Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Skálahúrnak a kárpitosok által használt selyem "cérna" is megteszi. Többféle is van. Amit 20 éve kaptam, még ma sem tudom puszta kézzel elszakítani, inkább elvágja a kezem. Bár kérdéses, hogy ma is ilyen minőséget használnak e?
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2018
Használtam damilt a román Mamaia táskarádióhoz,a mai napig is működik
Nem nevetni! de az autógumikban található szál nekem már segített. Nem csúszik (persze le kell tisztítani) és irtózat erős!
Itt lehet vásárolni valódi skálahúrt,ez nem Star Trek,nem Némó Kapitány,nem Csillagháború és nem kell hozzá ismerős.
Bővebben: Link http://www.amatorbolt.hu/termekek/m3/k03_t01.jpg
Tisztelt Csoporttársak! Van-e valakinek fotója olyan korabeli reklámról, plakátról, sajtóképről, amelyen fadobozos Néprádiót láthatunk? Én csak olyat találtam, amelyen a fémdobozost reklámozzák. A kezünkbe kerülő fadobozok eredeti külleme nem nagyon deríthető ki (koszolódás, gőzölődés, kopás, későbbi átfestés miatt), pedig jó lenne minél korhűbbre visszaállítani őket. A fenti okok miatt a közreadott felújítások is százfélék. Javaslom, hogy gyűjtsük össze itt, ki mit tud erről.
A fotó 1957-es vagy későbbi (lottószelvényt tölt ki az úr). A leírások szerint a körbehornyolt peremű néprádiókon óarany színű csík volt ebben a bemélyedésben. A képen feltűnően világos a csík. (Ez talán már fehér átfestés lehet.)
A gyűjteményekben előfordulnak megváltoztatott külsejű példányok is. (Pl. a belinkelt tablón a néprádiók alatt két sorral az Orion 230A készüléken szerintem idegen forgatógombok vannak.)
Sziasztok,
A skálahúrozásra visszatérve, én rövidáru boltban vásároltam olyan zsinórt, aminek a belsejében lévő pászma kapott külső fonatot, mint egy hegymászó kötél, csak szép vékony kivotelben. Csomózható, erős és nem nyúlik, nem téphető el. Ezzel húroztam már sok rádiót, és nagyon bevált. Ha érdekel esetleg valakit, teszek fel képet is róla. K A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2018
A néprádiót még 1957-ben gyártották, és vele párhuzamosan a 130, 140,A-t is. Mivel a káva azonos elemekből készült, a kései daraboknál már keverve voltak a dobozok, attól függően, hogy aznap éppen melyik volt raktáron. Így nem csak a későbbi felújítások miatt különböznek a dobozok, hanem már gyárilag sem voltak egyformák.
Ezt meg tudom erősíteni, az én néprádiómon aranyszinűre van festve a horony.
Az eredeti legrégebbi néprádiókon nem volt csík, az már a későbbi 130-140A doboz változat.
Az én készülékem így néz ki, a mezőberényi "Rádióslajos", azaz Bereczki Lajos restaurálta.
Kedves Elektroncső! Ha még eredeti (vagy ahhoz közeli) állapotban van a rádiód, feltennél egy-két képet róla?
Tehetek róla fel képet a hétvégén, jelenleg 120km-re vagyok tőle. Sajnos nincs eredeti állapotban valaki lefestette szintetikus barna festékkel jó vastagon (sz@rbarna), mikor elkezdtem lekaparni pengével (ezzel a technikával a doboz megsértése nélkül lehet eltávolítani a festéket a dobozról) akkor vettem észre az arany festést. A belseje viszont eredetinek tűnik.
Köszönöm, de ilyen nehézségek mellett ne fáradj vele. Sajnos, sok néprádiót lefestettek azzal a barnával, nekem is volt szerencsém olyanhoz. - Egyébként sikerült működésre bírni?
Idézet: (www.radiomuseum.hu, Kollár Ernő)„Gyártottak kétgombos, háromgombos, világos színű, sötétbarna színű készüléket. Ezeken belül is voltak kisebb eltérések a díszítésüket illetően.” A sötétbarna változatból láttam több olyat, amelynek külsején feltehetően még nem változtattak (ezeket a gyártáskor diópáccal kezelték, fényes lakk nem került rájuk, körben a horonyban óarany színű csík, a forgatógombok körül többször erős kopás). Azt hiszem, hogy a hornyolt pereműek mind ilyenek lehettek. A keresztlécen egy vagy két fehér csík (vagy csík nélküli a léc). A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2018
Üdv mindenkinek. Ma került a kezembe ez a Philips magnó, Ausztriában gyártották 1956-ban. Csöves készülék, kb akkora mint a Mambó magnó, viszont 13 kiló. Elég lesz emelgetni javítás közben. A készülék ránézésre egyben van, de minden mechanikus alkatrésze be van ragadva, nem is kap áramot, szóval lesz vele gond. Ennek felújítása lesz a következő napok munkája, majd írok róla.
Kíváncsian várom a fejleményeket. Ez a lemez mechanika nem tűnik valami jónak. Hibátlan állapotban sem lehet egy nagy szám.
Még egy kép a mechanikáról.
Lesz mit pepecselni vele.
Idézet: „...Bereczki Lajos megjegyzi: háromfajta gyűjtő létezik. Az első arra törekszik, hogy régi készüléke szép legyen, a második arra, az szóljon is, a harmadik pedig eredeti állapotába akarja visszaállítani a készüléket, őt azonban már restaurátornak kell nevezni.” (https://www.szabadfold.hu/aktualis/hangok_az_eterbol) A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2018
Biztosan szép lesz, elég jó alapnak tűnik a restauráláshoz! Ehhez is jó munkát Janó bácsi!
Köszönöm az idézetet!
Nagy öröm volt számomra Lajossal megismerkedni, még nagyobb öröm, sőt életre szóló élmény volt, hogy tavaly megrendezhettem Békéscsabán a Retro Magnó- és Rádiókiállítást és ő volt az egyik fő kiállítónk. Kiváló szakembert és nagyon jó embert ismertem meg személyében!
Kiegészítve ezt a témát, felteszek néhány képet kétgombos készülékekről is. Ezek világosabb színűek voltak, a peremükön nem volt hornyolás (így aranycsík sem), az éleket és a sarkokat lekerekítették. A két gomb között (talán mindegyiken?) matrica volt.
Az enyémeken sincs. Pedig nem piszkálták a dobozát. Sőt a belsejét sem. A telepes az azonnal megszólalt nekem amint tápot kapott.
Amelyiknek a dobozán még semmilyen felújítás sem történt, annak a fotóját érdemes lenne feltenni. Ritkán találkozunk eredeti külsejű Néprádióval.
Egy kicsit megkésve, de szeretném kifejezni hálás köszönetemet mindannyiuknak, szíves segítségükért!
Kaptam a Röltexben az eredetivel megegyező minőségű viaszolt zsinórt.(szombat esti kikapcsolódásként megfejtettem a gyári leírásban tengelyesen tükrösen közölt rajz szerint a húrozást.) Az elkót kicseréltem. Csodajól működik. Beteljesült egy gyermekkori álmom! Nagyon köszönöm Nektek! |
Bejelentkezés
Hirdetés |