Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3833 / 3960
(#) proli007 válasza antiktelefon hozzászólására (») Feb 18, 2023 /
 
Hello! Nem a "fémcsőre" gondoltam, hanem arra a szürke kabátos pakkra, hogy NiCd. Logikusnak nekem sem tűnik, de valami oka gondolom csak van..
(#) madzagos válasza proli007 hozzászólására (») Feb 18, 2023 /
 
Az li-ion akksi. És benne van a védelem. Két akksi van sorbakötve és így fog működni. Összesen kb 2óra üzemidőt kell kibírjon.
(#) Ktulu válasza madzagos hozzászólására (») Feb 18, 2023 /
 
Az egy e-cigi akkuja. Biztos van benne védelem?
(#) madzagos válasza Ktulu hozzászólására (») Feb 18, 2023 /
 
Kipróbáltam, kibírja a két óra üzemidőt, kb 50%-ra merül le. Nekem teljesen tökéletes.
(#) Suba53 válasza Radio25 hozzászólására (») Feb 18, 2023 /
 
Nézd meg, hogy a routerben mi következik a betáp után.
Én néztem pár eszközt, routert, switch-et, stb. és közvetlenül a 9V; 12V bemenetek után volt egy kis kapcsoló üzemű stab, ami a nyers bemenő feszültségből előállította az áramkörnek szükséges 5V-ot, vagy 3,3V-ot.
Ha ez van a tieidben is, akkor kaphatja ugyanazt a 9, vagy 12 voltot is mindkettő.
(#) zoka válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 18, 2023 /
 
Köszi, megnézegetem őket.
(#) Udvari Zsombor válasza zamatőr hozzászólására (») Feb 18, 2023 / 2
 
Most felfedeztem, hogy ha 5V helyett 3,7V feszültséget kap csak az "E-tucsök", akkor sokkal "tücsökebb" hangja van (magasabb tónus).
(#) Sick-Bastard válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Feb 19, 2023 /
 
Üdv!

Az akkus történetemet folytatva.
Maradtunk a NiCd celláknál. Ez a téma lezárva, a cellák megrendelve.

Közben beszerzésre került,egy használt, gyári B&D töltőt is.
Nos ezzel csak egy a baj, hogy egy másik generáció/típushoz van kitalálva.
Ugyanis ennek a csatlakozói nem ugyanott vannak, mint a miénkben. Ez nem nagy gond, egy kis forrasztással megcserélhető.
Ami gondot okoz, azaz egy extra kontakt, ami ha minden igaz, az akku behelyezése során összeköt két földet (GND_F és GND_0).
A mi akksink nem rendelkezik ilyen csatlakozással, emiatt nem kapcsol be a töltő.
A kérdésem, hogy a mellékelt kapcsolási rajz alapján, elég ha a két földet összekötjük?
Mi történik akkor, ha:
- a két föld össze van kötve és
- a töltő be van kapcsolva (áram alatt) és
- nincs benne akksi?
Ez kárt okozhat a töltőben?

Multiméterrel a következőket mértem:
GND_F és GND_0 között ~22V-ot mértem akkor amikor nincs összekötve a két föld.
Ez a 22V (nem mértem csak következtetek) valószínű, hogy megegyezik a B+ vel, ergo a GND_F 22V-on "lebeg", amíg nincs GND_0-vel összekötve.
Ha a két föld össze van kötve és akku is rá volt csatlakoztatva, akkor közöttük ~600mA áram folyt. (Részben töltött akku-val tesztelve).

Ha összekötném a két földet, akkor inkább iktassak be egy kapcsolót, a fix drótozás helyett?

SB
(#) Skori válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Feb 19, 2023 /
 
Nem vetted fel véletlenül? Akár egy mobilos videofelvételt is megnéznénk a működéséről.
(#) Udvari Zsombor válasza Skori hozzászólására (») Feb 19, 2023 /
 
Ha fent van még abban a hozzászólásban lévő szimulátoron a kapcsolás, amire válaszoltam, akkor ott lecsökkenthető a tápfesz, bár nem tudom, hogy a valósághoz hasonlóan reagálna-e.
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Feb 19, 2023 /
 
Adott egy USB tápellátású áramkör, melynek a hang bemenete össze van kötve a számítógépemmel. Az USB tápellátás egy beépített adapterrel rendelkező elosztóból jön. Ha bedugom a tápellátást, akkor földhurok keletkezik és halkan folyamatosan búg a számítógép kimenete.
Szeretném a számítógépemtől függetlenül táplálni, valamint a lehető legkevesebb komponenssel megvalósítani a földhurok mentesítést. Mit kellene ráépítenem a tápfesz bemenetre?
(#) gg630504 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Feb 19, 2023 /
 
Én a hangútba tennék csatornánként egy-egy 600/600 ohmos hangsávra készült transzformátort.
(#) Udvari Zsombor válasza gg630504 hozzászólására (») Feb 19, 2023 /
 
Ez egy 10 másodperces mono hangmodul, nem szeretném túlkomplikálni.
(#) szs válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Feb 19, 2023 /
 
A földhirokot úgy lehet a leghatékonyabban megszüntetni, ha meg sem csináljuk.
NEM a gép USB-jéből táplálunk. Mert búgni fog.
(#) Udvari Zsombor válasza szs hozzászólására (») Feb 19, 2023 /
 
Hát éppen ez az, hogy ha egy beépített USB adapterrel rendelkező elosztóból táplálom, akkor búg, de érdekes módon ha a számítógép egyik USB-jéről táplálom, akkor szépen csend van, ahogyan annak lennie kellene.
(#) Gafly válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Feb 19, 2023 /
 
Fogadjunk, hogy a védőföld és az USB árnyékolás össze van kötve...
(#) Udvari Zsombor válasza Gafly hozzászólására (») Feb 19, 2023 /
 
Földeletlen adapterekkel is így viselkedik. Fontos, hogy a szobán belül máshova van bedugva az az elosztó, mint a számítógép, de elvileg ugyanahhoz az áramkörhöz (kismegszakító) tartoznak.
(#) toth1996 hozzászólása Feb 20, 2023 /
 
Sziasztok.
Rendeltem anno egy ilyen labortápos áramkorlátozós kitet.
(Lejjebb linkeltem)

Ha valakinek van hozzá kapcsolási rajz azt megköszönném.

Azt csináljam áramkorlátozásnál hogy 12v 200mA mérek és el kezdem tekerni még semmi még semmi és hírtelen 0mA és kb 4v feszültség jelenik meg .

Egy PC ventilátorral teszteltem.
Van a nyákon egy 100kohmos poti ahoz még nem nyúltam még nem tudom mire való lehet az a kulcsa a dolognak?

Bővebben: Link
(#) Epu2 válasza toth1996 hozzászólására (») Feb 20, 2023 /
 
Ami a linkelt oldalon van az nem az övé?
(#) Lamprologus válasza toth1996 hozzászólására (») Feb 20, 2023 /
 
Ohmikus terheléssel próbáld! (Nem tudni mi lehet a ventillátorban!)
Mondjuk egy 10 Ohmos, 10W-os ellenállással! Figyelve arra, hogy a teljesítmény ne haladja meg az ellenállás teljesítményét.
Estleg egy izzót is használhatsz, szintén figyelve arra, hogy a kimenő feszültség ne haladja meg az izzó névleges feszültségét.
(#) toth1996 válasza Epu2 hozzászólására (») Feb 20, 2023 /
 
Szia.
Sajnos nem tudom hogy az övé e.
(#) toth1996 válasza Lamprologus hozzászólására (») Feb 20, 2023 /
 
Rendben ezt kipróbálom.
Köszönöm a gyors válaszokat.
(#) Epu2 válasza toth1996 hozzászólására (») Feb 20, 2023 /
 
Ha csak nem szívatós az oldal, akkor annak kell lennie. A panelt könnyebb ellenőrizni és a rajzot sem bonyolult az értékek és a poziciószám alapján.
(#) Patópali válasza toth1996 hozzászólására (») Feb 20, 2023 /
 
Szia!
Nem egyértelmű a leírásod. Mit kezdtél el tekerni?
Ha a kimenetre kötsz egy terhelést,(pl. egy 5 Ohm 15W -os ellenállást vagy egy autó reflektor izzót), beállítasz 2A áramkorlátot és a feszültséget lassan folyamatosan emeled, két Amper körül leold a védelem. Ez így normális.
Az ellenállással / izzóval sorba köss egy árammérőt és ellenőrizheted mekkora áramnál old le a védelem.
Üdv.
(#) toth1996 válasza Patópali hozzászólására (») Feb 20, 2023 /
 
Szia.

Összeraktam ezt a modult és az áramkorlátnál azt csinálja hogy 12v ráadok és elkezdem tekerni az áramkorlát potiját.

És hirtelen leold rajta hagyva pár volt feszültséget.
Ahogy néztem általában igy szokták korlátozni az áramot:
Bővebben: Link

De lehet nem egy PC ventilátorral kellene ezt nézegessem ahogy fenteb írták ha nem terhelő ellenállás vagy izzó.
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2023
(#) Patópali válasza toth1996 hozzászólására (») Feb 20, 2023 /
 
Szia.
Az áramkorlátot be kell állítani a tápra kapcsolt áramkör áramfelvételének megfelelő értékre.
Ha az áramkörben valami miatt nagyobb az áramfelvétel a megadott értéknél, (zárlat vagy valami más okból bekövetkező túlterhelés miatt) leold a védelem.

Üdv.
(#) toth1996 válasza Lamprologus hozzászólására (») Feb 20, 2023 /
 
Köszönöm.
(#) vision61 válasza toth1996 hozzászólására (») Feb 20, 2023 /
 
Szia!

Ez a tápegység már párszor előkerült itt. Ha minden alkatrész, amit kaptál jó, és jól is lett beforrasztva, akkor működik.
DE a bemeneti AC feszültség ne legyen több 20-21 V-nál, mert tönkreteszi a TL081-et.
(#) toth1996 hozzászólása Feb 20, 2023 /
 
Köszi ismét
Sikerült megszerezni a kapcsolást és a leírást is.
Következő: »»   3833 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem