Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2403 / 2499
(#) tothbela válasza BLY94A hozzászólására (») Júl 13, 2022 / 1
 
Át lehet alakítani a kapcsolást hogy lassabban éledjen fel. A C9 kondenzátor növelése ezt megoldja, de akkor ki kell hagyni az R16, R17 ellenállásokat, ami éppen gyorsítja az indulást. Természetesen végig kell zongorázni, hogy ilyenkor a feten mekkora lesz a hőfejlődés, és szükség esetén duplázni kell. Valamint még kell oldani, hogy a C9 gyorsan ki tudjon sülni ha lekapcsoljuk a tápot. Egy gyors ki-be kapcsolás esetén újra kell indulnia az elejétől a késleltetésnek.

Amúgy lassítani akarsz, vagy késleltetni?
Gondolom bekapcsolás után várja meg amíg felfűtenek a csövek, majd lágyan adja rájuk az anód feszt. Ez igazából egy két lépéses időzítés. 30 másodperc késleltetés, majd 3-4 másodperc alatti tápfesz megjelenés.
Nos kitalálunk valami kapcsolást.
(#) BLY94A hozzászólása Júl 13, 2022 /
 
Így van, lassítani szeretném a feszültség gyors növekedését. A 30sec pont jó lenne mert addigra felfűtenek a csövek.
(#) tothbela válasza BLY94A hozzászólására (») Júl 13, 2022 /
 
Megoldható teljesen elektronikusan, csak a fetnek, valamint az első puffer kondinak el kell viselnie a terheletlen üresjárat feszültséget. Ez valahol 430-450V körül lehet.

A két időtag csak sacc volt, nyilván szabadon választható.
(#) Ódenka hozzászólása Júl 13, 2022 /
 
Még tavaly csináltam pár darab anódkésleltetőt.
- 2 színű LED-es visszajelzés
- Pontos idő ismétlés ki-be kapcsolásoktól nem függ
- Fűtő feszültség - 6,3V AC a tápja
- Egyszerű
- Kis méret 38x46 mm
- Utólag adaptálható
- Olcsó
- kb. 45 mp késleltetés
Fő alkatrészek:Relé, PUT, tirisztor, 2 színű, antiparalel LED, stb. lásd a rajzokat. A mellékelt képek alapján bárki összerakhatja, újratervezheti saját alkatrészekhez. Egyszerűsége miatt nem készült róla séma.
(#) Ge Lee válasza BLY94A hozzászólására (») Júl 14, 2022 / 1
 
Már egyszer betettem ezt a rajzot, szűr, stabilizál, késleltet. A késleltetés idejét R9-cel és C8-cal tudod állítani, nyilván ha nincs szükség stabilizálásra akkora a két zéner nem kell.
(#) btamas81 hozzászólása Júl 14, 2022 /
 
Sziasztok!
Lenne egy láma kérdésem. Asszimetrikus tápos erősítőt lehet e szimmetrikus tápra kötni? Értem ezalatt, hogy a gnd-t nem kötném be, helyette a minusz lenne a gnd.
(#) Suba53 válasza btamas81 hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
Megoldható, de át kell nézni, és valószínűleg módosítani kell a munkapont beállító elemeket, csatolásokat.
De talán jobban jársz, ha egy eleve szimmetrikus tápra tervezett áramkört használsz.
(#) pucuka válasza btamas81 hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
Miért ne lehetne? Amennyiben a dupla táp teljes feszültsége nem haladja meg az aszimmetrikus erősítő max tápfeszültségét.
Az más kérdés, hogy ha egy áramkorként szimmetrikus tápot igénylő erősítő fokozatokat is szeretnél ugyanerről a szimmetrikus tápról használni. Azt is lehet, de akkor a ki-, és bemeneti szintelválasztásokról gondoskodni kell.
Pl. régen általános volt, hogy a 9 V -os Sokol rádiót két sorba kapcsolt 4,5 V -os elemről üzemeltették.
Egyes helyeken (hordozható műszerekben) a szimmetrikus tápot a sorbakapcsolt elemek közös pontját (2 * 4,5 V) kötötték a GND -re, így szimmetrikus +/- 4,5 V -ot használtak.
(#) btamas81 hozzászólása Júl 14, 2022 /
 
Nem akarok másik kapcsolást, mert nagyon tetszik ami van(HTA30). A trafó meg sajna adva van, mert egy erősen hiányos Nad rádióerősítőbe került. A trafó 3 kivezetéses, de most is csak 2 kivezetést használok.
Csináltam egy móriczka rajzot, a mostani illetve a tervezett bekötésről.
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2022
(#) Ge Lee válasza btamas81 hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
A két ábrán pontosan ugyanúgy van bekötve, csak az alsóban sorba van kötve 2db kondenzátor egyébként teljesen feleslegesen...
A HTA-nak szimpla tápfeszültség kell. Fogod a trafó 2 kivezetését, a diódahidat meg az elkót és ennyi, mit kell ezen még variálni, és legfőképp minek?
(#) btamas81 válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
Mert majdnem 70v jön ki a trafóból a kondik meg 63voltosak és szerintem sok nekik, mert torzít az egész. Olyan hangja van mint mikor lekapcsolod az erősítőről az áramot és csak a kondikról megy.
Ha az alsó bekötés szerint csinálom akkor ha jól gondolom, a kondik csak féltápfeszt kapnak.
Tudom legegyszerűbb lenne 100V kondit venni, de az min 10ezer. Ha meg így is meg lehet oldani akkor miért ne.
(#) Ge Lee válasza btamas81 hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
Ha 70V jön ki a trafóból akkor az közel 100V DC ami az eredeti kapcsolásnak sok. Annak a fele, az 50V az meg kevés lesz neki.
(#) btamas81 válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
Dc70v
(#) Ge Lee válasza btamas81 hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
Akkor az meg pont jó. Nyilván jobb lenne egy 80V-os elkó, de a 63V-osnak sem lesz tőle semmi baja, biztos hogy nem amiatt torz, más baja van. Egyébként meg pl. ebből elég 2db de ha 4-et veszel az még mindig messze van a 10 ezertől, és ez Elna ami nem is olyan vacak.
(#) btamas81 válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
Köszi a linket. 2200asokat találtam ennyiért.
Akkor szerinted nem kondi baja van. De akkor mi. Tápfesz jó, nyugalmi 10mV a nagy ellenálláson. Van amikor jó, most két napja torzítva szól. Ha melegszik akkor se jobb a helyzet.
(#) Ge Lee válasza btamas81 hozzászólására (») Júl 14, 2022 / 1
 
A nagy ellenállás nekem semmit nem mond. Ha a végtranyók emitter ellenállására gondolsz ami 0R33 akkor azon a 10mV 30mA ami kicsit kevés, 40-45mA nyugalmi áram kell neki. Tehát a "nagy" ellenálláson 13mV-ot kéne beállítani legalább.
(#) btamas81 válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
Igen arra. Ki is próbálom.
(#) btamas81 válasza btamas81 hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
13,4re sikerült. Tökéletes. Köszönöm a segítséget!
(#) Alkotó válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
A linkelt kondi kb. 1 éve nincs már a Lomex-nél, és mikor korábban feszegettem mikor lehetne ismét, akkor elmondták, hogy nem is tudják beszerezni. Állítólag rendkívül csekély igény van iránta, sőt globálisan nem is tudtak semmilyen nagyobb értékű puffert ajánlani 100 V-os feszültségre.
(#) BLY94A válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
Akkor mivan ha a rajzon levő diódákból egyik sincs?
dióda készletem: 1n4001-4007-1n4148-15Vzéner
Fetnek beraktam volna az IRFP460-at.
Van erre más megoldás?
(#) Ge Lee válasza BLY94A hozzászólására (») Júl 14, 2022 / 1
 
Nem követem folyamatosan az eseményeket ami szinte óráról órára változik, és a fejedbe sem látok bele, így nem tudom megmondani mi az éppen aktuális elgondolás. Viszont mutattam egy rajzot ami minden igényedet kielégíti. A rajzon igazából csak egyetlen dióda van a 12V-os zéner ami a FET gate-jét védi, a többire csak akkor van szükség ha stabilizálni is szeretnél. Viszont ha jól emlékszem neked valami 300V körüli feszültségre kell, tehát oda akkor 4db 75V-os zéner kell (illetve ki kell rakni a szükséges feszültséget plusz a GS feszültség). Az IRFP 460 megfelel, de ha 50W-ot szeretnél vele elfűteni akkor kell belőle 2 párhuzamosan, meg egy borda amin keresztül azt a hőmennyiséget le is tudják adni.
A rajzon azért van 2db 75V-os zéner mert az adott erősítőnek 150V körüli anódfesz kellett.
(#) BLY94A válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 15, 2022 /
 
Az a gond hogy nagy hűtőborda nem fér be. Van egy 78mm széles, 100mm hosszú és 35mm magas ,ez be fér a táp helyére és emellé még jönnének a kondik is.
A fojtóról egy kérdés:
Megnéztem és 0.65mm vastag drótból van tekerve (sodort 2ér).
Fojtó Méretei:
70mm széles
60mm magas
30mm vastag
A két EL34 380V on 65mA melett 49W-ot visz és ehhez jönne még a meghajtás de az már nem olyan sok. Az lenne a kérédsem hogy ez a vasmag kibírná ezt a terhelést?
Még nem könyveltem el a mosfetes elképezelést csak érdeklődöm.
(#) Ge Lee válasza BLY94A hozzászólására (») Júl 15, 2022 /
 
A vasmag jó, de a 0,65-ös huzal rajta biztos hogy feleslegesen vastag, emiatt az induktivitás kisebb lesz mint a szükséges. A két csatornához együtt is elég lenne a 0,28-as huzal is, azzal meg is lenne a kellő induktivitása a fojtónak, de még jobb lenne dupla fojtót használni. Tehát a táp csak a trafóban meg az első pufferben lenne közös, utána 2db fojtó és 2db elkó adná a CLC köröket.
Ha 420V a bemenőd és 380V anódtáp kell akkor el kéne még fűteni vagy 20-30V-ot 130mA-en ami néhány W ahhoz már nem kell nagy borda. Na meg kérdés hogy az a 420V az már terhelve annyi vagy terheletlenül, mert lehet hogy maga a trafó feszültsége is fog esni 20-30V-ot ha leterheled azzal a 130mA-rel. Ha azt a fetes anódszűrőt építed meg akkor a fojtó nem kell és elég lesz 1 FET is, nem lesz nagy a disszipáció.
(#) BLY94A válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 15, 2022 /
 
Ha jól emlékszem amikor rajta volt az egész erősítő (PCL-EM-EL) akkor 200mA-el 420Vról leesett 390 valamennyire.. A 420V terheletlen fesz.
Csatoltam a tápról az elképzelést:

új táp.PNG
    
(#) Gafly válasza BLY94A hozzászólására (») Júl 15, 2022 /
 
Unortodox kissé.
(#) Ge Lee válasza BLY94A hozzászólására (») Júl 15, 2022 /
 
Vannak 150V-os zénerek is, spórolhatsz a hellyel. Jó lesz az úgy, az R2 értékén lehet hogy kell majd variálni de majd kiderül. Meg azt 2db soros 2W-osból raknám össze, mert a bekapcsolás pillanatában a C2 rövidzár, a teljes tápfesz rajta van olyankor, bár elvileg el kell neki bírni.
(#) tothbela válasza BLY94A hozzászólására (») Júl 16, 2022 /
 
Fojtótekercset nem csak egyféleképpen lehet használni. Ha az egyenirányító után nagy kondenzátor van, akkor utána fojtó, majd mégegy kondi. Ez a klasszikus felépítés. Ilyenkor az első kondi csúcsfeszre töltődik, és az utána kapcsolt LC tag ezt a kicsit hullámos feszültséget integrálja. 470µF esetén 200mA áramnál ez kisebb mint 5Vpp. Tehát a nyers feszültséget csak a fojtó egyenáramú ellenállása csökkenti, függetlenül az induktivitástól.
Ha az első puffer kondit szándékosan kicsire választjuk, akkor a rajta keletkező egyen fesz csúcsértéke ugyan megegyezik a korábbi elrendezésével, sőt kicsit magasabb is lesz, de a hullámvölgy sokkal mélyebben lesz. Ezt integrálva alacsonyabb feszültséget kapunk mint a korábbi verzióban.
Ha ráérsz tesztelgetni, próbaként az első kondi helyére rakhatsz kicsi (10uF) nagyságrendű kondit, majd utána a fojtódat. Ezt követően jönne a nagy 470uF. A cél az lenne, hogy az első kis kondi értékét addig módosítsuk, amíg a szükséges kimenő feszültség be nem áll.
Nem tudom hány H a fojtód, lehet hogy túl kicsi is lesz, de egy próbát megér. Ha sikerül elérni a kívánt feszültséget, akkor a fetes áteresztőre csak a szükséges 10V körüli feszültség esése kellene rábízni, ezt is csak a maradék búgófesz eltüntetésére miatt. Ebben az elrendezésben nagyon kicsi lehetne az eldisszipálandó teljesítmény.
(#) soos csaba hozzászólása Júl 17, 2022 /
 
Sziasztok!

Szükségem lenne az ÁGOTA DS1200-as erősítőnek a végfok részében található 5 darab smd tranzisztor pontos típusát, sajnos a rajzokon nem derül ki a tranzisztorok pontos típusa!
Aki tudja a pontos típusát ezeknek a tranzisztoroknak azt nagyon meg köszönném!
Van nálam egy hibás példány és most próbálok életet lehelni bele.
(#) Feki válasza soos csaba hozzászólására (») Júl 17, 2022 /
 
Szia! Ha jól emlékszem BC857-847 de később előásom az enyémet és megnézem neked.
(#) soos csaba hozzászólása Júl 17, 2022 /
 
Sziasztok!

Szükségem lenne az ÁGOTA DS1200-as erősítőnek a végfok részében található 5 darab smd tranzisztor pontos típusára, sajnos a rajzokon (neten fel lelhető) nem derül ki a tranzisztorok pontos típusa!
Valamint a végfok részben található 3 darab termisztor is, egy 47K, egy 15K és egy nagyon kicsi is amin 75ohmot mérek.
A rajzon stimmel a 15K és a 47K de a 75 ohmost nem lelem a rajzon, abban a pozícióban 30 ohmost látok.
Ami érdekelne még az az hogy ez a három termisztor PTC vagy NTC kell hogy legyen, és a 75 ohmos termisztor jó értékű e?
Aki tudja a pontos típusát ezeknek a tranzisztoroknak, termisztoroknak, azt nagyon meg köszönném!
Van nálam egy hibás példány és most próbálok életet lehelni bele.
Következő: »»   2403 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem