Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Műhelyünk felszerelése, szerszámai
Téma, a műhelyünkben előforduló készülékek, anyagok, szerszámok, eszközök bemutatására, kitárgyalására.
Neki csak a réz foliát kell vágni, nem a hordozo lapot.
Ezt én inkább úgy látom, hogy a rézfóliát, és egy "kicsit a lapot is". Ez a "kicsi" fogja pillanatok alatt elkoptatni a sima fúrót.
A szerszámmal meg kell tanulni dolgozni. Én az elsö ilyen furót közönséges 100-s szögböl csináltam. Évekig jol szolgált. A jelenlegi szerszámacélbol van, és semmi komoly gond nincs vele, igaz már elég keveset használom, szinte csak a protolapokon vágom át a foliát ahol kell.
A szerszámot egy eltörött 1-es furo sima vége vezeti (be van ragasztva a szerszámba), amit bedugok a lyukba, a szerszámon kialakitott vágoél ( a fiam beedzette) meg szépen kivágja a foliát.
Alin kaphatsz hasonlót, "golyófúró" néven kell keresni (ball drill, vagy sphere drill). Pl. ez 6mm-től: Bővebben: Link
A furonak kb igy kell kinéznie, kivéve a vezetö facsavart. Ahelyett oda csak egy kb 1 mm-s lyuk kell amibe a köszörülés meg edzés után be kell ragasztani egy megfelelö vastagságú fém rudat.
A széleken a vágoél elég, ha 1-2 tized milliméter magas. Én azért készitettem 3 mm szerszámacélból, hogy az esztergapadon be tudjam fúrni a vezetö tengelynek a lyukat, majd a vágofelületet köszörűn szépen kialakitottam. A hátso vége továbbra is hengeres, hogy be lehessen fogni a furogépbe. A képen egy nagy fafuro van, csak illusztrácionak, hogy lássuk mit kell csinálni.
Ha esetleg a kezedbe kerül a szerszámod, akkor én szívesen megnéznék néhány fotót róla, amin látszik a vágóél kialakítás, és a vezetőcsap megoldás.
Te az olyan kicsi, hogy alig látni belöle valamit. Azért nem is raktam ide. De leirhatom pontosan hogyan keszült. Többet is csináltam, mert számitottam arra, hogy nem lett tartos, de eddig nem igen kellett cserélnem egyet sem.
3 mm rud Esztergán befurva 1 mm lyuk kb 10 mm mélyen. Marogépen kb 2 mm széles vájat kb 1 mm mélyen köszörülve a tengely végébe ( ha az anyag engedi akkor marni is lehet 2 mm-s késsel), azaz kapsz egy U alakot a közepén a lyukkal. Utánna a két vágoél oldalról V alakba köszörülve ( mint egy csavarhuzo, de meredekebb oldalakkal). Majd be van edzve. Ha kész beragasztok a lyukba egy furovéget, vagy csak sima kemény acéldrotot, mikor mi van kéznél. Ennyi. Ha nem kemény (szög) az anyag, elvben reszelni is lehet.
Akkor ez a kialakítás amit leírtál nem forgácsol hanem kaparja a fóliát, mert negatív élszöge van a vágóéleknek.. Gondolom sorjázni kell utána rendesen. Mindenesetre osztom Alkotó fórumtárs nézetét, miszerint az üvegszálas lemez hamar kivégzi a vágóéleket, hacsak nem keményfém.
Azt, hogy a szerszámmal Idézet: nem is tudom hová tegyem„szerszámmal meg kell tanulni dolgozni” ![]() A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2022
Probáltam ugy is, hogy vágja a foliát, de az nem vált be, mert föleg a papir hordozon leturta a foliát.
Mindenképpen elég éles a két vágo él, és két három fordulattal átvágja a foliát. Persze ennek a szerszámnak nem az volt a célja, hogy forrasztopadot hagyjon maga után, hanem a protolapokon megszüntetni a kapcsolatot. Ezért lett 3 mm-s a szerszám átméröje, hogy a 3 lyuk között a középsöbe dugva eltávolitsa a foliát. Ha forrasztopad kell, akkor nyilván 5-6 mm-s szélességü szerszám kell, akkor kapsz 4-4,5 mm-s forraszto pontot.
Szerintem teljesen igazatok van az élkoptatással kapcsolatban.
HE Store próbanyákból kellett levágni egy darabot és fúrni rá két lyukat M3 csavarnak. A fémfűrészlapnak is és a fúrónak is annyi lett. Ilyen durván kemény NYÁK lappal még nem találkoztam. ![]()
Pedig vannak. A rohadt amerikai kék szinü NYAK még gyémánt tárcsát is kinyirta, de a folia sem igen maradt rajta. Egy berendezésben szinte havonta kellett cserélni 2 tranzisztort, gyakran már a harmadik cserét tákolni kellett. Végül csöszegecseket raktam a lyukakba. Az már mindent kibirt.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2022
Akkor az, amelyiket én linkeltem be, miért is nem jó? A közepén lévő fúrószár cserélhető, amúgy meg pont olyan lesz az eredmény, mint amit a kérdező vár. Szóval mi a hibája, ami miatt nem megfelelő erre a célra?
Köszönöm a sok építő jellegű hozzászólást, a cél igazából nem preciziós miniatűr alkatrészekhez használt panel (arra tényleg ott a gyári forrpontos panel fillérekért kinából) hanem inkább turret board jellegű panel tápokhoz, csöves cuccokhoz forrléc és egyebek helyett...
Érdekes hogy egy ránézésre faék egyszerűségű eszköz elkészítése és használata mennyi buktatót rejt magában. Persze annak idején a cikk írójának lehet hogy csak álom volt az üvegszálas panel így nem volt gond hogy kinyírja a vágóéleket...
Szerintem az jó lenne amit linkeltél, bár még jobb lenne ha több vágóéllel rendelkezne kérdés az él hogy bírja a kiképzést... végül is fagolyók készítésére találták ki, az FR4 kicsit jobban gyilkolja a vágóéleket...
Idézet: Akkor viszont a golyófúró tökéletes megoldás lehet. „inkább turret board”
Igy van, ki kell probálni mi jo, mi fekszik jobban, milyen anyagokkal dolgozol stb.40-50 éve az üvegszálas lap majdnem ürtechnika volt, és még az sem vált mindig be - lásd az amerikai kék NYÁKokat.
(Na jo a Saturn rakétákban nem igen kellett késöbb forrasztgatni. ![]() Nagyobb forrasztópontokat akár egy müszerész körzövel is lehet vágni. Az egyík tü helyett fogj be egy éles pengét ( pl a törökések egy egy szegmenseit). Azzal simán ki lehet körözni a foliát, és az éles penge is fillérekért potolhato. A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2022
Mennyit akarsz így fúrni? Az FR4 se azonnal tompít, ráadásul nem is kell átvágnod, csak a rezet felkaparni. A fúrószár meg cserélhető, így ha azt kikezdi a panel anyaga, akkor sincs baj.
Keményfém a vágóél, és ahogy látom után is lehet élezni. Tutira jobb mint a 100-as szög...
![]()
Eleve két dologról van szo. Nem a NYAK-t akarjuk furni, hanem a foliát vágni.
Jonak jo amit beraktál, de ha szerintetek eszi az anyag a szerszámot akkor egy sereg kell a szerszámbol. A fa nem NYAK. Ha meg magad meg tudod csinálni a szerszámot, akkor annyit csinálsz amennyit akarsz és olyant ami a célnak leginkább megfelel.
Igy néz ki a müszerész körzö. Az eredeti keményfém heggyel is vigan csináltam egy áramszedö lapot 6 gyürüvel egy forgo szerkezethez. Ha több ilyen munka lenne, akkor biztos szerelnék rá egy pengetartot. ( amugy olyat is kapni csak nem fémböl, hanem münyagbol pl OLFA).
Ezt néhány perc alatt csináltam. Ha gondolod a fele hossznyi csővel felviszem neked Pestre.
![]()
Én a képből indultam ki, ahol egy lyuk körül körben kivágott rézfólia van. Ezért is gondoltam erre a gömböt fúró cuccra, ami egyben intézi a kettőt
![]()
Köszönöm a felajánlást de ezt azért mégsem várhatom el
![]() De cső talán akad meg belevaló is... Szóval valami ilyesmit biztosan én is össze tudok hozni ha néhány perc alatt sikerült!
Semmi gond, segiteni akartunk, ötleteket adtunk.
Amiből csináltam az egy 8mm-s vas cső 2mm-s falvastagsággal. A beledugott központosító az sárgaréz távtartóból van aminek a közepéből kitörtem a 3mm-s menetes csavart és belefúrtam 2mm-s fúróval. A vezetőszára az sima drótból van (talán drót vállfa, ruhaakasztóból) aminek a végét négyszögletesre ütöttem, hogy ne tudjon elfordulni ha beleütöm a központosító furatába, majd méretre vágtam oldalcsípővel. Nézd, én elég sűűn járok fel Pestre, most is megyek fel estére a Keletibe majd átmegyek a Nyugatiba de az már számodra késő lesz. A váci oldalt nem járom de megoldható lenne arra eljuttatni ha esetleg meggondolnád magad.
![]()
Mégegyszer köszönöm a felajánlást, így már minden világos. Ha nem boldogulok irok!
Szóval ötös imbusz csavarból is jót lehet csinálni sőt jobbat.
![]()
Zseniális megoldás!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |