Fórum témák
» Több friss téma |
Nekem kb. 18 éve volt fél milla, úgy hogy a főelosztóig bejött a kábel a mérőtől.
Csak a csövezés és vezetékek. Szerelvényezés és szerelvények saját erő. Azóta gondolom nem lett olcsóbb sem az anyag, sem a munka...
Léteznek norma táblázatok..
Köszönöm azért kérdem mert ha ezek az árakon számolom soknak találja az építési vállalkozó.
A házból jövő vezetékből a védővezető eret összekötöd a helyi földeléssel is, és a fémszerkezettel is.
Ilyen a nullával hegesztés
(Ideiglenes elosztó. Kolléga videózta egy lakásfelújítás megtekintésekor. Mikor két hét múlva mentünk mérőhelyet szabványosítani, még mindig így "működött". Csavarhúzó, az nem volt a helyieknél...)
Sziasztok!
A mai napon vásároltam egy érintésmentes fáziskeresőt amit gondoltam a villanyóra szekrénybe kipróbálok, viszont egy elég érdekes dolog tűnt fel. Lekapcsolt FI-relével a villanyóra alatti 3 fázis biztosítékát feszültségmentesnek érzékeli. Létezik, hogy a villanyóra elé lenne bekötve a FI-relé? Esetleg találkozott már valaki ilyennel?
És a hagyományos glimm lámpás fázis ceruza mit mutat?
Vagy esetleg multiméter? Más helyeken jól detektál egyáltalán? A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2022
Hagyományos fázisceruza sem világít, multival rá se mértem (az most nincsen nálam). Szerintem jól detektál, ugyanis ha egy dugaljhoz tartozó kmsz-t lekapcsolok nem világít.
Igen, létezhet. Régebben, főleg takarékossági okok miatt a méretlen részbe szerelték a FI-relét. Ha a csavarjaihoz nem férsz hozzá plombatörés nélkül, akkor biztos a dolog.
A FI-relé nincsen plombálva, emiatt vagyok most kiborulva.
Mikor épül a ház/lakás? Ha lekapcsolod a Fi-relét, a fogyasztásmérőről is eltűnnek a számok?
90-es építés. Milyen számokra gondolsz? Ez a mérő ősrégi forgótárcsás mechanikus (bocsánat, nem tudom a pontos megnevezését)
Azt hittem, digitális fogyasztásmérőd van...
Érdekes, akkor már nem nagyon volt divatban a méretlenbe telepíteni a Fi-relét, természetesen ez nem zárja ki a dolgot. Ha nincs plombálva és valóban a méretlenben van, akkor jogos a kiborulás. A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2022
Szia! Most látom nem Neked ,hanem TaKee nak kellett volna irnom.
"jogos a kiborulás" Azért ezt még 2x körbe kéne járni. 90 után a mérő elé kötötték az alatta lévő kismegszakitókat utána jött a lakás elosztója. A még meglévő TT hálózatokon volt (álltalában 90 előtt ) Fi relé bekötve -de nem mindig --a mérő elé.! sokszor a mérő után volt. (ez semmilyen gondot nem okoz ) Rendes fázis ceruzával +próbalámpával meggyőződhetsz róla. Ha mégis a méretlenbe lenne kötve plomba nélkül? Na az gáz,mert csak a szerelő jóindulatán múlik sok minden. A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2022
Így nehéz választ adni. Ha készül terv, talán könnyebb.Ha nem készül, 1fázis vagy 3fázis lesz?
Mennyi lesz a beépített teljesítmény. 1fázis 32A-nél kb. 11kW-tal szoktak számolni. Gyengeáramú csövezések, riasztó, internet, kaputelefon, stb. növelik a díjat. És az ország melyik részén készül? Szóval nagy a szórás!De a munka több lépcsőben is kivitelezhető, de akkor ugyanaz a szerelő végezze!
Van egy trf.vasmagom, ami 70cm2.Mire lehet felhasználni?Hegesztő trf-m van.
Én is szereltem ilyen méretlenbe FI-relét dolgot, de a nyolcvanasokban (ELMŰ), viszont az én emlékeim szerint akkor és azért volt megengedve a FI-relé méretlenbe rakása, hogy ha éjszakai is van, hogy ne kelljen két FI-relét venni szegény polgárnak. Bár akkor már nem is volt olyan drága, én vidéken mindig azt mondtam megrendelőimnek, hogy az sem lesz olcsóbb, ha nekem három földelőrudat kell levernem, és a FI-relé meg több előnnyel is rendelkezik, mint a földelés.
Sziasztok!
Családi házamban szeretnék villámvédelmet/ túlfeszvédelmet kialakítani. Tudnátok sígíteni, hogy milyen túlfeszvédőket kell felszerelnem és hova?
Honnan kap a ház ellátást, kábelhálózatról, vagy szabadvezetékről (a rövid csatlakozó kábel magában nem számít)? És ha még nincs válasz, akkor egy másik kérdés, van-e villámhárító, vagy lesz-e? (mert ez kicsit fura megfogalmazás ez a házamban villámvédelmet)
"C" típusú túlfeszlevezetőt és a lakás főelosztójába kell tenni. Vagy ha nem fér bele, akkor egy megfelelő kiselosztó dobozba, de a főelosztó mellé. Rövid, hurkolásmentes vezetékezéssel!
Az utcában szigeteletlen szabadvezetékes gerinc van, melyre kb 15m hosszan csatlakozik a szigetelt szintén szabadvezetékes csatlakozó vezetékem. 3F+ PEN.
Villámhárítót nem akarok felrakni. A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2022
A B-t méretlen oldalra kell tenni, oda csak regisztrált szerelő nyúlhat. Jellemzően a szakaszoló-tűzvédelmi kapcsoló tokozatába, plombálható térbe, még a fogyasztásmérő elé. Magánháznál ilyen nem szokott lenni, nem is előírás. Drága mulatság... Azt a túlfeszlevezetőt ráadásul külön le kell szakaszolni.
A D-t a védendő készülékek elé kell tenni, jellemzően 1 készülék 1 védelem. Ilyen védős hosszabbító elosztók kaphatóak. Illetve van kicsi, konnektorba beszerelhető védelem is. A D-s elosztóval vigyázni kell, volt egy hibakeresésem, mikor egy áramkörnél többször leoldott a biztosíték. Feltehetően a megroggyant védős elosztó volt a ludas, időnként zárlatot produkált. Azért feltehetően, mert javasoltam a tulajnak, hogy ne használja, mert egyetlen, de általam ott nem vizsgálható hibaforrásnak tűnt. Kiiktattam, azóta nem szólt, hogy jelentkezne a hiba...
Az "ős" elmélet szerint akkor kell 3 fokozat, ha a konkrét villámáram is be tud köszönni, nem csak az elektromágneses hatásai. A villámáram meg akkor tud jönni, ha a betáplálás szabadvezetékes, vagy van külső villámhárító. Szóval nálad kellene. De persze ha nem raksz, az is jó, mármint a C fokozatod vélhetőleg felrobban ugyan, de hát ez döntés kérdése. A valószínűsége annak, hogy a környéken lecsap egy villám, sokkal nagyobb, mint annak, hogy pont a szabadvezetékbe csap.
D fokozat viszont kell, mert az indítja be a működésével, mondhatni hátulról mellbe a C fokozatot, ami meg a B-t. Azért írtam, hogy "ős" elmélet, mert az elmúlt 20 évben azért a gyártók sokat fejlesztettek, a fenti korlátokat át tudták lépni. Itt van például az OBO-nak egy kombinált fokozata, a B+C., a V50 típusjelzéssel. Ami B-re nem annyira a jó, mint az egyszerű B-k (kisebb villámáramot tud lekezelni). Ésígytovább. Praktikus egy gyártótól beépíteni mindent, mert az lehet, hogy jobb (a gyártók ezt ajánlják, de ugye...) Vannak fél-laikusoknak szóló útmutatók, mint például ami ezen a címen elérhető a neten: Útmutató családi- és társasházak túlfeszültség-védelméhez. (De én a Dehn-t sokkal jobbnak tartom, mint az OBO-t, mely véleményem nem azon alapul, hogy sokszor voltam már villámáram. ) A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2022
Köszönöm mindkettőtöknek, megtudtam amit akartam.
Ide tartozik.
Egy barátomnál becsapott a ménykű. ill 4 házzal odébb. Ami be volt dugva minden tönkre ment. Na de ahova a villám közvetlen bejutott a légkábelről, ott a falból kiégett az összes kábel a csövekkel együtt. Csak fotón láttam, de az is elég szörnyű volt! Csak kíváncsiságból: egy ekkora impulzusból mit tudnak megfogni a lakásba szerelhető túlfesz levezetők? Ja és a hálózatnak nem sok baja lett, csak a környező pár lakásban mentek tönkre a készülékek, gondolom azok elnyelték a nagyját...
Ami kiszedi a falból a vezetéket, azt nem lehet valószínűleg megkerülni. Egy 5x1,5 es MT vezetéken egy teljesen zárt földelt fém dobozba is bement szétnézni... Szerencsére ezekből van kevesebb. A hálózaton, antennán betévedő kisebb testvérei ellen azért van némi létjogosultsága a villámvédelemnek.
Sziasztok!
A feladatom az lenne hogy világítsak meg egy kb. 60cm széles 6m magas kéményt, amin felirat van. Tudnátok ajánlani valami reflektort, aminek elég szűk a sugárzott fénye? Minden ötlet érdekel. Előre is köszönöm. Csináltam egy Móricka rajzot, hogy érthetőbb legyen. A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2022
Típust nem tudok mondani. De fényterelő jó lehet.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |