Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Retro számítógépek
A retro, '80-as, '90-es években készült számítógépek bemutatásával, javításával, moddingolásával, illetve korszerűsítésével foglalkozó topik.
Idézet: Csak a pontosság kedvéért , ott lehet törölni (uv fénnyel) „Mindegyiknek kis ablaka van, állítólag ott lehetett "beleégetni" a programot.”
Szia, ebből a típusból "TS 27C64A-25CQ" mekkora mennyiség van? Gondolom használtak igaz?
Ahogy felsoroltam, abban benne van a darabszám is.
Ebből a fajtából azt hiszem - 1 darab van és feltehetően használt (azaz - lehet hogy van is benne valami program). Én nem igazán értek hozzá, beleírni meg aztán pláne nem. Feltehetően a többi is "használt" ... bár ezeknél az nem számít. Vagy jó, vagy nem jó. Idézet: „Én nem igazán értek hozzá,” Idézet: Ez kicsit ellentmondásos... Egyébként számít, mert minden égetés/törlés ciklustól öregszik. Minden típusra megad a gyártó egy minimális ciklusszámot, amennyit kibír, de fölötte nem garantálja a gyártó a helyes működését. „bár ezeknél az nem számít. Vagy jó, vagy nem jó.”
Lehetséges, ámde ebbe én szakmailag nem rúgok labdába.
Azt sem tudom, honnan van (egyszer csak úgy lett/van), de azt se tudom, mi van rajta, stb.
Nos akkor most mi van az IC-kkel?
Kellenek a fentebb felajánlottak valakinek, avagy rögtön mehet a kukába?
Ki azért ne dobd, majd elvisszük ezt is Egerbe.
Elnézést valamiért nem volt értesítésen a Topic, érdekel igen, ha mást nem akkor ahogy Gafly javasolta lejut Egerbe vele amúgy is sok cserére váró kütyüm gyűlt már össze.
Eger 60 m-rel magasabban van!
Sziasztok!
Lomolok itthon és találtam egy csomó ősrégi pc panelt szerintem még 286-osok. Két karton doboz tele volt velük. Mivel nincs rájuk szükségem feltenném az apróra, csakhogy nem vagyok biztos benne hogy melyik alaplaphoz melyik kártyák valók. Meg hogy "mennyi az annyi"? Kezdetnek itt van egy Siemens Nixdorf vde 0871 b roncs amiről a neten semmit sem találtam, viszont van két kártya ami szerintem abba való. Aki ismeri ezt a típust segíthetne. Előre is köszönöm!
"Kezdetnek": A VDE 0871 B szabvány a rádiófrekvenciás zavarszűrésről szól. Azt jelenti, hogy rádiófrekis zaj megfelel a B görbe (10 kHz → 30 MHz) szerinti előírásoknak.
A "roncs pedig egy PC-XT 88-as Nixdorf 8810/30 PC13-as része...
Szia!
"Kezdetnek": köszönöm az infót. "Folytatásnak": a 4. képen levő kártyák belevalók ugye? "Tovább folytatásnak": foglalkozik még valaki ilyen kütyüvel, és mennyit érhet meg neki? Ha erre is válaszolsz haverom leszel! Legyen Szép Napod! Laci
Ezekre a régi ablakos EPROM-okra még nem definiáltak olyan ciklusszámot, mint az újabb FLASH romokra. Jellemzően ezeknek az EPROM-oknak 99%-át életciklusuk során mindössze egyszer programozták, aztán bekerültek egy műszerbe, PC-be, és tették a dolgukat a selejtezésig.
Vagyis szinte az összes, amit lelkes amatőrök kibányásznak tökéletes állapotban van, biztonsággal használható, ha még lenne mire.
Olyan is volt emlékeim szerint régen, hogy adott időnként újra kellet írni őket, időszakos karbantartás során...
Mostanság nem felejtenek olyan gyorsan.
Ha nem a specifikációnak megfelelően történt a törlés/programozás, lehetséges a felejtés.
Az hogy belevaló, vagy sem, azt az ördög tudja. 16 bites ISA busz. Elvileg bele dugható, de oprendszer meg driver nélkül maximum csak díszként funkcionál. Az ilyen régi roncsokat már csak azok szedik össze, akiknek van némi kapcsolata az újrahasznosítással foglalkozó cégekkel.
Az alkatrészek arany tartalmának a kinyerése állítólag még nyereséges is, ezért a felvásárlók sokszor némi alamizsnát is fizetnek. A másik célcsoport a lelkes gyűjtők egy csoportja lehet, akik kifejezetten retro dolgokat gyűjtenek, talán azokat érdekelheti, de vagyonokra ne számíts. Én az összes hasonló vackomat leadtam hulladék udvarba. Régi PC házakat, alkatrészeket a lomcsizók is azonnal elviszik. Ők járatosak a hulladék üzletben.
Olyankor kellett újraírni, ha valaki elfelejtette leragasztani az ablakot, vagy nem megfelelő dologgal tette azt (pl. gyenge minőségű öntapadás papírmatricával, ami a melegedő alkatrészek között előbb-utóbb leesett magától), és ki volt téve UV-nek.
Ha közvetlenül érte a nap, akkor néhány nap alatt törlődhetett részben vagy teljesen. Egy szobában már hosszabb idő kellett, mert az ablak is szűri az UV-t. A szokásos üzemi körülmények között a készülék doboza zárt, így csak csekély mennyiségű (de nem 0!) UV szűrődik be, vagyis még hosszabb idő alatt törlődtek. (Kivéve, ha valaki nyitott oldalfallal használta a PC-jét, hogy jobb legyen a hűtése...) Az átlagos fénycsöveknek is van valamekkora UV tartalma, vagyis a fentiek érvényesek a fénycsövekkel megvilágított helyiségekre. Mindezeket egybevetve: 20-30-40 év alatt azért összeszedhetett annyi UV-t, amitől törlődhetett a tartalma. (Nekem is van egy rakás ilyen EPROM-om, de még én sem tudtam kitalálni, hogy mire lehetne használni... ) A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2022
Kicsit tévedtem, mert ez nem XT, hanem 16 bites AT-PC, 10 Mhz 80286 procival.
Mivel erősen hiányos, pl. hiányzik a tápegység, merevlemez. - így fabatkát sem ér, esetleg annak érhet valamit, akinek a pontosan ilyen gépéből hiányzik egy kártya... Ha a komplett PC meg is lenne egyben, nem kis munka lenne üzemkész működő PC-t faragni belőle. Ehhez olyan tudás szükséges, amely ma már kevesünknek van a birtokában...a ráfordított munka értekesebb, mint a hardver (vagy háromszázezret kéne érte fizetni). A kártyaprocis PC-k lényege, hogy egy megtáplált, csatlakozókkal ellátott passzív lappal bármilyen szabvány (esetünkben 16/8 bites AT-csatis) procikátyát és I/O interfészkártyát lehet használni, igény szerint. Pl. merevlemez meghajtókártya, de ez is lehet SCSI, RLL vagy MFM HDD-hez való... Tehát, a "hozzávaló" az tág fogalom...inkább az "eredetileg azzal szerelt", vagy nem- lenne a kérdés. A te gépedben is 3 kártya van egymás felett...de, ha jól sejtem azokat nem fotóztad le kiszerelve... Itt látható egy hasonló számítógép (reg után nagyobb felbontásban is), talan ez eredeti: Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2022
Idézet: „Pl. merevlemez meghajtókártya, de ez is lehet SCSI, RLL vagy MFM HDD-hez való.” Használható még AT multi I/O kártya PATA HDD interfece -val, amihez 2 db PATA meghajtó csatlakoztatható.
Azt direkt hagytam ki...abban az időben, a 80-as évek közepén, még kétlem, hogy volt IDE vinyó a kezünkben...talán még képen sem láttunk. Az akkori BIOS beállításokat most nem is említem...
Ami kritikus alkatrésze ezeknek a BIOS konfig ram / RTC akkumulátora az alaplapra forrasztva.
Sajnos sok sok év alatt képesek önmegsemmisítővé alakítani a környezetüket. Ha nem lettek időben eltávolítva az alaplapról akkor azt szétmarva nem helyre állíthatóak a sérülések.
Munkahelyen volt egy adag régi gép, sokat szétszedtünk, mire eszembe jutott, akár érték is lehet. Nosza gyorsan bekapcsoltunk párat, olyan füstöt amit azok produkáltak...( összes tantál hidegítő kondenzátor tönkrement) Utólag, mire a maradék kettőt is leamortizáltam ( biztos rossz volt a táp címszóval) , jutott eszembe, lehet valami csökkentett, lassan növekvő feszültséggel újra kellett volna "formázni" a kondenzátorokat...
Szia!
Amit belinkeltél, külsőre olyan mint az enyém.
Akadt még olyan 8 bites IDE winchester is, amit XT -k be használtak. Egy példányom van belőle.
Szia!
Sajnos az egyik alaplapom megtapasztalta amit írtál!
Meglátjuk ...ha megmutatod!?
Az XT-PC-k BIOS/setup-jába bizonyára nem volt egyszerű beírni a paramétereit. Vagy a vezérlőkártyájának volt saját "menüje...
Legközelebb ne hagyd kint esőben az alaplapot..
Fedett helyen vannak, de jó kertész vagyok!
Hetente locsolom őket!
Kezdetnek jegyezd fel, hogy milyen elem való az alaplapjaidba, utána távolítsd el mindegyikből a régi elemeket, hogy ne okozhassanak korrózió általi károsodást!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |