Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » A-osztályú erősítők
 
Témaindító: Dióda, idő: Feb 14, 2006
Lapozás: OK   130 / 137
(#) etilalkohol válasza compozit hozzászólására (») Nov 18, 2022 /
 
A osztálynál állandó áram folyik, aminek egy része vagy kimegy a hangszóróba vagy nem, ezért a tápegység oldaláról nézve állandó a terhelés. Amikor az A osztályú erősítőm munkapontja alacsony a bemeneti jelnek, akkor azt onnan látom, hogy elkezdi rángatni a tápot (főleg egy nagy basszusnál), ekkor átmegy B-be azaz összességében AB lesz ha túlvezérlem. Nálam állítható a munkapont, pont e-miatt, hogy pl. kis hangerős hallgatásnál ne fűtsön annyit.
D osztálynál (vagy legyen B, ahogy említetted), ahhoz, hogy jó hatásfokkal csak a hangszórón menjen át az áram az kell, hogy a bemeneti jel függvényében terhelje a tápegységet, ezáltal a táp oldaláról nézve rángatja azt.
Kb. így látom/értem egyelőre.
(#) compozit válasza etilalkohol hozzászólására (») Nov 18, 2022 /
 
Hát, ha neked ez a rángatás, akkor igen. De a B osztály is ezt csinálja.
(#) etilalkohol válasza compozit hozzászólására (») Nov 18, 2022 /
 
Igen, erre a rángatásra gondoltam, hogy ezt egy kapcsolóüzemű táp talán jobban ki tudja szolgálni, főleg ha túl is van méretezve, hiszen ő csak a kitöltési tényezőt változtatja ehhez. A osztályhoz viszont nem kell erre a rángatásra figyelni.
(#) etilalkohol válasza Mócsing hozzászólására (») Nov 18, 2022 /
 
Főleg a tápfesz igénye miatt választottam a TPA3255-t, így illeszthető az A osztályú mellé. Adatlapból az jött le, hogy kb. 30-35 W-ig érdemes hajtani, ami bőven elég, hogy összehasonlíthassam hangilag a kettőt.
Papíron az A osztályúm labdába sem rúghat mellette ezért is leszek kíváncsi a hangjára. Relés átkapcsoló már beépítve, sőt oldalanként kapcsolhatom, így egyszerre is tudom majd hallgatni: pl. jobb oldal A osztály, bal oldal D osztály egyazon forrásból.
Továbbá hátha értelmet nyer hangzásilag a csőhangmodulátor is.
(#) Mócsing hozzászólása Nov 18, 2022 /
 
A kapcsoló táphoz hozzászólnék ha nem gond .
Előnye hogy rendkívül stabil ha nincs alulméretezve és nagyon jó a szűrése .
Hátránya hogy mivel elektronika előbb utóbb elromlik . A laptopom töltője egyszer csak meggondolta magát és 19 helyett 80 V-ot adott le .
A ZCA kapcsoló tápját dobozoláskor mindenképp kicserélem hagyományosra .
Az áramfelvétele állandó 1,8 A ,a kapcsoló táphoz hasonló zajtalanságot csak 10mH-s fojtóval tudja .
/C-L-C / Próbálkoztam C-R-C szűréssel is de búgott .
(#) Mócsing válasza etilalkohol hozzászólására (») Nov 18, 2022 /
 
Nálam úgy működik a relés kapcsolgatás hogy a kapcsoló doboz 4 m dróttal van bekötve ,
így ki sem kell mozdulnom a hallgatási pozícióból .
(#) etilalkohol válasza Mócsing hozzászólására (») Nov 18, 2022 /
 
Nálam infra távirányítóval is működik ill. ESP32-vel már weblapról is kapcsolható akár okostelóról... még a munkapont is szabályozható így ill. látom az áramfelvételt és a hűtőborda hőfokát is.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2022
(#) segítő hozzászólása Nov 18, 2022 /
 
Idézet:
„A osztálynál állandó áram folyik, aminek egy része vagy kimegy a hangszóróba vagy nem, ezért a tápegység oldaláról nézve állandó a terhelés. Amikor az A osztályú erősítőm munkapontja alacsony a bemeneti jelnek, akkor azt onnan látom, hogy elkezdi rángatni a tápot (főleg egy nagy basszusnál), ekkor átmegy B-be azaz összességében AB lesz ha túlvezérlem. Nálam állítható a munkapont, pont e-miatt, hogy pl. kis hangerős hallgatásnál ne fűtsön annyit.
D osztálynál (vagy legyen B, ahogy említetted), ahhoz, hogy jó hatásfokkal csak a hangszórón menjen át az áram az kell, hogy a bemeneti jel függvényében terhelje a tápegységet, ezáltal a táp oldaláról nézve rángatja azt.
Kb. így látom/értem egyelőre.”

A osztályú erősítők. Más okosság/ostobaság?
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2022
(#) etilalkohol válasza segítő hozzászólására (») Nov 18, 2022 /
 
Ha nem így van javítsatok ki bátran, egyelőre csak áramot tudok mérni, ez alapján tapasztaltam a fentieket...
(#) segítő válasza etilalkohol hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
Ok. Igazad van. Az a gond, mindenki elbeszél egymás mellet. Még szigorúan műszaki paraméterek mentén is! Már anno a HFM-nek is volt EZOTÉRIKUS oldala.
Innentől szabad volt a pálya. Legalább két tucat kifejezést tudok idézni a zene megszólalására. ( Rideg. Meleg. Hideg. Bársonyos. Acélos. Harsány. Hiányos. Magasba húzó. Magas hiányos. Édes. Érdes. Meg vagy tucat ostobaság.
Ha valaki egyetért, köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2022
(#) etilalkohol válasza segítő hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
Akkor megpróbálom nem ezotérikusan leírni amit mérek:
Az én A osztályú erősítőmben egy beállított munkaponton pl. 1A folyik a tápegységből. A bemenetet meghajtva az ampermérőm meg sem mozdul, így az áram - vagy elfűtődik az aktív elemen és bordán - és / vagy - a hangszóró fele elfolyva átalakul azon hanghullámmá. Ha létezik az energiamegmaradás törvénye, akkor máshova nem megy áram és az éterből sem jön az erősítőbe. Ezt én úgy tapasztalom, hogy nem terhelődik a tápegységem a hang függvényében, hiszen meg sem moccan az ampermérőm csak egy vezérlési szint felett, akkor már rángatja a tápot, de akkor pl. munkapontot emelek vagy nézem az ampermérőm és örülök, hogy ütemre integet.
Ostobán leírva: hang lesz a befolyó áramból és/vagy hő.

D osztálynál nem lehet nagy veszteség, így nem fűtheti el, ezért ott csak a hangszóró fele folyhat, így az ampermérőm a bemeneti jel függvényében kell, hogy integessen.
Ostobán leírva: hang lesz a befolyó áramból.

Amiben tévedhetek az, hogy az ampermérőm lomhasága miatt lehet, hogy nagyon gyors kilengéseket nem veszek észre... továbbá egy szinusz jellel hajtott D osztályú erősítő is állandó áramot fog felvenni, így nem rángatja látszatra az árammérőmet.

Továbbá az A osztály sem egyértelmű, hiszen erről is vannak viták... de itt a tápegység felől írtam le a saját erősítőmön tapasztaltakat.

Ha tök ostobaságok ezen tapasztalataim, akkor segítsetek vagy szóljatok és törlöm a hozzászólásokat.
(#) Mócsing válasza etilalkohol hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
A tied már az űrkorszak ,enyém meg a pattintott kőkorszak közepe kb.
(#) Ge Lee válasza Mócsing hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
Ide válaszolok nem az előerősítősbe mert ott off. Ezeket itt vettem az apróban 1500Ft-os darabáron, kartonszám árulták. És ha színezős csöves kell akkor ha meghallgatsz egy ilyet akkor majdnem biztos hogy elfelejted örökre a fetes zca-t de még a gu50se-t is, mert az pentóda, nem színez úgy mint a trióda.
Van egy figura pest mellett aki nagyon sokat épített ebből, még külföldre is postázott, vették vitték mint a cukrot. És mivel táptrafó a félvezetőshöz is kell, meg táp is, meg egyebek, ezért kb. csak a kimenők árával lesz ez drágább. De kimenőnek valót is árultak itt az apróban 1-2 éve szinte jelképes összegért, de én vettem attól jobbat meg újat a németektől, mert nekem a szedettvedett rozsdás meg lakkba mártott ezért csak flex-szel szétszedhető kimenőkből történő gányolás valahogy nem az én világom.
(#) Mócsing válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
És milyen csövek ezek ?Ez volt a kérdés .
(#) Mócsing válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
Ha Te építetted az erősítőt gratulálok,szép munka .
(#) etilalkohol válasza Mócsing hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
Az a fránya lustaság ide vezet Ez csak a rendszer megfejelése, mert ha elromlik (és el is fog egyszer), akkor már elavult is lesz és újra kell majd írni az egészet egy másik 'okos' chipre... A te 'kőkorszakid' egy elnyűhetetlen örök élet.
(#) CHZ válasza Mócsing hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
6H13C kettős trióda, 6AS7 orosz változata. Tápegységek áteresztő csöve.
(#) dB_Thunder válasza etilalkohol hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
Beszarok!!
Ilyen nekem is kell!!
(#) etilalkohol válasza dB_Thunder hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
Ez csak egy ráültetett plusz réteg: ha az erősítő valamely tulajdonsága/paramétere kiszervezhető vezérelhetőre/mérhetőre (relé, optocsatoló, áramszenzor, hőellenállás stb... ), akkor utána már infrával vagy web-en keresztül is vezérelhető lesz.
A BIAS vezérlési ötlethez is innen kaptam segítséget (fentebb fent van a rajz), elsőre 4 féle értéket gondoltam, de a fránya analógia itt is működik, így a végén 16 féle értéket tudok beállítani a 4 optóval. A feszültség mérést nem tudom még megoldani földfüggetlenül, mert nem szívesen keverem bele a digitális részt az analógba, de majd csak találok erre is valami frappáns megoldást...
(#) Mócsing válasza CHZ hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Szia .
"6H13C kettős trióda, 6AS7 orosz változata. Tápegységek áteresztő csöve. "
Ha nem titok elárulnád nekem ezt a lelőhelyet /PÜ-ben/ ,6N27P-keresek .
(#) Gafly válasza Mócsing hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Szerintem nem CHZ mestert érdemes erről kérdezni...
(#) Mócsing válasza etilalkohol hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
"A te 'kőkorszakid' egy elnyűhetetlen örök élet. "
A fenét egyszer leégettem a trafóját .
(#) Mócsing válasza Gafly hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Azért kérdeztem tőle mivel ő válaszolt .
(#) CHZ válasza Mócsing hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Idézet:
„És milyen csövek ezek ?Ez volt a kérdés .”

Csak erre reagáltam, nem én vásároltam!
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2022
(#) Mócsing válasza CHZ hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Köszönöm .
Nem olvastam el a kép alatti feliratot ,a segédeszköz távolléte miatt
(#) CHZ válasza Mócsing hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
6N27P=ECC86 így is keresheted.
Kapható, de drága: Bővebben: Link
(#) cua válasza CHZ hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Lehet erdemesebb az e-bay-en keresni...
(#) Mócsing válasza CHZ hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Azért érdeklődök a 6N27P iránt .Eszembe jutott hogy Dunaújvárosban hirdetett valaki orosz csöveket ,megnézem hátha megvan a száma valahol .
(#) CHZ hozzászólása Nov 20, 2022 / 3
 
Térjünk vissza a topik témájához...
Csöves A osztályú végfokot én is építettem, egyik távvezérlési lehetőséggel is kiegészítve.
(#) Mócsing válasza CHZ hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
A KT-k triódának vannak kötve ,alkatrészek ,csatoló kondenzátorok ,trafók stb ?
Következő: »»   130 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem