Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   78 / 842
(#) Gery válasza Ricsi89 hozzászólására (») Aug 1, 2008 /
 
Oké köszi, akkor azt még beszerzem!
Lassan, de alakul a dolog.

(Rendben van, mert nekem is az van meg)
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 1, 2008 /
 
Kerestem a topikban, hogy kinek mi baja volt ezzel az elecronic-lab-os táppal, de olyan hibát, mint az enyém, nem találtam (0-4.7V-ig szabályozható, áramkorlát nem működik, minimumra tekert árammal világít a LED, és a terhelésnek használd 6V/4W izzó teljesen elhalványul [semmi köztes állapot, csak vagy 0-ra korlátoz, vagy nem korlátoz egyáltalán]). Csak olyat találtam, hogy pufferelt fesz került a kimenetre, meg 0.1-0.6V van a kimeneten, meg állandóan világít a LED. Nekem nem ezek a hibák jutottak.
Találtam még feszültségértékeket az egyes alkatrészekhez, ezek se nagyon stimmelnek. D8-on csak 5.1V-ot mérek, így U1 kimenetén a kétszerezés után 10.2V adódik. U2 bemenetein is csak 0-1.55V, kimenetén 0-5.65V, P1 feszültség állító poti állásától függően.
A tápfeszek rendben vannak, pufferen 34.4V, D7 zeneren 5.55V.
Q1, Q2 = BD137, Q4 = 2db 2N3055, emitterekben 0.1 Ohm/2W. D11 még nincs bekötve, azt a kimeneti aljzatokra tervezem helyezni. R15 = 100 Ohm Sallala illetve a táp fórumának ajánlása szerint.
:help:
(#) Doncso válasza hapro hozzászólására (») Aug 1, 2008 /
 
Idézet:
„Azt hiszem, nem egy nagy tétel, kicserélem az összes tranzisztort és azt az egy darab Zener diódát benne, újra, és ha akkor sem lesz jó, akkor kidobom a kukába,”


Vazz, miért hiszi azt a legtöbb ember, hogy csak ezek az alkatrészek mehetnek tönkre??? Én ezt nem értem, rengetegszer talákozom ezzel, "kidobálom a félvezetőket és jó lesz" és tudod hányszor nem lesz jó? Egy ellenállás még sunyibb tud lenni, ezt most lehet hogy nem hiszed el de egyszer engem egy darab ellenállás egy 0,75 ohmos szivatott meg HÁROM darab áramkörön át, nem tudtam életet lehelni egy erősitőbe kontra bontás lett a sorsa, majd jött a jó öreg beag, ebbe tettem bele emitter ellenállásnak, persze meg sem nyikkant, majd most a pafi féle tápban fél nap szenvedés után derült ki, hogy szakadt, ki hitte volna?? Felejtsd el a félvezető dobálást, ne pazarolj inkább mérj, abból még tanulhatsz is. Ha van multid előbb azt használd meg az eszedet, ne a pénztárcádat.
De persze ez csak egy baráti jótanács.
Üdv: Doncso
(#) hapro válasza Doncso hozzászólására (») Aug 1, 2008 /
 
Szia!

Már jó a táp, és javítás közben én is így gondoltam, amit írtál, méregettem, és végül a 2N3055 volt a ludas

"CDIL"....
(sajnos van belőle pár itthon, de jó lesz kutyát dobálni esetleg fenekező ólomnak)
ez az a gyártmány amit ha csak egy mód van rá nem veszek soha az életben, már annyiszor megszivatott, és fölösleges munkára késztetett...
Kidobtam belőle a 2N3055-öket és 2N3773-mal helyettesítettem, a többi minden maradt a régiben.
Egyébként az a helyzet, hogy zsír új alkatrészeket használtam bele, és nagyon keveset ment még ez a tápegység. Amikor berakom az alkatrészeket, szinte mindig mindegyiket megmérem jó-e. Ennél mikor beültettem minden jó volt, és most nem volt kedvem mindent átméregetni.
Félvezető cserére meg azért gondoltam, mert van itthon pont olyan ami kell, és nem lett volna nagy művészet kicserélgetni őket.

X-akta: csak az egyik 2N3055 volt zárlatos, és tök párhuzamosan vannak kötve.
üdv.: Zoli
(#) M.Béla hozzászólása Aug 1, 2008 /
 
Én is átterveztem ha valakit érdekel az előző oldalon van az egész pack.
(nállam is 4db működik)

Bővebben: Link
(#) vicsys válasza M.Béla hozzászólására (») Aug 1, 2008 /
 

Én is átterveztem.
Bővebben: Link
Az enyém 112x71 Ez azért vicces, hogy férfiak egymást überelik, hogy kinek kisebb...
(#) M.Béla válasza vicsys hozzászólására (») Aug 1, 2008 /
 
Ügyes vagy!
Tetszik de a végtranyót még mindíg vezetgetni kell,amit én utálok nagyon,főképp ezért terveztem át.(na meg volt egy halom TO-3-as tranyóm otthon amikkel már régóta kezdeni akartam valamit)
Jól néz ki a fekete nyák.Csak le van fújva spray-el?
(#) Doncso válasza hapro hozzászólására (») Aug 2, 2008 /
 
Na jólvan, örülök hogy sikerült.
Üdv: Doncso
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 2, 2008 /
 
Hali!

Működik a táp. Ezt tényleg nem lehetett volna távsegítséggel megoldani.
Egyrészt cseréltem a referencia zenert, meg is jelent rajta 5.55V, illetve ami a fő hiba volt, hogy felcseréltem a két poti közepét.
0-33V-ig szabályozható, és az áramkorlát is tökéletes.

Krisz
(#) vicsys válasza M.Béla hozzászólására (») Aug 2, 2008 /
 
Köszi. Igen, csak simán lefújtam.
(#) proli007 válasza hapro hozzászólására (») Aug 2, 2008 /
 
Szia!

Idézet:
„X-akta: csak az egyik 2N3055 volt zárlatos, és tök párhuzamosan vannak kötve.


Nem egészen, inkább Y-akta.
Ebben a kapcsolásban nem túl ellegáns a végtranyók összekapcsolása. Mindössze a két külön bázis ellenállás biztosítja az áram elosztást. Az viszont erősen béta és hőfokfüggő. Tulajdonképpen zárlatvédelem sincs, leszámítva, hogy az 1kohm bázisellenállással korlátozott (bázisáram szor a béta) nagyságú kollektoráram folyhat. Ezért itt a tranyókat a használandó áramtartományban mérve, bétára válogatni kellene.
Az emitterekben beépített kisértékű ellenállással, az áramelosztás tisztességesebb képet mutat. Egy tranyó bázis-emitterével, és a rajta eső feszültség segítségével a maximális kimenőáram is korlátozható (illetve saccolható tartományban tartható). Mert jelen megoldásnál ez csak "esetlegességi" szinten teljesül.

üdv! proli007
(#) L_Maqvus hozzászólása Aug 4, 2008 /
 
Sziasztok!

Egy labortápegységet szeretnék itthonra készíteni.
Találtam itthon egy trafot 2 bemenő 4 kimenő vezetéke van, 12 volt és 9 volt jön ki belőle. Érdemes ezt használni labortápegységnek? Gondolom így +--os feszültségek ie előállíthatóak lenének a táppal.
Ha ezzel lehet akkor jó, ha nem úgy is jó, de ezeknek a követelményeknek kéne eleget tennie:
- egyszerű legyen
- 0-24(...30) volt feszültséget lehesen egy potméter segítségével beállítani.
- Max 2,5 amper (szerintem nekem kezdőneke z bőven elegendő)
- Rövidzárvédett, mivel véletlen is rövidre zárhatom...

Feszültség kijelzért a Topi féle cikkből oldanám meg, egy ic-vel.

Áramkorlát kijelzést meg nemtudom hogyna kéne megoldani.

Nézegettem ezt a topicot főleg hátrafele olvastam de nem találtam nekem megfelelő kapcsolási rajzot.

MEgpróbáltam körbenézni itt az oldaon de az itt lévő két labortáp nekem erősen bonyolultnak tünt, meg szerintem sokkal többet tudnak mint amenyi nekem kéne.

A Válaszokat előre is köszönöm!
(#) Doncso válasza L_Maqvus hozzászólására (») Aug 4, 2008 /
 
Hát ezt a trafót szimetrikus tehát 2*30V ra elfelejtheted. Ez igy nem jó. Ebből max 21V-ot veszel ki, de azt is csak egyszer. Ez pufferelve felmegy kb 28V ra, ebből viszont hidd el nem lesz normális labortáp, hacsak nem elégszel meg egy kis 12Vos táppal. Ha nem ,úgy nézz egy másik trafó után, vagy ha kellő indittatást érzel magadban akkor tekerd át 2*30V-osra, ha van rá mód, de én azt javaslom nézz körül a vaterán, van rengeteg jó trafó ami neked inkább megfelelne. A kapcsolást pedig nem tudom neked mi a bonyolult? mutass egyet amit már nehéznek találsz és mutatunk egy egyszerübbet. Kicsit pontosíts a dolgon.
Üdv: Doncso
(#) L_Maqvus hozzászólása Aug 4, 2008 /
 
Kapcsolások közt a 2 labortáp sztem nem egyszerű

12 voltos táp? Lehet elég lessz nekem, márcska az lenne a kérdésem, valószinüleg hülye kérdés, ha megépitem és kicserélem egy erősebb trafóra akor a tápom nagyobb feszültségekre is képes lessz?
(#) mex válasza L_Maqvus hozzászólására (») Aug 4, 2008 /
 
Üdv. Ha a trafód két tekercse egyforma áramterhelhetőségű sorbakötve már 21V váltód lesz. Ezzel már lehet kezdeni valamit,csak kérdéses hány vattos a trafó. Esetleg közelebbi adatot nem tudsz irni róla?
Van itt olyan táp is amit könnyű összerakni,mert van hozzá nyákrajz,beültetés,stb.
(#) L_Maqvus hozzászólása Aug 4, 2008 /
 
Sajnos semmii más adatom nincs róla, csdak enyi, ezt is a nyák panelról olvastam le..
(#) mex válasza L_Maqvus hozzászólására (») Aug 4, 2008 /
 
Méretre mekkora? A kivezetőhuzalok milyen vastagságúak? Esetleg egy fénykép?
(#) L_Maqvus hozzászólása Aug 5, 2008 /
 
3 képet mellékeltem.
(#) mex válasza L_Maqvus hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
A képeket alapján sajnos ez egy kisteljesitményű transzformátor,ami komolyabb táphoz kicsi. Talán,ha 1 A lehet a terhelhetősége,a megadott feszültségeken. Természetesen ebből is lehet tápot késziteni,de bonyolitani nem érdemes. Egy graetz egyenirányitó,1000µF puffer és egy LM317-és kész a szabályozható táp.
Előzetesen azért nem ártana terheléspróbát csinálni:a 12V-os kivezetésre egy autós szoffita izzót (10W) kötve figyelni kellene a trafó melegedését. Ha kézmeleg merad akkor bátran neki lehet vágni.
(#) Gery válasza L_Maqvus hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Ez nagyon pici lesz... Ez max 5-6Wattos.
(#) L_Maqvus hozzászólása Aug 5, 2008 /
 
Akkor szerzek egy másik tápot. Milyen paraméterekkel érdemes?
(#) Proci_85 válasza L_Maqvus hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Bővebben: Link
Bővebben: Link

Én is a vaterán vettem egy zsir új 230V->24V-os 100VA-s biztonsági transzformátort 2k-ért.
(#) L_Maqvus hozzászólása Aug 5, 2008 /
 
Ehh, honnan tudtad hol lakom? THX a linkeket.
(#) Proci_85 válasza L_Maqvus hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Nem tudom, hogy hol laksz. Vaterán gyorsan kerestem pár trafót és belinkeltem
Egyébként én pont ilyet vettem májusban: Bővebben: Link
Magyar gyártmány, beépített hővédelem, igényes kivitelezés.
(#) L_Maqvus hozzászólása Aug 5, 2008 /
 
A 2. Trafót néztem ki, valaogy az az 50 éves számomra nem bizalomgerjesztő...
(#) mex válasza L_Maqvus hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Igen a második számodra tökéletes. Ezzel már komoly tápot lehet épiteni!
(#) L_Maqvus hozzászólása Aug 5, 2008 /
 
MEgkérdeztem a sülyát, ert az se egy elhanyagolható tényező számomra. Amugy ehez való kapcsolási rajzot tudtok nekem adni?
(#) mex válasza L_Maqvus hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Proli 007 rajzát ajánlom.Itt van
(#) L_Maqvus hozzászólása Aug 5, 2008 /
 
Ezen az oldaon Proli 007 felhasználót nem találtam, de a kereső sem...
(#) mex válasza L_Maqvus hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Az isten áldjon meg...
Kattincs rá az "itt van"-ra,és a megjelenő lap középtáján van a leirás és a rajz is....
Következő: »»   78 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem