Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni:
Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel.
Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek.
Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
A 0,47 ohm egy wattos kevés mert melegszik. Még a két darab is.
0,17 Ohm kellene neked. Mondjuk két db 0,33 Ohm-os párhuzamosan.
Sziasztok, szép estet!
Szűkségem lenne egy külön álló szekundere a toroidomon, kb 500-700mA terheléssel dolgozna. A kérdésem, hogy Ti milyen áramsűrűséggel számoltok nem állandó, de hosszú üzem időt feltételezve? Avagy használhatok-e a villanyszerelési boltokban kapható szigetelt vezetéket a megvalósításra? Köszönettel, minden választ. Ghoost
2.5-3 A/mm2. Kívül lesz jól hűl. A "villanyszerlős..", kutyaütés. 0.6-os MZ elég lesz.
Nem írtál feszültséget. Ha 2-3 menet, bármi megfelel. Többhöz inkább zománchuzal.
Egy kérdés : Mennyi lehet a voltonkénti menetszám egy 630W os toroid trafónál ? Szeretnék egy plusz szekundert rátekerni 10 v feszültségre és kb 100mA ra , de a próbálgatás elég körülményes lenne (lágyindító- többszöri ki-be szerelés)
Ezt nehéz megsaccolni, de kb. 1-1.5 Tekerj rá ~0.25-ből 15-20 menetet, több kivezetéssel.
Az adott, elképzelt menetszám 3/4-ét, majd 1/4-ét külön tekerd fel és 4 féle feszültséged lesz.
Külön a két tekercs 2 féle Sorba a kettő, 3.féle Ellenkötve 4.féle A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
Csak egy kis megjegyzés.:
Ha a 2/3 -nak ellen köti az 1/3 -od, 1/3 -ad marad. Amire te gondoltál az 1/4 - 3/4 . Itt lenne 4 feszültség színt. A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
Sziasztok!
granpa és erbe; köszönöm a válaszotok. Kb 8-9VAC-ra lenne szükségem. Tapasztalatból kb 3V/10-menet. ergo 30 menet lenne a szükséges. A zománc huzallal az a félelmem, hogy a munka közbeni mágnesestérben történő "mozgolódás" miatt a huzal szigetelése nem kopik le, ezzel menet zárlatot okozva? Sajnos lakkozni nem tudok. A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
Csak a rend kedvéért.
Ódenka - Eredeti hsz 10:58 A hozzászólás módosítva: 10:59 Elektro.on - eredeti hsz: 10:59 hozzászólás módosítás 11:00 Szóval magamtól is rájöttem, most szólj, hozzá, mik vannak...
Tekercseléshez kérnék tanácsot. Gyakran megesett, hogy a tekercselés nem a sor végén ért véget hanem valahol közben. A következő huzalnál ezen a végponton kellene átesni anélkül, hogy a menet össze csúszna. Mit tanácsoltok? Próbáltam érthető rajzot készíteni.
A Tanulság az, hogy nem szabad azonnal reagálni egy hozzászólásra.
Meg kell adni az időőt a z esetleges módosításra. Legközelebb kivárom.
Két lehetőséged van. Az egyik, hogy hézagosan tekersz, hogy az a fél sor kitöltse a cséve szélességét (műszakilag úgy lenne jó). A másik, hogy kitöltöd szigetelőanyaggal a sor megmaradt részét, esetleg ha nem lesz ott meleg akkor hasonló átmérőjű damillal végigtekered, de a szigetelőanyag a korrekt.
Akkor a 2 menet/volt értékkel nem nagyon lövök mellé ? Nem lényeges a pontos feszültség ,5V lesz belőle egyenirányítás stabilizálás után . Köszönöm a segítséget .
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2020
Valaki megtudná mondani annak a könyvnek a címet amiben a transzformátor készítése van leírva?
Attól függ milyen terjedelemben kéred. Nekem a Magyari féle könyv kimeríti az információ igényt.
Nem nagyon láttam még ilyen könyvet, lévén nem nagyon lehet házilag trafót készíteni. Nincs hozzá ötvözött lemez alapanyag, vágógép, egyebek. Tekercselni lehet, ha megvannak hozzá az anyagok. Ha tekercselésre, méretezésre vagy kíváncsi ahhoz nem kell könyv, több cikkben le van írva, valamelyik régi RT újságban is, a számolása egyszerű.
Idézet: „nem nagyon lehet házilag trafót készíteni.” Egykor, úgy 40 éve, a MÉH telepen vettem 60 kg-nyi bontott trafólemezt. 2000 * 595 *0,5 mm. Házi készítésű karos ollóval felszeleteltem 85 mm szélesre. Bádogossal készíttettem 20 cm átmérőjű, azonos magasságú csődarabokat. Ebbe beletekertem a 2 m-es szeleteket, míg ~65 mm átmérőjű lyuk maradt. Leszigeteltem és megtekercseltem hegesztőtrafónak. A 4-ből 3 db tudomásom szerint még üzemképes. Ha kell valakinek, a lemez fele még megvan. Ma már nem divat a tekercselt hegesztőtrafó.
Jól értem, hogy toroid trafót készítettél?
Azt hiszem, elég alaposan leírtam.
Igen.
Jo napot!
Van egy EI típusú transzformatorom mag mérete 32x51,5.Kérdésem az lenne, hogy nem tudom EI lemeznek a számat,táblázatban is néztem, de nem találtam meg. Csatolok egy képet a lemez adataival feltüntetve.
Talán picit számolni is lehetne, kellene.
Megnézed, hogy mekkora a pakett vastagság, azt elosztod a lemezek vastagságával, és máris megvan, hogy minimálisan hány lemezre van szükséged. De ha kicsit figyelmesebben olvasod a táblázatodat, benne van, hogy hány lemez kell 0,35, és 0,5 mm lemezvastagság, és szabványos vasmag keresztmetszet esetén. Ha nem szabványosra készíted, számolni kell. A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2020
Idézet: „Talán picit számolni is lehetne, kellene.” Én még soha életemben nem csináltam transzformátort táblázatból, igazán azt sem értem az miért/mire jó? Nálam a: Mire kell/Megmér/Kiszámol jobban bejön.
Csak találgatok, de azt feltételezem, hogy a kérdező nem a lemezek darabszámát keresi, hanem azonosító számot, ami alapján a táblázatát felhasználhatná a méretezéshez (csak a táblázatában pont ez a lemez nincs benne).
Hiszen magad mérted meg, az egy EI96. Hogy mennyire szabvány egyébként az részletkérdés, mert mára ahæny gyártó annyi szabvány. De, alapvetően a hosszabbik oldal mérete hordozza a típus jelölését, ha 75mm lenne akkor EI75-ös vasmag lenne. Amúgy meg teljesen mindegy hogy milyen táblázatban van vagy nincs benne az adott méret, mert nem az képezi a számítások alapját.
Ha jól sejtem egyszerűsíteni akar. Csévét neki oszt usgyi.
Ez valamelyik HGL fojtó magja. Most nincs kedvem felmászni a padlásra megmérni, ott még van néhány.
Talán a 125-ös, de a csomagvastagság több. |
Bejelentkezés
Hirdetés |