Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Persze, megmérjük a kimenőfeszt, és a terhelőellenálláson a szokásos képlettel kiszámoljuk. 1kHz-en-pl.
És addid emeljük a kimenőfeszt míg a torzításmérő nem mutat nagy értéket?
Így konkrétan nem tudjuk csinálni, mert a tozításmérőt mindig az adott kimenőszinthez kell kalibrálni, de a szkópon látható torzulások már jó pár %-ot adnak. A csöves egyébként egy bizonyos szint felett nem tud többet kiadni, de nem "kockásan" határol, mint a tranyós,... Majd meglátod.
Tehát, azt tudjuk csinálni, hogy nézzük, mérjük, ha nem vagy elégedett, kicsit visszább veszünk a bemenőjelen, és újra mérünk.
OK
![]()
Szia Imi!
Latom te nagyon favorizalod a 6p45sz csoveket. Van esetleg vmi jo pp kapcsrajzod hozzajuk? APX 100 al akarok kiserletezgetni, de nemsok megfelelo rajzot talaltam eddig neten. talan a radiotechnikas 140W os, de azzal a pentodas bemeneti fokozat a bajom.Nincsenek jo tapasztalataim az EF80-86os csovekkel.
A 140W irreális kimenőteljesítmény, az APX 100W-ja sem igazán HiFi. Reálisabb nagyjából max 60W-ra specifikálni a cuccost, akkor elvárható tőle a minőség. Az a gondom, hogy 4-5 éve gyártottam velük PP-t, és nagyon elvarázsolt a hangjuk. Utána még készült - igen hasonló topológiával - PL509-el 2 db, de nem tudták elérni a 6P szubjektív minőségét ( Mérve nem mutatkozott rosszabbnak). Mivel a cuccot egy kolléga ismerősének készítettem, a kapcsolási rajzot is átadtam neki. A másolat meg nincs meg egyenlőre, de rajta vagyok. De abban nem használtam pentódákat, csak ECC-ket. Őszre - ígérem - újratervezem, ha nem lesz meg a rajz, mert nekem is kell. Egyenlőre erre nem igazán van időm.
Mi a gondod az EF-ekkel?
Szia Zoli!
Mik ezek a cuccok, amiket találtál? Kifejthetnéd részletesebben.
Igen, elfelejtettem irni hogy a 140W az 4db vegcsovel veheto ki, en csak 2 vel epitenem, mert a kimenom is akkora Raa erteku. Alapvetoen nem oylan rossz azaz APX, persze kicsit atalakitottam, vedelem kikotve, csatolokondik mkp10 re cserelve, valamint nagyobb ertekure. A hangjaval az a bajom hogy nem eleg reszletezo, ez igazabol egy mission cyrussal valo szeanszon jott ki eleg jol hallhatoan.
Vegcsovek PL-ek az oroszt meg nem hallottam szolni, de ha arra cserelem valahogy megkell oldjam a futest, plusz trafot beletenni, ami tud kb 30W ot nem egyszeru, raadasul felek hogy megszorja a kimenot es belekoltoznek a medvek. A kis pentodakkal a mikrofoniara valo hajlandosaguk miatt gyult meg a bajom. Olyan szepen tudnak csengeni...dehat en nem a mikulas vagyok...csere ujra, majd par het utan az uj is ugyanezt muveli. Mindegyik tesla volt, lehet csak ezek ilyen silanyak nemtudom. Pedig hataradokon jocskan belul volt a munkapont, nemvolt tulhajtva a cso. Feltoltom a 140W os erosito rajzot, hatha vkit meg erdekel esetleg. Nem a legjobb minoseg sajnos.
Azokat a hibrid IC-ket láttam én is, csodálkoztam is
![]() ![]()
A junoszty trafós pl500 PP rajzát fel tudod tenni?
Üdv!
Hogy tudnám kimérni a Videoton tv hangkimenőm paramétereit? pl. induktivitás, áttétel stb? Sajnos az összes komolyabb műszerem egy átlagos multiméter meg egy 10 megás szkóp. Teljesítmény hanggenerátorom sincs... Szétszedni a trafót nem szeretném. Annyit tudok, hogy a primer valós ellenállása 266 ohm, a szekunder kb. 1 ohm. (már amennyire pontosan lehet olcsó multiméterrel magában 1 ohmot mérni...) A mag keresztmetszete 18x18mm, a lemez anyagát nem ismerem, nem értek hozzá... ![]() Az eredeti kapcsolásban (TA3206 Elektron) a leírás szerint 60Hz-12kHz volt a végfok sávszélessége a 3dB-es pontok között. Tehát az alsó freki 60Hz. Az anódfesz 210V az eredeti kapcsolásban, ehhez kb. Ra=5.4k, tehát Xp 60Hz-en min. 5.4k, ehhez Lp= min. 14.324H A terhelés az eredeti tv-ben 4 ohm-os hangszóró volt, tehát az áttétel gyök(Xp/Xs) kb. 36.742 Ez az elmélet, de mi lehet a valóság? Jó lenne tudni, mert akkor le tudnám szimulálni a kapcsolást LTSpice-ban... Érdekes lenne.
Az áttételét meg tudod mérni, ha a szekunderre kapcsolsz néhány V váltót, és megméred multimétettel a primer és a szekunder feszültségeket.
A primer induktivitást én úgy mérném, hogy egy párszáz ohmos ellenállást sorba kötnék a primerrel és megtáplálnám pártíz V váltóval (ismert freki). Utána mérnék a soros ellenálláson, a betápláláson és a tekercsen is feszültségeket. Ezekből, és a tekercs egyenáramú ellenállásából már lehet számolni. Ha egyszerű multimétered van csak, akkor szerintem használható a hálózati 50Hz a mérésekhez, annak a szintjét jól szokták mérni a multik.
Hát ez egy ilyen trafó, ahogyan levezetted. Fölfele jó a frekimenete (nem 12 kHz), ez egyből meg is határozza a használhatóságát.
1-1,5 W teljesítményig triódás kapcsolásban (30-40 mA nyugiárammal) 8 ohmos hangsugárzóval meghágható a mélyátvitel problémája. Nagyon jó minőségű hang érhető el vele ebben a teljesítménytartományban, már 20 Khz-en is eső frekimenettel (nem lesz zavaró). ![]() Sok értelme nincs az induktivitás megmérésének, az inkább egy készülő trafó számolgatásánál képezi megfontolás tárgyát (A levezetésedből is látható, a 14 Hy-is irreális érték, pedig jó a levezetés, a valóságban valszeg jóval 5 Hy alatt van, a cső terhelhetőségére utaztak). Az áttétel valszeg 32:1, de kimérheted 50 Hz-el úgy, hogy a primerre rákötsz 20-50 V váltót, a szekunderen feszt mérsz. A fesz áttétel lesz az áttétel. ![]()
Találkoztam egy olyan csővel, ami nem fűtött fel, de a fűtőáramot felvette. Kis idő múlva a búrán is lehetett érezni, de semmi izzás. Gondoltam (volna), hogy valahol megrepedt, de nem látszott semmi. A getter is teljesen normális színű volt(még egy hét múlva is).
![]()
Hát, ez az. Ez éppen egy 6P45Sz volt a HAM bazártól. Szó nélkül kicserélték.
Nincs valakinek négy nem nyákos magnovál foglalata? Ami a colorstarokban volt az pont jó lenne
![]() ![]() ![]()
Az enyém a ruszki végcsővekkel megvan és köszőnőm szépen jól mükődik. Szeretnék csinálni még csőves cuccott, mert van egy pár Pcl86..82...805csőveim....
A vizsga szesszio is elkezdödőt majd után neki látok dolgozni velük.... ![]()
Sziasztok, van egy kis hipersyl trafóm (ha női mell lenne azt mondanám olyan tenyérbe való méret) ami most hálózatiként funkcionál. Ha jól tudom 12V / 2A szóval olyan 25VA-es lehet max. A kérdés, figyelembe véve hogy egy kimenő sosem lehet elég nagy, hogy egészségesen túlméretezve mi fér rá erre? Egyáltalán mi az a túlméretezés ami az ésszerűség határán belűl van? Okés lehet egy EL84 SE 4W-jához vagy inkább csak egy ECL86 1.5-jéhez?
Akkor nem volt túlzás anno hogy EI88-ra akarták tekerni az EL84 SE kimenőjét?!
Zoli, említetted, hogy az EBl nvcs-át úgy csináljam hogy a visszacsatoló potival sorba kössek egy kis értékű (néhány pikofarad) kondit. Nézegettem jobbhíján EL84-ek rajzát (remélve hogy ha az EBL az elődje akkor az áramköri megvalósítás is nagyban hasonlít) mert EBL21-el valahogy senki sem épít végfokot a google szerínt és azt látom hogy legalább annyi helyen teszik párhuzamosan a kondit illetve hagyják el. Hol az igazság?
Szerintem mindkettőhöz jó. Nekem is ekkorák vannak az el84-esben. Olyan 5cm2. Egyébként szerintem akkora különbség nincs el84 és pcl86 között teljesítményben. Katalógus szerint el84 5,7w; pcl86 4,1w SE-ben 10% torzítás mellett. Tapasztalatom szerint hangerőben szinte semmi kölönbség csak az el84 erőteljesebb mélyet ad.
Mintha valaki említette volna, hogy kimenőnek jobb (már amennyire objektív ez a dolog) a hipersyl, mégis nívós és természetesen drága csöveseknél azt látom hogy szinte kizárólag EI magra tekerik a kimenőt...?
Van 0,2-es huzalom a primerjéhez ha kell!?
De az az EI mag olyan is!!! "Egyszerű" ember, csak a hipersillel tudja megvalósítani a legkisebb lemezvastagságot. Meghát ugye könnyű "lemezelni"
![]()
Az hol terem? nekem is kellene! Adok érte 0.35-öst!
![]()
Azért figyelitek a jobboldalon a Tungsram csövet
![]() ![]() Bővebben: Link
Köszi Hans de ismersz..., hamarabb ajándékozom oda valakinek a trafót mintsem hogy kimenőt tekerjek belőle!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |