Fórum témák
» Több friss téma |
Majd a bérlő javítja a "tányéros aljút" fazekasra, ha ért hozzá.
Mert olyat már nem lehet kapni, csak alkatrésznek. A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2020
Volt már villanybojlerem kád fölött és másik helyiségben is. Csepegés, kilyukadás vagy szerelés miatti leürítés esetén sokkal előnyösebbnek tartom a kád feletti megoldást - negatívuma a kedvezőtlenebb helyfoglalás. Most a Flat felé hajlok, tényleg nem olyan bonyolult, mint elsőre gondoltam és nem sokkal nagyobb, mint a gázos.
A vezérelt megoldás kialakítása (mérőhely, új vezeték a lakáson kívül, díjak) nem egyszerű és melegebbre kellene állítani a vízhőmérsékletet a hűlés miatt, ráadásul 120 literes bojler kellene. A folyamatoshoz alacsonyabb vízhőmérséklet és a 80 liter is elég szerintem.
Persze én értelek, de ha belegondolsz az új szabály szerint már fürdőszobába sem lehet szerelni bojlert. Én több évtizedes szerelői tapasztalatomra támaszkodom, azt mondom el.
Egyébként kád fölé nem egyszerű mutatvány feltenni a bojlert, alá állni és szerelni sem az, nem kényelmes testhelyzet. A biztonsági szelep csepegő vizét meg el kell vezetni, azt meg lehet és meg kell oldani. Nekem otthon egy 150 literes Hajdú bojlerem van 26 éve felszerelve, nem a kád fölé, hanem egy sarokba, hozzáférhető helyen. Vezérelt áramról 55 fokra állítva. Még mindig volt elég meleg víz 3 személyre. Több tucat bojlert szereltem fel, egyiket sem a kád fölé. Nagyon sokat vízköveztem, javítottam, van tapasztalat. Ahol a kád fölött volt, görnyedt testhelyzetben kellet, nem lehetett rendesen hozzáférni. De ez csak az én saját tapasztalatom, lehet másnak ez a jó. A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2020
Szia!
Ha szeretnél ilyet látni, s takaritani?------meg még egy egy gondolat ébresztőnek,nehogy sok helyett foglaljon ?
Valahogy nem erre vágyom ...
Idézet: - ez most komoly? A Hajdú és a Bosch most letöltött szerelési útmutatóján is kád mellé ajánlják tenni.„új szabály szerint már fürdőszobába sem lehet szerelni bojlert.” Én a jelenlegi gázbojler helyére tenném, a kád végéhez. A házban mások is így oldották meg.
Én meg tegnap hallottam, hogy a Hensel mérőóra szekrényt állítólag csak a gyári rögzítési pontokon (a sarkokban) lehet felerősíteni (szolgáltatói agyamentség szerint)... Én szinte soha sem ott csavarozom, hanem megfúrom, ahol jó. Mert mi van akkor, ha a sarkoknál rossz a fal (pl.nem lehet merőlegesen megfúrni)? Vagy vezeték megy ott? Vagy nem jól hozzáférhető?
Aki ilyen korlátozásokat kitalál, az sose szerelt fel egyet sem élesben...
Ez a gyártó által megadott IPXX védettség miatt van, amivel egyetértek, de viszont, hogy megfelelően UV álló legyen, azzal nem. Ha nincsenek leárnyékolva elég hamar bemattulnak és olvashatatlanná válnak.
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2020
Szia!
Árulnak alá keretet is ! -persze borsos árban!-- A keretet ott fogod fel ahol kényelmes. A doboz valóban nem fúrható ,a védettség miatt. Persze 10 áramszolgáltatói szerelő , egységesen 15 féle megoldást kér-het !
Az IP védettséggel egyetértek, de pl. lakáson belül, vagy faliszekrényben nem probléma.
A mattulás sajnos probléma, mindig javasolom a védő faszekrényt, de ugye az a tulaj feladata.
Aha, keret, a bővítést kérő ott fog engem kivágni vele a francba, ha még hozzácsapnám a költséghez. Elég árérzékenyek bírnak lenni, mondjuk nem csodálom...
Szia!
Hát kinél ,hogyan ha másodiknak adok ajánlatot 5x-6x 000 Ft-ról ? Mert az első 120 eFt ról indult....
De valamilyen fúrósablont árulnak ezekhez. Ott ki lehet fúrni, nem?
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2020
A csomagoló dobozt lehet használni sablonnak.
Sziasztok!
Egy kis segítséget kérnék még a múltkori bojlercseréhez kapcsolódóan. 1. Tanácsotokra (is) hallgatva felszerelek Fi relét (az egész lakásra vonatkozóan). A kérdésem az, hogy milyen gyártmányt, típust ajánlotok? Abból kiindulva kérdezem ezt, hogy ahol én lakom, ott már 27 éve van egy ősi Ganz Fi30-as és semmi probléma nincs vele. Ezzel szemben a szomszéd házban levő új relé évente pár alkalommal magától leold pl. vihar idején vagy egyéb zavar miatt, ebből aztán kellemetlenségek vannak, az ilyeneket szeretném elkerülni. 25A/30mA-es 1 fázisú megbízható típus kellene. 2. A Fi relé már nem fér el a régi lakáselosztó táblában, ezért vagy újat veszek vagy a régit alakítom át egy kicsit. A gondom az alumínium vezetékek bekötésével van, az egész lakás ilyen MMfal vezetékkel van szerelve. (Azt a megoldást zárjuk ki, hogy cseréljem ki az egészet rézre.) A Fi-relébe, a kismegszakítókba simán bekötöm, gondolom, az rendben van. De a föld-nulla sínektől (pl. a 680M típustól) tartok, hogy ez nem a legalkalmasabb az alumíniumhoz. Mit javasoltok: ezt, Wago-t, sorkapcsot, stb.? 2,5-4 mm2-vezetékekről, max. 10-16 A-ről van szó. Van Wago pasztám, ezt mindenhol (pl. a kismegszakítóknál is) kellene használni?
Magától a FI relé nem szokott leoldani (legalábbis nekem utólag mindig kiderült hogy neki volt igaza).
Az, hogy nálad 27 éve nem oldott le, lehet jó és nem jó hir is. Inkább jó, ha a Test gombbal meg működik.
Szia! Fi reléből a Legrand, Schneider felénk nagyon népszerűen használt a villanyszerelők körében. Én magam is szereltem mindkettőt, semmi problémát nem hallottam még felőlük, bátran ajánlom.
A nulla/pe sínekkel az a baj aluminium esetén, hogy nem "lemezes" a vezeték befogása, ezért a csavar mélyen belevájhat az aluminium vezetékbe. Én jobban szeretem a wagot alkalmazni alu pasztával, a helyedben is ezt alkalmaznám. Persze csak akkor, ha a megengedett áramot nem haladja meg az ágáramok összege. De láttam már olyan megoldást is, hogy érvéghüvelyt húznak az aluminium vezeték végére, vagy visszahajtják, mielőtt a nulla sínbe csavarják (nálunk a reg. szerelők így oldották meg a lakáselosztót) . Kismegszakítóba bekötés esetén nem szükséges a pasztát használni. A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2020
1: Mérések nélkül nem lehet semmit mondani. Megeshet, hogy a szomszédé túl érzékeny, a tiéd pedig már nem eléggé az vagy a szomszédnál egy vihar mutat rá egy kezdődő hibára. Mit értünk egyéb zavar alatt?
2: Ha a PE és N sínek rézből vannak, akkor oda nem kötheted az alumínium vezetékeket. Toldás réz vezetékre és a réz mehet a sínre. Kismegszakítóba, Fi-relébe mehet az alu.
Idézet: „évente pár alkalommal magától leold pl. vihar idején vagy egyéb zavar miatt,” Szerintem inkább oldjon le, mint baj legyen belőle és készülékek menjenek tönkre, vagy valakit megrázzon az áram. Ez a dolga a Fi-relének. Oka van rá, ha leold. A Schneider 40A 2P 30mA típus jó választás lehet. A bemenetére a bejövő nullát kell kötni a kimenete réz vezetékkel mehet a nulla sínre. Sem WAGO, sem paszta nem szükséges. A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2020
Közeli villámláskor leoldhat a fi-relé, pl. fent, hegytetőn nem is jó a 30mA-es.
A szomszéd esetében a kábelezés lehet olyan (esetleg nagyon hosszú), hogy benne jelentősebb zavar indukálódik.
Pár hete volt a közelben vihar, villámlás, a szomszédék éppen nyaralni voltak, senki nem volt a házban. A Fi reléjük leoldott és megnézhették volna a fagyasztójukat, ha nem veszik észre. Szerencséjükre van riasztójuk is, ami bejelzett a mobiljukon, így egy rokont mozgósíthattak, aki jött és visszakapcsolta. A mienk ugyanekkor nem oldott le.
Lehet abban valami, hogy a hosszú kábelezésnek is hatása van: ha az indukciós tűzhelyet a házban használják, akkor rendben működik, de ha a kert végében levő házikóban, akkor viszont leold. Hívtak villanyszerelőt, de nem talált hibát.
Ez másik doboz leírása lenne? MInrha itt lenne fúrósablon.
Én nem értek hozzá, nem ismerem ezeket a dobozokat.Csak érdeklődöm.
Szerintem két dologról beszélünk. Egyik a dobozok egymáshoz rögzítése, az a leírás 4. oldalán van, az ehhez ajánlott sablon, a másik a falhoz, tartószerkezethez való rögzítés, ami a 10. oldalon van leírva. Én erre értem, itt úgy van leírva, hogy maga a doboz a sablon, de ezt a csomagoló papírdobozra is átjelölheted és azt használod fúrósablonként, ha az szimpatikusabb és könnyebb tartani, mint a dobozt. De be is lehet süllyeszteni a falba, szerintem úgy még jobb a csövekkel együtt. Így : Bővebben: Link
Köszönöm mindenkinek a válaszokat aluvezeték+Fi relé ügyben.
Sziasztok!
Egy 3x16A "betáppal" ellátott ház esetén - a hálózatbővítésen kívül - van valami megoldás arra, hogy legyen egy 16A -nél nagyobb árammal terhelhető fázis? Tervben van egy 1 fázisú 3,3 kW -os villanymotorral szerelt gép beszerzése és attól tartok, hogy főleg indításnál (de akár üzem közben is) meghaladná az áramfelvétele a 16A -t. Gyanítom ez egy bukott ügy, de hátha Ti mégis tudtok valami megoldást erre... Köszönöm!
Igen, van. Kicserélni a motort három fázisúra. Mindenképpen jobb megoldás, mint egy fázist ennyire terhelni.
Az nem lenne rossz, de sajnos nem opció, mert a viszonylag egyedi hajtómű közvetlen össze van építve a motorral (magasnyomású mosóról van szó), gyakorlatilag nem lehet más típusú motor beépíteni.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |