Fórum témák
» Több friss téma |
Mivel csak 19 kHz-es pilotjelet kap az MC1310P (11 láb), a hangra nem használt L és R kimenetén 38 kHz-es négyszög jelenik meg.
Ilyen célra használják fel a PLL IC-t a Sansui TU9900 tunerben, csak ott minden félvezető TJ. A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2020
Az IC ben levő PLL áramkört sok célra is fel lehet használni.
Csak valami hiányzik a blokksémából. Az rendben van, hogy a PLL a 38 kHz -et a pilothoz köti, de a blokksémádból nem derül ki, hogy ki fogja a különbségi jelet az alapsávba ttranszportálni, demodulálni. A 38 kHz -et két helyen is szükséges használni, az egyiket a különbségi jel demodulálására, a másikat a ring modulátor kapcsolgatására. Az MC1310 ben a demodulátor meghajtására, és a demultiplexálásra is szorzó áramköröket használnak. A blokksémádból ezt a folyamatot hiányolom.
Itt egy régi The Fisher csöves MPX dekóder kapcsolási rajza, a pilotjelet használja fel kétszerezés után...most ugyanez az oszcillátor nálam PLL pontosságú vezérlést kap.
A dekóder főbb egységei gyakorlatilag azonos elven működnek tovább. TJ.
Attól, hogy csövekkel akarsz bajlódni, még nem lesz jobb a végeredmény, mint egy kész, félvezetős, de biztosan jól működő IC esetén!
De ha már perverz vagy )) : A 38kHz es fázishelyes jellel nem oszcillátort kéne működtetned, hanem mindössze kellő szintre erősítened, hogy meghajtsd a demodulátort! A legkisebb fázistolás a 38kHz fázisában erősen fogja növelni az áthallás mértékét!
A kompozit jel vonalán elektroncsövekkel szerintem lényegesen jobb hangot lehet majd elérni, mint egy mindenféle négyszögjelekkel működő mezei chippel
Első kisérletre egy minimum konfigurációt próbálok összehozni, ahol a 19 kHz-es pilotjelet feldolgozó MC1310P mellé nem csöves kompozit vonalat, hanem egy analóg MPX IC-t (MC1307P) építek be. Ez lenne a "Dual MPX decoder System", amiben direkt vezérelné a PLL IC 19 kHz-es jele a másik MPX IC analóg demodulátor részét. A két különféle feladatot ellátó egység szeparált tápot kapna, és fizikailag is szét lesznek választva TJ.
Kb 25 évvel ezelőtt elkövettem én is egy hasonló elgondolásból azt, hogy egy kész sztereó dekóder IC oszcillátorköréből kivezettem a 76kHz-es, fázishelyes jelet, majd egy 2-es osztó, tökéletesen szimmetrikus, ellenütemű jelével meghajtottam két analóg kapcsolót, ami csak annyit csinált, hogy a bejövő komplex jelet szétdobálta a jobb, baj csatornára felváltva. Így szinkron-egyenirányítódott a két sztereó csatorna jele. Egész jó volt a végeredmény..., de soha nem volt lemérve se, hogy mit tudott áthallásban pl...
Szerintem nem éri meg ezzel foglalkozni..., de időtöltésnek jó lehet még ezekben a koronás időkben ))
Leírasod alapjan az a JLH 400 FM tuner MPX dekódere lehetett, amit később maga a tervezője módositott különböző problémák miatt.
Ennek a JFET-s kapcsoló megoldásnak már 1976-ban megjelent egy jól kidolgozott változata - a Kenwood 600T FM tunerben. Nekem volt ilyen tunerem, jól kiismertem a hangját, annál most jobbat szeretnék építeni. Na - majd az elektroncsöves verzió kitesz magáért TJ.
A PLL MPX IC pilotjel előállító panel + tápegysége elkészült.
TJ.
A korábban elkezdett elektroncsöves sztereó dekóder témának a félvezetős próba verzióját most részletesebben ismertetném.
Az eddig felvázolt célok érdekében teljesen szétválasztottam az adó által kisugárzott 19 kHz-es pilotjel felfolgozását, valamint a kompozitjel tartalmanak a kibontását bal és jobb csatornára. Ebben a tervezetben egy PLL MPX IC (MC1310P), és egy analóg MPX IC (MC1307P) szerepel, melyeknek két külön tápegysége is van. A bemeneti follower szerepe az impedanciaváltás, az azt követő 8x erősítésű opamp biztosítja az MC1310P-nek a megfelelő szintű pilotjelet. A PLL IC-ből így kinyerhető fázishelyes 38 kHz-es kapcsolójelet majd átvezetjük az analóg IC modulátor fokozatára. A kompozitjel útja az analóg MC1307P-be vezet, melyben az összes pilotjelet kezelő fokozat ki van kapcsolva. Ez annak érdekében történt, hogy semmilyen négyszögjel (19/38kHz), vagy ezeknek a felharmonikusai a hangzás minőségét ne rontsa. A jel végül a Balanced Modulator -ra kerül, amely a PLL MC1310P-ről érkező 38 kHz segítségével előállítja a bal és jobb csatorna információ tartalmát. A próba áramkör megfelelő működése esetén következhetne az újabb kihívás - a kompozit jelet feldolgozó elektroncsöves vonal megtervezése TJ.
Sziasztok!
Egy cikkben olvastam, hogy egy térerősségmérőt csináltak a CCIR sávra. Az érzékenysége 1uV volt. Mit jelent ez? Hogyan lehet megmérni ilyen értéket? Segítséget köszönöm
Ha készítesz egy szelektív feszültség mérőt, aminek a legkisebb kijelzett értéke 1
(folytatás...)
... 1 µV. Rádió esetén, a bemeneti feszültséggel arányos feszültséget a KF erősítő kimenetén lehet mérni, ha, a KF erősítő lineáris átvitelű. Ez AM vevők esetén teljesül is (legalábbis többé kevésbé), de FM vevők estén nem.FM vevőknél jelentős határolás van, már egész kis bemeneti szintektől kezdve, ezért a KF vevő feszültség erősítése nem lineáris. Ezért kell FM vevőknél külön térerő mérő fokozatokat beletenni. FM vevők érzékenységét a 26 dB jel/zaj viszonyhoz tartozó bemenő feszültségben határozzák meg, ekkor már a KF erősítő a határolási tartományban van. Az egyszerű térerősség kijelzőknél azt jelenti, hogy a műszer egy meghatározott (zöld) tartományban van, és a nagyobb bemenő feszültséghez már nem tartozik arányos kitérés.
Elkészültem az MC1307P analóg MPX decoder panel beültetésével, a félvezetős világhoz tartozó alkatrészek kiválogatása nem volt egyszerű eset
A következő feladat a kimeneti audió fokozat/szűrők, illetve az ezekhez tartozó tápegység összehozása. TJ.
Szia Bodgabo !
Te megépítetted a miniVFO-t, amit én csak részben tettem meg, eléggé leegyszerűsítve. Én csak a kéttranzisztoros oszcillátor-t és egy erősítőfokozatot építettem a kimenő jelnek. A stabilitás 3.5 és 7MHz-n jó 14 MHz-n kevésbé. Morzéhez jó, de a a hosszú jelen is látszik a hullámosság. Lehet hogy az 50Hz zavarja, de méterekre nincs a közelében 230V. Emlékszem a tiedben egy torroidon van a tekercs milyen torroid ez, hány menettel? (Az én induktivitásom műanyag csőre tekert, amiben AM rádió ferrit antenna mozgatható)
Kihagytam egy fontos dolgot, neked milyen a stabilitás ?
Szia!
Az enyém kb 10 perc bemelegedés után elég stabilan tartja a frekvenciát. Kapcolóüzemű tápról nem szeret működni. Az erősítő fokozat kollektor ellenállásai fűtenek rendesen. A bázis felhúzókkal kb. 4V-ra állítottam be a C-E feszültséget (ez az adott tranzisztor erősítésétől függ). Nagyobb C-E feszültséggel elkezdett gerjedni és a tranzisztorok is melegedtek. Sajnos 4MHz alá nem tudok vele menni, megáll a rezgés a nagyobb kondenzátortól. Talán pont a tekercs miatt. A kapcsoláson megadott T68-7 toroid 13 menettel a kalkulátor szerint 0,88uH induktivitású. Itthon T50-6 gyűrűt találtam, arra tekertem 15 menetet, ami kb hasonló induktivitást ad. Talán nagyobb induktivitás kellene az alacsonyabb frekire, majd tekerek rá pár menetet ha szükségem lesz rá. Ha távíró adónak használod, akkor ne az oszcillátor tápját szaggasd a billentyűvel, hanem a következő (puffer, ami most egyben a végfok is) fokozatot billentyűzd!
Köszönöm a választ!
Idézet: „A bázis felhúzókkal kb. 4V-ra állítottam be a C-E feszültséget” Ezt nem egészen értem, az eredeti rajzon a C és a táp között volt egy 1k ellenállás, a C és a Bázis között megy egy 470k -os. Nálad hogy van ez? Köszi az induktivitások adatait! Idézet: „Ha távíró adónak használod, akkor ne az oszcillátor tápját szaggasd a billentyűvel, hanem a következő (puffer, ami most egyben a végfok is) fokozatot billentyűzd!” Ezt értem, mire írod, de nem élhetek vele, adáshoz nincs engedélyem.
Az erősítő fokozat bázisellenállásain variáltam, bár 2N2222 helyett valami BC.. tranzisztort találtam, aminek hasonló a max. kollektor árama, de lehet hogy más a hfe, bár ez típuson belül is előfordul nagy szórás.
Az engedélyhez meg hajrá! Otthon maradva lehet készülni!
Én ma beraktam a két 3pf kondenzátornak huzaltrimmer helyett a két
konzervdoboz lemezből készített kapacitásomat. Nagyon büszke voltam ezekre, majdnem úgy néznk ki, mint valami gyári termék, de a stabilitás talán rosszabb lett ezekkel, de lehet más az ok. Pedig jók lennének, mert méretben nem olyan nagyok mint a antennaszerű huzaltrimmerek. Az is érdekes, hogy a tiedbe,(és az eredetibe) 1uH -s tekercs van, és az megy jó nagy kapacitással is, míg az enyémben alacsony induktivitás melett leáll az oszcilláció. 14 Mhz-t alig érem el, és a stabilitás se jó. Ma már 7Mhz-n se jó a stabilitás. Érdekelne, (van frekvencimérőd), hogy ingadozik a frekvencia ?? A kiloherces helyiérték azért nálam is stabil, a százas, és főleg a tizes herc nem annyira, nálad ezek hogy ugrálnak?
(csak ha emlékszel rá, miattam nem kell összedugni)
Kb. 20-30 perc járatás után nagyjából 5perc alatt mászott 100Hz-et. Innen-onnan bontott mindenféle kondenzátort tettem bele, szerintem jó minőségűkerámiákkal ennél is stabilabb lenne.
Tegnap este beizzítottam az épülő adóm kvarc oszcillátorát. Gyönyörű 10Vpp szinusz van a kimenetén. Ma a VFO következik, szerintem hétvégén már kitudom élesben is próbálni. (Csak az az anód feszültség ne rázna ennyire...
Sajnos az enyém nem ilyen jó nem ennyire jó. Igaz én eléggé leegyszerűsítettem,
de ez egy perc alatt 100 Hz-t is elmászhat. A 10 herces számjegy 4-5 másodpercenként vált valamelyik irányba. Próbálkoztam tekercsel, amiben ferrit rudat mozgatok, meg egy nagyobb légtekerccsel, amit leágazásokkal hangolok.
A tied akkor valmilyen csöves dolog lehet, ha anódfeszültség ráz!
(A képen is látszik )
Igen, elektroncsöves távírő (és esetleg AM) adó a 80m-es amatőr sávra. Érdekessége, hogy van egy kvarc oszcillátora, amiben cserélgetni lehet a kvarcokat, és van egy VFO, ami 3.500 - 3600 kHz között hangolható. A kimenő teljesítménye 5 - 10W körül lesz az anódfeszültségtől függően.
A végfoknak még van valami baja, túl nagy a nyugalmi áramfelvétel.
Most sokkal stabilabb volt az enyém is, 40 a morze kicsit se ingadozott, de az ft8 vétel
80m -en nagyon jó volt ! A frekvenciamérő kb óra alatt kb 10 hz-t mászott el!! Az oszlopok ft8 spektrumképén most egyenesesek voltak, nem úgy mint máskor!
Nem kizárt, hogy az általad adott morzét tudom majd venni!
Szoktam a "rendes" rádiómmal is távírózni. Leginkább 40m-en este 8 után (amikor a gyerkőcök már alszanak). Hétvéhén meg ahogy sikerül és amikor nincs valami verseny (azokat nem szeretem).
Ma a 40m-en is jól ment az ft8! Egy menetben néha majdnem teljes ablaknyi üzenetet hozott.
Jó hogy most így működik, az kevésbé, hogy nem tudom pontosan mi volt a gond. Légtekerccsel jobb a stabilitás, de nem minden esetben. Leginkább a jó, ha kisebb induktivitás mellé nagyobb kapacitást használok a rezgőkörben. Így nem csak a alap stabilitás jobb, hanem ha közelítek a kezemmel a rádióm felé akkor is kevésbé hangolódik el. Ez azért lehet, gondolom, mert a rezgőkörre ha minden kapacitásváltozás, és ha történik 0.1pf -nyi, az kevésbé hat egy olyan rezgőkörre, ahol a kapacitás nem 10pF hanem mondjuk 100.
A versenyeknek mi a lényegük?
Én főleg régebben örültem nekik, mert több és erősebb jel volt, amit kezdetleges rádióimmal venni tudtam.
Az FT8 távol áll tőlem (szerintem a rádióamatőrködés lényegétől is, de ez nem ide tartozik)
Ha nagyobb kapacitást használsz, akkor nyilván a járulékos kapacitásváltozás is kevésbé befolyásolja, de a rezgőkör jósága is nagyobb lesz, ami stabilabb működést és határozottabb rezonancia frekvenciát eredményez. Versenyeknek az a lényege, hogy adott idő alatt (ez általában 1 és 48 óra között van megadva) minél több összeköttetést létesíts. Ezen belül lehetnek különböző megkötések frekvenciára, üzemmódra és/vagy teljesítményre, amiket a versen kiírás részletesen taglal. Számomra olyan lélektelen, hogy elhadarják egymásnak a hívójelüket, riportot adnak (szinte kizárólag 599 rövidebben 5NN) és röviden elköszönnek. De ez megint csak az én véleményem, van aki ebben leli örömét, nincs is ezzel semmi gond. |
Bejelentkezés
Hirdetés |