Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Szia, rendben, köszönöm letesztelem.
Milyen NTC-t (linket megköszönném), jobb mint az ellen? 2.7e µF-esek a kondik, táp oldalaként ~ 22e van, össz 44e. Köszönöm. Árnyékolásnak van értelme? A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2022
Például ilyet:
NTC1 persze ebből is 3-4 sorban. Elbír 5A-t folyamatosan, ha bemelegedett... Árnyékolás passz. Ha NTC-vel 4-5mp késleltetéssel jó, akkor nem kell.
Nálam ennyi a lágyindító és évek óta kifogástalanul teszi a dolgát. A triac helyett lehet kapcsoló.
Szia! A 200 mA áramfelvétel másfél wattot fűt el a 40 Ω-os előtéten, bátran növelheted a késleltetési időt. Ha teszel voltmérőt a tápra, láthatod mennyi idő alatt fut fel, ha kiiktatod a relét.
Az NTC-vel kapcsolatban két kérdés marad nyitottan. Mi lesz, ha nem melegszik fel? Ott vagyunk mint a közönséges ellenállással? Mi lesz, ha felmelegszik? Ne jöjjön áramkimaradás míg vissza nem hűl? Idézet: „Mi lesz, ha felmelegszik? Ne jöjjön áramkimaradás míg vissza nem hűl?” Hát ez az! Én csináltam valami igen mezei (anódkésleltető) ami szemérmetlenül kevés alkatrészből áll és pontosan megismételi a beállított időt áramkimaradás, kikapcsolás utáni bekapcsolásnál... Ezzel a kevés alkatrésszel, mérettel 6.3V AC-vel tudja, amire felbéreltem. Még egy anyós LED (kétszínű) is jelzi a két üzemállapotot.
Szinte fel sem melegszik, mert kevesebb mint 1-2mp ideig folyik rajta nagyobb áram. Viszont komoly előnye, hogy túléli, ha valami miatt nem húz meg az őt rövidre záró relé.
Ezeket az alkatrészeket erre a célra találták ki és optimalizálták. Miért használnál bármi mást? Idézet: Ha nem folyik rajta nagy áram, akkor nem melegszik fel.„Mi lesz, ha nem melegszik fel?” Idézet: Pontosan ott. Csak éppen benne van a rendszerben a biztonsági tartalék, mert ha valami miatt nem csökken le az áram, vagy nem húz meg a relé, aminek ki kellene iktatni az ellenállást/NTC-t az áramkörből, akkor ez nem fog elfüstölni, ellentétben a sima huzalellenállással.„Ott vagyunk mint a közönséges ellenállással?” Idézet: Gondold át, hogy ha fel is melegszik, bekapcsolás után kb. 10mp-el már újra kihűlt, tehát jöhet az újabb áramszünet... „Mi lesz, ha felmelegszik? Ne jöjjön áramkimaradás míg vissza nem hűl?” A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2022
Az NTC az áramkimaradást nem tudja kezelni a hőtehetetlensége miatt.
Nem foglak győzködni. Néhány tízezer/százezer erősítőben a világon jól működik.
Valami olyan egyszerű, hogy szégyen...1 PUT, 1 SCR és pár kondi, R és 5V-os relé.
Ez speciel 45 mp-et késleltet, nem trafóhoz készült, toroidokkal nem is foglalkozom. Nem találom a lay-t, pedig én csináltam...
Ok, elengedve. Ha a lágyindítós témában előjön a kérdés, leírom a tapasztalataimat.
Megbeszéltük. Itt van az én panelem fényképe. Ebben annyi plusz van, hogy egy panelen van a bekapcsolási áramlökést korlátozó elektronika, és a hangszóróvédelem, a hozzájuk tartozó segédtápegységgel.
Így ha valami gond miatt esetleg nem húzna meg az előtétet áthidaló relé, akkor a hangszóró relék sem húznak meg, tehát a végfok áramfelvétele alacsony marad.
A legegyszerűbb megoldásra egy Сделано в СССР erősítőben bukkantam rá. A hangszóróvédelem három morzés reléjéből az egyik a hálózati feszültség öntartója volt A Tiéd elegánsabb.
Hali! Valaki élesztett már 'Olcsó MOSFET-es erősítő műalkotást'? Nálam valami 'gebasz' van, mert 2x20 Ohm korlátozó ellenállásokon keresztül éleszteném, de kb. 400 mA nyugalmi árammal és a kimeneten pár száz mV egyenfeszültséggel indul és a munkapont beállító potit tekergetve csak a kimeneti feszültség változik - akár 0 V-ra is beáll - de a nyugalmi az nem változik...A beültetést már többször leellenőrizem, a forrasztásokat is többször átnéztem, de hibát nem lelek bennük. Korlátozó ellenállások nélkül meg nem merem így beindítani, illetve terhelt, vagy terhelés nélküli kimenettel kell(ene) éleszteni? Ja, ez csak az egyik panel a másikon is hasonló a helyzet, de ott már pár V-os feszültség van a kimeneten...Valami kis segítséget szívesen elfogadnék...
Szia! Nem tehetsz 741-est a TL071 helyére! Ha nem tudsz IC-t cserélni, csökkentsd az R9, R10 értékét a 741 áramfelvételéhez.
Szerk.: 1k1 -1k2 körül becsülöm, de az IC csere a jó megoldás. A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2022
Szerintem a 081 (TL081) az nagyon hasonló...Eredetileg az volt mind a két oldalban. Csak már próbálkoztam más műveleti erősítővel én is, hogy van-e hatása a dolgokra, de érdemben nem változott a helyzet...Most hirtelen 081 és 061 IC-im vannak kéznél...Ha nagyon feltúrom a 'laboratóriumomat' lehet akadna tl071 is. Nem gondoltam, hogy a műveleti erősítőre kényes a szerkezet...
A másik panelen 081-es van, ami elvileg jó lehetne a 071 helyett. Igaz NDK gyártmány, de azokkal nem volt nagy gebasz.
Illetve nem tudjuk hogy melyik az egyik, és melyik a másik. atiber, légy szíves pontosítsd!
Amelyikben a 741s IC van azzal próbálkozom jelenleg, ennek van a kimenetén pár száz mV és 400 mA nyugalmival indulna...Eredetileg ebben is 081 volt. Amiben meghagytam a 081-t ott is ennyi a nyugalmi, de a kimeneten már Volt nagyságrendű egyen van...Így még azt pihentetem és a másikat próbálnám először életre kelteni. Passzív alkatrészek cseréje eléggé nehézkes lesz, mert igen jók a NYÁK-ok...Kétoldalas furat galvanizáltak, passzentos lyukakkal...hát nem egyszerű kiszedni belőle a dolgokat...
A műveleti erősítő tápárama direktben vezérli a feteket. ha nagyobb a nyugalmi tápáram, akkor jobban nyitja alap helyzetben a fetet, ezért nagyobb a teljes erősítő nyugalmi árama is.
Vagyis amit reloop javasolt, azzal tudod beállítani a nyugalmi áramot. A DC meg lehet gyenge minőségű, nagy offszetű erősítő miatt is akár.
A 'DC' az mi lenne? Ráadásul amikor építettem a cuccost 1K4 ellenállást sehol nem találtam, így 1K5 vannak beültetve helyettük... Na, ez jó móka lesz...cserélgetni őket...lehet, inkább 'kukázom' a projektet' és összedobok egy TDA7294 alapú párost, ahhoz van mindenem, még anno' a 'reloop féle' kis NYÁK-ból hála a jó istennek csináltam egy 'raklapnyit'...
A TL081-es nem vettem észre, mert a 741-re nagyítottam rá. A TL sorozat jó bele.
Nem szokott gond lenni az élesztéssel. Az említett ellenállásoknak kell pontosan igazodni a műveleti erősítő áramfelvételéhez. Pár száz ohm-on is múlhat, hogy nem kerül a nyugalmi áram a szabályozható tartományba. Az 1k5-re rakhatsz párhuzamos tagot a forrasztási oldalra, 22k-t ajánlok.
A "DC" a kimeneten mért egyenfeszültség, amit említettél.
Hi Mesterek! Maradt a 10 Ohm/5W 4db. Felvettem az időt 4mp-re. Működik . Többszöri ki bekapcsolást is bírja, nem fűstől stb. Mondjuk ez nem üzemszerű, de teszteltem. Köszönöm Mindenkinek!
Ez teljesen üzemszerű, ha hibátlanul működik!
1k Ohm az r9/10 helyére bejött, de tl071-el...mert közben azt is sikerült 'kukáznom' egy Hi-Fi fejhallgató erősítőből...Most már bekapcsoláskor nem 'roggyan be' a táp...de amikor megpróbálom a nyugalmi áramot, a megadott 75 mA-re beállítani 10 mA körülig sikerül, de azután egy a nyugalmi elszáll ~ 300 mA értékre és megint beesik a tápfesz...Kalapács?
Érdekesség: ha beterhelem a kimenetét, akkor egyenáramilag helyreállnak a dolgok...35 mA nyugalmit tudok állítani, de utána valamiért hirtelen megfut 180 mA körülire és így is marad...Mondjuk a korlátozó soros ellenállások miatt beesik a feszültség is, lehet ezek is bekavarnak, valahogy meg kellene próbálnom azok nélkül is...Lehet csinálok egy próbát, majd a tápegység olvadó biztosítékait valami pár száz mA-es biztikre cserélem, a próba előtt...
|
Bejelentkezés
Hirdetés |