Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Sok kommunikációs láb átkapcsolgatása
Lapozás: OK   2 / 2
(#) SzervízMacska válasza Lozsa hozzászólására (») Jún 28, 2008 /
 
Sziasztok!

Én továbbra is a klasszikus reléket támogatom. Ezeket használom kb. 5 éve és a valamivel nagyobb testvéreiket ( pl. Takamisawa RY sorozat ) még plusz 5-6 éve. Az átlagos használatuk mifelénk 100-1000 kapcsolás/nap. Meghibásodásuk szinte 0 ( 1000-ből 5-6 db. ), minden esetben drasztikus külső behatásra vagy helytelen bekötésre volt visszavezethető. Ezeket értem a mellékelt adatlapokon található Omron és Takamisawa tipusokra.

Alternatíva képpen még egy DIL tokos relét is csatoltam melléjük. Ebből csak pár darabot használtam. Egészen csendesek. de az áruk viszont borsos! Mivel tavaly építettem be őket, megbízhatóságilag nem tudom minősíteni.

Ezek a termékek a Lomexnél folyamatosan beszerezhetők.

OFF: a mai napon azt vettem észre, hogy ez a trendy: íme egy gumicsirke. :gumicsirke:
(#) watt válasza Lozsa hozzászólására (») Jún 28, 2008 /
 
Idézet:
„Ez mit takar pontosan nem értem hol van benne a veszélyforrás.”


Egy olyan elektronikai kört illesztesz a vezetéked közé, aminek Te adsz tápot! Így elvész a "hülyeség elleni védelem", amit a gyári vonalak tartalmaznak egymással szemben. Egy relé csak a gyári kimeneteket kapcsolhatja szembe, amik így ugyanazt élik túl, mint ha rossz csatlakozót próbáltál volna bedugni(gondolom a csatik próbálgatása közben eddig még nem ment tönkre semmi?)

Az SSR szintén külön táplált FET-es kimenetű elektronikai áramkör.
A bemeneti logikai high szint 3,25V, ami nem biztos, hogy megfelel a kívánalmaknak, azaz az eredeti jelek közötti viszonynak.
Nem azt állítom, hogy ez megoldhatatlan feladat lenne ilyen eszközökkel, de ahhoz ismerni kéne egy csomó adatát az eredeti áramköröknek. Akár még az is elképzelhető, hogy olyannyira eltér a szabványtól a vonalak elektromos felépítése, hogy nem lenne jó oda semmi, a relén kívül.
(#) watt válasza Lozsa hozzászólására (») Jún 28, 2008 /
 
1xzáró -> 1db 2 kivezetéses kapcsoló
2xzáró -> 2db 2 kivezetéses kapcsoló
morse -> olyan kapcsoló, aminek 3 kivezetése van és a közös vagy az egyik, vagy a másikhoz zár
zero cross.. -> nem tudom
(#) Lozsa válasza SzervízMacska hozzászólására (») Jún 28, 2008 /
 
Meggyőztél.
Tehát kiválasztottam ezt:
Idézet:
„MECH 12V 1xMORSE 1A/24DC 0.5A/60AC SY-12W-K”


De honnan tudok hozzá eagle editorba footprintet meg miegymást keríteni? Vagy kénytelen leszek rajzolni neki? Az gáz mert nem nagyon vagyok ebben járatos.
(#) Lozsa válasza Lozsa hozzászólására (») Jún 30, 2008 /
 
Na, csináltam a relének rajzot. Elkezdtem felpakolni a dolgokat, de csupa hibát ír. Főleg olyat hogy a vezeték ugyan közel van, de szerinte nem csatlakozik.

Ránézne valaki aki csinált már ilyet eagle-ben?
(#) Lozsa válasza watt hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
Na megvan a rajz, pár apróság kivételével.
Most viszont felvetődött, hogy a reléket mi fogja kapcsolgatni?

A rajz közepén a nagy négyszögbe kéne valami amivel meg tudnék vezérelni min. 28! relét.

Van olyan pic aminek ennyi a kivezetése? Vagy inkább 2 lenne jó?

A másik, hogy nem tudom mekkora amper folyhat egy-egy lábán át a pic-nek?
Ha a relé tekercsének a testjét kapcsolnák a lábak, akkor 12v/150mW folyna át lábanként. Vagyis 13, de max 20mA lenne. Ezt még elbírja?

Esetleg más megoldás?

Amúgy ilyenkor a legcélszerűbb a pic--et a legkisebb órajelen járatni nem?

alma.pdf
    
(#) watt válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
A PIC 12V-os relét közvetlenül nem tud kapcsolni, de ha tudna sem lenne szerencsés. Kell egy npn tranyó a kimenetekre amik a relék tekercsét húzza testre. Kell még minden relé tekercsre egy-egy dióda katóddal 12V felé.

Igen van 40 lábú PIC(pl. 18F4321) aminek van 28 lába, és még marad is a gombnak és esetleg néhány LED-nek. Ha mondjuk LCD kijelzést is akarnál(szerintem felesleges), akkor kellhet még egy PIC, vagy egy expander, vagy egy nagyobb példány.

Itt mindegy milyen az órajel, elég a belső 8MHz-es oszci is, akkor még két láb felszabadul.
(#) Lozsa válasza watt hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
Köszönöm, sokt segítettél, de még megtennél annyit, hogy lerajzolnád egy pic láb bekötését így?

Egy kicsit bonyolult nekem ez így. Ja, és ha adnál típust is a tranyóknak, meg a diódáknak az külön jó lenne...

(#) Kera_Will válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
Bocsi hogy belevau ! Lozsa kérdéseiből itélve nem biztos , hogy képben van arról mi is az hogy mikrokontroller PIC és annak lelki világa és programozása ... stb ...

Attól hogy "feldíszited" a PIC kimeneteit tranyókkal és relékkel attól az még 1 használhatatlan alkatrész.
(#) Lozsa válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
Na azért ennyire butus nem vagyok. Gykorolgatok pic assembly programozást.
Nam vagyok egyáltalán rutinos, de a szokványos alapok mennek. Pl: ledvillogtatások, soros kommunikáció, lcd kezelés ...
Szóval az alapokkal azért tisztában vagyok, a gond, hogy elektronikai rutinom nincsen.
Autószerelő a böcsületes szakmám, emellett végzős programozó hallgató vagyok. Sajna elektronikából csak az alapokat tanítják, szal tervezési rutin nulla.
Viszont mindenkinek el kell indulni valahogy.

Persze ha nagyon nagy mrhaságokat írok nyugodtan szúrjatok le
(#) watt válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
Csatoltam a rajzot.

Ja és nem írtál marhaságokat!
(#) SzervízMacska válasza watt hozzászólására (») Júl 2, 2008 /
 
Tovább egyszerűsödik a majdani nyák, ha a diódát már tartalmazó relét teszünk bele.
(#) watt válasza SzervízMacska hozzászólására (») Júl 2, 2008 /
 
Sőt, én azt sem értem, hogy miért nem teszik bele a meghajtó tranyót is!? Bármilyen kimenet meg tudná hajtani őket. Na de abból főzünk amit kapni...
(#) Lozsa hozzászólása Júl 27, 2008 /
 
Namost a tesztelési fázisban vagyok. Egy pici részét megépítettem próbának, de nem akar jó lenni.

A relé a lentebb megadott kapcsolás szerint nem jó.
Sok lesz az az 1K ellenállás a bc182-nek.
megpróbáltam 500 ohm-mal is de nem jó.
Ha direktbe (előtét ellenállás nélkül) megy az 5 volt a bázisra akkor kapcsol de akkor már ettől az egy relétől is melegszik a táp áramkör.

Megtennétek, hogy ezt a két részt módosítjátok nekem?

Úgy kell számolni, hogy a relé behúzóteljesítménye=12v/0,2w és van belőle egyszerre maximum 20 kapcsolva, tehát a tápnak ezt el kell majd bírnia.
Még nincs megvéve a kupac alkatrész úgyhogy módosíthattok bármit bármire.

Köszönöm...
(#) Lozsa válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 27, 2008 /
 


Képlet alapján próbálok számolni:

terhelő áram= 12V/960ohm=12,5mA
De mi lehet ez a max vezérlő áram?
(#) Prinner válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 28, 2008 /
 
Üdv.
-Ha a relét meghajtó rajzon lévő elrendezésben, ha előtét ellenállás nélkül adsz a mikrovezérlőről logikai 1 szintet, akkor gyakorlatilag rövidrezártad a földel a portját, és a megengedett 20mA többszöröse folyt át rajta, ami valószínűleg a uc károsodását okozta(esetleg lehet, hogy a gyenge táp megvédte a túláramtól, ezért még érdemes lenne kipróbálni a picet).
-A rajzodon látható kollektorköri relével sorbakapcsolt kérdőjeles értékű ellenállás nem kell, rövidzárral helyettesítsd(csak visszafogja a relé meghúzóáramát, a relé tekercsének ohmos ellenállása bőven elég az áramkorlátozásra).
-Az adatlapon megadott hfe értékek általában kisjelű viszonyokban mérik(az apróbetűben esetleg meg van adva a mérőáram), nagyobb áramok esetén csökken a tranzisztor áramerősítése. Célszerű a megadott érték kb. a felével számolni.
-Az általad használt relének meghúzóárama 0,2W/12V=17mA lehet, tehát ha a nagyjelű áramerősítés legrosszab esetben 10, akkor 1,7 mA bázisáramnak elég kellene lennie. Ennél célszerű lehet kicsit nagyobbat választani, pl. 5mA-t, és akkor 820 ohm vagy az ajánlásban szereplő 1 k bőven jó ide. Egyébként érdekes, szerintem 5-10 mA bázisáramra biztosan kinyit rendesen.
-A 78l05 kicsit kevés lesz szerintem: azt írtad egyszerre max. 20 relé van meghúzva és ha 5mA a bázisáram akkor 20*5=100mA és van még egy led is a végén, ami 5-10mA körül vesz fel, akkor túllépted a maximum 100mA-t. Ráadásul túldisszipál a tok, mert max 200mW lehet: (12-5)V*0,1A=700mW! Ide 7805-ös kell, 1A-t bír , to-220 tokos, kisebb hűtőzászlóval felszerelve.
-Nem célszerű a uc szempontjából sem nagyra választani a bázisáramokat. Igaz, hogy portonként 20mA van megengedve, de van egy olyan adat, hogy:
Maximum current sunk by all ports ......200 mA
és
Maximum current sourced by all ports ....200 mA
tehát 5mA esetén 20*5=100mA, ez még belefér. A 200mA 18f8722-re vonatkozik.
(#) watt válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 28, 2008 /
 
Már ne is haragudj, de amit rajzoltál, annak szerinted van valami köze az általam rajzolt áramkörhöz? (attól eltekintve, hogy az alkatrészek számossága majdnem megegyezik...)
Kérlek a jó rajz szerint próbáld a relét bekötni!
(#) Lozsa válasza watt hozzászólására (») Júl 28, 2008 /
 
Igazatok van elba*tam a rajzot!
A ???-es ellenállás a bázis elé került volna!
(#) watt válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 28, 2008 /
 
Bizony!
Várjuk a további fejleményeket!
(#) Lozsa válasza Prinner hozzászólására (») Júl 28, 2008 /
 
Módosítottam a rajzot.

Namost ha jól gondolom:

Vdd-0,7V a port jele. Vagyis kb 4,3V. Ha 5mA-t szeretnék folyatni akkor 4,3/0,005=860 ohm kellene.
Tekercs áram= 0,2w/12v = 17mA. (számoljunk 20-al).

vagyis ezek szerint hFE=4 már elég lenne???
Jól ráhagyva mondjuk hFE=20?

Ha igaz akkor hogyan választánátok tranyót? van erre netes katalógus?
(#) watt válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 28, 2008 /
 
Gyakorlatilag bármilyen tranyó megfelel, aminek az árama 50..100mA.
- Például -
(#) Lozsa válasza watt hozzászólására (») Júl 28, 2008 /
 
Ezek szerint az elgondolásom megállja a helyét?

De ezt a bc182-t mi alapján találni meg? Jó tudom, te már rutinból, de nincs valami katalógus ahova beírom a paramétereket és kidobja a szóba jöhető tranyókat?
(#) Prinner válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 28, 2008 / 4
 
Idézet:
„van erre netes katalógus?”

Igazából az alkatrészforgalmazók kínálatából történik többnyire a választás könnyen beszerezhető alkatrészekből.
Ebben az alkalmazásban a legtöbb tranzisztor megfelel, mert csak a kollektoráramának kell legalább 30mA-nek lennie. Tehát úgy kell tranzisztort választani, amelyik a legolcsóbb. :yes:
A bc182 és bc212 nagyon népszerű, (főleg Magyarországon) valószínűleg azért mert, a tungsram is gyártotta régen. Láttam egy '74-es Rádiótechnikát, ott is majdnem mindenhol ezt a kettőt használták (meg germániumtranzisztorokat).
Következő: »»   2 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem