Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Alternativ HE találkozó(k)
Lapozás: OK   132 / 230
(#) gyerek67 hozzászólása Nov 20, 2021 / 2
 
Sziasztok!
Nagyon köszönöm, hogy ilyen sokan ellátogattatok hozzánk!
Őszintén remélem, hogy mindannyiotoknak tetszett, jól éreztétek magatokat és jól is laktatok a halászcsárdában!
Örülök, hogy mindenki épségben hazaért.
Remélem, máskor is eljöttök.
Látogatásra a legjobb időszak egyébként a tavasz vége és az ősz közepe, amikor nincs pusztulat meleg (különösen a gépházban).
Ekkor már/még tele van virágokkal, lombos fákkal az udvarunk.
Ja, és persze működjön a 4-es blokk, mert a kettesen nem lehet megnézni a vezénylőt, csak a reaktorcsarnokot és a gépházat.
Legközelebb (remélem sikerül) bepróbálkozunk a Karbantartó és Gyakorló Központ meglátogatásával is, hogy Gafly is maximálisan elégedett lehessen...
Ha bármi további kérdésetek van, szívesen válaszolok!
Üdv:
Viktor
(#) sany válasza gyerek67 hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Nekem lenne egy kèrdésem.
Tele volt kocsival a parkoló, de embert nem lehetett látni még az udvaron sem nagyon.
Én azt hittem bent nyüzsögnek majd az emberek.
Merre voltak?
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2021
(#) mnyugger válasza sany hozzászólására (») Nov 20, 2021 / 2
 
A fiúk a bányában dolgoztak!
(#) mnyugger válasza gyerek67 hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Nagyon köszönöm, a szervezőknek, hogy ott lehettem. 50 éves álom vált valóra, hogy láthattam mindazt amit középiskolában tanultam.

Kérdés. Ha nem titok.

A generátor és a gerjesztő generátor egy tengelyen van hajtva? Vagy eltér a fordulatszámuk? (áttétel)
(#) sany válasza mnyugger hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Vagy az irodaházban.
(#) sany válasza gyerek67 hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Még lenne kérdés. Mi volt az a nagy torony ott az udvaron, amin villogó fény volt?
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2021
(#) mnyugger válasza sany hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Gondolom a térség legmagasabb pontja.
Villámhárító, fényjelzés a repülőknek. No meg jó pár sugárzás mérő, különböző magasságban.
(#) Gafly válasza mnyugger hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Meteorológiai torony.
Idézet:
„Magyarországon a legmagasabb, kifejezetten meteorológiai célú mérőtorony a paksi atomerőmű területén található (8.5 ábra). A tornyon 20, 50 és 120 m magasan végeznek hőmérséklet, nedvesség, szélsebesség, szélirány és szélirány fluktuáció méréseket. Az adatok egy esetlegesen bekövetkező atomerőmű baleset során nyújtanának alapvető információt a terjedési modellszimulációk számára.”

Kutya jó cikk, érdemes elolvasni.
Bár el lesztek vele egy darabig.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2021
(#) gyerek67 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Így van.
Ha jól emlékszem, mérünk:
- 25 m-en: csapadékmennyiséget, hőmérsékletet, szélirányt, páratartalmat,
- 50, 75 és 120 m-en hőmérsékletet, szélirányt, páratartalmat.
Hogy sugárzást mér-e, azt nem tudom, mert erre külön állomások vannak telepítve szerteszét.
(#) gyerek67 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Na, tessék: Gafly már tájékozottabb is nálam!
Mentségemre szolgáljon, éppen szobát festek, ezért most nem nagyon van lehetőségem ilyen dolgoknak utánanézni.
(#) szalamandra válasza mnyugger hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Ugyan a fórum nem normálisabb feléhez tartozom és ti voltatok ott:
Bővebben: Link

Személy szerint köszönetem mindazoknak, akik normális "élménybeszámolót" írtak a látogatásról, és nem az egyéb bulvártémákkal voltak elfoglalva.
(#) gyerek67 válasza sany hozzászólására (») Nov 20, 2021 / 1
 
Jelenleg a sok-sok ember mind a 2-es blokkon nyüzsög, hiszen főjavítás van, darabokra szedtük.
Őket azért nem lehetett látni, mert messze, és a 4-es blokk irányából takarásban dolgoznak, illetve bent, az ellenőrzött zónában, ahová végképp nem látni be.
(#) sany válasza gyerek67 hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Köszi. Vannak ott meg titkok, tudtam èn.
(#) antikzsolt válasza gyerek67 hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Ha már oda belátni nem sok ember kívánkozik oda önszántából
(#) gyerek67 válasza szalamandra hozzászólására (») Nov 20, 2021 / 2
 
Idézet:
„...és nem az egyéb bulvártémákkal voltak elfoglalva...”

Hidd el, van ott bulvár, gazdagon!
Az RTL klub, a Bors magazin, a Blikk és a társaik a cégünk cipőfűzőjét sem köthetnék meg!
(#) mnyugger válasza szalamandra hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Köszönöm. Már megint tanultam valamit.
Itt a cikk első része.
(#) proli007 válasza mnyugger hozzászólására (») Nov 20, 2021 / 1
 
Hello! Nem egy tengelyen van a gerjesztő és a generátor. Itt a "generátor" című képen jól látható. A kék a generátor, utána a piros az áttétel, és a közelebbi piros maga a gerjesztőgép.
(#) mnyugger válasza proli007 hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Értem! Köszönöm.

Egy nem túl régi cikk.
(#) mnyugger válasza mnyugger hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
(#) Gafly válasza szalamandra hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
(#) mnyugger hozzászólása Nov 20, 2021 / 1
 
Öröm mellett üröm.
A nevezetes nagy baleset.
A kommentet ne olvasd el, mert az egy tudatlan ember magánvéleménye.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2021
(#) mnyugger hozzászólása Nov 20, 2021 / 1
 
(#) nemgyuri hozzászólása Nov 20, 2021 /
 
A generátortáblán "hidrogén és vízhűtéses" felirat van. Ebből nekem a hidrogén nem érthető. Valaki megmagyarázhatná! köszönöm.
(#) mnyugger válasza nemgyuri hozzászólására (») Nov 20, 2021 / 1
 
"Villamossági szempontból értelemszerűen a TVV-221 típusú GANZ gyártmányú generátor képezi a villamos rendszer első lépcsőjét. Az itt telepített generátorok forgórészei hidrogén hűtésűek. A hűtőközeg 3 bar nyomású H2 gáz, amely közvetlenül érintkezik a tekercsmenetek csupasz felületével. A gáz a menetekben kialakított kisméretű ún. keresztcsatornákban áramlik. A csatornák száma igen sok, így az áramlás összkeresztmetszete és a hőátadó felület igen nagy. A hűtőgáz megfelelő áramoltatását a forgórész mindkét tengelyvégén elhelyezett axiál ventilátorok biztosítják. Az állórészek tekercseinek hűtését pedig a tekercsekben áramoltatott sótalan vízzel oldják meg. A sótalanításra azért van szükség, mert így garantálható a hűtővíz vezetőképességének a minimalizálása. Meg kell említeni, hogy a hidrogént és a desztillált vizet szintén hűteni szükséges: ez oly módon oldható meg, hogy a Duna vizét használják fel hűtőközegnek hőcserélőkön keresztül. Egy generátor teljesítménye gyári adatok alapján 259 MVA. A turbina és a generátor forgórészei percenként háromezres fordulatszámot érnek el. Utólagos fejlesztés nyomán generátoronként 230 MW teljesítményt értek el, tehát egy blokk összteljesítménye eléri a 460 MW-ot."
(#) nemgyuri válasza mnyugger hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
Idézet:
„H2 gáz, amely közvetlenül érintkezik a tekercsmenetek csupasz felületével”

Ez megint egy újabb kérdést vet fel, a meneteket el kell szigetelni egymástól és biztosítani kell a mechanikai stabilitást is! (A forgórész 3000-es fordulaton megy.) A kérdésem alapvetően az volt, hogy miért használnak hidrogént, ami könnyen szökik és tűzveszélyes. A hidrogén a tömítéseken is szeret átdiffundálni. A hidrogén hőelvonó képessége milyen lehet, mondjuk a vízhez képest? Gyanítom, hogy nagyságrenddel kisebb.
(#) mnyugger válasza nemgyuri hozzászólására (») Nov 21, 2021 / 1
 
"A hidrogéngázt gyakran alkalmazzák erőművek elektromos generátoraiban a hagyományos léghűtés helyett, mivel számos előnyös tulajdonsága van, amelyek a közvetlen eredményei annak, hogy könnyű, kétatomos molekula. Ezek közé tartozik az alacsony sűrűség és kis viszkozitás, illetve, hogy az összes gáz közül a legmagasabb a fajlagos hőkapacitása és hővezetési tényezője."
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2021

hűt.jpg
    
(#) nemgyuri válasza mnyugger hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
Köszönöm így már értem. (látom Te is éjjeli bagoly vagy...)
(#) mnyugger válasza nemgyuri hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
Ajaj. De mennyire.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2021
(#) granpa válasza nemgyuri hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
Ha a legközelebbi találkozóra eljössz, gyakorlati magyarázatot is kapsz. A hidrogén gyakorlatilag fémként viselkedik, jobb a hővezetőképessége a víznél. Egyetlen fontos dolog van: túlnyomás, hogy kifelé szökjön (ha tömítetlenség lenne). Ha levegő kerülne a rendszerbe (beszívás), akkor robbanás. Hidrogén hűtésű kemencéknél is így van.
(#) Kera_Will válasza granpa hozzászólására (») Nov 22, 2021 /
 
Idézet:
„A hidrogén gyakorlatilag fémként viselkedik,”

Pláne nagy nyomáson ... pl.: Jupiter belsejében is ...
Más esetben csillagászok/asztrofizikusok pedig mindent ami Hidrogénnél nehezebb atomsúlyú azt fémnek hívják/tekintik.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2021
Következő: »»   132 / 230
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem