Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Kapcsolóüzemű tápegység
Témaindító: Rendszer, idő: Feb 18, 2006
Témakörök:
Bár nem tudom milyen freki és mekkora gate kapacitás a feladat. Nem éppen gate meghajtónak készült, de 6 vagy 8 kivezetése tokozásban kaphatóak PN mosfetek ezek már 2,5V-ról is működnek. Mondjuk a bemeneti kapacitás nem túl kicsi, és nincs benne védelem alacsony tápfesz ellen. Ami fontos lenne pedig, nehogy csak félig nyisson ki a teljesítmény fet.
Ge Lee lehet, hogy az alsó két ellenállás fel van cserélve, a 100 és a 4k7? Annak ellenére, hogy sokan vitatják ezt a kapcsolást én meg fogom építeni éppen az egyszerűsége miatt. Viszont az létezik, hogy csak 10kHz működési frekvenciát számoltam?
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2023
Kicsi teljesítményről van szó. Tehát akár SOT23 tokozású FET-ek megfelelhetnek. Viszont minél kevesebb alkatrészből akarom megoldani, tehát olyan IC kellene amiben az oszcillátor is benne van. Sima boost konverter sajna nem jöhet szóba.
A cél egy apró CCFL trafó meghajtása, a szekunder oldalon kétszerező egyenirányítás, legalább 2,5kV és legalább 0,1mA lenne a cél (ha többet bír az nem baj - majd kap valamilyen szabályzó/ visszacsatoló kört). Ehhez hasonló CCFL trafókat szokták önrezgő tranzisztoros meghajtóval üzemeltetni, de ezen a trafón nincs erre a célra visszacsatoló tekercs, és szétszedi sem akarom. Továbbá az előbb említettek DC 12V bemenő esetén tudnak max 1kV-ot. Azzal a trafóval viszont - amivel megépíteném az áramkört, vélhetően könnyedén meglenne a kívánt feszültség 3...4V táp esetén is. Felmerült persze, hogy boost konverterrel csinálok pl. 12V-ot, és arról menne a következő fokozat ami a nagyfeszt előállítja - ez működne, csak próbálok egyszerűbb megoldást találni. Meg talán hatásfokra sem ez a legjobb megoldás. A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2023
Igen, meg lehetne oldani - ilyesmi is megfordult a fejemben, lehet, hogy meg is próbálom STM32-vel. Talán abban is programozható úgy két pwm kimenet, hogy push-pull meghajtóként menjen.
Igen, lévén hogy ez a multivibrátor egy szimmetrikus kapcsolás, a másik kondi is 15nF csak lemaradt róla (illetve nem is szoktam odaírni ha két érték egyforma). Az ellenállások sincsenek felcserélve, a 4k7 a bázis a 100 ohm pedig a kollektor ellenállások. Minden úgy van ahogy a rajzon, egy az egyben lett egy ilyen erősítőből visszarajzolva.
Nem emlékszem pontosan, de az MC34063-mal nekem mennek 1 celláról konvertereim (LCM2, tranyóteszter stb) és azok pont jók, mert nagyjából ott állnak le (2,8V körül) aminél tovább nem ajánlott meríteni a lion cellát. Azzal lehet csinálni akár 100V-ot is, abból meg akármennyit, tény hogy az már nem fér bele egy tokba, de hát valamit valamiért.
Jut eszembe, a szigetelésvizsgálómban valami pwm vagy pfm vezérlővel van megoldva az 5kV előállítása 6V tápfeszből, egyetlen fettel és egy légréses kis trafóval, de szerintem az sem megy 3V-ról. A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2023
Tévedtem, 78S40 van benne, adatlapja szerint 2,5V-tól már műxik.
A 78S40 ha minden igaz, akkor az MC34063 ős verziója, nagyobb tokban és több funkcióval, szóval mindegyiknek kellene működnie már 2,5V-tól, emlékeim szerint a gyakorlatban ez inkább olyan 2,7-2,8V volt. Szóval ezzel az 1db IC-vel és alkalmas (légréses) trafóval mennie kell az 1-2-5kV-nak is, a gyári műszerben megy is.
A nagyfesz trafó készítése, kis méretben, házilag nem túl esélyes. A CCFL trafóó meg adott ebből van pár darab egyforma, kicsi bontott trafóm. Tehát ebből kell kiindulni.
Step-up konverterre van apró cél IC-m, SOT23 tokban, ami megy 1db Li celláról, és elbírná akár az egész konvertert. Lehet, hogy ez lesz a megoldás. Csak próbálok egyszerűbbet találni. Lehet, hogy elvégzek egy kísérletet, hogy a Step-UP-ra ráteszem a CCFL trafót, csak hogy lássam használható-e ilyen üzemmódban, és hogy mekkora feszre képes...
De itt az alsó tranzisztornál pont, hogy a bázis a 100 ohm a 4k7 pedig a kollektor ellenállás ahogy én látom.
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2023
Az 560 ohmos ellenállás mi célt szolgál? A működése terhelés-függő?
Túlbonyolítod. Skori oldalán találsz ilyen kapcsolótápot. Elmegy egy cellával és elég stabil. Vagy három különbözőt megépítettem, de mai napig üzemképesek.
Érdekes ellentmondás. Vagy róka fogta csuka?
Egy ilyen nem lenne jó? Ebben benne vannak a fetek is.
Jó lenne, sőt kimondottan valami ilyesmi kellene, ha lehetne kapni.
Nem emlékszem, de mintha a holtidő nagyságát növelné.
Sziszatok!
Még új vagyok a tápegység tervezésben. Home made projekthez kellene egy kis segítség. Van egy buck kapcsolás, ami egy LT1070-re épül. Volna pár kérdésem: Az első kérdésem, hogy lehet D3 is egy 1N914, vagy akár egy 1N4004? A második kérdésem, hogy az ugye D1 shottky dióda? A harmadik kérdésem, hogy az az induktivitás gondolom nekem kell legyártani, vagy lehet e kapni? HESTORE-on láttam egyet ami 5A-t is elvisel, de a kapcsolás maga 4.5A-es? A negyedik kérdésem egy triviális dolog. Azt nem tudom, hogy a C4 melletti ellenállásnak tűnő dolog a terhelés maga, vagy egy egyéb ellenállás, mert ott nem írt ki ellenállást? Válaszaitokat előre is köszönöm! Üdv.: ssdroon30
Szia!
Az LT1070-nél ez a buck (step-down) eléggé erőltetett, de megoldható. A D3 akármilyen lehet, a D1 egy Schottki, a kimeneti ellenállás a minimális terhelést jelenti, mert a kimenetből legalább 100mA-t ki kell venni ahhoz, hogy stabil működésű legyen az áramkör.
Köszi szépen. Még annyi, hogy a bekarikázott dióda milyen?
Fogalmam sincs, de teszel oda bármilyen műanyag tokos gyorsdiódát az biztos jó lesz, FR xxx sorozatból tudsz bontani rossz PC-tápból például.
Plusz az 1N4754A dióda? Vagy valami azt helyettesítővel?
Az egy zéner, de ha rendesen van megépítve az egész akkor az akár el is hagyható.
A zenert úgy kell megválasztani, hogy sacc 5-10 %-kal kisebb feszültségű legyen, mint a fet Uds max - ennél nagyobb tüskéket visszaviszi a gate-re és megeszi a fet.
ZY, ZPY forma jó. A soros dióda meg azért kell, hogy amikor a fet kinyit, az akkor diódaként lévő zeneren át a drain ne hasson vissza a gate-re. A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2023
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. Vettem néhány CR6853 PWM controller ic-t és szeretném életre kelteni, áramkörbe helyezés nélkül, vagyis tesztelni szereték egyet, de nem akar életre kelni. Tudna valaki ebben segíteni?
Sziasztok. valaki segítene abban, hogy megtudjam kérdésemre a választ? A kérdés maga a következő lenne.. PC tápokban a primerrel ugye sorba van kötve egy kondi. ha jól emlékszem 104K vagyis egy mikro. hogy lehet azt kiszámolni, hogy ezen a kondin mekkora teljesítmény pumpálható át ? Nemrég szembe jött velem egy rezonáns 1kW os táp ,amiben szekunder oldalon egy soros induktivitás ,és kondi is volt. De nagyon érdekelene ,hogy egy ilyen helyre beépített soros kondi milyen határokat szab ?!
Ja és boldog nyuszit mindenkinek. A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2023
Primerrel sorba?
Mutass már egy ilyen kapcsolást, mert én még nem láttam ilyet. Le vagyok maradva? Ui.: Bár szerintem inkább az NTC-re gondolsz. A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2023
|
Bejelentkezés
Hirdetés |