Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Arduino
A klónok CH340 Soros-USB illesztőjének drivere (Letöltés)
Lapozás: OK   826 / 845
(#) asch válasza Vacok hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Mi a célja ennek, ha szabad kiváncsiskodni?
(#) vill válasza sargarigo hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Köszönöm,
Ez egy jó kiindiulási pontnak tűnik. Küzdök vele egy-két kört.
(#) vill válasza pipi hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Én is gondoltam, hogy megoldható, hisz a memóriában lehet tárolni mért adatokat, de ezen a szinten már nem vagyok jártas a programozásban. Eddig csak egyszerűbb dolgokat írtam arduinora. Ezért kérdeztem.
(#) GPeti1977 válasza sargarigo hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Egy mérés nem mérés, 10 mérést kellene átlagolni másodpercenkénti mintával legalább.
(#) sargarigo válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Nem volt cél a tökéletes program elkészítése. A kérdező kérdezte hogy lehetséges-e megoldani a problémáját, a válasz hogy igen, lehet. Kapott egy kiindulást is a megoldásra. Hogy mitől lesz tökéletes/használható, az már az ő tisztsége hogy eldöntse.
(#) Laslie válasza asch hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Ezt csináltam, a leírások alapján:
  1. #include <SPI.h>
  2. #include <SD.h>
  3. #include "TMRpcm.h"
  4. #include "LowPower.h"
  5.  
  6. const int chipSelect = 10;
  7. const int wakeUpPin = 2;
  8. const int fetPin = 3;
  9. int buttonState = 0;
  10.  
  11. TMRpcm tmrpcm;
  12. File root;
  13.  
  14. void wakeUp() {
  15.   buttonState = HIGH;
  16.   detachInterrupt(digitalPinToInterrupt(wakeUpPin));
  17. }
  18.  
  19. void initSDCard() {
  20.   while (!Serial);
  21.     Serial.print("Initializing SD card...");
  22.  
  23.   if (!SD.begin(chipSelect)) {
  24.     Serial.println("initialization failed. Things to check:");
  25.     Serial.println("1. is a card inserted?");
  26.     Serial.println("2. is your wiring correct?");
  27.     Serial.println("3. did you change the chipSelect pin to match your shield or module?");
  28.     Serial.println("Note: press reset or reopen this serial monitor after fixing your issue!");
  29.     while (true);
  30.   }
  31.  
  32.   Serial.println("initialization done.");
  33.   root = SD.open("/");  
  34.   tmrpcm.speakerPin = 9;
  35.   tmrpcm.setVolume(5);
  36.   tmrpcm.quality(1);
  37. }
  38.  
  39. void setup() {
  40.   Serial.begin(9600);
  41.   pinMode(wakeUpPin, INPUT);
  42.   pinMode(fetPin, OUTPUT);
  43.   digitalWrite(fetPin, LOW);
  44. }
  45.  
  46. void loop() {
  47.   buttonState = LOW;
  48.   attachInterrupt(digitalPinToInterrupt(wakeUpPin), wakeUp, RISING);
  49.   LowPower.powerDown(SLEEP_FOREVER, ADC_OFF, BOD_OFF);
  50.   if (buttonState == HIGH) {
  51.     initSDCard();
  52.     digitalWrite(fetPin, HIGH);
  53.     tmrpcm.play("DINGDONG.WAV");
  54.     digitalWrite(fetPin, LOW);
  55.   }
  56. }
(#) vill válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Elmondom, hogy miről is van szó és akkor érthetőbb lesz a dolog.
Van egy légtechnikai rendszerem, ami két fő részből áll. Egy egység a hideget és meleget csinálja és egy, ami egy hővisszanyerős szellőztető rendszer. Mindkettő tud külön-külön üzemelni és együtt is. Mindkettőben vannak ventilátorok. Ebbe a rendszerbe beépítettem egy automata illatosító rendszert, ami magától kell, hogy aktiválódjon. Ugyanis, ha egyik rendszer sem megy, (nincs légszállítás), akkor feleslegesen ne injektálja be az illatosítót a csövekbe, mert a levegő nem mozog. Viszont, ha bármelyik vagy mindkettő rendszer megy, akkor már igen. Vagyis fel kell ismernie, ha megváltozik a nyomás a csőhálózatban. És mivel bőven elegendő 10 percenként befecskendezni az illóolajat, így elegendő 10 percenként mérni a nyomást is.
Példa: ki van kapcsolva mindkettő rendszer. Az arduinó megméri a nyomást, majd 10 perc múlva újra. Érzékeli, hogy nincs számottevő változás így várakozik és 10 perc múlva újra megméri. Ekkor viszont már az egyik rendszer bekapcsol és magasabb a nyomás. Most a programban elindítja a befecskendezést, majd ismét vár 10 percet. Ha nem történik változás, akkor 10 perc múlva megint befecskendezi az illóolajat. Ha viszont azt érzi, hogy a nyomás leesett akkor leállítja a befecskendezést. És ismét mér 10 perc múlva egyet. Etc.
Jogosan merülhet vel a kérdés, hogy elég csak egy fix értéket beállítani a programban és ha azt átlépi a nyomásérték, akkor aktiválódik. Ez addig igaz, amíg nem vesszük figyelembe a környezeti nyomás folyamatos változását. A másik megoldás az lenne, hogy két BMP180-as szenzort használok, egyiket a csőben a másikat pedig a csövön kívül. Ekkor a kettő közti differenciát lehet kapcsolási alapul venni, de az aurduinonak csak egy I2C portja van, amire nem tudtam mindkét szenzort ráfűzni, hogy egyszerre mérje őket (mint írtam még kezdő vagyok)
(#) vargham válasza vill hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Nem lenne egyszerűbb az figyelni, hogy kapnak-e vezérlést a ventilátorok?
(#) sargarigo válasza vill hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Hoppá, te vegig nyomást írtál, de en meg hőmersekletre írtam peldát! Bocsi
(#) icserny válasza vill hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
"két BMP180-as szenzort használok"
BMP280 vagy BME280 szerencsésebb választásl lenne, mert az I2C címük utolsó bitje állítható, s akkor mindkettőt fel lehet fűzni az i2C buszra.
(#) vill válasza vargham hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Gondolkodtam ezen is, és nem is lenne bonyolult levenni a jelet róla, de új gépek és nem szívesen piszkálnék még bele. Jobbnak láttam egy önálló rendszert létrehozni, illetve sokkal jobban motivál a kihívás és a tanulás lehetősége
(#) vill válasza sargarigo hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Az már N-edleges.
(#) GPeti1977 válasza vill hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
Differenciális nyomásmérő kellene, vagy inkább levegő áramlásmérő szenzor, ilyen nekem van is.
(#) asch válasza vill hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
A változás figyeléssel az a baj, hogy valamennyit mindig minden változik, a változás ténye mellé kell egy küszöbérték is, hogy ennél többet változott ennyi időn belül.

Én nem csak 10 percenként mérnék, hanem azért ennél sűrűbben, és a függvényben az ugrásokat figyelve következtetnék, hogy mikor történt a ki/bekapcsolás. A méréseket kiloggolnám egy laptopra egy ideig, és megnézném a görbét, hogy mennyit mozog magától és mekkora a lépcső ki/bekapcsoláskor. Ha egyértelműen elkülöníthető automatikusan, akkor jó lesz, ha nem akkor mást kell kitalálni.

Maga a parfümözés mehet úgy, hogy beindításkor küldi a puffot, és utána egy ideig tiltva van hogy újra küldje.

Azért is jobb kisebb periódusidővel mérni mint 10 perc, mert a 10 perceset őrület lesz debuggolni. Ha viszont 10 másodpercenként mérsz mondjuk, akkor indítás után 10 másodpercen belül jön a puff, amennyi ideig lehet megőrülés nélkül figyelni, logot nézni. A puff utáni letiltási időablakot kicsire véve ki tudod azt is próbálni, hogy milyen a hosszútávú viselkedés logikája, és utána az időablakot átírod 10 percre és kész vagy, várhatóan ettől már nem romlik el.

Ha egy hirtelen jövő viharra reagálva beküld egy puffot a parfümből, gondolom az nem tragédia. A lényeg hogy ne pazarolja ész nélkül.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2023
(#) vill válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
Tudsz nekem egy linket vagy típusszámot küldeni az áramlásmérőre, mert én nem találtam ilyet. Ez lenne a legegyszerűbb megoldás.
(#) vill válasza asch hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
Ebben teljesen igazad van. Be lehet állítani egy perces figyeléseket is és ha eltér a beállított küszöbértéktől, akkor csak megvalósul a loopban a befecskendezés, aminek az idejét külön lehet szabályozni. De ha GPeti1977 áramlásmérője beszerezhető, akkor azt hiszem az lesz a legegyszerűbb megoldás. Egy egyszerű if-es függvény és kész
(#) Bakman válasza vill hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
Nyomáskülönbség kapcsolónak hívják ezeket a szerkezeteket. Pl.: Bővebben: Link. Nyomáskülönbség mérő, pl.: Bővebben: Link.
(#) vill válasza Bakman hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
Így már ismerős. Én egy ventilátorhoz hasonló szenzort kerestem a neten, mint áramlásmérő. A folyadékoknál van ilyen de a levegőnél nem találtam.
Közben arra gondoltam, hogy ha egy 4 vezetékes PC ventilátort építenék be és csak mérném a PWM kimenetét akkor az is működhetne nem?
Hisz a cél hogy mozog-e a levegő vagy sem és nem kell pontosan megállapítani a légszállítás mértékét.
(#) Régi motoros válasza vill hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
Igen működne, de az plusz akadály a légtérben.
Ennyi erővel a meglévő ventilátorok forgását is lehet detektálni pl optikai jeladóval, vagy hall szenzorral.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2023
(#) Klxx66 hozzászólása Dec 14, 2023 /
 
Üdv mindenkinek! Adott egy TavIR IIC-LCD illesztő. Az illesztő használatával például cd lejátszóból bontott kijelzőt használhatóvá lehet tenni arduinóval?
(#) Bakman válasza Klxx66 hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
Nem. CD lejátszókban (és hasonló eszközökben) vezérlő nélküli LCD kijelző van, annak meghajtásához ez az illesztő nem alkalmas.
(#) Régi motoros válasza Klxx66 hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
Mondjuk ha a kijelző típusát vagy képét bemutattad volna. Ha pont ugyan olyan, akkor lehet, de én még olyan CD lejátszót nem láttam amiben ez a fajta kijelző van. Azokban inkább fluorescens kijelzők szoktak lenni.
(#) proli007 válasza Klxx66 hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
Hello! Egy ilyen illesztő az I2C busz és a szinte szabványosnak tekinthető HD44780 LCD meghajtó közé kapcsolódik, ami vagy 8 vagy négy bites üzemmódban működik. Az szinte kizárt, hogy egy CD lejátszóban ilyen meghajtó legyen. Ott a vezérlő mikroprocit megtanítják közvetlen az LCD szegmensek meghajtására. És ez vonatkozik, szinte mindek készülékre, amiben speciális LCD-t alkalmaznak.
(#) GPeti1977 válasza vill hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Nagyon drága autóipari cucc, keress meg, nekem van bontott, azt ellenőrzik vele hogy a ventillátor forog-e, például led lámpában.
(#) sargarigo válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Mi a neve ennek a cuccnak? Vagy van egy képed róla?
(#) Bakman válasza sargarigo hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Differenciál nyomásmérő. Itt el is adnak belőle: Bővebben: Link.
(#) sargarigo válasza Bakman hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Köszönöm! Bár én arra a ventilátorosra gondoltam amiről szó volt.
(#) GPeti1977 válasza sargarigo hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Később tudok felrakni, most ugrott be hogy a tiltott elfbárokban is egy mikrofon házba levő áramlásmérő van, az kapcsolja a fűtőszálat.
Vagy a másik megoldás a japán autókban a légtömegmérő. 5V kell neki, és analóg jel a kimenet, plusz még termisztor is van benne.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2023
(#) JZoli válasza vill hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Ezt nézd meg. Nem tudom, hogy belefér-e a nyomástartományodba, de példának jó lehet:
Bővebben: Link
(#) vill válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Ez egy 450mmátmérőjű cső, amiben 4000-5000 köbméter levegő rohan át óránkánt. Az a kis PC ventilátor nem fogja jelentősen befolyásolni a légtechnikai jellemzőit a rendszernek.
Ma megjöttek az új Nano board-ok. Holnap ha nyugisabb napom lesz össze is rakok valamit, aztán jelkentkezem, hogy mire jutottam.
Következő: »»   826 / 845
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem