Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   5 / 188
(#) bundyland válasza Feri007 hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
Nekem működik , csak éppen elolvastam hogy a 82uH lenne az optimális ill. a freki beállítása (550Khz)
csak azt nem értem hogy a Novak által belinkelt oldal leírása alapján hol tudom ellenőrizni ezt a frekit mert szkóppal nézve az 1 es és 2 es linket kb. 1Hz-t látok.
(#) Feri007 válasza bundyland hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
Külső frekvenciamérővel a pic 3-as lábán mérhetsz.
De csak akkor, ha fenn van a 1. jumper, vagy a 2-es, hiszen amúgy folyamatosan ugrál az f1 f2 között.
Külső mérésre nincs szükség, felrakod az 1. jumpert, és csökkented az L1-et, max 600Khz.ig.
(#) bundyland válasza Feri007 hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
Szóval ha jól értem akkor az 1 es jumper felhelyezésével
az LCD-n is látnom kéne a frekit? mert akkor valóban nincs szükség a külső mérésre. Érdekes mert ezt mintha próbáltam volna, de nem emlékszem hogy működött volna , de biztos ami biztos megnézem.
(#) Feri007 válasza bundyland hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
Igen, ha felrakod az 1. jumpert, nem húz meg a relé,
és az f1 frekit mutatja, ilyen formában:
00055000
Ez 550Khz-et jelent.
(#) Feri007 válasza Feri007 hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
Bocsi:
test link1 -> F2,
test link2 -> F1
(#) llaci56 válasza bundyland hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
A 82 uH akkor ideális, ha ezt az értéket írod be a progiba. Akkor ~0.556 MHz az alap freki.
Ha a belinkelt kapcsolást építed meg, és a mellékelt HEX-et töltöd a PIC-be, akkor 100 uH -s tekercs kell bele, és ~0.503 MHz az alap freki!
(#) bundyland válasza llaci56 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Háát meglehet hogy az angolommal van baj, sőt biztos hogy van vele baj , de a szerző szerint

10. Experts may like to adjust the inductor value to raise F1 to near 00060000 to obtain maximum resolution from the meter. An "L" value of 82uH is preferred instead of the specified 100uH (but you can't buy 82uH inductors in Bendigo).
(#) Feri007 válasza bundyland hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Na, megcsináltam az LC mérőt tegnap este.
Tehát Ezt
A tekercsről: Az a lényeg, hogy minél nagyobb legyen
a rezgőkör frekije, de ne csorduljon túl a frekvenciamérő.
82uH-1n az ideális. Ha nagyobb a tekercs induktivitása, nem lesz olyan pontos, de nem vészes. NEM kell más kódot 100uH esetén betölteni.
(#) bundyland válasza Feri007 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Én is így értelmeztem.
Amúgy megnéztem amit tegnap írtál, nem működött, hiába raktam jumpert rá majd letakarítottam a gyantát
a forr. oldalról és onnantól működött a frekikírás is.
Monjuk az érdekes hogyha ott volt valami zárlat is akkor hogy működött egyáltalán , de már mindegy is.
Nekem 530Khz körül rezeg.
(#) llaci56 válasza Feri007 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
A mérési elv:

A sorba kötött induktivitások értékei összeadódnak:
X1 uH + X2 uH = X1+X2 uH
82 uH esetén a freki – 0,556 MHz / a kondi – 1000pF
82 uH + ismeretlen uH esetén a freki – 0,503 MHz / ha a kondi változatlan, – 1000pF, -akkor az induktivitás = 100uH
100uH – 82uH = 18uH - / Azaz 18 uH az ismeretlen.

Vagyis nem mindegy, hogy mennyit von le a progi a kapott eredményből.
(#) llaci56 válasza bundyland hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
A gyanta NEM vezet!
(#) bundyland válasza llaci56 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Köszi, ezt sejtettem , csak gondolom beleragadt alá óndarab vagy nyákhiba volt esetleg nem tudom , de a lényege az volt hogy utána működött!
(#) p_istvan válasza llaci56 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Ennél azért egy kicsit bonyolultabb a dolog, az interneten számtalan helyen le van írva és ebben a topikban is több hivatkozás van rá.

Csak röviden: nullázáskor elvégzi a relével kapcsolt referenciakapacitás segítségével, a mérő kapacitás és induktivitás értékének pontos meghatározását is és ezekkel a mért! értékekkel számol a továbiakban a mérés során, egyedűl a referencia kapacitás értékének kell pontosnak lenni a precíz méréshez.

Üdv: P istván
(#) p_istvan válasza p_istvan hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Persze a 4 MHz-es kvarcnak is pontosnak kell lennie, de ez a feltétel általában teljesül...

Éppen az igénytelensége ellenére elért pontosság miatt népszerű.
(#) Ferkógyerek hozzászólása Máj 6, 2008 /
 
P Istvánnak teljesen igaza van, és ebben a topicban is már többször leírtuk hogy a műszer pontosságát kizárólag ! a Ccal induktivitás értéke határozza meg !
Ez a kondi minél jobban megközelíti az 1000pF-ot annál pontosabb a műszer. A rezgőkörben lévő többi alkatrésszel szemben csak a stabilitás a kritérium nem a nagy pontosság. Ha az induktivitás kisebb vagy nagyobb mint 82uH csak a méréshatárra van befolyással.
(#) llaci56 válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Ha nem így számol, akkor nem ér a nevem…

F1 = 1/(2*pi * ngyök(LC)) //Ccal nélkül

F2 = 1/(2*pi * ngyök(L*(C+Ccal))) //Ccal rákapcsolva a relé által

F3 = 1/(2*pi * ngyök(L*(C+Cx))) //Cx a mérendő cap.

Ebből némi rendezgetés után:

Cx = ((((F1/F3) * (F1/F3)) -1) / (((F1/F2) * (F1/F2)) -1)) * Ccal

Induktivitásnál:

F1 és F2 u.a. mint előbb.

F3 = 1/(2*pi * ngyök(C*(L+Lx))) //Lx a mérendő tekercs

Lx = ((((F1/F3) * (F1/F3)) -1) * (((F1/F2) * (F1/F2)) -1)) * (1/Ccal) * (1/(2*pi * F1))

Ha F1/F2 -t ki lehetne ejteni a megoldásból, akkor lenne elhanyagolható a tekercs induktivitása, mégha kevéssé is befolyásol. DE NEM LEHET!

A 4 MHz-es kavics pontossága indiferens, jó helyette a kevésbé pontos rezonátor is.
(#) Ferkógyerek válasza llaci56 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Az alábbi címen:http://www.astlab.hu/lcm/mereselv.html
le van írva a mérési elv. Bár a kapcsolás nem teljesen ugyanaz de a mérés folyamata megegyezik.
De mivel én inkább gyakorlati ember vagyok ezért kipróbáltam és a 82uH induktivitást kiforrasztottam a műszerből a helyébe pedig először 97uH majd 56uH induktivitást forrasztottam.
Megnyugtatás képpen közlöm hogy a műszer mindhárom esetben az utolsó számjegyig azonos értékeket mért a próba kondenzátorokon.
És a próbaképpen mért induktivitások mérési eredményeiben is 1%-on belül volt az eltérés.
(#) p_istvan válasza llaci56 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Helló!

A levezetésed (nem ellenőriztem de hasonlít):

"Cx = ((((F1/F3) * (F1/F3)) -1) / (((F1/F2) * (F1/F2)) -1)) * Ccal" --> A mért kapacítás csak a Ccal-tól függ a frekfencia pontossága valóban nem lényeges.

"Lx = ((((F1/F3) * (F1/F3)) -1) * (((F1/F2) * (F1/F2)) -1)) * (1/Ccal) * (1/(2*pi * F1))"

Az Lx értéke viszont érzékeny a pontos frekvenciára a képlet végén levő (1/(2*pi*F1)) tag miatt, ezért nem értem hogy miért lenne indiferens a "kavics" értéke.

Továbbá a képletben csak F1, F2, F3 és Ccal kapacitás van, tehát más alkatrész pontos értéke elvileg nem befolyásolja a mérést csak a frekvencia értékek és a Ccal, amit közben Ferkógyerek kisérlete is igazolt.

Üdv: P István
(#) llaci56 válasza p_istvan hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Tehát van 3 különböző frekink:
F1, F2 és F3.
Ezek hányadosainak és hatványainak eredményét kell szorozni Ccal értékével, - itt 1000 -rel.
Állításod szerint tök mindegy, hogy mennyi F1 és F2, az eredmény pontos lesz. Így gondolod???

A u.c. órajele nem számít bele a mérésbe, ezért tök mindegy, hogy milyen rezonátort használsz.
(Természetesen a PIC égetésekor a valósnak megfelelőt kell beállítani, különben nem biztos, hogy elindul!)

Ferkógyerek kísérletéhez nem tudok hozzászólni. Én 4 ilyen műszert készítettem eddig, (most készül az 5. - SMD kivitel,) sajnos azok ettől sokkal finnyásabbak, csak a 82 uH-s tekerccsel pontosak. Viszont etalon kondenzátort* valóban 1%-os pontosságon belül mér.

(* Etalon kondi -> REMIX által hadászati célra gyártott fóliakondi, - egyenként feltüntetve rajtuk a gyártás után mért érték. pl. 46782 pF)
(#) p_istvan válasza llaci56 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Nem én gondolom így, hanem a te általad megadott képletekből következnek az állításaim.

Az mért induktivitás viszont tényleg függ a frekvencia mérés pontosságától a képletből következően is.
más logikával: a PIC a frekvenciát méri és a frekvencimérés pontossága a kvarctól függ és nem a mért frekvenciát meghatározó rezgőkörtől: ismerem a mért frekvenciát és a rezgőkör kapacitását --> tehát ki tudom számolni az induktivitást. ha jó a PIC szoftver.

Viszont jó néhány kapcsolás és hozzá a szoftver igen sok megvalósítása található a neten. (most tervezek egyet összerakni és körbenéztem)

Te melyiket építetted meg?

Induktivitás mérés előtt kalibráltad rövidrezárva és induktivitás mérő állásban?

Üdv: P István
(#) Mócsing hozzászólása Máj 8, 2008 /
 
Szervusztok .
Ismeri valaki az MX25701 -es RLC mérőt ? Történetesen a kondenzátor ESR mérés érdekelne .
(#) Feri007 hozzászólása Máj 20, 2008 /
 
Elkészült az LC mérőm, Ez alapján.

IMG_1702.JPG
    
(#) gtk válasza Feri007 hozzászólására (») Máj 20, 2008 /
 
Nagyon jol nez ki !
De ne kabellal merj, annak induktivitasa es kapacitasa van, igy soha nem lesz pontos a meres..
(#) Feri007 válasza gtk hozzászólására (») Máj 20, 2008 /
 
Kikompenzálja/kinullázza a hibát, azért szeretem!
(#) Norberto válasza Feri007 hozzászólására (») Máj 20, 2008 /
 
Frankón néz ki!
(#) drtapfesz válasza Feri007 hozzászólására (») Júl 5, 2008 /
 
Hali. Én is ezt a . kapcsolást építettem meg , és nem akar működni rendesen a piccet és a panelt beégetve vásároltam. Ha bekapcsolás után rányomok a nullázóra , kalibrálni kezd , kiir egy értéket kicsit ugrál , akármeddig nyomom nem történik semmi sem. Ha elengedem akkor a kijelző összes karaktere megtelik és úgy is marad. Ha az F1 et vagy F2-t C állásba kapcsolt kapcsolóval nézem akkor 530Khz körül van igaz nem stabil teljesen de van , L módba 000001 körül áll. Mit tegyek ezzel? Mérni egyáltalán nem tudok vele semmit sem reagál a készülék.Bővebben: kapcsolás
(#) Feri007 válasza drtapfesz hozzászólására (») Júl 5, 2008 /
 
Hát, sok okosat nem tudok mondani.
Nekem is instabil volt a rezgés, egy TV-ből bányászott 100uH-s fojtóval megy rendesen.
(#) p_istvan válasza drtapfesz hozzászólására (») Júl 5, 2008 /
 
Szervusz!
Ez a kapcsolás a kalibráló gomb elengedése után kezd kalibráli! És nem lenyomás közben. Nem kötötted véletlenül a nyomógombot a Gnd helyet a +5V -ra?

Ha a F1 és F2 megegyezik akor valószínű hogy a relé sem tud meghúzni: el van kötve vagy nem jó típus (5V 500 ohm -os kell bele, a PIC nem bir el nagyobb áramút ebben a kapcsolásban.)


(#) drtapfesz hozzászólása Júl 5, 2008 /
 
Biztos hogy 0v ra van kötve , ha lenyomom a gombot kiirja hogy calibrating és ez meddig tart? A relét meghúzza de csak húzza nem tarja. F1 F2 megeggyező 52201 pontosan.
(#) p_istvan válasza drtapfesz hozzászólására (») Júl 5, 2008 /
 
Valami csak nem jó a kalibráló gombbal, mert ahogy már írtam, amíg nyomod nem történik semmi, majd ha elengeded, akkor írja ki hogy "calibrating" olyan 1 másodpercig, és ekkor húz meg a relé néhány tized másodpercig. Bekapcsoláskor szintén ki kellene írnia, hogy "calibrating"

Azt nézd meg hogy nyitó vagy záró nyomógombod van?
Alaphelyzetben nyitottnak kéne lennie, de ahogy írod olyan mintha alaphelyzetben zárva lenne.

Az F1 F2 problémáját majd ezután kell megnézni...
Következő: »»   5 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem