Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3886 / 3971
(#) Fats Domino válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
Bocsi,de 3 kivezetése van az eredetinek
(#) Régi motoros válasza Fats Domino hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
Bontsd le a ragasztót, hajtsd ki a panelt mert így nem látom...
Nem a vezetékszám érdekel, hanem a cellából kijövő fém fül ami a panelra van forrasztva.

Ui.: Van rá egy kólám, hogy két cellakivezetés van.
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2023
(#) Fats Domino válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
Szerintem most buktad a colát.

003.JPG
    
(#) Régi motoros válasza Fats Domino hozzászólására (») Szept 15, 2023 / 1
 
Szerintem meg nem érted amit írtam. Nem a fehér vezeték érdekel.
Az eredeti cellán van egy panel sárga kapton szalaggal leragasztva. Azt bontsd ki.
(Vezetéket nem kell leforrasztani, a három eres vezeték és a hozzá tartozó kis panel MARAD.)
Ha megvan, onnan forraszd le a cellát aminek két fém érintkezője megy a panelra.
Ide forraszd fel az új cellád két érintkezőjét.

Ui.: Ha az új panelen is van nyák, azt vedd le.
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2023
(#) Fats Domino válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
Az új akkun nincs más a két kivezetésen kívül
(#) Régi motoros válasza Fats Domino hozzászólására (») Szept 15, 2023 / 1
 
Akkor csak annyi dolgod van, hogy ráforraszd a B- és B+ csatlakozókra polaritáshelyesen.
(#) Fats Domino válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
A régi akku panelt az új akku kivezetésére,ugye?
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2023
(#) Régi motoros válasza Fats Domino hozzászólására (») Szept 15, 2023 / 1
 
Hát azt hittem egyértelmű nem? Cellát akarsz cserélni. Írtam, a panel meg a vezeték marad.
(#) antiktelefon válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
A cella kivezetés legtöbbször nem forrasztható, hanem ponthegesztett valami, nem igazán lehet átrakni, főleg a cella sérülése nélkül. Max ha az új cella ónozott kivezetéses.
(#) Régi motoros válasza antiktelefon hozzászólására (») Szept 15, 2023 / 1
 
Attól, hogy ponthegesztve van, még forrasztani lehet. Csak gyorsan kell.
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2023
(#) Fats Domino válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
Jó bocsi, nem találkoztam még ilyen akkuval és ilyen cseremegoldással. Neked egyértelmű,nekem kicsit kevésbé, de azért köszi a segítő hozzászólásodat. üdv.
Csak a pontosság kedvéért: a régi akkun lévő kis panel az tulajdonképp,ami a 2 vezetékes új akkuból 3 vezetékest csinál, és ha jó a kis panel,akkor működni fog a töltés és terhelés gond nélkül...jól gondolom??
(#) Régi motoros válasza Fats Domino hozzászólására (») Szept 15, 2023 / 1
 
Úgy van. Ha a védelmi panel halt meg, akkor nem fog menni.
Ha ráforrasztottad mérd meg a cella feszültséget, és a fekete piros vezetéken is a feszültséget.
Egyformának kell lenni, esetleg pár tized mV eltérés lehet.

Ui.: Ha van forrasztóvized, az sokat tud segíteni a cellán lévő nikkel(ezett) fül forrasztásában.
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2023
(#) Fats Domino válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
Van folyatószer (AIM SOLDER ). Köszi szépen ,sokat segítettél. Egyébként ezt az átforrasztást akarták vállalni 2 hétre, Br. 10.000 Ft ért az akkuboltban, ahol gondosan mellébeszéltek,hogy mit is kell forrasztani ?
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2023
(#) Fats Domino válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
Ez az a szalag amivel le tudom ragasztani a kis panelt?

007.JPG
    
(#) Régi motoros válasza Fats Domino hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
Igen az...
(#) proli007 válasza domel hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
Hello! A kapcsolás nem oly elvetemült, mint elsőre látszik.
- Az ellenállás, barna-zöld-sárga, avagy 150kohm.
- Áramfelvétel 1,5mA, teljesítmény 353mW.
- Az ellenállás szemre 2W-os, tehát nem fog nagyon melegedni. Feltehetően a feszültség tűrés miatt ekkora.
- Ha kondit használsz, akkor is kell soros ellenállás, a tranziens áramok csökkentése miatt. És párhuzamos ellenállás is kell, hogy ki is süsse valami. Ez 3 alkatrész az egy-el szemben.
- A kondi élettartama nem végtelen, kapacitása folyamatosan csökken.
- A zéner biztonsági okból van, ha megszakadna az áramkör a Lednél, a 100µF felrobbanna.

Tehát van előnye is a kapcsolásnak..
(#) antiktelefon válasza Fats Domino hozzászólására (») Szept 16, 2023 1 /
 
Ez hamis kaptok, esélyes 200 fokon megszűnik létezni, Igazi kapton tud 400 fokot bármi gond nélkül.
Amúgy nem minden akku tab forrasztható, van amit speciális fluxszal sem lehet elónozni, de ha átmelegszik, sérül a szigetelés ahol be van vezetve és lukas akku az azonnal kuka. Meg kell nézni a hőszenzor mi a másik akkun és lehet külső hőszenzorral kéne ellátni a másik akkut. Kéne pár olvasható jó makro a régi nyák 2 oldaláról.
(#) Fats Domino válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 17, 2023 /
 
Szia! Átforrasztottam,épphogy belefért a tokozatba, és elindult a töltés. Akkor jól csináltam?
A forrfüleket a folyatószerrel tökéletesen jól be tudtam ónozni, (egyébként az új akkun is volt egy kis panel),és a szalag, az annyira tökmindegy ,hogy 200 vagy 400 fokot bír!! és hogy ez miért lenne hamis, elképzelni sem tudom...?
(#) antiktelefon válasza Fats Domino hozzászólására (») Szept 17, 2023 1 /
 
Mondjuk mert nem hőálló, vegyszerálló és sokkal könnyebben ki is szúródik? Az egy sárga cellux, nem kapton tape.
"ez miért lenne hamis, elképzelni sem tudom...?"
Bővebben: Link
Mert az eredeti az 10+ ezerbe kerül, azért.
A forrfület le lehet ónozni, de nem biztonságos hőmérsékleten és sérülhet tőle az akku lehegesztése, ha nem kellően gyorsan csinálják.
(#) Fats Domino válasza antiktelefon hozzászólására (») Szept 17, 2023 / 1
 
Nem értem ezt a brutál ellenállást, és indulatot, de nem is érdekel a miértje...sem. Ezt a szalagot egy vezető, budapesti elektronikai alkatrész kereskedelemben vásároltam,nem gondolnám,hogy hamis ,a termékleírástól eltérő szigetelő anyaggal stikliznek, semmissé téve, kockáztatnák sok éves piaci részesedésüket , ami nem kevés a jelenlegi viszonyok között. Nem szeretnék vitát nyitni erről...kösz a hozzászólást....és nem 10.000 ért vettem. Hőálló kaptonszalag 300 fok C hőállóság, 6 mm-es , tessék utána nézni a neten mennyibe kerül ebből egy 30 m-es tekercs. a 10.000 eléggé nevetséges ár lenne.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2023
(#) Alkotó hozzászólása Szept 17, 2023 /
 
A jelenlegi műhelynagyítómmal kapcsolatban kérek tanácsot, és mindjárt kettő témában is.
1. A benne lévő neoncső még világít, de érzékelhetően villog, és melegít. Cserélni kellene, de akkor már célszerűbb lenne beavatkozni, mondjuk LED világítás kialakításával. Lehet kapni öntapadós LED szalagot, különböző árnyalattal és fényerővel, aminek a fénye nálam jól bevált aquvárium világításként. De van egy alapvető probléma, a LED szalag egyenessége, és a merevsége. Hogyan tudnám ezt a szalagot oldalirányban ívesre, kardosra (körre) deformálni, a működőképesség megtartása mellett?
Még arra is gondoltam, hogy a fogadó felületnek nem a hátára ragasztanám, hanem az oldalára, de így a fény fő iránya merőleges lenne, azaz csak egy része jutna a vizsgált tárgyra.
Milyen egyéb megoldások kínálkoznak a LED-esítésre (speciális panelt nem akarok gyártatni ezért az egy darabért)?
2. A lencse nagyon jó, de mivel régi, és esetenként nem hajtom rá a takaró lapot, van már rajta néhány kisebb sérülés. Lehet ilyet kapni, de meg kellene adnom a nagyítás mértékét, mert éppen ilyet szeretnék, de többféle nagyítással kínálják. Meg tudom valamilyen háztáji módszerrel határozni a lencse nagyítását, esetleg kiszámolható a geometriai méreteiből?
(#) antiktelefon válasza Fats Domino hozzászólására (») Szept 17, 2023 1 /
 
Belinkeltem neked, nem? Te vagy az, aki rögtön lenéző megjegyzéseket tesz. Igenis számít színes cellux vagy valódi Kapton amit használsz. És amennyiért ezeket a hamisakat árulják, az töredéke a valódi NAGYKER árának.
Itt van a Mouser is, ha a hestore nem elég hihető neked: Bővebben: Link
Fél inches 19k, vagyis 6mm kb 10k. És nem ők raknak rá 800% profitot.
"vezető, budapesti elektronikai alkatrész kereskedelem" nehogy leírd, hol vetted, mellébeszélni könnyű. HQban is volt már bőven hamis alkatrész, Lomexben is erősen kétes eredetű alkatrészek, nehogy azt hidd nem futnak bele direkt vagy véletlenül ilyenbe. De látod is rajta, nem Kapton a jelölése, Kipton Koptan Kepten stb, mert így vámon nem semmisítik meg őket.
(#) antiktelefon válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 17, 2023 /
 
Lehet kapni ebbe való LED körfénycsövet is. Amúgy árulnak flexibilis ledszalagot is, de a műanyag magában szerintem messze nem elég a hő elvezetésére, aluból vágnék egy karikát és arra lehet hűtőcsillagos 1W-os ledeket csavarozni.
(#) Bakman válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 17, 2023 /
 
Fókusztávolságot le tudod mérni napos időben az udvaron. Ha az megvan, akkor abból számolható a dioptria, ami:

D = 1/f

f: fókusztávolság, méterben

Dioptria/nagyítás összefüggése táblázatból kileshető (számolható), lásd melléklet.

Nagyitas.png
    
(#) Alkotó válasza Bakman hozzászólására (») Szept 17, 2023 /
 
Ezt majd kipróbálom.
De a táblázat értelmezéséhez kérek segítséget.
Az első sorban a +4 Dioptrihoz 1x-es nagyítást társít. Nekem az egyszeres nagyítás az éppen a nagyítás hiánya, azaz 0 dioptria lenne. Mit értek félre?
A sor végén lévő távolságot hogyan értelmezzem, mit mutat meg az adott cm?

Az én lencsémből találtam 3x, 5x és 10x-es nagyításút. Azt vélelmezem a középső az enyém, de ellenőrizni kellene.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2023
(#) Bakman válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 17, 2023 /
 
Jogos a kérdés, nem ellenőriztem a táblázatot (törölni meg már nem tudom), csak kerestem gyorsan egyet.

N = 1 + D/4

N: nagyítás
D: dioptria
(#) Régi motoros válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 17, 2023 /
 
Szerintem egy ilyen körpaneles LED sorral járnál a leg jobban. Feltéve ha tudsz várni rá egy hónapot.
Bár lehet, hogy itthon is kapni kis felárért. Ugyan ez programozható, de keress sima fehéret.
Az olcsóbb, én nem álltam neki keresgélni (azt már rádbízom), csak belinkeltem a legelsőt.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2023
(#) Jonni válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
KB 7-8 éve én is belefutottam ebbe a problémába. Nekem végűl azért lett ledes mert az volt itthon, amúgy ezek kemény panelra vannak forrasztva ezért nem lehet hajtogatni őket , de hármassával vághatóak mint a ledszalagok töbsége, az 1. képen látszik a szakaszolás. A ledek nem nagy teljesitményűek és nem is melegszenek, de mivel van belőle vagy 27-30 db ezért lehet velük látni (persze aki a napot akarja lenyomni fényerőbe, az rakjon erősebbet). A 2. képen az a zöld fény azt illusztrálja , hogy a talpába pont be tudtam préselni egy kis kinai kapcsolóüzemű tápot. Én nem használom nap mint nap, de ezt leszámitva most is teszi a dolgát. A lencsét meg először meg kéne próbálni kipolirozni, a mai világba biztos van üvegre is polir, persze ez csak a kisebb hibákat hozza ki.
(#) Gafly válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Ami a körfénycsövet illeti. eléggé "járatos" méretnek tűnik, szerintem kisértetiesen hasonlít: a T9-re, amiből van persze LED-es is. Okos távirányítósat nem vennék, de fényerőt lehet hogy állítanék, hamár...
Lencsével kapcsolatban kapcsolatban nem kell ahhoz verőfény és papírt égetni. Ott van a kezedben az eredeti példány, és elég egy "gyakorlatikag végtelen", távolságra lévő fényforás (szoba másik vége, búra nélkül... Arra pont elég, hogy eldöntsed, hogy 3, 5 vagy 10X. Ámbár, ha nem egy "ökör ára", megvenném készletben. Úgyis "fogyó eszköz", ha forrasztasz alatta.
(#) Alkotó válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Régi motoros! Igen, itthon is kapni hasonlót, de nem tudtam a méretét kideríteni.
Jonni! Racionális megoldást találtál. Nekem nincs ilyen, és ha már veszek valamit, akkor igyekszem minél közelebb állót venni a célfeladathoz.
Gafly! Ma fogok utánanézni (ha odaérek), mit is kínál készen a piac a mi kis városunkban.
Következő: »»   3886 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem