Fórum témák
» Több friss téma |
Nem mellesleg az izzós töltőáram korlátozás arra is jó, hogy jelezze az akksi feltöltött állapotát.
Amikor a lemerült akksira rákötöd, erősen világít, ha teljesen elhalványult, az akksi fel van töltve.
Ez a félvezetős megszakító, amiről írogatsz, az a félvezetős gyújtás? Mert az hamar le fogja meríteni azt a picurka akkut, ha nincs valahonnan utánpótlása.
Egyáltalán min van ez a szerelvény?
Egyelőre nincs semmi megvásárolva. Először tisztázni akarom, hogy miként tudnám az egészet összehozni. Az alábbi megszakítóra gondoltam, ha az akku ezt bírni fogja (gondolom, ez már félvezetős) meg a két LED indexlápát egyszerre:
Ledes Index RELÉ Univerzális 12V 20A Európai autókhoz Elektromos rollert szeretnék indexlámpákkal ellátni, hogy az autók között biztonságosabban lehessen közlekedni vele (visszapillantó tükörrel már elláttam). Az akkujának az áramát nem használhatom, mert ahhoz bele kellene nyúlni az elektronikájába, de akkor a jótállás érvényét veszíti. A járdán való közlekedés nem valami jó megoldás, ezt inkább mellőzöm.
A megszakító meg az indexrelé nem éppen ugyanaz.
Az az automata akkutöltő nagyon jó lehet, de soros ellenállással nem csökkentheted a töltőáramát, mert attól meg fog bolondulni. Ellenben ha eléggé intelligens, akkor észleli, hogy annak az akkunak sok a töltőáram, és alacsonyabbra állítja. Nem hinném, hogy kapnál készen ennyire kis, 0,08 A töltőáramra méretezett akkutöltőt. Ilyent legfeljebb barkácsolni lehet.
Amennyiben az igény mindössze két LED villogtatása, akkor tranzisztoros multivibrátorral oldanám meg. (a rollerre nincs szabvány így villoghatna ellenütemben, nagy fényerejű LED-ekkel minimális áramfelvétellel)
Ezt a zselés akksit is elfelejteném, egy 18650-es LiIon cellával jobban jársz.
Sziasztok
Szerintetek normális, hogy 3 évet bírjon egy szünetmentes akkuja? Nem egy darabról van szó, kb egyszerre mentek tönkre, ill most jöttek rá, hogy 0 mindegyik. Tud valaki nekem ajánlani bevállt akkut? Elég tág árkategóriát látok, nem igazán van tapasztalatom tipusok terén.
Fiamm, Diamec, Yuasa. Egykor ezek 6-8 évet kibírtak a szünetmentesekben.
Szia !
Yuasa és olykor Reddot akkukat használok. A Yuasa a legjobb.
Sziasztok
yuas és reddot között árban van egy kis külömbség. reddot meddig bírja?
Az általam ajánlottak közül a Fiamm a legolcsóbb, csak másfélszer annyiba kerül, mint a Reddot. A Yuasa kétszer.
Ez is egy vélemény.
10-es skálán 10-es a Yuasa, a Reddot 7-es. Megítélésem szerint.
Fontos a korrekt töltés, és kerülendő a mélykisütés. A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2022
Ellenőrizni kellene, milyen feszültségre tölti a szünetmentes az akkukat.
Milyen gyakran volt áramszünet?
Köszi, a reddot-ot fogom választani.
Még egy kérdés, létezik vékony és vastag sarus csatkakozóval akku. A képen ez általában nem látszik. Mit kell nézni vásárláskor?
13,6 voltot mértem rajta töltés közbe.
Nem tudok róla, hogy lett volna sűrűn áramszünet. Napelem tudja befolyásolni az élettartamát?
Sziasztok,
van egy etetőhajó távirányítóm. Felteszem töltőre, majd lehúzom és még mindíg úgy érzékeli mintha töltés alatt lenne. Folymatosan kiírja, hogy töltés. Mi lehet a baj ? Válaszokat előre is köszönöm
Hello! Erre leginkább az tudna válaszolni akinek ilyen hajója van. Csak tudod az a gond, hogy az "egy" a magyarban határozatlan névelő és nem egy hajó típus!
Idézet: „A határozatlan névelő a vele társított főnévről azt fejezi ki, hogy az, amit megnevez, nem ismert, olyan értelemben, hogy még nem volt róla szó a kommunikáció során. Azt is jelzi róla, hogy egyénítetlen azon osztályhoz viszonyítva, amelyhez tartozik, és csupán ráirányítja a figyelmet, de pontos meghatározás nélkül.”
Szia,
jogos CarpExpert Speed 3d a típus. Azt hittem a töltés és annak érzékelése, nem köthető típushoz.
Sziasztok!
A képen látható orosz töltövel az a gondom, hogy 220V-ra terveszték az oroszok, de nálunk már 245V van szinte mindig és a kapocsfesz így már 15.5V lesz az töltö egyes fokozatás 5A-es töltőram mellett. Egy fázishasításos megoldásra gondoltam /optotiak + triak/ és a moc-ot az akku kapocsfesze vezérelné 14.4V-ig. Tudnátok segíteni a megvalósításban? Más ötleteket is köszönettel fogadok.
Szerintem ebben semmilyen szabályozás nincs, egyszerűen trafó leágazások segítségével állítható a fesz, ezáltal az áram. Ha már barkácsolsz, nem lenne egyszerűbb egy rendes töltőáramkört mögé tenni? Ez valószinűleg sokkal egyszerűbb/tisztább érzés, mint a trafót nagyfesz oldalon piszkálni...
Én nem bonyolítanám túl (mondjuk nem lenne stabilabb, mint amilyen most):
a. két, soros dióda, ami elbír 5A-t (és a rajta keletkező meleget) b. pár menetet tekernék a trafóra A trafóra tekerésnél a primerre kötött tekercs lenne a jobb megoldás, mert a túlgerjesztési veszélyt is csökkentené. A primmerre tekert menetek feszültségét "összeadó", a szekunderre tekert menetek feszültségét "kivonó" kötéssel kellene bekötni.
A hálózati fesz 210-245V között mozog, azért szeretnék szabályozást rá.
Igen, nincs benne szabályozás.
Az optotriakhoz a nagyfesz részen 3 alkatrész kell tehát elég egyszerű. A kisfesz résszel vagyok bajban mert nem tudom azt megoldani, hogy az akkufesz növelésével az optotriak egyre kevesebb áramot kapjon.
Volt a szovjet elvtársaknak oly megoldásuk, hogy hátul egy átkötést átdugva lehetett választani aközt, hogy állandó áram-korlátlan feszültség (már a lehetőségéhez mérten), vagy korlátozott feszültség. (egy kis villás átkötés, hasonlít a villás autóbiztosítékhoz)
Ha ezen végképp nincs ilyen, hát akkor bekötsz sorosan két diódát, akkorát, amekkora biztosan bírja a maximális áramot. A két dióda sorbakötve nagyjából 1,1-1,3V-ot fog letörni a 15,5V-ból. Akkor lesz 14,4-14,2 közti max feszültség. És szüret. A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2023
Nincs ilyen módja egy csapolt trafó meg 4 dióda ennyi.
"A hálózati fesz 210-245V között mozog, azért szeretnék szabályozást rá."
Írtad, hogy 15,5V a végső kimenő feszültsége. Akkor a másik lehetőség maradt: a kimenetre diódát kötni.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2023
Persze lehet nincs is belőle probléma, csak mikor 210V-van a hálózaton akkor meg nem lesz meg a 14.4V .
Ráadásul a 15.5V nem a végső fesz volt mert akkor még 5A-rel töltött csak lekapcsoltam mert még feljebb ment volna. A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2023
Idézet: „...245V van szinte mindig... ...A hálózati fesz 210-245V között mozog.. ” Én ezt nem is kívánom értelmezni. Ha eldöntöd, hogy mekkora a kimenet maximális feszültsége (eddig az 15,5V volt, de már nem tudom, az is úgy van-e), akkor ki lehet találni, mennyit kell utána tenni. Két dióda: 15,5V-1,1V az 14,4V De ha 1,3-t tör le, akkor 14,1V. Mindkét esetben jobban jársz, mint 15,5V végfeszültséggel. A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2023
A diódás trükköt én is ismerem, köszönöm.
Igen, itthol 245V-van de ha elmegyek máshova és ott kell a töltő akkor már változik a hálózati fesz is.
Akkor építesz egy Schmitt-triggert, ami (mondjuk) 14V-nál ki-, 13V alatt bekapcsol. Ezzel vezérelsz egy relét, ami a hálózati bemenetet kapcsolgatja.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2023
|
Bejelentkezés
Hirdetés |