Fórum témák
» Több friss téma |
Az antennakábel másik végére gondoltam! SDRplusz.. vagy milyen program.. illetve.mivel viszed be a pc-be?
Építessz vevőt? Vagy egy RTL Sdr-el?
Ja vagy úgy. Sajátot építek. Az RTL-SDR-ben nincs kihívás. Itt kezdtem bemutatni a kis vevőt. De még most sincs kész, csak azóta bővült még egy hangolatlan KF erősítővel. A szoftver még nincs meg. A PC-be egy 600:600 telefontechnikai illesztőtrafóval galvanikusan leválasztva viszem be. Persze az impedancia illesztés még nincs megoldva. Biztos, hogy nem ez lesz a végleges vevőm, olyanom nekem sosincs.
U.i.: Már jó ideje gondolkodtat, hogy az antenna alá telepítek egy hangolt LNA-t. A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2018
Szurkolok nagyon!
Nekem sajnos nincsen annyi időm mint neked... igy nallam marad az RtlSdr... de nekem most jó az is! Viszont amiatt az Aim-TTi analizátor miatt irigyellek nagyon!! Saját? vagy csak mértél vele?
Iskolai műszer csak kölcsönben van nálam. Sajnos kb. 1 hónap múlva vissza kell adnom, leteltek a középiskolai évek. De azért megígérték, hogy ha később szükségem van valami mérésre akkor nyugodtan vissza mehetek.
Nekem sok időm? Így érettségi mellett (három héttel a szóbeli előtt) még meghalni se. De a hobbimra mindig találok időt, kell is, mert ha nem barkácsolhatnék néha akkor teljesen begolyóznék. Ezt az NOAA vevőt is lassan egy éve építgetem. Az más kérdés, hogy megszámolni is sok lenne, mennyi projektem fut jelenleg, mindig azzal foglalkozok amihez éppen kedvem van, így nem megy el a kedvem semmitől sem, cserébe mindegyikkel lassan haladok. A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2018
Akárcsak én... 3 nagy láda, meg egy fiók van tele a "folyamatban lévő" projektekkel! De nembaj... mindig jön új mielőtt kezdene kiürülni bármelyik is!
De jó neked. Nekem a szobám és a "laborom" tele van futó elektronikus projektekkel. Illetve a fél pince is tele van, de ott durvább projektek futnak (csiszológép, asztali körfűrész, fémeszterga... építés). Kint az udvaron az antenna torony épül és akkor még szó sincs a ház körüli kötelező feladatokkal (pl. kerti munkák). Aminek örülök az az, hogy az iskolai műhelyben futó projektemet viszont befejeztem (alacsony frekvenciás jelgenerátor), ezt még szeptemberben kezdtem fejlesztgetni.
Még gyorsan a múlt héten három nap alatt (záróvizsga) összedobtam egy egyszerű AF tűimpulzus generátort LM331-el. Ha elkészül az eszterga akkor nekiállhatok az antennaforgató mechanikájának is.
Eléggé leült a topik, úgyhogy itt egy mai Meteor M2 áthaladás. Sajnos esti ezért nagyrészt sötét, ami kár mert ahhoz képest csak 31 fokos volt a max. elevation nagyon jó volt a jelerősség, Airspy R2 vevő + Sirio GP3-e antennával.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2019
Eddigi legjobb és legvilágosabb esti áthaladás.
Az Oroszok végre fellőtték az új Meteor M2-2 -es műholdat a múlt hónapban (Bővebben: Link) és mostanában már szakaszosan közvetíti is a felhőképeket.
Ez például a ma délutáni áthaladás, OQPSK 72K modulációval, 137,9 MHz-en. +1 Esti áthaladás a régi M2-es műholdról, a nagy sötét sáv a kép 1/3-ánál azért van, mert adás közben átállították a műhold adási frekvenciáját 137,9 MHz-ről 137,1-re. Valószínűleg a NOAA 18 miatti interferencia volt a váltás oka.
Szia! Lehet valamit tudni a vevőről, szoftverről, a feldolgozásról?
Szia, persze!
A program innen van: Bővebben: Link Én a legújabb LRPT Suite for Meteor M2-2 1.9-es csomagot használtam az oldalról. (Legalább .Net 4.6 vagy újabb kell neki) Én általában a QPSK demodulator pluginnal elkészítettem a .s fájlt amit a program a QPSK mappába tesz, amit az LRPT decoderrel manuálisan szoktam dekódolni. Ebből egyébként már készült egy újabb verzió is: Bővebben: Link A vevő egy Airspy R2-es, de gyakorlatilag bármilyen RTL-SDR dongle jó hozzá. Az antennám a 2015 óta változatlan Sirio Gp3-e VHF antenna, tökéletes ezekhez a műholdakhoz még úgy is, hogy nem igazán erre lett kitalálva. sany: köszi Egyébként úgy tűnik a régi NOAA15-ös kezdi megadni magát, úgyhogy pont jókor lett aktiválva az új M2-2-es műhold: Bővebben: Link
Mi a kulonbseg a kep felbontasaban a NOAA-18,19 / 137 MHz-hez kepest ? Milyen antennaval veszed? Jelzem nem kovetem a temat, evek ota kulonosebben.
( Megirnam az uj SDRemre ezt a demodulaciot is, ha erdemes. )
A két műhold között a felbontás különbsége kb. ég és föld... (lásd csatolt képek korábban)
Antennának bármelyik NOAA műholdhoz használható antenna tökéletes, én pl. a Sirio gp3-e -t használom már évek óta. Szerintem érdemes ezzel foglalkozni, sőt csak ezzel, a régi analóg műholdvétellel már nem (szerintem). Összehasonlításnak: NOAA18: N18 Meteor M2-2: M2-2 A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2019
Bocsi, korabban csak a kissebb kepet neztem, nem a linkre kattintottam.
Na vegre egy normalisabb felbontasu kep es egy normalis muhold Mekkora savszellesseget hasznal ? Ennek is van nagyobb frekis modja is nagyobb felbontasu keppel ? Hat NOAA FM-en ami jon... azt csak kivancsisagbol / kiserlet keppen csinaltam meg.
Igen, ezeket a műholdképeket már érdemes venni
Kb 120-130kHz sávszélesség kell neki, a régebbi meteor m2 qpsk az újabb m2-2 pedig oqpsk modulációt használ. Elvileg ennek is van HRPT módja 1,7GHz környékén még nagyobb felbontású képpel, de ahhoz komolyabb antenna kéne.
A Meteor MN2 és MN2-2-nek a HRPT kép felbontása ugyan az az L-sávban mint az LRPT képeké 2m-en, csak több, 6 kép csatorna érkezik egyszerre HRPT-ben, LRPT-ben pedig 3 és a csatorna kódolás is teljesen más.
Tegnapi legjobb MN2 HRPT képem, helyi idő szerint 2019.10.20 10:14 nyugati áthaladás 45.5° maximális elevációnál.(1700MHz) A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2019
A dekodolasrol tudsz esetleg valamit ? Valaki probalkozott megirni, van valami elerheto info rola ?
Röviden a vevőm: 1.2m prímfókuszos parabola, 3 menetes helical fejjel fönn a tetőn egy DIY AZ/EL forgatón, 3 LNA (SPF5189Z) közöttük 2 sávszűrő, ezután a padláson egy DIY downconverter SAW filterrel 470MHz-re, 20m coax, a végén pedig egy HackRF One sdr. Demodulálásra és csatorna dekódolásra én GNURadio-t használok.
Egy-két képet rakok ide az elérhető L-sávos műholdakról: Metop-C, Fenyung3-B, MeteorMN2-2, Noaa-19.
Koszi az infokat ! Szep megoldas ! Foleg hogy a GNU radio is fel van hasznalva. Az SDR nalam is alakul (sajat), a tobbit megveszem majd. USBn atnyomnam az I.Q jelet PCre, a demodulalast hasonlo keppen meg tudnam oldani GNU radioval. Mekkora a savszellesseg igenye ?
A NOAA és MeteorMN2 én 3.4MSPS mintavételezéssel, a Metop és Fengyun3 5MSPS mintavételezéssel szoktam demodulálni, így kényelmesen elférnek a mintavételezett spektrumban a doplerrel együtt is...
Nagyon szivesen, sok sikert és kitartást a HRPT vevő építéshez.
Sziasztok!
Kedvet kaptam egy kis antenna építéshez. Dupla kereszt dipól antennát szeretnék építeni. Találtam egy nagyon jó leírást. A leírás említi, hogy ferrit gyűrűket kell tenni a koax kábelek végeire. Arról viszont nem esik szó a leírásban, hogy milyen típust kell használni. Tudnátok nekem ebben segíteni? A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2019
Sziasztok!
A Meteor M2 kívül melyik hold küld még képeket? Pontos frekvencia kellene és milyen hold küldi még?. SDR vevővel szoktam vételezni egy kereszt dipól antennával. köszi. atesz.
Szia! Ezen a weboldalon minden információt megtalálsz. Bővebben: Link
Köszönöm.Ahogy látom APT-ben , 137MHZ -en továbbra is a nooa és a meteor M2 ad .
Lehet, hogy a Meteor M2-2 műholdnak vége sajnos...
Bővebben: Link Idézet: „24 December Orbit dropped with 1KM on Dec 18, 01:09 UTC due Depressurization from possible collision.” |
Bejelentkezés
Hirdetés |