Fórum témák
» Több friss téma |
Az öregedést én is megerősíteném. Konkrét régi ('80-as évek vége) eset: Szalagos sokcsatornás hangrögzítőben (diszpécsermagnó) tirisztorok is voltak. Közepes teljesítményű , 400V-os néhány amperes. A szervízes ezeket (is) kicserélte, és elmondta, hogy az állandó meleg üzemben valószínűleg a tirisztorok rétegei közt utólagos diffúzió jön létre, ami drasztikusan csökkenti a katód-anód zárófeszültséget. Ha a tirisztor hideg, még normálisan működik, de egy magasabb hőmérsékletet (nem a kritikusat) elérve, jóval alacsonyabb feszültségen magától (vezérlőáram nélkül) bebillen. Ez főképp a szocialista gyártmányú (esetünkben csehszlovák) tirisztoroknál volt megfigyelhető, feltehetően a gyártástechnológia hiányossága miatt. Ezért a szervízes a javításnál kizárólag jó minőségű nyugati cserealkatrészekkel dolgozott.
Nekem nem voltak rossz tapasztalataim ilyen téren. A 80-as években 5 gépcsoportra ( max 15 kW ) is csináltam 3F tirisztoros nullkivezetéses egyenirányítót ( 3 x 160 A orosz tir. ), + két kisebb egyedit ( 3 x 100 A ), saját készítésű gyújtókörökkel, gyújtótrafókkal.
Igaz, ezek mindent kibírtak..
Lehet nem ez a pontos paramétere, de jelenleg az biztos hogy skt24, ez van a rajzon. Hűtőbordába csavarozós kiadású. Egy fok-gyem tr-9158/a tápról van szó, 40V 10A-t tud. A fő, 22000µF kondi cserélve lesz még, hátha az is beleszól a dologba. Ha minden igaz, szombaton lesz folytatva a táp javítása. Attól függően, hogy ismerősöm ráér-e vagy sem. Hibajelenség 9-9.2A terhelésnél jelentkezik, ilyenkor ,,berezonál" a táp valamiért...
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2019
Nem tudom milyenek a szerelési lehetőségek, de BTW69/1200 (ez szigetelt is) vagy a 40tps12 nem egy ló ára, főleg, ha kínából veszed. Szerintem, ha a ráfordított időt is figyelembe veszed, lehet olcsóbb, ha egyből cseréled. Esetleg a kommutációs RC tagok állapotát ellenőrizd le, sokszor azok felelősek az ilyen hibáért.
Egyébként van topikja ennek a tápnak, ott is érdeklődhetsz, tapasztalt-e valaki ilyen hibajelenséget.
A jelenlegi szimulátorom nem kezeli jól a tirisztort
Ez egy egyszerűsített ábra, a feltöltődő kondenzátort kellene az akkura süsse, amennyiben a kondenzátor feszültsége kb 22 V körül van. A kapcsolási feszültség nem kritikus 20-22V körül megfelelő. Némely alkatrész esetében az értékek hozzávetőlegesek pl a tirisztorra is tippeltem valamit. Ha tudtok kérlek javasoljatok a célnak jobban megfelelő alkatrészt. Kérdések : - Kell-e kapuzni a kondenzátor töltését, vagy kialszik a tirisztor a kondenzátor akku felszültségre való kisülése után ?
A tirisztor biztos nem fog kialudni, mert a sacc ( 24-12) volt/ 100 ohmos áram jóval több, mint a tartóárama.
Nem lenne jobb, egy FET? Pl.: Bővebben: Link.
Akkor kell a kapuzás. A gyújtási feszültség az jó így ? Ha blokkolni akarom a tirisztor gyújtását akkor egy tranzisztorral a katódot és gate-t elég rövidrezárnom ?
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2020
Volt egy olyan verzióm is. Csak túl bonyolult lett a kapcsolás a FET vezérlése miatt.
Igen, de még a lehetséges gyújtási feltétel elérése előtt.
De ha egyszer is elengeded, akkor már csak a teljes tápelvétel után alszik ki. A 2. verzió: egy pillanatra rövidrezáratod begyújtás után a katódot és az anódot, ami elveszi a tartóáramot ( kikerüli ) és akkor kialszik. A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2020
Köszönöm !
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2020
Sziasztok!
Szeretnék érdeklődni, hogy egy folyamatosan ON állapotba előfeszített nagyáramú tirisztort használhatok-e néhányszor tíz kHz nagyságrendű sinus egyenirányítására egy kapcsolóüzemű tápegység kimenetén. Köszi az észrevételeket!
Ha arra gondolsz, amire gondolok, hogy gondolsz, akkor arra gondolok, hogy NEM.
Szia! Egyre gondoltunk!
Legalább 3 okból nem teheted meg:
- ilyen frekvenciára egy akármilyen tirisztor nem jó; - mivel egyenirányítani akarod a színuszt(?), hiába akarod folyamatosan bekapcsolva tartani, úgyis kialudna nullátmenetnél; - a begyújtásig annyi idő telne el, hogy nagyobb lenne a veszteség, mintha gyors és/vagy shottky diódákat használnál és a vezetési feszültségesés is nagyobb lenne. A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2020
Sziasztok!
Hogyan tudok nagy teljesítményű és nagy feszültségű (akár 800-850V) tirisztort optikailag leválasztva begyújtani?
Optotriac-kal, pl MOC3041 - el, vagy impulzus trafóval.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2021
A 850 V az már csúcsfeszültség vagy effektív?
Szia!
Szerintem tegyél fel egy olyan rajzot, ahol a tirisztor környezete is látható. Az, hogy "begyújtani", eléggé sovány információ.
Igyekszem összeszedni minél több infót. Egyelőre velem se közölte az ügyfél, hogy pontosan miről van szó...
Optotriac-al, 800V-os típusok is kaphatók, de akár transzformátorral is lehet leválasztott módon begyújtani.
Ha jól látom 800 V-ot bír, 850 kellene.
Ekkora feszültségnél én már inkább impulzus trafót használnék.
Bár az sem egyszerű történet... Például. A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2021
Szia!
A tirisztor gyújtásához a gate bemenetre adott nagyságú és lefolyású áramot kell adni. Ennek vezérlése lehet valamilyen optikai leválasztóval, de a megfelelő áramhoz valamilyen energiaforrás is szükséges. Az egyszerűbb esetben ez a tirisztor anódfeszültségéből is biztosítható, de sokszor ennek nagymértékű váltakozása miatt inkább más megoldást szokás választani, hogy a gate áramot adott határok között tartsák. Ha optotriakkal szeretnéd megoldani, akkor az anódfeszültségből veheted az energiát, és a gyújtóáramot ellenállással kell beállítanod. Ha egy optotriak záró feszültsége nem elég, sorba köthető kettő vagy akár több is. Van akik minden osztótag nélkül használják így 400V-os hálózati feszültségen (itt az 1200...1600V-os tirisztorok a jellemzőek), de szerintem legalább egy rezisztív osztót érdemes rátenni (az ellenállásoknak is el kell viselniük a 600-800V-ot). Lehet minden tirisztor katódjára leválasztott tápegységet építeni, és akkor optocsatolókkal, tranzisztorokkal gyújthatók a tirisztorok. Így különösen meredek gate áramot lehet elérni, ami sok esetben különösen kedvező. A gyakorlatban sokszor inkább gyújtótranszformátorokkal gyújtanak, mert így az anódfeszültségtől függetlenül viszonylag egyszerű kapcsolástechnikával állandó gyújtóáramot lehet létrehozni. A gyújtótranszformátorokkal is többféle gyújtójel kialakítás szokás; lehet egy áramimpulzussal vagy impulzus sorozattal gyújtani, a kapcsolástechnikától és a terheléstől függően (mennyi idő kell a tartóáram kialakulásához).
Hasonló feladatot kaptam már, én faék egyszerűséggel oldottam meg. Kis, galvanikusan leválasztott tápegység vagy DC-DC koverter és FOD3182.
Sziasztok!
SKKT570-16E eszközt kell vezérelni. A mellékelt kapcsolást ötlöttem ki. Az optóval leválasztott vezérlő bemenetre adott impulzus hosszától függetlenül mindig ugyan olyan hosszú triggert generál. |
Bejelentkezés
Hirdetés |