Fórum témák
» Több friss téma |
Üdv!
Lemértem ohm mérővel és semmit nem mutatott, hiába melegítettem pákával sehogy se akart mutatni valamit. Lefényképeztem, azt a három komponenst, amit érintett az alkatrész "(lefényképeztem a hátulját az alkatrésznek hátha valakinek mond valamit az a halvány iromány rajta)", hátha tudnátok mi célt szolgált az oda, én nem jöttem még rá. Esetleg, ha ellenállás lenne, akkor egy sima ellenállással, lehet pótolni azt az alkatrészt? Szintén van kép az ellenállásról, amivel pótolnám. Köszi az eddigi segítségeteket.
A rajz alapján azonosítsd be azokat a kondenzátorokat. Szerintem a C2 vagy a C15 lesz.
Üdv mindenkinek!
Egy autós erősítő DC-DC részben levő 2 db 3300µF kondenzátort szeretnék cserélni koruk miatt. Azt szeretném kérdezni, milyen paramétert vegyek figyelembe (persze a kötelezők mellett),legyen-e low ESR,vagy ide pont nem jó,bármi ami fontos. Köszönöm a segítséget!
Üdv!
Feltételezve, hogy kapcsolóüzemű a tápegység, low ESR kondikat tegyél be. Az élettartamot növelheti, ha egy lépcsővel nagyobb feszültségűt választasz, ha lehet.
Ne koruk alapján cseréld, hanem mérés alapján! Indokolt vagy nem.
Lehet nincs mérője, akkor marad a csere.
Üdv
Valóban nincs,de mivel némi zaj "behallatszott" az erősítőbe,minden olyan kondenzátort cserélnék,ami földhöz csatlakozik,mivel táp- jel föld közti szivárgásra gyanakszom.
Üdv.AM/FM forgókondenzátort mivel lehet leellenörizni hogy jó-e?
Szia!
Rákötöd egy egy erősítő bemenetre úgy, hogy a tengelye legyen gnd-n ( a kézkapacitás ne csináljon nagy brummot ), aztán elkezded tekergetni a két végállás között, hallassz-e recsegést ( ha kikopott a fólia a fegyverzetek között ). Az összes "melegpontot" külön-külön megnézheted. A trimmereknél körbeforgathatod. Esetleg ráköthetsz paralel egy gyenge hangforrást is egyidejűleg és söntölgeti-e vagy sem. Kapacitást nem kell mérned, ha arra nem vagy kíváncsi, melyik rész hány pF-es.
Gyerekkorom szétbuherált zsebrádióiban gyakori volt ez a kondenzátor hiba. Sokáig nem értettem mi okozza a recsegést.
Hali!
450, 500 p a szokásos érték emlékeim szerint...
ÜdV!
Egy zárkapcsoló tekercsén a képen látható Remix C3012 és TGL 14119 kondenzátork vannak. Mivel ezekte nem gyártyák, szeretném őket helyettesíteni egy másik típussal. Gondolom zajszűrőként szolgálnak. Az adatai: 4µF 160V 10% Tudnátok valamit ajánlani helyette?
Bármilyen 4µF/160V-os fóliakondi jó helyette.
(3, 9-től 4,7µF-ig bármilyen, feszültségtűrés: 160V, vagy magasabb) Ezeket még gyárcsák Példa
Köszönöm a segítséget!
Hali,
Kerámia kondin a "3.3C" jelölés 3.3pF-ot takar?
Valószínűleg igen
Ha bizonytalan vagy, mérd meg...
A 3.3 jelölés 3,3pF értéket takar, a C pedig a tűrést ami +/-0,25pF. Bővebb infó a jelölésekről.
Üdv, tantál kondenzátor helyettesíthető elkóval? 30 éves hálózati kártya eldurrant kondenzátora helyére menne.
Szerintem helyettesíthető. Csak a polaritásra figyelj, mert azt gondolom a tantálnál a pluszt sötétítik.
Azért kérdezem, mert fórumokon mindenfélét írnak. Pl hogy low ESR típusú elektrolit kell, bizonyos helyekre nem jó és oda fólia kell, máshol kerámiát említenek.
A pirossal karikázottak helyére kellene, a C33 pukkant el és a másikat is cserélem.
A tantál kondinak valóban kisebb az ESR-je, mint egy átlagos elkónak. Tehát az elkók közül valóban a low ESR kondikat illik válsztani. A kerámia kondenzátoroknak még kisebb az ESR-je, azonban azok kapacitása erősen feszültség függő. Pl.: X7R anyagú kondezátorok a névleges feszültségen már a fele kapacitással sem rendelkeznek sokszor, szóval ezért egy hidegítő kondenzátornak legalább a duplája kapacitásút kell belerakni. A fóliakondenzátorok villamos jellemzői ezeknél mind jobb, viszont olyan nagy lesz a mérete, hogy szinte biztosan nem fog elférni.
A funkció függvényében kell mindig kiválasztani a legmegfelelőbb kondenzátort. Sajnos én nem, ismerem a kártyát, és azt sem tudom, milyen funkciója van rajta a kondenzátoroknak.
A tantál kondik nagyon érzékenyek a túlfeszültségre, az impulzus szerűre is.
Ezek a sárgák pedig nagy valószínűséggel azok.
Ugyanilyen SMD tantált tegyél a hibásak helyére.
Nem látom pontosan a fotón, talán 22µF (226 a kódja?) lehet, KEMET gyártmánynak nézem. Kemet SMD Ta kondik
Ez voltaképpen költségcsökkentési kérdés lett volna, hisz mindenből van itthon milliószám, csak tantál kondikból nem. De ha nem lehet kiváltani megbízható módon mással, akkor venni fogok.
Sziasztok!
X2-es kondenzátornál a névleges kapacitás hány százalékától érdemes cserélni? Például: 220 nF +/- 10%-os kondinál, ha 187 nF-ot mérek, akkor az már csereérett?
Hello! Erre nem igazán lehet egyértelmű választani. Mert ilyenkor az a kérdés, hogyan/mire van használva és ott mik a műszaki követelmények.
Mert általában a kondit trafó nélküli hálózati táplásra használják. Ott nyilván úgy számolnak, hogy a tűrésen belüli hálózati feszültség és tűrésen belüli kapacitás érték mellet is el tudja látni a kondi a feladatát. Egy ilyen áramkörnél zéner stabilizálja a tápot, és pld. a legnagyobb fogyasztó egy 24V-os relé. Tehát leginkább a relé áramát kell biztosítani. Egy 24V-os relé ellenállása 1..1,2kOhm között szokott lenni. Ez kb. 22mA reléáramot jelent. Ha kiszámolod a kondi váltóáramú ellenállását, (Xc=1/2*Pi*f) akkor kiderül, hogy a 220nF-nak 14,5kOhm körül van az ellenállása. Ha ez 230V-ra van kapcsolva, akkor kb. 16mA áramot biztosít. Ez így elég kevésnek bizonyul, csakhogy a tápban szűrőkondi is van és abban a tárolt energia. Arra pedig már meg tud húzni a relé. De a relé meghúzási feszültség kb. 19V környékén van vagy is 17mA körül. Amikor meghúzott, akkor a benntartáshoz már a névleges áramának a fele elég szokott lenni. És ha így nézzük a 16mA áramot, már is elégséges. Persze nem szép dolog. Mert ha csökken a kondik kapacitása (akár az X2 akár a puffer) elkezdődik a bizonytalan működés. Vagy meghúz, vagy nem.. Ráadásul a kondik méretének csökkentése miatt, a +-10%-ból leginkább a 0/-10% az igaz újkorában is. Pedig a kondi "öngyógyuló" lévén, elve lehet számítani a kapacitás időbeli csökkenésére. De hát tervezett elavulás is eredményezhet a slampos tervezés és gyenge alkatrész paraméter. Ez pedig egybeesik a marketingesek törekvéseivel. Csak a hiánygazdaságban törekedtek "örök élet plusz egy nap" tervezésre. Mert sem legyártani, sem megvenni nem tudtuk a dolgokat háromévente. A környezetvédelem meg ennyit jelent/ér.. |
Bejelentkezés
Hirdetés |