Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM adó kapcsolások kérdések
Lapozás: OK   16 / 107
(#) Medve válasza Mikrosilver hozzászólására (») Jún 26, 2008 /
 
Csaknem minden dióda kapacitását lehet változtatni a záróirányú feszültséggel. Itt rezgőkörben tartózkodik a dióda, igy itt is használhatsz egy nagyfrekvenciás tipust, pl 1n4148-at, természetesen a modulációs mélység kevesebb lesz, de kipróbálhatod vele a kapcsolást.
(Zenerrel, vagy 1N40xx-el szerintem nem fog menni. Egy germánium, vélhetőleg tűs diódának alacsony a kapacitása, keveset is változik, az sem jó.)
(#) Novak válasza Medve hozzászólására (») Jún 26, 2008 /
 
Az 1N4148 az nagyfrekvenciás dióda volna? :O Na mindegy. Igen, elvileg mindegyik diódának van némi záró irányú kapacitása. Régebben kísérleteztem is, hogy nem varikap diódát raktam a rádiókba, hanem 1N4001-et, 4148-at, zénereket, de nekem igazából egyikkel sem működött. Vagyis lehet, hogy működött, de a sávban, ahol használni szerettem volna, nem volt életjele a kipróbált adóknak. Úgyhogy ezzel azért csak óvatosan!
Egyébként nem annyira ide tartozik, de tegnap megépítettem a 400 mW-os adót úgy, hogy mind3 tranzisztor BFR93-as volt, és nagy meglepetésemre 620 mW-ot ki tudtam belőle venni 9 V-os táp mellett!
(#) Mikrosilver válasza Novak hozzászólására (») Jún 26, 2008 /
 
köszönöm a választ mindketőtöknek megpróbálom hátha.
(#) válasza Novak hozzászólására (») Jún 26, 2008 /
 
Lehet hogy hülye kérdés, de hogyan/mivel méred az adóteljesítményt?
(#) Medve válasza Novak hozzászólására (») Jún 26, 2008 /
 
-Hát lehet, mittoménmár...valami 1N kis vörös üvegtokos...régebben láttam ilyen kényszerkapcsolásokat "sima" diódákkal, nyilván rosszabb az eredmény, de működik. Ám meg lehet csinálni, ha már itt vagyunk, nagyfrekvenciás (típust nem írok! ) tranzisztor valamelyik átmenetével is.
-De nézd csak meg: 1n4148:High speed, 4ns recoveri time!
(#) kemenygolya hozzászólása Jún 26, 2008 /
 
sziasztok
nem tudotok vmi olyan kapcsolást amivel 50 km-et át leehtne lőni?
tudom h illegális, de érdekelne hogy hogyan tudom megcsinálni 108 Mhz alatt
(#) Novak válasza Medve hozzászólására (») Jún 26, 2008 /
 
Jólvan, hiszek én neked Csak nekem fura az 1N4148 mint nagyfrekis dióda. Legalábbis nem találkoztam vele még ilyen alkalmazásban. De ha 4ns, akkor 4 ns
(#) Novak válasza hozzászólására (») Jún 26, 2008 /
 
A hétvégén építettem egy RF teljesítménymérőt, és azzal mértem meg. Csatoltam róla egy képet is. De akkor rosszul emlékeztem, nem csak 620 mW, hanem 67X mW.

RFpwm.jpg
    
(#) zsuscsinyo hozzászólása Jún 26, 2008 /
 
Egy kérdésem lenne. Ha a tranyót kicserélem ebben a kapcsolásban a BC547-est C8050-esre és csökkentem az ellenállás értékét akkor növelem a teljesítményt, illetve a hatótávot?
Amugy a hFE igen nagy 300-as értéket üti.

lehet le kellene hagyni a végerősítőt? ugyanis szerintem csak lehúzná a teljesítményt vagy kicseréljem a PNP párjára, vagyis C8850-re?

itt az adatlapja: Bővebben: Link
A választ köszi!

Ezt a kérdést feltettem másik topikban csak nem néztek arrafele

3transi.gif
    
(#) Novak válasza zsuscsinyo hozzászólására (») Jún 26, 2008 /
 
Szia, hát nemtudom. Valamennyit biztosan nőni fog a teljesítmény, de azért km-eket úgy se várj tőle. Attól, hogy kicseréled a tranzisztorokat más típusra, attól az egyenáramú munkapontok nem fognak elmozdulni, és a tranzisztort vezérlő jelek sem nőnek sokkal nagyobbra. Bár a 300-as hFE azért az nem rossz Egy próbát megér, de szerintem is csak a "végfok" nélkül. Azzal a bizonyos végfokkal nekem csak rossz tapasztalataim vannak, nekem inkább rontott a hatótávon,. mint növelte azt.
(#) válasza Novak hozzászólására (») Jún 27, 2008 /
 
Ahhaa, így már mindent értek! Köszi a választ
Egy rajzot esetleg tudnál csatolni erről az RF teljesítménymérőről? Köszönöm előre is
(#) Novak válasza hozzászólására (») Jún 27, 2008 /
 
A kapcsolási rajzot, működési leírást és a PICbe égetendő hexfájlt is megatlálod ezen az oldalon.
(#) kemenygolya hozzászólása Jún 27, 2008 /
 
akkor szerintetek lehetettlen megcsinálni hogy 50 km-t vigyen az adó?
(#) Novak válasza kemenygolya hozzászólására (») Jún 27, 2008 /
 
Az FM sávban felejtsd el az 50 km-es hatótávot... Jó antenna és nagy teljesítményű adó kellene hozzá, arról nem beszélve, hogy párszáz négyzetkilóméteres területet fedél/zavarnál vele.
(#) kemenygolya hozzászólása Jún 27, 2008 /
 
és AMe-n?
fm adón már a 10 km-ig eljutottam, megnézem h mire képek egy freki erősítő hány km-t lehet belőle kihozni
(#) Novak válasza kemenygolya hozzászólására (») Jún 27, 2008 /
 
Am műsorszóró sávra meg nem fogsz antennát építeni XD
(#) kemenygolya hozzászólása Jún 27, 2008 /
 
lehagytam azt5 hogy elvileg a nagyteljesítményű freki erősítő 100-200Mhz között 5*-ös erősítésre képes (elvileg)
(#) kemenygolya hozzászólása Jún 27, 2008 /
 
hát
akkor marad az fm sávval való kísérletezés
te hogy csináltad meg a digitális tekerést? (nyomógombokkal+LCD kijelző)
(#) Mikrosilver hozzászólása Jún 30, 2008 /
 
Heló meg épitetem ezt az adót http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/c4/c4ef9c7f3b7bc17af8501...3b.jpg
ezel az antenával szórom a müsort. A probléma a következő analóg rádiókal lehet venni az adót 10-15 m-ig de digitális hangolásuval nem (csak akkor ha a rádió antenája 10 -15cm-re re van) mi lehet a probléma? Analóg rádió meg csak 1 van (rádiós walkman) :rinya: A kép alján van egy kapcsolás ehez varkap diódát tv-böl lehet kioperálni (mert boltba azt mondták nincs rendelni sem tudnak)?

ant.jpg
    
(#) Mikrosilver hozzászólása Jún 30, 2008 /
 
Amugy a digitális rádió anyi adót hoz hogy alig van üres hely az analóg pedig csak néhány adást+a sajátomat.
(#) Medve válasza Mikrosilver hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
Igy első olvasatra két ötletem van, az egyik, hogy az adód frekvenciája nem 100kHz-re végződik, vagyis két "csatorna" között ad. (Mennyi is a PLL felbontása?) A digi rádiódnak pedig jó a közelszelektivitása. A másik sejtésem, ami valószínűbb, hogy az oszcillátorod nem a sávban ad, és a vevőd csupán a felharmónikusát fogja, vagy valami helyben kikevert termékét. A digitális rádiód pedig a szintén jobb távolszelektivitása miatt nem fogja...
(#) Sanyesz5 hozzászólása Júl 16, 2008 /
 
Üdv

RF teljesítmény méréshez szeretnék kapcs rajzot keresni.
RF végfokhoz,mert ugyan izzóval be tudom hangolni,de azt nem hagyhatom rajt a végén mert megeszi a teljesítményt.Egyszer láttam vhol egy kis ledes kapcsolást,amit rajt is lehet hagyni a kimeneten,de már sajna nem tudom hol láttam.Ha vki tud ilyent megköszönném!!
(#) AMD válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
(#) Sanyesz5 válasza AMD hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Köszi az infót!!
De nem akarok egy ekkora dolgot építeni,most csak azért hogy lássam maxon dolgozik e az adó vagy sem,a kis ledes dolog jó,úgy működik mint az izzó,minnél fényesebben világít annál nagyobb a teljesítmény.És rajt tudom hagyni,kivezetni az előlapra.Ekkora "dögnek" nem akkarok nekiállni,örültem ha összedobom az adót
De azért köszi
(#) Medve válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Hello, használd ezeket...csatold a jelet a diódán keresztül a bázisra, ill a gate-re. Az LC tag nem szükséges.
(#) Richyeke hozzászólása Júl 24, 2008 /
 
Hali!

Szeretnék épiteni egy fm adót. Én a BA1404-et néztem ki még anno, de itt a forumon is olvastam hogy van már neki javitott változata is.
Szóval egy kapcsolási rajz kellene, illetve tapasztalatok, jó tanácsok a nálam tapasztaltabbaktól.
Előre is köszönet.
(#) Novak válasza Richyeke hozzászólására (») Júl 24, 2008 / 1
 
Szia,

a BA1404-es IC legfőbb hátránya az (volt), hogy borzasztóan érzékeny a hangforrás minőségére. Én pl. a számítógép hangját egyszerűen nem tudtam rákötni, mert olyan zajos volt, hogy élvezhetetlen volt az egész. MP3 lejátszónál is erősen típusfüggő volt, hogy mennyire jelent meg a sistergés a hasznos jel mellett.
Na mindegy, annyi a lényeg, hogy ha az IC audio bemenetét a képen látható módon építed meg, akkor nagyon sokat javul a rádió hangminősége. Ezzel az audio résszel még nem sikerült olyan hangforrást találnom, ami gondot okozott volna a zaj szempontjából. Most már PC-ről, TVről, DVDlejátszóról és MP3 lejátszóról is szép hangja van, szinte hallhatatlan háttérzajjal.
Mindenkinek csak ajánlani tudom.
Csatoltam az ide vonatkozó kapcsolási rajzot is (az IC körül található többi alkatrész teljesen megegyezik a szokásos, netes kapcsolásokéval).
A fényképen pedig egy komplett, PLL vezérelt, 4 W teljesítményű sztereó rádióadót láthattok. A pirossal keretezett rész a sztereó-kóder (az BA1404 RF részét ebben a projektben nem használtam fel).
(#) zsuscsinyo válasza Novak hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Tetszik ez a kivitel! Milyen végfoktranyó van benne?
Esetleg van hozzá kapcsirajz, amit megosztanál velünk?

üdv: Zsuscsinyo
(#) Novak válasza zsuscsinyo hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Persze van hozzá kapcsolás is
A képen látható adó vagy 3-4 helyről van összeszedve, esetleg egy-két helyen módosítva (csak apróságok, mint pl.: jumper-elhető kimenő teljesítmény [1/2/3 W stb...]).
A rádióadó része az lényegében ez. Itt a T4-es tranzisztor 2SC1971 helyett 2N3553-as típus, a varikapdiódák pedig BB133-asok (4 db, 2-2 párhuzamosan, hogy meglegyen a megfelelő freki-átfogás). Az R13-as ellenállást 3 darabból alakítottam ki, és egy tüskesorral és jumper-rel köthető össze a T3 emitterével => így könnyen állítható a kimenő teljesítmény.
A PLL kapcsolási rajzát, és a PICbe égetendő hex fájlt is csatoltam. Ezen nem módosítottam semmit.
A sztereókóder rész pedig pedig a már említett verzió.
A képeken lévő rádióval a hatótáv városon belül 2-4 km körül van, de nyílt terepen a 10 km is áthidalható vele.
(#) zsuscsinyo válasza Novak hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Ohh, nagyon hálásan köszönöm a gyors választ és a képeket! Még egy kérdésem volna, az alábbi tranyóim vannak amiben van erő, és persze ezekből tudok válogatni a beépítéshez:

MRF5174
BLX39
2T9205
2T955A
2N3632
BFR94
BF333

Remélem lehet helyettesíteni valamelyiket is
A válaszodat ismételten köszönöm! :yes:

Ezeket felsoroltam már az FM adó kérdések topikban de válasz nélkül jártam.
Következő: »»   16 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem