Fórum témák
» Több friss téma |
Ha jól értelmezem a kérdést, akkor nem jó ötlet, bár működik a megoldás, de semminemű előnnyel nem jár.
A közvetlen keverésű (és egyébként a keverő rendszerű) vevőkészülékek szelektivitását a középfrekvenciás fokozatban alkalmazott szűrők határozzák meg, a keverő előtt alkalmazott szűrő arra hatással (szinte) nincs. A keverő előtti szűrők szerepe a keverés miatt kialakuló tükörfrekvencia elnyomására irányul. Előerősítő használata bár elterjedt, inkább magasabb (>10MHz) frekvenciák felett használható, ahol már a keverő saját zaja a légkör zaja felett van. Ellenkező esetben csak a keverőt terheli, ami a zavaró jelek megjelenéséhez vezet.
Gondol végig. A regeneratív vevő kimenetén milyen jel van, és miért. Sokkal egyszerűbb, ha a direkt konverziós vevő elé egy egyszerű előerősítő fokozatot építesz. Természetesen kísérletképpen. Nem véletlen, hogy nem nagyon találsz ilyen kapcsolást, pont a ha1drp által emlegetett zajviszonyok miatt. Minél kisebb egy erősítő sávszélessége, annál kisebb a zaja is. Ha a vevő elején szélessávú erősítő van, annak elég magas a zajteljesítménye is, és a nemlineáris karakterisztikája miatt (az, hogy lineáris, az csak papíron, és viszonylag behatárolt körülmények között igaz) a kimenetén már különféle intermodulációs termékek jelennek meg. A kb 20 MHz alatt inkább a légköri zajok, zavarok a jellemzőek, felette lehet számolni a zajhatárolt érzékenységgel.Meg az is meghatározó, hogy alacsonyabb frekvencián könnyebb megvalósítani a szükséges erősítést.
A régi csöves rádiókban volt használatban a nagyszuper elv, ebben volt HH, KH, RH előerősítő fokozat, de az is hangolva volt. A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2018
Zajos lesz. Maga az összeállítás olyasmi, mint trabiba még egy kisköbcentis kétütemű motor. Kísérletnek természetesen csodálatos. Ha akarsz egyszerű vevőt építeni, próbálkozz meg a BitX el, vagy a Bingo 40 el.
Nos én ezt mint előerősítő képzelnem el dc vevő elé, mert vevőm
20m-nyi drót antennával jó rövidhullámon, de közép és hosszúhullámon már jóval gyengébb. Gondoltam rakok elé egyszerű erősítőt amit hangolt egyszerű rezgőkörrel egy frekvenciára hangolok. Majd jöhet egy új rezgőkör és újabb egytranzisztoros erősítő. Mindezt hosszúhullámhoz használnám. Szimulátorban gyenge volt az erősítés és a szelektivitás az elvárásaimhoz képest. Ezért gondoltam egy visszacsatolás megnöveli a szelektivitást és az erősítést. De lehet hogy nem működne stabilan, úgyhogy nem fogok sokat foglalkozni vele.
Köszönöm a válaszaitokat!(előző hozzászólásomban ez lemaradt)
A sáv nem lenne túl széles mert ez egy hangolt és visszacsatolt vevő, (ami egy relative szűk sávot fog) és ennek nem alacsony frekvenciás, hanem rádiófrekvenciás jelét vezetném a dc-re. Az hang frekvenciát (amit egy normál regeneratív vevőben használnak) itt nem hasznosítanám. A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2018
Miért bonyolítod az életed? Addig rendben van, hogy hangolt előerősítő. De egy regeneratív vevőt két helyen kell hangolni, a kiválasztott adóra, és a visszacsatolást is állítani kell, ezen kívül a keverő helyi oszcillátorát is. Az együttfutás is problémás.
De ahogy előttem írták, kísérletezni jó, csak minek. A fejlődés ezeket a lépcsőket már meghaladta, nem véletlenül "találták fel" a szupervevőt, ha fontos az érzékenység. Abban is van épp elég felfedezni való, játéktér, és az eredmény is sokkal jobb, mint bármely más megoldásnál.
Ezek igazak, de a regeneratív előerősítőn nem venném nagyra a visszacsatolást,
hogy a sávszélesség ne szűküljön le nagyon. A finomhangolást a DC oszcillátorával végezném. (De már nem nagyon ragaszkodok az ötlethez, legfeljebb egy próba )
Így sikerült megoldanom szimulátorban a 300 KHz környékén
áteresztő Kossuthot erősen elnyelő szűrőt. Elég bonyolult, ezért is gondoltam, hogy próbálok valami egyszerűbb megoldást keresni.
Elnézést kérek, most látom, hogy a második fokozat ki van iktatva!
Így már nem is olyan bonyolult, ez vállalható számomra, és a szűrése se nagyon rossz. Igaz 1MHz környékén nagyon átereszt, de itt nincs olyan erős adó, azokat a DC vevő ki tudja majd szűrni. Idézet: „és a szűrése se nagyon rossz” A LT-SPICE milyen "ideálatlan" R L C alkatrész paraméterekkel számol ?! Végtelen a Q-ja vagy valós Q-val rendelkeznek a tekercsek , kondik ? Te mit adtál meg ahhoz , hogy valósabb értékeket kapjál az Amplitudó/frekimenetben ? A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2018
Gondoltam rá, (bizonyos fokig) a tekercseknek adtam ellenállást.
Most a tekercseknek létező tekercset választottam, és nem lett sokkal rosszabb! Szerintem is gyanúsan jó, főleg a szívókör.(Kossuth ellen)
Ha azt veszem alapul, hogy két állomás közt akár 100dB-nyi különbség is lehet, akkor ez az alig 30dB nem is tűnik jónak.
Hogyan lehetne, viszonylag egyszerű eszközökkel jobbat elérni?
Ezt nem szemre hányásként írom, érdekelne
mi lehet egy relative egyszerű megoldás?
Egy lehetőség a visszacsatolás (Q sokszorozó, reflex stb...), vagy a kívánt frekvenciára legyártatott kristály. A jó megoldás azonban a szuper rendszerű vevő. A középfrekvenciás fokozatban alkalmazott kerámia, illetve kristályszűrők "oldalmeredeksége" 60 - 80dB.
Idézet: „kívánt frekvenciára legyártatott kristály” Lehet hogy ezt a megoldást inkább hanyagolom.
Ezt nem értem. Mit takar a direct conversion?A regeneratív vevőböl már kész HF jel jön ki. Azért volt régen NF erősítő és utánna a visszacsatolt audion rész. De lehet hogy tévedek. Különben milyen regeneratív vevőre gondoltál?
Igen megfelelő helyen HF jön ki, de vannak olyan helyek, ahonnan RF csatolható ki, elsősorban
alacsony értékű kondenzátorokkal. A regen olyan mint egy szűrő plusz erősítő, de van visszacsatolása, ami növeli az erősítést, és javítja a szűrő szelektivitását.
Igen, nem venném fel nagyon a visszacsatolást,
hogy ne legyen nagyon szűk a sáv, igaz ez eléggé gyengíti az erősítést. A pontos szelektivitást a DC intézi. Idézet: „nem venném fel nagyon a visszacsatolást” Akkor az erősítés sem lesz nagy, és egyből ott vagy egy közönséges hangolt előerősítő fokozatnál, és nem kell szórakozni a visszacsatolással.
Az eredeti rajzon 150n én csak 100n -st raktam!
Talán ki is lehetne számolni, még akár nagyságrendileg is.
A földelt emitteres erősítő fokozat bemeneti impedanciája 1 - 2 kohm. A feladat az, hogy a csatolókondi impedanciája 460 kHz -en ennél jóval kisebb legyen. Pl. 100 nF kondi ellenállása 460 kHz -en kb. 3,5 ohm, 10 nF -é 35 ohm. Tehát csatoló kondenzátornak 10 - 100 nF között bármelyik jó, a csatoló kondi, és a bemeneti impedancia osztásaránya elfogadható. Én inkább 10 nF körülit választanék, az még biztosan egyrétegű kerámia kondi, és jó veszteségi, és hőfoktűrési jellemzőkkel rendelkezik. 47, 100 nF ra ez már nem igaz annyira.
Boldog új évet mindenkinek!
Egyszerű polyakov dc vevőm oszcillátorában a tekercset még nyáron lecseréltem egy szigetelőszalag csévére tekert 4 mentes tekercsel. Képes volt 15 MHz-n oszcillálni az osc. ezért elméletileg akár 30 MHz-s adást is foghattam vele. Fogtam vele zajos beszédet, zenét (nagyon recsegőset) több helyen is, amit már akkor úgy gondoltam hogy urh fm adók. Arra gondoltam, az osc. nem teljesen szinuszos, és egy felharmónikus tette lehetővé a vételt. Ma megint kipróbáltam, és a régi feltevés igazolódni látszik! Az osc. 13070 és 9510 KHz járt, amikor hallottam ezeket az adókat. 9150x10=91500 Rádió 1 Listen Live - 95.0 MHz FM, Debrecen 13070x8=104560 Rádió Best FM - 104.6 MHz Debrecen |
Bejelentkezés
Hirdetés |