Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3711 / 3960
(#) Skori válasza Epu2 hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
Igen, ón-ólom ötvözet + a folyasztószer beletöltve. (Amúgy "költői kérdés" volt)
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2022
(#) Epu2 válasza sany hozzászólására (») Ápr 18, 2022 / 2
 
Nem géppuska! A légpuskájáé ólom. Anno még a kiegyenesített ólomcsövekből préseltük otthon.
(#) fakezű válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
Szia,

Tegnap összeraktam a transmitter kapcsolást.
Sikerült behangolnom egy üres frekvenciára, egész jól működik, a hatótávja is megfelelő.
Egy gondom van vele, hogy van egy alap "búgás". Ez valamilyen összeszedett zavar lehet? Vagy túl hosszú a jack kábel, illetve nem jó az árnyékolása? Vagy táp/föld probléma?
Lehet esetleg plusz szűrőkondenzátorok hozzáadásával javítani?
(#) kadarist válasza fakezű hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
Akkor is búg, ha be van dugva a jack egy élő jelforrásba? Bedugás nélkül jogos a búgás.
(#) fakezű válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
Igen, akkor van búgás, ha jelet kap a jack kábelen keresztül. Nem nyomja el az audio jelet, inkább ilyen alapzaj szerűnek mondanám.
(#) kadarist válasza fakezű hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
Rakj egy hangerőszabályzó potmétert az adó bemenetére. A forrásnál (pl. PC) tekerd fel a hangerőt, az adónál meg le.
(#) jimitek hozzászólása Ápr 18, 2022 /
 
Sziasztok!
Van egy érdekes dolog, amit egyrészt nem tudom melyik topikon lenne érdemes felvetni, másrészt nem tudok rájönni.
Amiről szó van az egy kb. 2.00mm2-es transzparens hangszóró vezeték. (elvileg somogyis)
Tudom, hogy vagy réz bevonatú alumínium, vagy tiszta rézből készülnek az elemi szálak, azonban mindkét fém 1000 vagy 600 Celsius fok körül olvad, ez viszont 1800-2000 fokig felizzik mire olvad.
Acél nem lehet, mert 1500 fokon olvad, szikrázva, és mágneses (ez nem).
Szóval furcsállom, hogy egy ilyen "rejtélyes" fém vagy fém ötvözetből van egy közönséges hangszóró vezeték, és nem rézből, márpedig nem sok más fém alkalmas erre a célra. (rugalmasság, jó elektromos vezető képesség)
És mind ezt ugye olcsón kéne kivitelezni.
Ja és a hőt is közel olyan jól vezeti mint a réz.

Egyébként véletlenül vettem észre és kezdtem el kísérletezni vele, de nem hagy nyugodni, hogy miért nem réz?
Bármi ötlet?

(A videón minden fényerő beállítás fix volt, így a fényesség jól mutatja a különbséget!)
(#) Bakman válasza jimitek hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
Idézet:
„miért nem réz?”
Semmi extrára nem kell gondolni csak arra, hogy olcsóbb. Ennyi, nem több. A paraméterei meg olyanok, amilyenek, de általában a "jól van az úgy" kategória.

A konkrét összetevőre passzolok, minden bizonnyal valamilyen ötvözet.
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2022
(#) jimitek válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
Jó, ez nem lep meg...
Egyébként extra hőmérsékleten ön-gyullad, fényesen füstölve elég, de nem úgy mint a magnézium.
(#) fakezű válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
Köszi, kipróbálom majd.
(#) vision61 válasza jimitek hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
Szia!
Ezt hogyan, milyen műszerrel mérted:
Idézet:
„...ez viszont 1800-2000 fokig felizzik mire olvad.”
(#) jimitek válasza vision61 hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
Hehe. Semmilyennel.
Azért ha tudod milyen fénnyel izzik 1000 fokon, 1500, és 3000 fokon egy fém, akkor nagyjából ki tudod találni a színhőmérsékletéből, hogy hány fokos lehet. Hidd el ebben jó vagyok, de ha nagyon ragaszkodsz hozzá megpróbálhatom a kamerámmal pontosabban megmérni, bár az elég nehézkes, de nem lehetetlen.
Sajnos rendes műszerem nincs. Remélem nem baj.
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2022
(#) Gafly válasza jimitek hozzászólására (») Ápr 18, 2022 / 1
 
4.1. A bevezető szál.
Itt lenne érdemes kérdezni...
(#) vision61 válasza jimitek hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
Hehehe.
De baj. Butaságokat nem kéne terjeszteni.
Nálunk vannak műszerek IS, amivel hőkezeléskor, szakításkor, olvasztáskor pontosan MÉRIK a hőmérsékletet. Nem látnoki képességű mérnök mondja meg, hogy hány fokon olvadt meg az a bizonyos ötvözet.
Kíváncsi vagyok, milyen kamerád van, amivel ebben a hőmérséklet tartományban is tudsz mérni.

Egyébként miért kell több helyen is feltenni ugyanazt a kérdést?
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2022
(#) jimitek válasza vision61 hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
Ha szeretnéd postázhatok mintadarabot, hogy megvizsgáld, de megfelelő műszerem nem lesz. Nekem ez is elég volt, de mérget mernék rá venni, hogy a tartományt eltaláltam.
Na de nem is a hőmérséklet a lényeg hanem, hogy nem rézből van, ez egyértelmű.
(#) vision61 válasza jimitek hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
OES és XRF van, azzal tudtommal pontosan meghatározható az összetétel.
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2022
(#) Gafly válasza vision61 hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
Én küldtem át oda, az én hibám.
Szerintem lágy réz az, valamire feltekerve...
(#) Skori hozzászólása Ápr 18, 2022 / 1
 
Az ilyen hangszóró-vezetéknek árult valami, a legnagyobb parasztvakítások egyike. Ócska minőségű alu-ötvözet (spiáter) rézzel bevonva, de annyira vékonyan, hogy nem lehet megforrasztani sem, csak a színe miatt van a bevonat. Az átlátszó burkolat nagyít, a keresztmetszet hatalmasnak tűnik, de valójában az elektromos vezetőképessége rosszabb, mint egy lényegesen vékonyabb (de sodrott réz szálakból készült) villanyszerelési vezetéknek, ami ráadásul kevesebbe is kerül. De ugye ha a sz@rt el lehet adni, csak szépen kell csomagolni, akkor el is adják - mert erre van igény.
(#) jimitek válasza vision61 hozzászólására (») Ápr 18, 2022 /
 
Mivel késő van, nem készítettem prezentációt, de...
Ugyan azon színhőmérsékleti beállítások mellett (3200K) egy fehér lapra vetített fényét összehasonlítottam, egy 12v-os izzóval különböző feszültségeken, és 6,8v-on találtam egyezést.
Szóval ha abból indulunk ki, hogy 12v-on a wolfram izzó 2700K (vagyis 2400C), így ha 3v-on 1000C, akkor arányosan 1600C (+-100) fok körül lehet az olvadási pont. Egy kicsit fölé lőttem előzőleg.
Amúgy felmelegítve rettentő könnyen szakad, de ha nem húzom, akkor stabil.
(#) kendre256 válasza vision61 hozzászólására (») Ápr 19, 2022 / 2
 
Nem butaság amit mond, az izzó fém színe alapján a fém hőmérséklete mérhető, ezen alapult az optikai pirométer. Manapság már az infravörös hőmérők használatosak, de régebben egy izzószálat tettek a mérendő izzó test elé. Az izzószálra akkora feszültséget kapcsoltak, hogy ugyanolyan színű legyen, mit a háttérben lévő izzó test színe. Ekkor az izzószál nem látszik, a képe egybeolvad a háttérben lévő izzó test színével. A pirométer kalibrálása után már az izzószálra adott feszültségből olvasható le a mérendő tárgy hőmérséklete. Hátránya a módszernek, hogy a nagyon meleg, már látható fényt kibocsátó anyagok hőmérséklete mérhető így, de pl. kohókban jól használható volt.
Itt vannak az elméleti alapok,
itt pedig egy videó az optikai pirométerről.
A mostani infravörös hőmérők ugyanazt a fizikai törvényszerűséget használják ki, csak a félvezetők alacsonyabb hullámhosszat "látnak" mint az ember. Emiatt a kevésbé meleg, még nem látható sugárzást kibocsátó tárgyakat is tudják mérni, és sokkal pontosabban.
Szerintem kellő gyakorlat után lehet látni az izzó tárgy színéből, hogy kb. hány fokos. Nyilván nem azt, hogy 600 vagy 610°C-os, de mondjuk a 600°C és a 800°C közötti különbséget még talán én is meg tudnám mondani, ránézésre, a színéből.
(#) kendre256 válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Elnézést..
Idézet:
„a félvezetők alacsonyabb hullámhosszat "látnak" mint az ember.”

Helyesen:
Idézet:
a félvezetők alacsonyabb frekvenciát "látnak" mint az ember
(vagy hosszabb hullámhosszat...)
Nagyon későn (vagy nagyon korán) volt már...
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2022
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Ápr 19, 2022 /
 
Hogyan lehetne egy gombot a lehető kevesebb alkatrésszel "pergésmentesíteni"?
(#) attika válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Egy kondenzátorral meg egy ellenállással.
(#) gg630504 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Például ahogy a távíró billentyűt.
(#) Udvari Zsombor válasza attika hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Mennyire használjak nagy vagy kicsi értékeket?
(#) attika válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
100nF-os kondenzátort.
(#) Udvari Zsombor válasza attika hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Amivel bepróbálkoztam: kondenzátor 220µF, ellenállás barna-fekete-zöld-arany. A gomb ugyanúgy pereg.
(#) attika válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Így próbáltad?
Nekem ezzel sose volt gondom.

prell.gif
    
(#) Udvari Zsombor válasza attika hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Sajnos ez nem jó, 5V-nál alacsonyabb elemmel működik, amin a gomb van.
(#) attika válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Így csináltad ahogy a rajzon van?
Ne 220 mikróval próbáld.
Következő: »»   3711 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem