nem a fórum témája (a tulaj örül, hogy jobbá teszem a lakását). Fürdőszobáról van szó. Egy új leágazás miatt mindenhol újreavezetékelik az egész házat vagy lakást, ahol 1.5mm2 alatti vezeték van? Két lámpának nem mindegy milyen vezetéke van? Egyébként igazad van a megtévesztésben. Még kapható 1mm2-es vezeték, megcsinálom azzal.
(#) sámli válasza pucuka hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Idézet:
„Ha a vékonyabb vezetéket nem látható módon vastagabbal toldod, megtéveszted az esetleg utánad jövőt, és a grillsütőjét vidáman beledugja a konnektorba, hiszen elég vastag a vezeték. (amit lát)”

Ha a kiselosztóba toldja még el tudom képzelni, hogy a kismegszakítót nagyobbra cseréli, na de végponton?
(#) elektroncso válasza freddyke hozzászólására (») Aug 21, 2018 /
 
Ha elektromos átalakítás, bővítés történik egy régi épületben akkor az egészet az aktuálisan hatályban lévő szabványok szerint teljesen át kell alakítani, modernizálni. Egy lakás csak addig üzemelhet a régi már elavult szabványok alapján amíg bővítés, átalakítás stb. nem történik. Azzal, hogy te most hozzányúlsz átvállalod a felelősséget bármilyen baleset történik a későbbiekben. Ha halálos akkor a "műanyag lakat nem rohad le rólad" ahogy édesapám mondaná.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2018
Következő: »»   623 / 982
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem