Fórum témák
» Több friss téma |
Az RH vételre alkalmas ferritantenna elég ritka dolog volt mindig is.
Oroszok megcsinálták, lásd ORBITA zsebrádiót.
Kénytelenek voltak, mert náluk a nagy távolságok miatt a rövidhullámú sáv volt a fő műsorszóró sáv.
Nem csak az Orbita, csak hozzánk került be néhány típus, amibe RH vételére alkalmas ferritantenna volt. Nem csak a műsorszóró, de kommunikációra is használták. A mai napig a vasúti vontató járművek tetején ott az RH sávra méretezett Zeppelin antenna. A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2019
A lengyel Monika is ment RH-n. Különben 3 külsőre egyforma ferritantenna és mégsem egyformák, ugyanazon tekercs máshol áll ugyanazon frekvencián és ugyanazzal a forgóval. Mivel azért fogtam RH adókat a lapos kis fekete ferritekkel, maradnak használatban, mást nem hangolásra, de épp most is próbálom és bejön ez az RH ferrittel, igaz nehezebb a kezelés
A rövidhullámú sáv elég nagy. A sáv alján használható a közönséges ferrit is (pl. lapos ferrit), de már 5 - 6 MHz felett nemigen. Az érzékenységről sem nagyon lehet beszélni, mert hogy szól valami az lehet, de hogy szólna, ha a ferrit nem csillapítaná. Lehet, hogy el lehet tekerni a forgót magasabb frekvenciák felé is, de régen, mikor még hemzsegtek az RH adók, érzékeny szuper készülékkel is érzékelni lehetett, hogy fogynak a vehető adók. Rátettél egy darab drótot, és láss csudát.
Ma nehezebb a helyzet, nem tudni hogy létezik-e adó, vagy csak érzéketlen a rádió. A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2019
Az adókat hozza szoktam hasonlítani két weboldal adataihoz ez http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/ és ez https://short-wave.info/index.php
Az említett Orbita és Monika rádiókban egy ferritrúd volt, rajta a két (ill. három) hullámsáv tekercsei. Csak érdekességként említem, hogy a szovjet Sport és Sport 2 rádiókban két (eltérő átmérőjű) ferritrúd volt párhuzamosan, az egyik a közép- és hosszúhullámú tekercsekkel, a másik külön az RH sávra.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2019
Monika van nekem is de nem fogom szétszedni, szovjetem nincs. A monika ment HH, KH es RH ha jól emlékszem 10MHz-iga padláson van más régiséggel. Van egy KH Ei Pilolo ami nem jó, hiányzik a gomb de nem szedem szét akkor is régiség ,https://www.radiomuseum.org/r/elektronsk_pikolo_6_tranzistora.html , van egy hordozható tranzisztoros rádiós gramofonom szintén nem szól HH, KH nagy ferrittel de mivel ritkaság nem szedem szét Csak nagyon rossz állapotú rádiót szedek szét, meg pár cucc.
Eszembe jutott , öregapámnak volt VEF-je igaz nem volt URH rajta de azon kívül mindent fogott. Brutális rádió volt.
Nekem van 3, de az egyik rossz teljesen,
és elkezdtem már elbontani.
Ha a Mercedes roncs akkor nyugodtan megpróbálhatsz Trabantot fabrikálni belőle de ha működik akkor nem szabad.Egyébként van nekem egy Mónika roncs valahol de nem kapom.
Azt inkább hozd rendbe, jó lesz az. Kár lenne szétszedni.
Ez a ferrit antennás kérdés is jól elszabadult. Az, hogy milyen ferrit van az RH vételére (is) készült rádióban, az szinte mindegy, mert mindegyiken volt kihúzható antenna, és RH vétele esetén besegített az érzékenységbe. Az, hogy a modulátor tekercs kicsit gyenge volt, nem sokat számított, hiszen egy szuper vevőnél a szelektivitás a KF -ben dől el. Csak az ilyen ferritantennával nemigen lehet egyszerű, érzékeny egyenes vevőt készíteni, csak olyannal, ahol a ferrit antenna eleve magasabb frekvenciára készült.
Elnézést az idétlen tréfáért
Azt nem tudom valamelyikőjük is tud e rövidhullámot!
A VEF-ből többen is készítettek már amatőr sávokra vevőt. A sávokat kell némileg széthúzni, hogy finomabban lehessen hangolni, meg kell egy BFO, hogy a távíró és SSB adásokat is tudja venni.
Kapcsolási rajz, a monikáje
Ennek a rádiónak a nagyfrekvenciás rész kapcsolása nagyon hasonlít az én régi rádióméra: Philips 22 rl 166. Csak a hang végfok a lengyel rádióban már IC-s. Én meg még ilyen Unitrát nem láttam.
Ebben viszont abszolút nem volt ferritrúd rövidhullámra. Csak a botantenna, de azzal jobban vette bármelyik kortársánál. Sajnos miután megműtöttem pisztolypákával, ki lehetett dobni a belét, építettem bele egyenesvevőt, talán itt kapcsolódik a rádió építés témához. Azután valaki, aki hallott róla lecsapott rá, még így is kellett neki. Valószínűleg egy gyűjtő volt.
Érdekes, milyen kevés tranzisztor van benne.
Más hasonló korabeli zsebrádióban se volt több.
Az ic másik 3-5öt megtakarít .(plusz a 2 trafót hangfrekis fázisfordítot es a kimenőt) 1. Önrezgő keverő klasszikus kapcsolásban, csak több rezgőkörrel feldíszítve , a több sáv miatt. 2. 3. Mint kf erősítők működnek. Utána már csak a dioda demudulátor és ICs erősítő van. Habár kishangfrekis trafókat kihagytuk az IC miatt + másik 4 5 tranzisztort. Bele integrálva ott van pluszban 20-30 tranzisztor, jóval kisebb méretben mint 1 trafó.
Valójában nem sok tranzisztor kell neki, már 2 tranzisztorral megoldható rádiós rész. Valamikor építettem szuperhetet nem sok tranyó kellet bele. A keverésnél is erősít. Lényegében a jobb szelekció miatt van de építettem 2 hangolt körös egyenesest is az is jó volt. Az igazi kihívás az egy hangoltkörös jó minőségben.
Milyen volt az egyenes vevőd, hány hangoltkörös és volt visszacsatolás?
[off]Tizenéves gyerek voltam. Azt ugyanúgy nem tudtam, mennyit segített volna rajta egy visszacsatolás, ahogy nem tudtam mi lesz, a vége, ha pisztolypákával próbálom beforrasztani az AF 106 - os keverőtranzisztort egy ilyen fóliába. Sőt még igazán letesztelni sem volt időm, mert apám elmesélte annak az illetőnek, aki addig erőlködött, míg odaadtam neki. Az vigasztalt, hogy úgyis tönkretettem már teljesen. Remélem a képen jól látszik, mennyire extrém vékony volt a panel fóliázása. /off]
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2019
A kép kb közepén a KF részben az az RF-01 alkatrész egy kerámia szűrő lenne?
És mi lett, amikor megpróbáltad beforrasztani ?
Akármennyi huzallal próbáltam pótolni, ami felvált, mindig tovább hámlott a fólia. Végül teljesen megkopasztottam. Ilyen fóliát még életemben nem láttam. Talán valami gőzöléses eljárással vitték fel rá, mert maratni ilyen vékonyra nincs értelme. Egyszerűen javíthatatlan. A kapcsolói is elég furcsák voltak, nem lehetett kideríteni, mi hová megy, bonyolult nyomtatott áramköri rajzolatok voltak maguk a csúszkák. Buta gyerek voltam, mert gépfegyver ropogást akartam a hangszóróból, ezért elektromos gázgyújtóval az antennára csattogtattam. Azért kellett volna keverő tranzisztort cserélni, de már volt akkor AF 106-om, nem sikerült kipróbálni benne.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2019
Milyen gázgyújtó volt? Piezo, vagy orosz
220 V-os?
Lendkerekes. Héra cserépkályha gázégőbe való. Az IKV-nál selejtezés volt és mi a nyári szünetben ott dolgoztunk. Még diákok voltunk.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2019
|
Bejelentkezés
Hirdetés |