Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Szerintem csak a kép csalóka...amúgy elég masszívnak tűnik. Nem kizárt, hogy ugyanaz a gyártmány, mint amit Zoli is linkelt...képről nehéz megállapítani a különböző beállítás miatt.
Szia. Nézegettem a képeket, szerintem is tök egyformák. Van is ilyen csatlakozóm beépítve.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2020
Egy dilemmáról.
Az adott végfok (AB1) 6550 katódjába kell egy 1 Ohmos, árambeállítást, mérést lehetővé tevő ellenállás, darabonként. A terhelhetőség miatt még a 0.6W is jó lehetne talán, de ránézésre is az olyan vérszegénynek tűnik. Most 2 út áll előttem: 2x2 Ohm 0.6 W párhuzamosan, metal film. A másik: 1 Ohm 2W power metal Utóbbinál az a helyzet, hogy a felvitt ellenállás réteg spirálisan van kivitelezve az adatlap szerint. Vájt fülülileg lehet jelentősége az 1 Ohm x induktivitásnak? Mérés, beállítás utáni rövidzárásával nem bajlódnék.
Tegnap esett meg, hogy a másfél wattnak számolt ellenállást kettőre váltottam és még így is melegedett. Igaz 1,8A mászkált benne. Inkább több legyen
Akkor max 1 teljesítmény szint biztos ami biztos.
A 2*0.6W is tudja azt, párhuzamosan. Csak olyan csenevészek az 1 és 2W-osok mellett, amikkel tele a nyák amúgy.
Javasolt a 2W-os ellenállás, csöves erősítőkbe pláne. Ezeknek magasabb a feszültség-tűrésük, ezért bármely pozícióba megfelelnek.
Nekem az 50W-os végfokomban mindenütt 2W-os fémoxid ellenállások vannak, bemérve, válogatva, ahova persze, megfelelnek. A tápegységben van, ahol 5W-os ellenállások langyulnak, mert legfeljebb csak langyosak lehetnek. Egy kis túlméretezés nem árt, a hosszú élettartam is így várható el. Üdv!
Itt csak azért tétovázok, mert extrém nagy csőáramnál lép fel 2W (4V, 500mA).
A két kis ellenállás 1.2W-ot is tud. Melegedésről talán nem lehet szó abban a helyzetben. A legnagyobb baj, hogy 1 és 2W-os se van a boltomban... Vagy kerek 4 Ohmosból 4 db 0.6W-os. vagy két szállal, ellenpárhuzamos kivitelben tekerni indukciómentesre házilag. A túlméretezés nekem is kedvencem amúgy. A fém-oxidokat hanghűség szempontjából sokan elutasítják, így csak fém-film ellenállásokat használok, használnék. A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
Azt te sosem fogod meghallani, hogy a katódellenállás rétege hogyan van kialakítva, pláne ilyen kicsin kis lópikulánnyi 1 ohm értékkel. Ezt soha nem hallod meg. Azt viszont annál inkább, hogy hogy van a kimancsi megtekerve.
A 2W ellenállás elég éppencsak. 5W lenne a legjobb több darabbal párhuzamosan mint nekem.Számold ki mennyi áram kergetőzik át rajta.Javítottam egy végfokot 6550-ekkel PP-ben, abban 10 ohmok voltak katódban a végcsövenként. betettem vagy három féle ellenállást, semmi különbség nem volt. A negyedik az valami jobb szénréteg volt, az picit más volt, de az meg egyáltalán nem odavaló. A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
Köszönöm, én is a kis értékű R és a még kisebb értékű L érték miatt nem gondolnám komolynak a "problémámat", de a tapasztaltak véleménye számít, segít.
PP-be soha meg nem fogod hallani ez hétszentség. Ha sokkal nagyobb katódellenállás lenne akkor talán-talán. SE-nél meghallanád de ilyen kis semmi ellenállásnál jelentéktelen, ha a nyugalmi áramot trimerekkel, helitrimerekkel állogatod.
Gitárerősítő volt az amit javítottam, 100W-os kis gyöngyszem, abban volt ilyen cső. Nem tudom milyen hifiben a hangja ennek, de nem estem hasra tőle. /Egy Genalex Gold Lion KT88-at többre tartok/ Ugyanis két éve visszahozták a végfokot, hogy ezekhez a csövekhez állítsam már be, mert vett a gazdája kvartettet díszdobozost. most azóta másfélszer akkorát szól és a delikvensnek jobban tetszik a hangja ha halkan játszik próbateremben.
Akkor a 2W-os power metallok nyertek, beforrasztva.
Ha a végcsövek tápágaira LOW ESR elkókat teszel, akkor nem kell párhuzamos párszáz nanó. Ha a táp bírja tegyél jó nagy elkó(ka)t, fél ezer mikróst is, lesz olyan dinamikája,hogy ihaj, meg nem lesz lassú.
Láttam a németeknél SE kimenőjükre közvetlenül az anód becsatlakozásához 40µF-os nem-elkót még beraktak.
Teljesen felesleges katodba betenni ellenallast csak hogy mérni tudd az áramot. Megméred a kimenő primerjeinek a DC ellenállását, és azon méred a DC feszültséget nulla kivezerlesnel. Ebből ki is tudod számolni az áramot.
Ezt jobban kedvelik és kisebb feszültségekkel kell bánni.
Pedig jók a fém-oxid ellenállások, nagyobb feszültségek esetén pláne, de egyébként is, kisebb a saját-zajuk.
Üdv!
Ok, de minden pluszelem feleslegesen beleszol a hangba. Általában nem javítva azt. Ha csak mérni kell, azt meg tudod tenni a primertekercsen. Bánni meg nem kell vele, csak megmérni. És nem is sokkal nagyobb. Ott mondjuk az 50-100mV helyett fog esni 5-20V.. na és, azt nem olyan nehéz még megmérni.
A végcsövek katódjába tett ellenállások (elektrolit kondenzátorok) hallható hatásairól egy logikai feladvány:
1. Jobb lett tőlük a hangzás 2. Semmilyen változást nem okozhatnak 3. Rosszabb lett a plussz alkatrészek miatt a hang Tessék választani - mi lehet a reális valóság? TJ.
Vegyük 2 felé a dolgot:
1, Katód ellenállás + elektrolit kondenzátor - az ellenállás a kellő előfeszítést is beállítja esetenként, vagy mindig... 2, Áramfigyelő 0.5-1 Ohm a katódban. Akkor hogy áll a hangváltozás lehetősége a két esetben? A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2020
Azért a 2x51 Ohm és az egyszeri 0.5-1 Ohm között látok kis különbséget.
Azzal mi a helyzet, nem jóslati talapzaton?
A nehézséget nem az 5-20 V jelenti, hanem az anódfesz tájékán lévő kimenő. Rátapintani egy nehezen hozzáférhető helyen 400 V-ra nagyságrendileg kellemetlenebb érzés, mint testközeli tapogatózás egy külön e célra hozzáférhető helyen. Azonban a " minden pluszelem feleslegesen beleszol a hangba", egy meglehetősen nyomós érv lehet saját készítésű erősítőnknél.
Én nem olvasom azt a fórumot, hacsak nem valamit keresek és véletlen bedobja a Google. Időm sincs rá.
Idézet: „Azzal mi a helyzet, nem jóslati talapzaton?” Harmadik pont...és ez nem jóslás Idézet: Ebben azért nem bíznék egy AB osztályú 6550 PP-nél, főleg mikor a gyerek mondjuk reggelig tartó szülinapi házibuliján szemlélteti a mellbevágó basszus bódító hatását az utca úri közönségének (is). „Itt átlag kb. 50mA megy majd.” A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2020
Én azt figyeltem meg, nem is igazán az ottléte vagy nemléte a lényeg, hanem hogy mekkora feszkó esik rajta, vagyis nem mindegy hogy 1V vagy 60V van azon a katódellenálláson. Nálam kb. előbbi, és semmi hangbéli javulást nem veszek észre ha áthidalom. Persze mint tudjuk (mástól) nekem baj lehet a hallásommal (is) , szóval a tapasztalatom eképpen kezelendő.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2020
|
Bejelentkezés
Hirdetés |