Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok.
Kvarc csöves fűtőszálam megadta magát az időnek. Ez egy üvegcsőbe (33cm vagy 62cm hosszú) lévő spirál. Szépen világított és melegített míg élt. Át tanulmányozva a többi topic-ot olvastam, hogy házilag lehet készíteni bele fűtőszálat. Az ellenállása kb:100Ω....600W. A kérdésem az lenne, hogy az ilyen kvarc csövesbe is lehet készíteni fűtőszálat....vagy csak kemencékbe...stb. Illetve milyen anyagú huzalt vegyek? Éppenséggel esztergagépen a munkahelyemen fel tudnám tekercselni. Ez egy elég drága elektromos kályhába való, nem dobnám ezért ki.
Kantál huzal (cekász) kell bele az eredetivel megegyező vastagságú.
Sziasztok,
remélem jó helyre írok, van egy meleg levegős pákám sajnos a fűtőbetét gyakorlatilag 1-1 centiméterekben van meg benne. A kérésem az, hogy létezik-e olyan fűtőszál huzal ami szigetelt, hogy ne érjenek össze mert nagyon szorosan van beletekerve és képtelenség, hogy gyárilag ne ért volna össze (meg az ellenállását is csak úgy tudtam megmérni, hogy kicsit meg kellett csiszolnom). Adatok: 0,144 ohm/cm 0,45 átmérő 230V És elvileg 700W A segítségeteket előre is köszönöm!
Sziasztok
Talán valaki tud segíteni, egy mosogatógéppel elakadtam, de teljesen, mivel nem találok 90 fogban hajlított 2000 W-os fűtőszálat bele. Mellékelek két képet, ha valaki már találkozott ilyennel vagy hasonlóval nagyon köszönném a segítséget.
Szia!
Pontos típus alapján itt érdeklődj.
Bővebben: Link
A leírásban benne van, melyik típusokhoz jó.
Hello.
Egy fűtőszálat szeretnék vezérelni.(Kanthal-D) Egy ilyenre gondoltam Vezérlés Triaknak gondoltam egy BTA330X-800BTQ típust és Diaknak pedig egy DB4-ST. Max 2Kw fogyaszt de inkább szeretném nagyobbra tervezni a hűtés miatt. Ez így működhet?
Triak és Diak jó, kapcsolásnak inkább a melléklet szerintit.
Köszönöm.
Diódák 1N4005-DC mehet? A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2020
Sziasztok
Egy önszabályozó fűtőszál vezérlést tervezgetek egyenlőre csak elméleti síkon. Az elképzelésem a következő lenne. Két feszültségosztót készítek az egyiknek az egyik tagja egy potméter amivel állítható a hőfok, a másiknak az egyik fele pedig egy K típusú hőelem. Az osztók teteje tápfeszen az allja gndn és a közös pontok kivezetésre kerülnének. Ha a hőelem ugyanannyira oszt mint a potméter akkor a külömbség 0, viszont ha a hőmérséklet lecsökken a hőelem ellenállása is lecsökken ami külömbséget képez éppúgy mintha állítok a potméteren. Ezzel a jellel megvezérelhetnék egy 555 ből fabrikált PWM et aminek a kimenete egy nagyáramú IGBT t hajtana meg. Elvileg lehetséges lehet hogy íly módon önszabályzóvá váljon a kapcsolás?
230V os fűtőszálról van szó de ha egy graetz hídon áteresztem akkor már az igbt elbánik vele a fűtőszálnak meg elvileg mindegy. A meghajtást optocsatolón keresztül gondoltam az védi a pwm et.
Egy egyszerű triac-os szabályzó is jó lehet ha a potijával sorbakötsz egy termisztort . Porszívó teljesítmény szabályzó.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2022
A hőelemen pár ohmot mértem változásként pákával melegítgettem. Viszont amiket epitettem triakos szabalyzót oda 500k poti ment. Esetleg egy graetz egyenáramú körébe rakott tranzisztor amit a hőelemen keresztül nyitogatok jó lehet?
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2022
Én termisztorról beszélek akár 100K ellenállással is kapható Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2022
Szia!
A "K" típusú hőelem alkalmazásakor nem az ellenállás változást, hanem a feszültség változást mérik.
.. és ami 40,6uV-ot ad fokonként. Szobahőmérsékletekre az nem jó. Hőelem..
Hőmérséklet szabályzás nem újdonság. Ha alacsony hőmérsékleten akarod tartani (kb. 160 fokig) akkor jó a termisztor (egyszerűbb kezelni). Magasabb hőmérsékletre hőelem, vagy Pt100, Pt1000.
Állásos vagy folyamatos szabályzót akarsz ? (a folyamatos pontosabb). Ezekre rengeteg kapcsolás van. Teljesen magad építed vagy használsz külső modulokat is ? (hőelemre és platinára is kaphatók viszonylag olcsó kis modulok) A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2022
Teljesen sajat epitesen töröm a fejem. Azert szemezek a K hőelemmel mert van belőle 2db is.
A következő topikokban biztos hogy találsz kész megoldást:
"Digitális forrasztóállomás" "Forrasztópákák - melyik miért jó" "Forrasztópáka hőmérséklet szabályozása" Többségében pont hőelemes szabályzásokról van szó.
Hőlégfújót szeretnék vele precíziósan szabályozni. Ahogy nézelődtem a többi ajánlott topikban úgylátom a hőelem feszültségét műveleti erősítővel illesztik a megfelelő szintekre. Lényegében akkor ide nekem egy feszültségvezérelt pwm kellene?
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2022
Természetesen. Mivel a hőelem igen kis feszültséget szolgáltat (pl. 200 Celsius fokon 5,891 mV (táblázat szerin) ha a hidegpont 0 Celsius (a hőelem feszültsége tulajdonképp hőmérséklet különbséggel arányos feszültség)) ezt kezelhető szintre kell felerősíteni.
Te nem is a fűtőszál hőmérsékletét szabályzod, hanem a kifújt levegő hőmérsékletét (persze ezt a fűtőszálon keresztül teszed ) Tehát a szituáció olyan mintha a pákából kivennéd a hőelemet és a levegő útjába tennéd (egyebekben megegyezik egy páka hőfokszabályozásával (amennyiben a hidegpontot fix hőmérsékleten tartod vagy elektronikus kompenzációt alkalmazol a hidegpont hőmérséklet változása függvényében, ha már "precíz"-et emlegetsz (nem tudom a pákások ezeket megtették e ) és a beavatkozó szerv feszültségszintje megegyezik a pákában használttal (12VDC, 24VDC, 230VAC stb.)) A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2022
A kompenzációs vezetékeket kifelejtettem.
Kicsit rajzolgattam és kíváncsi vagyok mennyire állja meg a helyét ez az elképzelés. Bal oldalt az ellenállás és zéner egy elemi feszültségstabilizátort alkot. A következő lánc a hőfok állító potméter a hőérzékelő és egy ellenállás. A fellépő feszültségkülömbséget egy műveleti erősítőn keresztül egy tranzisztorra vezetném. Ezt a tranzisztort egy 555 ből épített kapcsolás kitöltést állító potmétere helyett használnám így feszültség vezérelt pwm et kapok. A potméterrel elhangolható a híd amit a hőfok változás miatt a termisztoron tapasztalható ellenállás változás fog kiegyenlíteni. Ahogy egyre jobban kiegyenlítődik a híd úgy a pwm egyre kisebb kitöltéssel kapcsolgatja a fűtőszálat. Ezzel a módszerrel még a hirtelen hálózati feszültségváltozások is korrigálhatók. A zéner feszültsége állandó még az osztón a bejövő feszültség függvénye a leosztott fesz, így ha egy nagyobb terhelés bekapcsolódik egy hosszú hosszabbító végén és ez az eszköz is mellette van akkor elhangolódik a híd és a pwm szélesebb impulzusokat ad kiküszöbölve a feszültségesés okozta veszteséget. A kérdésem tehát. Nagyon sok hülyeséget írtam?
Azt a feszültségfüggő szabályozást hagynám. Abbol sosem származott jó ha egy potit két helyről tekergetnek. Ha a hőelem ad visszacsatolást, a feszültség növekedésre miért is kellene a PWM-en bármit változtatni? Ha a hőelemnek nem tetszik, majd megteszi. A pontos hőmérséklet beállt, viszonylag nyugalomban a rendszer, bekapcsolsz egy vasalót valahol, a kitöltési tényező megnő, de mennyivel is? Jóval egyszerűbb és szabályozhatóbb lesz az áramköröd, ha ezt a termisztorra hagyod.
Hello! Alapból, három elvi hiba van.
- A műveleti erősítőt Te 100%-ban visszacsatoltad. Így abból egy "követő" kapcsolás lett. Vagy is követi a neminvertáló bemenetét. Mivel ott a zéner feszültsége van, a kimeneten is a zéner feszültsége lesz, bármit tesz is a Platina és a poti. - Ez egy híd-kapcsolás lenne. Ami ha ki van egyenlítve, a kimeneti fesz nem változik. De a híd kiegyenlítését a felső tagnál célszerű megoldani, nem az érzékelővel sorba. Mert ha a poti rövidre van zárva, akkor a Pt. %-os változása megjelenik a hídátlóban. De ha a poti mondjuk 1k-n áll, akkor a Pt változásának csak a fele fog hatni. - Értelmetlen a hídban zénert alkalmazni. Mert a híd másik fele a tápról megy. Ha a táp megváltozik, akkor ez a különbség megjelenik a hídátlóban. Pedig semmi nem változott az érzékelésnél. Vagy is ha a zéner helyett egy ellenállást alkalmazol, akkor egy kiegyenlített híd esetén (vagy is keresztágak szorzata egyenlő), a híd kimenete nulla. A táp hiába változik meg. (Ha a híd kiegyenlítetlen, akkor a hídtáp változása, csak a kiegyenlítettség mértékére fog hatni.)
Az első két hibát kijavítom a zéneres rész kerdéses mert pont azért terveztem bele hogy reagáljon a tápváltozásokra is. Ha sikerülne jól beállítani akkor elvileg termisztor észre sem venné hogy bármi is változott.
Elsőként mindig azt kell eldönteni, milyen paramétereket/működést szeretnél megvalósítani. Nem csak általánoságban rajzolgatni. Mert ha ahhoz kérdéseket teszel fel, akkor arra is csak általánosságban lehet válaszolni. S a vége az, hogy "Anyám, én nem ilyen lovat akartam!"
|
Bejelentkezés
Hirdetés |