Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Retro számítógépek
 
Témaindító: gyerek67, idő: Nov 21, 2014
A retro, '80-as, '90-es években készült számítógépek bemutatásával, javításával, moddingolásával, illetve korszerűsítésével foglalkozó topik.
Lapozás: OK   19 / 25
(#) Hp41C válasza uniman hozzászólására (») Aug 30, 2022 / 2
 
A vezérlőkártyán volt EPROM. Sajnos maga a vezérlő már nincs meg. A 40MB -os meghajtót egy saját illesztővel a párhuzamos porton keresztül használtam Pendrive -ként a 1990 -es évek elején.
(#) szikorapéter válasza 5BDC hozzászólására (») Szept 17, 2022 /
 
Szia, készítéshez dokumentáció esetleg? Egyszerűbb (és olcsóbb) elkészítened ma mint venni egy gyári eredetit.
Ha gondolod segítek a felkutatásban.
(#) solti_imre válasza 5BDC hozzászólására (») Szept 17, 2022 /
 
Tudnál egy képet adni a HomeLab 2-ről? Az Aircomp-16-ot és a HomeLab 4-et ismertem, Homelab 3-at készítettem is - "Ő" az:

https://www.old-computers.com/museum/photos/Homelab_Homelab3_Homebr...s1.jpg
https://www.old-computers.com/museum/photos/Homelab_Homelab3_Homebr...s2.jpg
https://www.old-computers.com/museum/photos/Homelab_Homelab3_Homebr...s3.jpg
https://www.old-computers.com/museum/photos/Homelab_Homelab3_Homebr...s4.jpg

de a kettesről semmi infóm nincs.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2022
(#) 5BDC válasza szikorapéter hozzászólására (») Okt 16, 2022 /
 
Szia.

A nyák beszerzése szinte lehetetlen.
Doksim van.
84 környékén készítettem egy példányt de elajándékoztam.
Elnézést a késői válaszért,de nem kaptam értesítést.

5bdc
(#) jpaulin válasza lazsi hozzászólására (») Nov 4, 2022 /
 
Az eprom tartalmának "sérülése" akkor is előfordulhatott, ha az írás (programozás) túl rövid vagy túl kevés impulzussal történt. Volt, aki azzal védte az általa gyártott terméket, hogy az eprom bizonyos területeire nem írt értékes információt, de ezeket a cellákat direkt olyan rövid és olyan kevés impulzussal írta, hogy nem lett fix a tartalmuk, az olvasás során az eprom belső elektronikája hogy egyesnek, hol nullának értékelte ugyanazt a bitet. Aztán a program futása elején ezeket a területeket olvasgatta több ezerszer, és ha nem jött be legalább egy eltérő adat ugyanonnan, akkor letiltotta a működést, feltételezve, hogy a rendszer már (szabályosan!) másolt (azaz nem a gyári) epromról megy.
(#) vargham hozzászólása Nov 5, 2022 / 5
 
Javítás közben a 35 éves géphez (Videoton TVC) a doksit egy 25 éves gépen (Power Mac) nézem.
(#) killbill válasza vargham hozzászólására (») Nov 5, 2022 / 3
 
Ez mekkora királyság!! De már így is elég ciki, hogy nem egy fénymásolt papírkupac a doksi
(#) vargham hozzászólása Nov 8, 2022 /
 
(#) cua hozzászólása Ápr 9, 2023 /
 
Sajnos nem fertem hozza jobban, nagyon televan a garazs
(#) cua hozzászólása Ápr 9, 2023 /
 
Balra fent egy pdp 11/03 jobbra lent igy uVax 2000
(#) veroka válasza cua hozzászólására (») Ápr 9, 2023 /
 
Alul, balra a rakás tetején mg egy DEC VT420 hozzá, ha jól látom
(#) cua válasza veroka hozzászólására (») Ápr 10, 2023 / 1
 
Azt hiszem az talan 320-as, de nem eskuszom meg ra. Van meg kb fel tucat, tipusonkent egyet-egyet tartottam meg. Szamomra a magyar vdd52-es a `legertekesebb`, igazan szexy zold betui vannak
Erdekes, hogy a neten egyetlen szot sem talaltam a VDD-52-rol, annyit tudok rola, hogy a szegedi Szamitastechnikai Kisszovetkezet gyartotta. Hozzam a TPA 11/440-el erkezett, azt hiszem a 80-as evek vegen azt hasznaltak hozza.
Orizgetek hozza (a TPA-hoz) RSX11-M rendszerlemezeket (disk-ek) is. Egyszer eletre keltem, csak ahhoz varhatoen eleg sok ido kell majd.
(#) tomszojer hozzászólása Ápr 10, 2023 /
 
Üdvözletem mindenkinek!
Kaptam egy 386-os gépet, de nem jó.
A BIOS érdekes dolgokat produkál.
Szeretném ha valaki így képeken keresztül ránézne és elárulná, mi a probléma.
Úgy tűnik, mintha üres lenne a BIOS.
Mit lehet ilyenkor tenni?
Üdv: Tom
(#) pont válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Először is elemet kell benne cserélni. Memória van benn?
(#) lazsi válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
Ezekben az időkben még sok mindent jumperrel lehetett beállítani... Ezért nagy előny, ha találsz/szerzel hozzá leírást. Mi a típusa?

Ahogyan Pont kolléga is írta, az első az elem... Lehetséges, hogy nem igazi elem lesz, hanem egy RTC, és abban merült le. Ezt úgy tudod megállapítani, hogy 1. nem találsz benne igazi elemet és 2. valahol lesz benne egy szokásosnál vastagabb (nagy eséllyel "Realtek" gyártmányú) IC. Ha mázlid van, akkor az foglalatban van és egyszerűen cserélhető. Erre is utalhat a "Real Time Clock Error".

Mennyi memória van benne: Látom, hogy a 4 bankból 2 van feltöltve (ha sikerül beüzemelni, adok hozzá további memóriát, ha éppen Mo.-on leszel, vagy valakivel megbeszéled és kiviszi). Nézd meg, hogy a jumper szerint is ennyinek kell benne lennie?

Ugyanez a helyzet a videokártyával is. Lehet, hogy az alaplapi van "bejumperelve", és kártyát használsz, vagy pont fordítva: nincs benne kártya, de az van beállítva. A VGA EPROM-ok és az ACER vezérlő melletti jumpereknél van egy "VGA" jelzésű. Annak az eltávolítása megoldhatja a "Display Card Mismatch" hibát. (Vagy azután nem jelenik meg semmi a képernyőn... Akkor tedd vissza a jumpert...)

Jumpert mindig kikapcsolt állapotban vegyél le vagy tegyél vissza! Kicsit több idő, de kisebb eséllyel megy tönkre a gép...

Tudsz esetleg egy olyan képet készíteni, amin az egész alaplap látszik? Milyen kártyák vannak még benne?
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2023
(#) tomszojer válasza lazsi hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
Sziasztok!
Köszi a gyors reakciót.
Az 5. képen látszik, hogy 4 db memória lap van benne.
A 2. képen írja a memória méretét.
Gombelem biztosan nincs. Megnézem mi lehet az "elem".
Az 5. kép alsó része a videokártya. A 6 kép a video bios.
Az alaplap típusát nem tudom, de megnézem.
Üdv: Tom
(#) lazsi válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
Bocsi, az előbb kicsit kapkodtam... Az RTC az nem annyira "Realtek", mint inkább "Dallas", pl. DS1287 vagy hasonló. A linkelt képen a bal felső sarokban.

A 4 db memória az a Bank0-ban és a Bank1-ben van. Jó hír, hogy meg lehet duplázni...

Azt hiszem, ilyened van... Acer 1120SX
Sajnos, csak a fénykép stimmel, a mellette lévő vázlaton olyan alaplap szerepel, amin másmilyen a memória-foglalatok kiosztása, tehát a tiedhez nem lesz jó. De a típus alapján már tudsz célirányosan keresni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2023
(#) xxxyyy válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
Ezekben még nem gombelem volt, hanem leginkább 3,6V NiCd/NiMh akksi beforrasztva, azonkívűl a már említett nagy méretű Dallas, amely az RTC-n kívül lítium elemet is tartalmaz.
(#) sany válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
Elég koszosnak néz ki az alaplap. Esetleg ki lehetne szedni a memóriát és visszarakni a foglalatba. Hátha, valami érintkezési hiba van. Azért az jó hír, hogy van kép.
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2023
(#) xxxyyy válasza sany hozzászólására (») Ápr 11, 2023 / 4
 
Amíg nem muszáj addig szerintem ne bántsa az öreg foglalatokat.
Amint megoldja a CMOS battery cseréjét és beállítja a BIOS-t szerintem a problémák megszűnnek.
(#) sany válasza xxxyyy hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
Rendben. Csak egy ötlet.
(#) uniman válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
Más netes képen is "üres" a BIOS...
(#) tomszojer válasza lazsi hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
Kiszedtem az alaplapot.
Pár képet teszek róla.
A Dallas real time megvan, de nem mertem piszkálni, mert nem tudom hogy az csak egy kupak rajta, vagy ha komplett kijön a lapból, kell-e feszegetni.
Ezen kívül nem látok akksit.
A lap 1120SX M.B.89119
A belinkelt kép a lapról az stimmel, a másik képnek valóban nincs köze az elsőhöz.
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2023
(#) benjami válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
A youtube-on több videót is találhatsz arról, hogy a dallas chip-re miként tudsz rábiggyeszteni egy lítium elemet. Mindenesetre elég szép műtét, és jellemzően az alaplapból történő kiforrasztás után esnek neki a műtétnek. A keresőszó erre bármilyen hihetetlen: dallas ds1287
(#) tomszojer válasza benjami hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
Igazad van, ez eszembe sem jutott. Tényleg több videó is van fönn.
Megpróbálom megcsinálni.
Köszi!
(#) pipi válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
Az a dallas egy "szokásos" dip tokozású IC a tetején egy elemmel, majd bugyiba rakva, és kiöntve
IC foglalatba szokták tenni, ha nem ül a nyákra a fekete műanyag, akkor foglalaltban van
(#) xxxyyy válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
A felülnézetből úgy látom, hogy ez is korrekten foglalatban van >>> minimális feszegetéssel kijön, nem kell kiforrasztani. Egy oldalról készült fotó teljes bizonyosságot adna.
Utána következhet a benjami által is javasolt műtét...

Szerk: lassabban reagáltam, mint pipi...
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2023
(#) Doky586 válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Mivel csak 386SX ezért még a win95 sem támogatja, linux is 15 éve unsupported listára tette, legfeljebb DOS 6.22 vel próbálkozhatsz. Valós időt mutató óra nélkül is meg lehet lenni szerintem doson. Neten böngészni úgyse fogsz vele..
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2023
(#) xxxyyy válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
A minden bekapcsolásnál elfelejtődő CMOS beállítások viszont nyűgössé tehetik a dolgot emlékeim szerint. (pl. HDD type. De már vagy 25 éve nem kapcsoltam be ilyen alaplapot...)
(#) lazsi válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
3.11-es Windows for Workgroup simán megy rajta! Ahhoz meg van böngésző (pl. Netscape... ). A WfW-al simán ment két gép összekapcsolódása úgy, hogy az egyiken telepített Word-öt a másikon futtattam...
(Ja, a régi szép idők... DOS-ból NCSA-val elindítani a hálózatot, Pine-nal levelezni, Gopher-ral böngészni...)
Következő: »»   19 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem