Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2444 / 2505
(#) zoka válasza tothbela hozzászólására (») Feb 11, 2023 /
 
Próbáltam keresgélni, de hétpecsétes titok. A szerviz manuált megtaláltam, de fizetős a letöltése. Annyit azért sikerült kinyomoznom, hogy a kisebbik modell a Partybox 310 aminek papíron 240W az RMS teljesítménye, az akkupakkja 7,4V - 10,4Ah. Ennek a 80W-os tápegysége látható a képen. A tápfeszültsége ismeretlen.

Illetve a néhány évvel ezelőtti partybox 300-as modellben ugyanekkora akku van (7,2V 10,4Ah), de ott csak 60W a tápegység. Annál 240 helyett 120W az RMS. Gondoltak egyet, csak úgy átírták a duplájára... Vicc

A hangszórók 4 Ohm-osak, A 7,4V, ha nem táp DC, hanem az erősítő kimenetén lenne jelen, az csak max 13W-ot jelentene. Úgyhogy valószínűleg használnak valami feszültség növelő kapcsolást.

Minden esetre, ha elkészül a saját "partyboxom" amiben szintén JBL mélysugárzók lesznek, az összes gyárilag kaphatót kiröhögi majd.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2023
(#) bereczk.jans hozzászólása Feb 12, 2023 /
 
Sziasztok! Én egy kanapéban ülős minőségi 50W-os erősítőt tervezek megépíteni. A file melléklet magazin leírás képei nagyon részletezőek. Pláne ha azt nézzük, hogy TO3 végekhez is van nyomtatott áramkör és egyszerű tokozású végtranzisztorokhoz is van PCB. Szándékom szilárd - nem lehet eltéríteni tőle! A félvezető készletet és a kondenzátorokat a fiókokból elő tudom venni, csak ellenállásokra van szükségem. A túlterhelés és zárlat védelem nem fontos mert el tudom kerülni. Az áramkörben a 2 differenciál erősítős torzítás csökkentés és az áramgenerátoros megoldások tetszettek meg. Azt nem tudom még hogy a PTC1 RXE250-et honnan szerzem be, de majd utána nézek a netem. Legfeljebb kihagyom. Tud -e valaki tapasztalatokat erről az áramkörről? Szerintem a kapcsolástechnika hibátlan, a pcb-t le tudom ellenőrizni. Nem kívánok bele tenni dupla végtranzisztorokat 8 ohmos terhelésre. TIP35-36 tranzisztorokat gondoltam bele tenni, esetleg dupla félvezető készlettel a BD911-912-vel.https://roelectronica.blogspot.com/2010/09/amplificator-audio-cu-2n...u.html
(#) reloop válasza bereczk.jans hozzászólására (») Feb 12, 2023 / 1
 
Építsd bátran! Nálam bevált.
A 6k8 0,5 W-os ellenállás 0,35 W-ot fűt 1-2 W-os kivitel melegedése barátságosabb.
A Q5,6 szintén forró, ne lepődj meg. Hűtheted, vagy tehetsz be BD139/140-et.
PTC-t nem használtam, igaz tettem bele áramkorlátozót, mert nálam a pillanatnyi kimeneti rövidzár nem zárható ki teljes biztonsággal.
(#) Ge Lee válasza bereczk.jans hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
Az a kapcsolás apróbb eltérésekkel nagyon sok gyári (denon, luxman, pioneer, toshiba, yamaha stb) erősítőben megtalálható. Akár "jól" is tud szólni, de ahhoz kell neki a tripla darlington kimenet a VAS fokozat után, ezt szokták a gyártók kispórolni belőle.
(#) Suba53 válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
Tetszik ez a VAS fokozat. ( acélember, stb )
Szerinted minden hobbista tudja, hogy mi az a VAS ?
( Én kiírnám rendesen magyarul, hogy feszültség erősítő fokozat.
Voltage Amplifier Stage )
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2023
(#) szendi001 válasza bereczk.jans hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
Szia! Nem tudom elfogadod-e a javaslatot, de 50 wattra otthonra inkább egy Quad 405 klónban gondolkodnék. Sokféle van, van saját topicja. Az egyik olcsó megoldás a váci boltból szerezni KIT et. Nyilván van ebayen is, illetve Alkotó felhasználó csinált pár lényegesen jobb nyákot is. 50 Wattra elég neki 35 Volt tápfesz és elsőre jó hangja lesz.
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2023
(#) bereczk.jans válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
Köszönöm az ötletet, de maradok megingathatatlan.
(#) bereczk.jans válasza reloop hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
Köszönöm Reloop és Ge Le. Ezekkel a hasznos tanácsokkal élni fogok.
(#) mek-elek válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
Szerintem nem kell ezt annyira elkomplikálni....

vf4s.png
    
(#) Petyaa válasza reloop hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
Ezt nem tudtam hogy olyan szintű a jel.
Most már csak az a kérdés, hogy van e olyan jó ( régebben tutira ) pl egy Genius PC hangszóró minősége, hogy bírja e a folyamatos bekapcsolva hagyom üzemet?
(#) reloop válasza Petyaa hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
Az SP-S100-ban amúgy is állandóan megy a trafó, a kapcsoló a szekunder körben van. Az egy szem TDA2822 kevesebb mint 10 mA-t vesz fel nyugalmi állapotban. Csekély a meghibásodás kockázata.
(#) btamas81 hozzászólása Feb 13, 2023 /
 
Üdv! Kis segítség kellene. Próbálok egy Nad3020 kpacsolást éleszteni. A nyugalmija rendben illetve 22-50mV helyett 6mV. Ami viszont gond, hogy a kimeneten -2V van, a trimmerrel lehet állítani, de ez csak felfelé megy.
A feszültségek nagyjából rendben, itt annyi van, hogy egységesen 2volttal több mind, kivéve a -25,6v, az annyi. Gondolom ez abból adódik, hogy a trafó még a 220v rendszerhez lett csinálva.
A végtranyók egyenlőre tip3055/tip2955. Valami ötlet mit nézzek?
(#) szendi001 válasza btamas81 hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Itt valami egyszerű alkatrész elcserélés lesz. Nézd meg a munkaponti ellenállásokat és a poti értéket is. Ha egyik irányba megy menni fog a másikba is.
(#) btamas81 válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
A poti ok. Most 0ohm az ellenállása és így van -2V a kimeneten. Még azt kipróbálom, hogy teszek bele két emitter ellenállast. Gyárilag nincs, illetve a vége felé máaintha tettek volna. Meg az ugrott be, hogy valami angol oldalt azt olvastam, hogyha nem a gyári tranzisztorkészletet használjuk akkor kell ellenállás.
(#) firstman hozzászólása Feb 13, 2023 /
 
Sziasztok! Ismét Quad 606-os kérdésem lenne. Elsőre indultak a kész panelek, először végtranzisztorok nélkül, majd egy pár véggel. A tápfesz -54,2V, illetve +58,5V. Ami számomra érdekes az az, hogy a negatív oldali végtranzisztorok hamarabb kezdenek melegedni. Jelenleg úgy néz ki a dolog, hogy 20perce úgy szól mindkét oldal, hogy a + oldalon semmilyen hűtés nincs, de hideg. Gondolom, valahol az A-osztály határán vagyok. A negatív oldal sem túlzottan forró, de azért érezhetően melegszik és kaptak is egy kis lemezkét. Jelenleg 1 pár 2sc4468 van beforrasztva mindkét nyákon. Elfogadható ennyi asszimetria ennél a kapcsolásnál?
(#) btamas81 válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Na megnéztem az ellenállásokat is. Az értekek jók, 1,2k 560. Viszont kicseréltem 1,2k helyett 100, 560 helyett 180. Lement a kimeneten a fesz 10mV alá. Működik.
(#) szendi001 válasza btamas81 hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Két utolsó hozzászoló! Tesztek fel légy szíves képet? Kíváncsiak vagyunk a jószágokra. 606 ost nem is láttam még.
(#) btamas81 válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 13, 2023 / 1
 
Parancsolj. Az enyém egy Nad7020, a 3020 receivere. Így vettem ahogy látod. Erősítő, hangszínszabályzó kifűrészelve(!), phonojából minden alkatrész kiszedve. Két éve csinálgatom. Ezelőtt egy hta30 volt a vége. A hangszín panel is megvan, szóval lassan készülget. Nézzétek el a kábelrengeteget, még csak próbálom. A héten a helyére kerül minden. Majd teszek fel a készről is képet. Amúgy eddig meglepően jó a hangja
(#) firstman válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 13, 2023 / 1
 
Tessék, ez így sikerült, és így néz ki a teszt közben:
(#) Alkotó válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 13, 2023 / 1
 
(#) szendi001 hozzászólása Feb 13, 2023 /
 
Közben én 90%-on állok ezzel:Bővebben: Link Az LM3886 a globális csip hiány áldozata. Elhoztam az utolsót a 11. kerületből.Mindenki kifogyott, Ebayen van tripla áron.
(#) Régi motoros válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 13, 2023 / 1
 
Ez aztán a szó szoros értelmében hifi torony, torony a javából.
(#) bereczk.jans válasza reloop hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Q5,Q6-ot célszerűnek tartod kicserélni a jelentős melegedés miatt. Akkor már a Q4-et is ki kell cserélni, mert a második differenciál erősítőhöz tartozik. Milyen áramkorlátozót tettél bele a kimeneti zárlatra gondolva? A tápágak biztosítékainak ugye megfelelőek a 3A-es F-es gyors olvadó fajták?
(#) reloop válasza bereczk.jans hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
A Q5, Q6 pozícióban előnyösebb a BC639/640, csak a 37 V*9 mA=330 mW disszipáció határérték egy TO-92-es tok számára. Hiába 1 W-os a tranzisztor, magas környezeti hőmérséklet és rossz szellőzés esetén könnyen a terhelés szintje alá deratálódik. A SOT-32 tokozású tranyót arra az esetre ajánlom, ha nehézségbe ütközik a hűtőzászló beszerzése/elkészítése.
A Q4 27 V*7 mA=190 mW, az még elmegy, de valóban észszerű a Q5-tel azonos típust választanod.
Ezen az ábrán van meg rajzban az áramkorlát, a T11 és T12 a hozzá kapcsolódó alkatrészekkel. Az ábrán látható továbbá, az áramerősítő fokozat hat tranzisztorát két MOSFET-tel váltottam ki, mert így gazdaságosabb és nekem szubjektív módon a hangja is jobban tetszik mint bipoláris tranzisztorokkal. Bővebben: Link
A tápágba jó a kiszemelt biztosíték.
(#) btamas81 válasza btamas81 hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Szerintetek mekkora hűtés kellene a BD139nek? A képen amelyik lelóg a nyákról.
Nem akarom a nagy hűtőbordára tenni ahol a végtrannyók vannak, mert kicsit macerás, meg plussz 3 kábellel több (utálom a kábeleket). Vagy ennek ott lenne a helye, hogy együtt melegedjen a végtranyókkal?
(#) reloop válasza btamas81 hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
A Q609 feladata a nyugalmi áram áram stabilizálása, emiatt feltétlen a hűtőbordán van a helye.
Az lenne jó, ha a végtranzisztorokat sem huzallal kötnéd be. Nem tudnál hővezető idomot használni a panel és a hűtőborda között?
(#) btamas81 válasza reloop hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Jól gondoltam akkor. Nekem se tetszik a huzalos megoldás, de nem nagyon van hely. Amit feltettem képet arról hiányzik a borda. Meg kicsit eltoltam a nyákot, és a végtranyók lába nem megy bele a lyukba. Egyébként a gyáriba is huzallal volt. Max 2-3cm lenne. Lehet még annyi se.
(#) Dr Endugu válasza firstman hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Szia! Mivel váltottad ki a ZTX tranzisztorokat? J503-at hol sikerült venned?
(#) btamas81 válasza reloop hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Kábelezésben segíts már még légyszíves.
Ami van és müködik a gyári készülékből, a bemenet választó, hangerő, balance, loudness, mono kapcsoló. A rádió is működik.
Ami általam kerül bele a hangszínszabályzó és a végerősítő.
Hogyan, meg hova kössem én a GND-t?
Rá a házra egy helyre a pufferkondiktól, vagy vigyem el külön minden részegységre amit én teszek bele?
(#) firstman válasza Dr Endugu hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Szia! J503 a Kontelnél van. A ZTX-ek helyett pedig mje340, 350 van berakva. Igaz, hogy a lábkiosztás nem egyezik, de végül bementek
Következő: »»   2444 / 2505
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem