Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Építés alatt van egy 2x200w-os TDA7294 erősítőm és belefutottam egy olyan problémába, hogy több helyen olvastam hogy a max feszültség +-44V de a gyártó adatlapján +-50v max van feltüntetve. A probléma hogy a toroid trafóm 2x+-46v-ot ad le és ne merem rákötni, hátha szétmegy a végfok. Elsőre azt próbáltam hogy egy 230V-os 16A-es dimmert tettem a toroid elé amivel letudtam csavarni +-40V-ig a kimenő feszt de elég rendsen zúgott közbe a trafó és pár perc alatt nagyon felforrósodott úgy hogy csak 100W terhelés volt közbe rajta. 630VA-es a Toroid. Milyen megoldás létezik hogy lecsökkentsem a kimeő feszt de le is lehessen terhelni?
Szia! A gyártó adatlapján az szerepel, hogy az IC-re készenléti állapotban köthető ±50 V tápfeszültség, az üzemi feszültség nem haladhatja meg a ±40 V-ot.
A dimmer telítésbe viszi a transzformátort tehát nem jó megoldás - mint azt tapasztaltad is. A toroid feszültségét úgy csökkentheted, hogy a szekunder meneteiből tekersz le a kívánt mértékben. Ez nem minden esetben és nem mindenki számára egyszerű. További lehetőségek: a trafót elcseréled, vagy eladod - másikat veszel. Másik végerősítőt építesz, ami a ±46 V-ot elviseli. Mielőtt részletekbe bocsátkoznánk, írd meg hány ohm-os hangszórót szeretnél meghajtani ezzel az erősítővel!
Köszi a gyors választ, már én is gondolkodtam hogy letekerek belőle, szóval ez lesz. Még nem csináltam ilyet, de neki merek állni. Esetleg valami leirás vagy videó nincs róla? Szívesen megnéznék eggyet mielőtt nekiállok.
2db 8ohm-os PA hangfalat akarok róla hajtani, hidanként 1-et 1-et.
Hídba kötött tda7294-nek én nem mernék +/-30v-nál többet adni.
Bár már +/-28v-nál is fűt mint a bolond. Azért egy 46v-os toroidot meg letekerni majd a felére részemről eléggé tré dolog.
Jobb lenne egy komolyabb végfok és akkor a teljesítmény, a dinamika is jobb lenne a trafó drágább mint 2 végfok gyakorlatilag, és ha simán letekered a felét majdnem akkor a teljesítményből is vesztesz, mert az áramterhelhetőséged nem nőtt. Én nem tekerném le az tuti.
A szekunderből lehajtasz pontos 10 menetet, megméred mennyit csökkent a feszültség és ebből aránypárral kiszámolhatod hány menet kell a szükséges módosításhoz.
A szekunder tekercsek egymás felett vannak, tehát az egyiket el kell távolítanod. A visszatekerést így készítem. A linken látható vetélőt a bontásnál is használom. A képek 8 évvel ezelőttiek, az ott látható trafó a mai napig üzemel. Kérdés, mennyit is kéne letekerned. A 8 Ω-mal terhelt híd egy TDA7294-ese 4 Ω terheléssel találkozik. Készítettem egy ábrát amely megmutatja a biztonságos hőelvezetés feltételeit. Ez akkor léphető túl, ha speciális hűtést alkalmazol és alacsonyan tartod az IC hőmérsékletét. Leszorító kengyel, hűtőtönk keresőszavakkal találsz rájuk példát.
Köszi az instrukciókat, de úgydöntöttem inkább veszek másik toroidot.
Találtam egy 2x27v-os 300VA-es eladó trafót, szerinted az megfelelne? Az +-38V. Olvasva itt Dióda hozzászólását hogy nem kötne rá +-30nál többet, nemtudom mit gondoljak. Ismerek olyat aki +-40V-al hajtja évek óta és semmi baja a cuccnak.
Lehet kísérteni a szerencsét, de van értelme? Gondolom, ha egy gyártó megad egy javasolt illetve egy maximális számot, akkor azt valamiért teszi.
Ha hídkapcsolás lesz, akkor talán érdemes lenne megpróbálni egy tápról járatni, virtuális földdel. A 46V szekunder pont jólenne tápnak, ami végül 2x30-32 V-t adna a tápfeszültségként. A trafó és az erőködő is megfelelő tartalékkal üzemelne.
A félvezető gyártásnak szórása van a határértékek tekintetében. Lehet olyan IC is mely elviseli a ±46 V-ot is és 10 A felett sem robban ki az oldala. Az sajnos nem garantálható, ha veszel pár száz darabot lesz közte ilyen, illetve legalább 4 darab.
Építettem hidat ±40 V-ra, ami tartósan üzemelt, de nyugtalanítóan forró volt benne az IC és szétbontottam. Bővebben: Link A ±35 V tápfeszültségű a polcon vár a sorsára. Hibátlan, de pár órát ha használtam. Bővebben: Link A ±25 V-tal tápláltak viszont mennek és mennek, sőt további építéseket tervezek ugyan ezzel a tápfeszültséggel. Bővebben: Link Bővebben: Link Bővebben: Link Akkor adj neki magasabb tápfeszültséget, ha nagyon fontos a minél nagyobb hangnyomás előállítása, nem gond, ha a csúcsteljesítmény közelében már torzít egy kicsit és van fémmegmunkálási háttered a hűtés kivitelezéséhez, valamint nem tragédia, ha az erősítő mégis beadja a kulcsot.
Oldalanként a 46V az már egyen. A toroidom 2x33V
Szerintem az lesz hogy a trafó mindkét olalát külön megcsinálom virtuális táppal és akkor hidanként +-23V lesz a feszültség. Remélem arról már elmegy. Nemkell bazi nagy hangnyomás, csak szépne hajtsa meg a a 2 hangfalam. Nem akarok koncertezni, esetleg udvaron házibuli stb.
Idézet: „A probléma hogy a toroid trafóm 2x+-46v-ot ad le és ne” Nem én írtam. Hídba kötve a +/- 23V is elég lesz. A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2019
A ±23 V-tal 100 W körüli kimeneti teljesítményre számíthatsz, egészen alacsony torzítás mellett. Csatornánkét 1-1 tenyérnyi hűtőborda elegendő, ventilátort nem igényel ha a lamellák függőlegesen állnak és jól szellőznek. Az IC alá vékony csillám szigetelőt ajánlok, természetesen pasztázva.
Ha nem találnád a clip-jelző és a hangszóróvédelem virtuális GND-hez igazított változatait, akkor kérésre belinkelem.
Még mindig nem értem a problémát. Igen én írtam 2x+-46V. Ez szerintem egyértelmű hogy nem a kimeő váltó feszültség.
Na mindegy köszönöm mindenkinek a segítséget, akkor megvan a megoldás és nem kell új toroidot vennem +-23V-ról szépen menni fog. Ezt a hűtőbordát vettem. A kép csalóka, a méretet nézzétek. Szerintem elég lesz + lesz 2db 8cm-es pc venti rajta.
A panelről egyelőre ezt találtam.
Koppanásgátló. A koppanásgátló az invertáló kimeneteket szakítja meg, testet elég az egyik csatornától hoznod.
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy sztereó hídkapcsolást. Első sorban szükségem lenne egy megbízható egyszerű bevált nyák tervre. Átböngésztem már az egész témakört találtam egy csomó kapcsolást de nem tudom melyiket válasszam A segítséget előre is köszönöm!
Szia! Bővebben: Link, Bővebben: Link, Bővebben: Link.
A másik lehetőség, amit valamivel jobbnak is tartok, 4db E-2, fázifordítóval.
Köszi a gyors választ! A fázis fordítós megoldást miért tartod jobb ötletnek?
Kevesebb zajt, kevesebb torzítást tapasztalok és rugalmasabban oszthatom el az IC-ket a hűtőfelületen.
Inkább maradnék a sima híd kapcsolásnál nekem az is megfog felelni. Még egy olyan kérésem lenne hogy megkaphatnám a nyák illetve a beültetési rajzot pdf formátumban?
Egyelőre nincs ötletem, hová mentettem ezt a NYÁK-tervet, ha megtalálom természetesen feltöltöm.
Esetleg ez ?Bővebben: Link
Szia! A tápszűrő áram által a vezetősávon eső feszültség pár ponton hozzáadódik a jelhez. Nem kritikus a mérték, de szerencsésebb, ha a jelföld külön vezetősávot kap. Például a C11 a pozitív táp magasabb frekvenciájú hullámait IC2 neminvertáló (3) bemenetére csatolja.
Igen ez. Este majd átrajzolom magamnak.
Köszi. Viszont már kész vagyok a tápal ezért a két tápos verziót fogom építeni
A PDF fájlok vasaláshoz készültek.
Köszi! Tesóm gépét használtam, figyelmetlenségből az ő fiókjába léptem be és arról írtam.
Szóval 6 ohmos hangsugárzókkal fogom használni 2x19 VAc trafól mellet. Egy öreg bácsi fogja nekem tekerni a trafót és ajánlotta készít nekem egy olyan trafót amit ha kell át tudok kapcsolni nagyobb feszültségre, például ha 8 ohmos hangsugárzókat kötök rá a nagyobb teljesítmény érdekében. Nekem megtetszett ez a dolog, és az lenne a kérdésem mi az a feszültség határ amit elvisel a végfok 8 ohm esetén? |
Bejelentkezés
Hirdetés |