Fórum témák
» Több friss téma |
Csaknem minden dióda kapacitását lehet változtatni a záróirányú feszültséggel. Itt rezgőkörben tartózkodik a dióda, igy itt is használhatsz egy nagyfrekvenciás tipust, pl 1n4148-at, természetesen a modulációs mélység kevesebb lesz, de kipróbálhatod vele a kapcsolást.
(Zenerrel, vagy 1N40xx-el szerintem nem fog menni. Egy germánium, vélhetőleg tűs diódának alacsony a kapacitása, keveset is változik, az sem jó.)
Az 1N4148 az nagyfrekvenciás dióda volna? :O Na mindegy. Igen, elvileg mindegyik diódának van némi záró irányú kapacitása. Régebben kísérleteztem is, hogy nem varikap diódát raktam a rádiókba, hanem 1N4001-et, 4148-at, zénereket, de nekem igazából egyikkel sem működött. Vagyis lehet, hogy működött, de a sávban, ahol használni szerettem volna, nem volt életjele a kipróbált adóknak. Úgyhogy ezzel azért csak óvatosan!
Egyébként nem annyira ide tartozik, de tegnap megépítettem a 400 mW-os adót úgy, hogy mind3 tranzisztor BFR93-as volt, és nagy meglepetésemre 620 mW-ot ki tudtam belőle venni 9 V-os táp mellett!
köszönöm a választ mindketőtöknek megpróbálom hátha.
![]()
Lehet hogy hülye kérdés, de hogyan/mivel méred az adóteljesítményt?
-Hát lehet, mittoménmár...valami 1N kis vörös üvegtokos...régebben láttam ilyen kényszerkapcsolásokat "sima" diódákkal, nyilván rosszabb az eredmény, de működik. Ám meg lehet csinálni, ha már itt vagyunk, nagyfrekvenciás (típust nem írok!
![]() -De nézd csak meg: 1n4148:High speed, 4ns recoveri time!
sziasztok
nem tudotok vmi olyan kapcsolást amivel 50 km-et át leehtne lőni? tudom h illegális, de érdekelne hogy hogyan tudom megcsinálni 108 Mhz alatt
Jólvan, hiszek én neked
![]() ![]()
A hétvégén építettem egy RF teljesítménymérőt, és azzal mértem meg. Csatoltam róla egy képet is. De akkor rosszul emlékeztem, nem csak 620 mW, hanem 67X mW.
![]()
Egy kérdésem lenne. Ha a tranyót kicserélem ebben a kapcsolásban a BC547-est C8050-esre és csökkentem az ellenállás értékét akkor növelem a teljesítményt, illetve a hatótávot?
Amugy a hFE igen nagy 300-as értéket üti. lehet le kellene hagyni a végerősítőt? ugyanis szerintem csak lehúzná a teljesítményt vagy kicseréljem a PNP párjára, vagyis C8850-re? itt az adatlapja: Bővebben: Link A választ köszi! Ezt a kérdést feltettem másik topikban csak nem néztek arrafele
Szia, hát nemtudom. Valamennyit biztosan nőni fog a teljesítmény, de azért km-eket úgy se várj tőle. Attól, hogy kicseréled a tranzisztorokat más típusra, attól az egyenáramú munkapontok nem fognak elmozdulni, és a tranzisztort vezérlő jelek sem nőnek sokkal nagyobbra. Bár a 300-as hFE azért az nem rossz
![]()
Ahhaa, így már mindent értek! Köszi a választ
![]() Egy rajzot esetleg tudnál csatolni erről az RF teljesítménymérőről? Köszönöm előre is ![]()
A kapcsolási rajzot, működési leírást és a PICbe égetendő hexfájlt is megatlálod ezen az oldalon.
akkor szerintetek lehetettlen megcsinálni hogy 50 km-t vigyen az adó?
Az FM sávban felejtsd el az 50 km-es hatótávot... Jó antenna és nagy teljesítményű adó kellene hozzá, arról nem beszélve, hogy párszáz négyzetkilóméteres területet fedél/zavarnál vele.
és AMe-n?
fm adón már a 10 km-ig eljutottam, megnézem h mire képek egy freki erősítő hány km-t lehet belőle kihozni
Am műsorszóró sávra meg nem fogsz antennát építeni XD
lehagytam azt5 hogy elvileg a nagyteljesítményű freki erősítő 100-200Mhz között 5*-ös erősítésre képes (elvileg)
hát
akkor marad az fm sávval való kísérletezés te hogy csináltad meg a digitális tekerést? (nyomógombokkal+LCD kijelző)
Heló meg épitetem ezt az adót http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/c4/c4ef9c7f3b7bc17af8501...3b.jpg
ezel az antenával szórom a müsort. A probléma a következő analóg rádiókal lehet venni az adót 10-15 m-ig de digitális hangolásuval nem (csak akkor ha a rádió antenája 10 -15cm-re re van) mi lehet a probléma? Analóg rádió meg csak 1 van (rádiós walkman) :rinya: A kép alján van egy kapcsolás ehez varkap diódát tv-böl lehet kioperálni (mert boltba azt mondták nincs rendelni sem tudnak)? ![]()
Amugy a digitális rádió anyi adót hoz hogy alig van üres hely az analóg pedig csak néhány adást+a sajátomat.
Igy első olvasatra két ötletem van, az egyik, hogy az adód frekvenciája nem 100kHz-re végződik, vagyis két "csatorna" között ad. (Mennyi is a PLL felbontása?) A digi rádiódnak pedig jó a közelszelektivitása. A másik sejtésem, ami valószínűbb, hogy az oszcillátorod nem a sávban ad, és a vevőd csupán a felharmónikusát fogja, vagy valami helyben kikevert termékét. A digitális rádiód pedig a szintén jobb távolszelektivitása miatt nem fogja...
Üdv
RF teljesítmény méréshez szeretnék kapcs rajzot keresni. RF végfokhoz,mert ugyan izzóval be tudom hangolni,de azt nem hagyhatom rajt a végén mert megeszi a teljesítményt.Egyszer láttam vhol egy kis ledes kapcsolást,amit rajt is lehet hagyni a kimeneten,de már sajna nem tudom hol láttam.Ha vki tud ilyent megköszönném!!
Köszi az infót!!
De nem akarok egy ekkora dolgot építeni,most csak azért hogy lássam maxon dolgozik e az adó vagy sem,a kis ledes dolog jó,úgy működik mint az izzó,minnél fényesebben világít annál nagyobb a teljesítmény.És rajt tudom hagyni,kivezetni az előlapra.Ekkora "dögnek" nem akkarok nekiállni,örültem ha összedobom az adót ![]() De azért köszi
Hello, használd ezeket...csatold a jelet a diódán keresztül a bázisra, ill a gate-re. Az LC tag nem szükséges.
Hali!
Szeretnék épiteni egy fm adót. Én a BA1404-et néztem ki még anno, de itt a forumon is olvastam hogy van már neki javitott változata is. Szóval egy kapcsolási rajz kellene, illetve tapasztalatok, jó tanácsok a nálam tapasztaltabbaktól. Előre is köszönet.
Szia,
a BA1404-es IC legfőbb hátránya az (volt), hogy borzasztóan érzékeny a hangforrás minőségére. Én pl. a számítógép hangját egyszerűen nem tudtam rákötni, mert olyan zajos volt, hogy élvezhetetlen volt az egész. MP3 lejátszónál is erősen típusfüggő volt, hogy mennyire jelent meg a sistergés a hasznos jel mellett. Na mindegy, annyi a lényeg, hogy ha az IC audio bemenetét a képen látható módon építed meg, akkor nagyon sokat javul a rádió hangminősége. Ezzel az audio résszel még nem sikerült olyan hangforrást találnom, ami gondot okozott volna a zaj szempontjából. Most már PC-ről, TVről, DVDlejátszóról és MP3 lejátszóról is szép hangja van, szinte hallhatatlan háttérzajjal. Mindenkinek csak ajánlani tudom. Csatoltam az ide vonatkozó kapcsolási rajzot is (az IC körül található többi alkatrész teljesen megegyezik a szokásos, netes kapcsolásokéval). A fényképen pedig egy komplett, PLL vezérelt, 4 W teljesítményű sztereó rádióadót láthattok. A pirossal keretezett rész a sztereó-kóder (az BA1404 RF részét ebben a projektben nem használtam fel).
Tetszik ez a kivitel!
![]() Esetleg van hozzá kapcsirajz, amit megosztanál velünk? üdv: Zsuscsinyo
Persze van hozzá kapcsolás is
![]() A képen látható adó vagy 3-4 helyről van összeszedve, esetleg egy-két helyen módosítva (csak apróságok, mint pl.: jumper-elhető kimenő teljesítmény [1/2/3 W stb...]). A rádióadó része az lényegében ez. Itt a T4-es tranzisztor 2SC1971 helyett 2N3553-as típus, a varikapdiódák pedig BB133-asok (4 db, 2-2 párhuzamosan, hogy meglegyen a megfelelő freki-átfogás). Az R13-as ellenállást 3 darabból alakítottam ki, és egy tüskesorral és jumper-rel köthető össze a T3 emitterével => így könnyen állítható a kimenő teljesítmény. A PLL kapcsolási rajzát, és a PICbe égetendő hex fájlt is csatoltam. Ezen nem módosítottam semmit. A sztereókóder rész pedig pedig a már említett verzió. A képeken lévő rádióval a hatótáv városon belül 2-4 km körül van, de nyílt terepen a 10 km is áthidalható vele.
Ohh, nagyon hálásan köszönöm a gyors választ és a képeket!
![]() MRF5174 BLX39 2T9205 2T955A 2N3632 BFR94 BF333 Remélem lehet helyettesíteni valamelyiket is ![]() A válaszodat ismételten köszönöm! :yes: Ezeket felsoroltam már az FM adó kérdések topikban de válasz nélkül jártam. |
Bejelentkezés
Hirdetés |