Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegység
 
Témaindító: Szabiiiii, idő: Jan 17, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 53
(#) Stefan válasza isamisa hozzászólására (») Máj 23, 2006 /
 
szerintetek ez milyen mint alithato tapegyseg?
dpdt kapcsolokkal meglehetne oldani a negativ ag kapcsolasat is

tap.JPG
    
(#) _JANI_ válasza Stefan hozzászólására (») Máj 24, 2006 /
 
Egy igen érdekes változata a szabályozható tápegységeknek. Egy kis módositással szinte tökéletes lessz. A probléma abból fakad, hogy a kapcsoló átkapcsolásakor a stabic testpontja egy rövid időre megszakad és a nyers 30Volt a kimeneten is megjelenhet! mert áramgenerátorossá válik a kapcsolás. Mivel a kapcsolók csak az ellenállásokatt SŐNTŐLIK, ezért egy kis felytörés után megfogod találni a megfelelő kapcsolókialakítást. (Söntölés és nem kiváltás...)

Kétáramkörös kacsolókkal és egy kis türelemmel, ez a kapcsolási elrendezés (elvileg és negatív fesz.stab.IC-vel) jó a negatív oldalja is... :yes:
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 24, 2006 /
 
... ha a kimeneteket "tükrözni" akator a feszültségeket.
(#) Stefan válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 24, 2006 /
 
ja utkozben mar megcsinaltam a normalisnak mondhato kapcsolast de ebben a kapcsolo+30V dologban telle van valami 555 el mondjuk meglehet oldani valahogy hogy ha mondjuk 15 volt fole ugrik a feszultseg akkor var 10 mp et es utana kapcsolja a kimenetre a feszultseget?
mondjuk a negativ fesz nel mar nehezebb lehet ezt megoldani gondolom

labortap.GIF
    
(#) _JANI_ válasza Stefan hozzászólására (») Máj 24, 2006 /
 
A +- -os tápegységre ez a blokkséma jobban megfelelne mint az általad felvázolt kapcsolás.
Azt, hogy egy sima tápegységnek melyik a + és melyik a - pontja az csak nézőpont kérdése.

Had szemléltessem! Az egyszerű dugaszolós tápegysékeket amit csak a konnekrorba kell bedugni és kettő kivezetése van, ott csak a müszer mutatja meg a helyes polaritást, és minden gond nélkül alkalmazható negatív testes VAGY pozitív testelésű készülékekhez. (De csak egy készülékhez!!!)
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 24, 2006 /
 
(#) Stefan válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 24, 2006 /
 
sztem enyem jobb mer 1 kapcsoloval kapcsolod az "azonos abszoluterteku" feszultsegeket a tieden meg mindeket oldal kulon ami sztem folosleges mer nem fogsz +5 hoz -3at
a polusvaltast meg hagyjuk inkabb oldjuk meg ezt max feszultsegre ugrasos dolgot
(#) _JANI_ válasza Stefan hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
Idézet:
„... inkabb oldjuk meg ezt max feszultsegre ugrasos dolgot”


Ha alaposabban megnézed EZTa rajzot akkor láthatod hogy ez a probléma is megoldódott. A többire inkább úgy tekintcs mint alternatív megoldásokra. Hátha másnak is ad 5letet...

Idézet:
„...1 kapcsoloval kapcsolod az "azonos abszoluterteku" feszultsegeket...”


Ha alaposan megnézed A RAJZOT okkor láthatod hogy a kapcsolók kétáramkörösek mert
1: Úgy vannak jelölve, hogy
Idézet:
„SW1 - SW1”
;
Idézet:
„SW2 - SW2”
;
Idézet:
„SWx - (SWx)”

2: ÉS AZ AZZONOS SZÁMÚAK ÁLTALÁBAN MECHANIKAILAG - LOGIKAILAG ÖSSZETARTOZNAK!
(#) Stefan válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
telleg nem neztem meg rendesen ma egesz nap gep elott ultem szoval kicsit kesz vagyok
holnap atdolgozomam rajzod szerint
thx!
(#) _JANI_ válasza Stefan hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
ok.
(#) Gabi válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
Sziasztok!
Nem nyitnék újabb topicot. A problémám a következő: Van egy leágazásos trafóm, graetz, nagy kondi, LM317. A végső kimeneti feszt figyelem (egy zenerrel, tranyó, relé), ha eléri a kisebbik tekercs Umax-át átkapcsol a nagyobb szekunder tekercsre. Minden müködik, Kivéve, hogy a 317 nem veszi észre, hogy a bemenetén 24-ről 34V lett az Ube, így a kimeneti feszt sem tudom hatásosan feljebb emelni. Mi lehet a gond? A 317 bemeneti szürője Ube változásként érzékeli a fesz emelést és ezt mint egy jó stabkocka a kimenet leszabályozásában valósítja meg?
Az arra megy ki, hogy kisebb kimeneti feszeknél ne kelljen sokat disszipáltatnom.
(#) Stefan válasza Gabi hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
van egy rajzod hogy eddig hogy nez ki a dolog?
(#) Stefan válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
na igy mar zsir nem?

labortap.GIF
    
(#) szabi83 válasza Stefan hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
zsir, de minek az a sok kapcsoló?? 1-1 potival nem egyszerűbb??
így:
[link=http://www.electronics-lab.com/projects/power/015/index.html]http://www.electronics-lab.com/projects/power/015/index.html[/link]

nah mind 1 te tod..
(#) Stefan válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
mer most csavarod a potit aztan kijon amenyi kijon itt viszont kell neked 18 V felkapcsolsz 3 kapcsolotes ottvan...
(#) _JANI_ válasza Stefan hozzászólására (») Máj 26, 2006 /
 
Alakul a rajz :yes: . Így sokkal átláthatóbb lett... Még lenne egy kérdésem, hogy:
A negativ oldal kapcsolásával a kimenő feszültséget akarod "duplázni"?
(#) Stefan válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 26, 2006 /
 
akár?
sose art ha van rajta - feszultseg is nem?
szted az 1n4007 nem okozhat gondot azer ratak be hogy "ne follyon ossze a + es a -" de ha mondjuk nagy az ellenallas es 0,6V ala esika feszultseg a diodan akkor nem lehet gaz belole?
(#) erobi82 válasza Stefan hozzászólására (») Máj 26, 2006 /
 
24VDC-t szeretnék előállítani 230/24V-os AVISOR nyáktrafóból.
Csakhogy ezek úgy szórnak+a hálózati fesz. is ingadozik néha 230V néha 238V(ma mértem 240V-ot) hogy a 24VAC nem 24V hanem vagy 29V.
Viszont az AC feszültségre is szükség van tehát a tr. nem lehet kissebb.
A DC előállításhoz kicsit sok a 29V*1,41!!!16V-ot kellene elfűteni de nemigazán szeretném a stabIC-t erre használni tekintve hogy óriási hűtőbordának nincs helye valamint a 7824nek a max.bemenője ha jóltudom 40V
Tehát valami stabIC-nélküli mégis stabil 24DCV kellene abból a bizonyos AVISOR-ból.
Van-e vkinek vmi 5lete??
(#) Darazsx válasza erobi82 hozzászólására (») Jún 5, 2006 /
 
Sziasztok. Nem akartam új témát nyitni.
Egy olyan egyszerű kapcsolást keresek amivel egy relét lehet ki/be kapcsolni egy gombal 12V-al. Nem próbáltam googlival mert nem tudtam mit beírni keresendő szónak
(#) vicsys válasza Darazsx hozzászólására (») Jún 5, 2006 /
 
csatoltam..
(a kapcsoló helyére tehetsz arretáló v. sima nyomógombot is)

kapcs.gif
    
(#) _JANI_ válasza Darazsx hozzászólására (») Jún 5, 2006 /
 
Nem tudom, hogy mennyire tartozik a kérdésed a
Idézet:
„Tápegység”
topicba (hacsak nem azt akarsz vele kapcsolni ), de szívesen segítek.
A te problémádat egy D tárral egyszerűen meg lehet oldani. A D tár órajel bemenetére kell a nyomógombot kötnöd úgy, hogy egy ellenállásal kell egy állandó jelszintet biztositani és ezt a jelet fogja a myomógomg elhúzni. A D tár D-adat benemetét a negánt (ellentétes állapotú) kimenetére kell kötni és a másik kimenetről egy tranzisztoron keresztül tudod a relét kapcsolni.
Ez az eltendezés tulajdonképpen egy ferkvenciafelező kapcsolás, vagy egy bites bináris számláló...
IC-ként alkalmazhatsz például CD4013-at vagy egyéb típust is...
/Keresd a Dtároló vagy D tároló szavakat. :yes: /
(#) Darazsx válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 5, 2006 /
 
Ez úgy működik, hogy megnyomom akkor meghúz és mikor még egyszer megnyomom akkor meg elenged? A d tárolót ki lehet váltani passzív elemekkel is? Egy tápot akarok majd vele ki/be kapcsolni
(#) szabi83 válasza Darazsx hozzászólására (») Jún 5, 2006 /
 
vagy itt van ez a kimenet és a test közé a relé + a diódája. táp a 40106-ra megy 12v axem a 14es -láb a gnd a 7re..
(#) Darazsx válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 5, 2006 /
 
Gondolom az IC kimenete nem bírja a relét és kell egy tranzisztor oda, nem?
(#) szabi83 válasza Darazsx hozzászólására (») Jún 5, 2006 /
 
jah ide nem irtam be jól
i'm Sorry!
szal:
a kimenetre egy ellenállat + egy npn tranyó a kollektor és a táp közé a relé + a diódája. emiter a földre.
táp a 40106-ra megy 5v a 14es -láb a gnd a 7re..
relé 5v os
(#) Darazsx válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 5, 2006 /
 
Akkor úgy már túl bonyolult lesz, hogy 5v kell az ic-nek, meg csak 12v-os relém van
(#) _JANI_ válasza Darazsx hozzászólására (») Jún 5, 2006 /
 
Igen, ha megnyomod meghúz, ha mégegyszer megnyomod elenged a relé.

Idézet:
„A d tárolót ki lehet váltani passzív elemekkel is?”


Tranzisztoros kapcsolással elvileg kiváltható az IC! DE az már men lessz enyire egyszerű.
Vagy egy impulzusreléve is megoldhatod. Nem biztos, hogy pont ez a neve ennek a relétípusnak, de a működését tekintve hasonló feladatot lát el, pesze ezt mehanikusan teszi...
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 5, 2006 /
 
OK látom meg lett nyitva a Be/ki kapcsoló egy nyomógombbal fórum téma. Majd ott fojtatjuk...
(#) kábé válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 8, 2006 /
 
Üdv mindenki! Bocsi ha valahol átsiklottam felette, de kéne nekem egy 9 V , 1.5-2A terhelhetőségű tápegység. Tudna valaki rajzzal segíteni ez ügyben? Köszi.
(#) Stefan válasza kábé hozzászólására (») Jún 8, 2006 /
 
itt a rajz
7809 es stabkocka kell neked meg mondjuk egy 12 V os trafo
Következő: »»   4 / 53
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem