Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2184 / 2208
(#) MacGiver válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 8, 2020
Idézet:
„Olyan is volt még jónéhány évvel ezelőtt, aki büszkén mutatta, tervezte tisztán elektroncsövesre az erősítőjét, direkt mellőzve a félvezetőket.
ITT.”

SZÉP.. Csak éppen pont E130L végcső esetében abszolút semmi értelme egy ilyen elbonyolított meghajtásnak. 10 V eff vezérlőfeszültséggel teljesen kivezérelhető, ez az EL 84 vezérlőfeszültség igénye...
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2020
(#) csa7684 válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 9, 2020
Egyértelmű korrekt helyes választ kaptál.
Fogadd el vagy ne variálj.
(#) jani1987 válasza csa7684 hozzászólására (») Feb 9, 2020
Jól van na.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 9, 2020
Az adatlapon is egybe van kötve. Ha figyelmesen olvasod, oda van írva, hogy Ug3 = 0 V (a katódhoz képest)
(#) Ódenka hozzászólása Feb 11, 2020
Elméleti kérdés: UL PP kimenőnél 40%os a 43% optimálisnak mondott leágazáshoz képest mennyire befolyásolja a teljesítményt?
Gyakorlatban pedig az elvileg triódás felé eltolt 40% a 43%-hoz képest, illetve, ha a 43%-nál kisebb volt az UL leágazás, mennyire lehetett érzékelni a hangzásban?
(#) csa7684 válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 11, 2020
3% - ot semennyire
(#) messius válasza pucuka hozzászólására (») Feb 11, 2020
Anno a VOX is előszeretettel használta az EF86-ot a hangszererősítőiben (bár ez sokak szerint nem idevaló, pedig akkor még nem a torzított gitárhang volt a lényeg).
(#) MacGiver válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 11, 2020
Szerinted? A 43% egy konkrét csőre vonatkozott, csak aztán átvette az "urban legend"
A mellékelt ábra jól mutatja, hogy hogyan változnak a fő paraméterek UL % függvényében, jól látható, hogy 20 % UL bőven elég (azaz 80% pentóda). Az ábra mindent elmond. Azért ez sem teljesen fekete-fehér, mert emlékeim szerint ez egy 6L6 csőre vonatkozik, és lehetnek eltérések más csöveknél, de az irányt mutatja.

design-f7.gif
    
(#) pucuka válasza messius hozzászólására (») Feb 11, 2020
Ha kis, 1 - 2 mV jelet kell erősíteni, (mikrofon, hangszedő, gitárfej, magnetofon) akkor az EF86, és továbbfejlesztett változatai a megoldás.
(#) Ódenka válasza MacGiver hozzászólására (») Feb 11, 2020
Közben találtam egy ilyen ábrázatot. Annyit értek belőle, hogy érdekes.

A cső megegyezik, ezzel kapcsolatos a dolog.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2020
(#) MacGiver válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 11, 2020
Ez másról szól. De kapcsolódik.
(#) boti2 válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 12, 2020
3%-ot semennyire nem lehet érzékelni.
(#) Ódenka válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 12, 2020
Még erről pár szót, ha lenne szíves valaki.

mimi.jpg
    
(#) jani1987 hozzászólása Feb 12, 2020
Mi alapján mérjük egy nem teljesítmény célra épített trióda áramkör jelének teljesítményét? Az egy csöves áramkör kimenetére rá tettem a fejhallgatót. Hallani hallottam de nem ettől fogok megsüketülni. Kísérleti jelleggel próbáltam.
(#) Imi65 válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 12, 2020
Kimenő (jel) feszültség négyzete osztva a terhelőimpedancia értékével.
(#) djcaveman válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 13, 2020
Vagy ha oszcilloszkópon mérünk, akkor Upp2/Rx8
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2020
(#) Ódenka hozzászólása Feb 13, 2020
Oktal foglalat érkezett hozzám.
Szerintem ez a típus már elfogadható, nagyon jó minőség.

oktálék.jpg
    
(#) TAttila77 válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 13, 2020
Ahogy elnézegettem, ilyen már volt nekem és azt kell hogy írjam, ez se különb egy szálat sem. A hagyományos is van ilyen jó legalább. Mellesleg nemrég hajítottam egy ilyet ki egy gitárerősítőből, mert olyan kontakt hibás volt, hogy rettenetes /És új volt, az is pont ilyen minőséginek mondott/
Az a helyzet ezzel, hogy a az egész érintkező aranyozott, vagyis annak kikiáltott galvanizált sárgaréz. Bedugod a csövedet, majd előbb utóbb szépen a hőtől is és a feszűléstől is gyönyörűen el fogja veszíteni a rugalmasságát és olyan kontakt hibás lesz, hogy öröm lesz nézni.
De nyugodtan használjad csak és majd saját magad is megtapasztalod. Nekem 10W-os végfokban a négyből egy volt ilyen szaaar, mind kilöktem. Azóta tökéletes a konrádos kerámia foglalattal.
De ezt csak halkan jegyzem meg. Ha akarod megfogadod, ha nem, nem. Úgyis lesz aki rögtön megcáfolja.
(#) jani1987 hozzászólása Feb 13, 2020
Csöves egyen irányításnál rémlik, hogy valami ilyesmit láttam és adódik a kérdés hogy működik e? Nemsokára kész a táp trafóm. Sima két kivezetéses a trafó.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2020
(#) TAttila77 válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 13, 2020
Működhet, de elvétve van alkamazva. Kétutas sokkal jobb több szempontból is. Tessék utána olvasni a zsebkönyvedben. Minden pontosan le van írva.
(#) Ódenka válasza TAttila77 hozzászólására (») Feb 13, 2020
Na, most jól meghoztad a kedvemet. Akkor visszaviszem, valahol Sanghajnál kell balra fordulni és a bicikliúton 1200 km..
(#) Ódenka válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 13, 2020
Diódahíd, 2 db Si dióda és a cső, máris megvan a kétutasság.
(#) TAttila77 válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 13, 2020
Ha már megvan akkor használd. Csak vizitáld meg, hogy elég jó lesz é a hüvelyek rugalmassága, ha bedugod a csövet nem tágúl e ki és marad úgy. /Bár ez nem is rögtön fog jelentkezni./
Biztos, hogy 1200km? Van az több is.
(#) Ódenka válasza TAttila77 hozzászólására (») Feb 13, 2020
Csavarhúzóval tudtam megindítani a csövet kifelé belőle, de nyilván majd lazul.
Tudok a kertek alatt egy rövidebb utat.
Valaki írta, hogy a kis acél alátétet vegyem ki a túloldalról és forrasszam az anyát a menetes részre. Utóbbinak nem látom ésszerűségét...
Konrádéknál csak mezei aljzatokat látok 2 félét, egyik se meggyőző.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2020
(#) TAttila77 válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 13, 2020
Szerinted. Csak mégis működik valahogy. /Nálam!/ De a lábakat mindig meg szoktam igazítani, hogy normális helyzetben álljanak forrasztáskor. Ha nagyon szoros, az sem jó. Hőtágúláskor szépen el fog pattanni a cső lába előbbutóbb és lesheted a féltett csövedet. (Ilyet is láttam már egyszer-kétszer) Pláne ha nem lészen másik hirtelen.
(#) Ódenka válasza TAttila77 hozzászólására (») Feb 13, 2020
Amire készült a mutatott aljzatom, akként fogom használni. Huzalozva és semmi nyákos szerelés.
A nyákosakat meg egy "gyakorló" cső előzetes bedugásával forrasztom a helyére.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2020
(#) mohinger válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 14, 2020
Ez az, amit gyorsan el kell felejteni. Arról folyt itt a vita oldalakon keresztül, hogy ki milyen gyors, nem gyors diódákat tegyen a tápba, meg milyen szűrőkondikkal szűrjék a keletkező zajt. Erre ebben az általad javasolt "megoldásban" két-két totálisan más nyitófeszültségű, karakterisztikájú diódát kössön be graetz-nek. Egyszer kipróbáltam: szuper zajgenerátort sikerült összehozni tápegység helyett.
(#) Ódenka válasza mohinger hozzászólására (») Feb 14, 2020
Idézet:
„szuper zajgenerátort sikerült összehozni”

A diódák zavaró ténykedéséről pucuka fórumtárs már leírta, mi is történik, ami zavart az áthidaló kis kondik megakadályozzák.
Nem kerül semmibe kipróbálni. A 10nF áthidalások a HEX-Fred diódákon - vagyis nem a szokásos olcsóságokkal megcsinálni.
ITT vesézik a témát.
Hogy miért akar valaki csövet használni?
A trafója eleve középleágazású.
Szereti, ha a csövön átjön az anódfeszültség.

Az anódtáp, AC-re már eleve egy 47nF-ot párhuzamosan láttam több helyen.
HEX-FREDdel kell kipróbálni.

hexi.JPG
    
(#) TAttila77 válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 14, 2020
De minek oda ilyen combos dióda? Komolyan. Tán erőművet akarsz csinálni? Inverteres hegesztőbe teszek ilyet meghajtásnál. De nem ilyen helyekre!! Teljesen felesleges. Jóhogy nem már vonat diódát emlegetnéd arra a pár száz mA-re. Minek?
Én bőven beértem graetzban négy darab SF18-al!!! És meg se pisszen. Na vajon hogy lehet ez? Valamit megint jól csinàltam??
(#) mohinger válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 14, 2020
Te kipróbáltad már? Vagy csak megint, sokadjára olyasmit javasolsz egy kezdőnek, amiről csak olvastál?
Én kipróbáltam és NEM javaslom!
Következő: »»   2184 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem