Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Kapcsolóüzemű tápegység
Témaindító: Rendszer, idő: Feb 18, 2006
Témakörök:
Ezt legfeljebb az ismerné fel, aki tekercselte. Ez nem gyári.
Talán transzformátor, de nem biztos.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2024
Üdv
Ez egy 15v 1a-es dugasztáp visszarajzolva. Az alábbi kapcsolásban mi végzi a kimenet stabilizálást? Szerintem semmi,mivel nincs visszacsatolás,erre kérnék megerősítést. Át szerettem volna építeni 25v-ra,ez lehetséges lenne?
A zd4 és környezete, mert a kimeneti feszültség arányos lesz a segédteketcs feszültségével. De szerintem valamit elrajzoltál azon a környéken.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2024
Szerintem kimaradt egy dióda a rajzból az alsó "segédtekercs" felső kivezetése, és a negatív között (a katódja felfelé). A tekercsek között szoros csatolás van. A trafó segédtekercsére szabályoz, ezért a kimenet is stabil lesz valamennyire - de nyilván nem lesz olyan stabil, mintha a kimeneti feszültségből lenne visszacsatolás. Elsősorban a kapcsolásban levő zener diódákon múlik, hogy mekkora lesz a kimeneti feszültség.
Ja, még valami: a Q2 bázisa és a source ellenállás (Re?) között is kellene lennie egy további ellenállásnak. A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2024
Én nem találtam benne több alkatrészt,a fetet nem vettem ki,csak feltételezem hogy az.
Üresjáratban a feszültség 18,1 v a kimeneten. Itt egy kép a panel oldalról. Szerinten ezt nem bolygatom keresek egy olyat amin van rendes visszacsatolás.
Sziasztok,
a képen látható panel javításával küzdök. Egyszercsak megszűnt működni, verte a biztosítékot. Kicseréltem a zárlatos félvezetőket, a nagy tranzisztorokat a kép jobb felső sarkában, és a 4007 diódákat a jobb oldalon, és egy 2 ohmos ellenállást. A nagy elkókat kimértem, azok jók. Ezek után nagyjából működött egy darabig, de nem volt valami rendben, mert nehezen, lassan (kb. fél perc után) indult el és a nagy tranzisztorok forrók voltak, hőkamerával nézve 80 fok körül, ami szerintem nagyon sok. Aztán ma reggelre ismét megállt, ugyanúgy, ugyanazok az alkatrészek mentek tönkre. Az eredeti tranzisztor jelölése E P1 3005D ez lehet például MJE13005 de más gyártónak is van hasonló. Én a Lomexből vettem CDL13007-et, tehát nem pont ugyanazt, de szerintem nem ez a probléma. Nem értek a kapcsolóüzemű tápokhoz, ezért szeretnék segítséget kérni, hogyan tovább. Ez egyébként egy Fagor borhűtő elektronikája, itt árulnak cseredarabot, de ennyiért nyilván nem fogom megvenni. A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2024
Egy ilyen táp javításánál az első lépés mindig az elkók vizsgálata ESR mérővel, ha olyanod nincs vagy nem tudod mi az akkor ne is állj neki, vagy cseréld ki az összeset. Általában a legkisebbek mennek tönkre legelőször de ez nem szentírás. Utána ha ez megvan a következő lépés az apró diódák vizsgálata mert előfordulhat hogy valamelyik visszáramos. Általában ez a két dolog az ami első körben hibát okoz.
Köszönöm a választ. Cserélem az összes elkót és diódát, aztán meglátjuk, Ennyi munkát megér, aztán ha nem lesz jó, akkor megy szegény elektronikai hulladékba.
Szia!
A segítséghez kéne nekem 2 infó. 1. Mi a táp típus száma ? P-vel kezdődik. Szélén olvasható! 2. Hány voltos a primer pufferkondi.
Szuper!
Akkor azt is tudod hogy 110V tápegység van a kezedben?
Furcsa lenne, mivel ez egy Magyarországon kb. 8 éve vásárolt termék tápja, ami azóta hibátlanul tette a dolgát. Szerintem ez univerzális, 110 és 220V-ról is működik, bár a panelre rá van írva, hogy AC220V, és felette az AC110V át van húzva feketével. Ez látszik is a fenti képen a hálózati csatlakozó felett, bár elég rossz a minőség. Kínaiból sok aljasságot kinézek, de szerintem ha ez 110V-os lenne, nem működött volna eddig. Szerk.: tettem be jobb képet.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2024
Akkor PASS. Ebayról ismerős rendelt ilyen tápot. Ott is 110V-nak volt jelölve. És induláskor igen jött a füst. Annyival tudok még segíteni hogy adok kapcsolási rajzot.
Igen, ebay-en ezeket a paneleket pontosan ezzel a típusszámmal 110V-osnak árulják. Köszönöm a rajzot.
Sziasztok !
Van egy ilyen tápegység ami egy borhűtőben működne ha működne. A hibajelenség hogy alapvetően megvan a kimeneten a 12 V, de terhelve ( rákapcsolva a hűtőelemet ) lemegy 1 V környékére, így már nem forog a rákapcsolt ventilátor sem. Olvastam hogy a C8 -as kondenzátor szokott meghibásodni ezért azt cseréltem ill. még a két nagy 100 µF -t ( kék pöttyel jelölve ), de nem változott a helyzet. Javaslatot szeretnék kérni milyen sorrendben haladjak az alkatrészek vizsgálatával-cseréjével. Köszönöm.
Ez ugyanolyan táp, mint az enyém, csak más elrendezéssel. Szerintem olvass vissza, erre is az vonatkozik, amit nekem ajánlottak pár hozzászólással feljebb.
Idézet: „Olvastam hogy a C8 -as kondenzátor szokott meghibásodni” Hol olvastad?
Köszi, de mivel nálam más a hibajelenség, talán a megoldáshoz vezető út is különbözik. Azért majd írd meg lécci LÉGY SZÍVES ha meglesz a Tiednél mi volt a gond !
A chat szleng használata nem megengedett! A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2024
Moderátor által szerkesztve
Bocs, itt olvastam ill. hallottam a C8 -ról:
https://www.youtube.com/watch?v=WUNvgrnLlsM A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2024
Köszönöm. Ma jöttek meg az alkatrészek, írok majd, ha kicseréltem őket.
Úgy néz ki, megoldódott, kicseréltem az összes elkót és most működik a borhűtőm. Közben megtaláltam mi lehetetett a probléma: az egyik kondi nem volt rendesen beforrasztva, az egyik lábát forrasztás nélkül ki tudtam húzni a panelből, de ha már elkezdtem, végigcsináltam a cserét. Köszönöm a segítséget, neked is, a többieknek is.
Emlékeztek? Valamikor réges régen "skori" fórumtársunk épített tervezett egy önrezgö tápot. A minap kezembe került egy erre a tápra kisértetiesen hasonló mondhatni teljesen megeggyező kompakt táp. Lefotóztam.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2024
Skori weblapja ime
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2024
Amit lefotóztál az egy "halogén táp", azaz kimondottan izzólámpa üzemeltetésére való. A primer oldalon nincs puffer, tehát félszinuszokkal hajtja meg a teljesítmény oszcillátort, és a kimenete sincs egyenirányítva. Van valamennyi hasonlóság azzal a táppal amit közzétettem, de valójában mégis eléggé más.
Kidobták a hulladékból vettem ki. Valaki hibásnak vélte és kidobta. Igaz ha multival mérem a kimenetet nem ad le semmit csak akkor ha van rajta terhelés. Elvileg 12V 5A, kap egy egyenirányítást és máris van egy 60W-os tápom.
Időközben én is kicseréltem az összes elkót, de sajnos maradt a hiba . Ha jól értem a következő kör a diódák vizsgálata (?)
Sziasztok!
Van valakinek olyan kapcsolási rajza kapcsoló üzemű tápról, ami szimmetrikus +-15V-ot állít elő 230V-ról? Ez lenne az első lépés, utána még kellenének más feszültségértékek is. Sima transzformátoros megoldással középkivezetéssel megy a dolog, ha LM7XX-eket megtámogatom tranzisztorokkal is, akkor 3A kinyerhető. 2A elég lenne különben, de +/-15, 12, 5, 3.3V-kimenet is kellene. Ezt is meg lehet oldani trafóval, de akkor sok kivezetésű kellene, ami 50, sőt 70 ezer Forint is lehet! Ugye egymás után pakolt LMxx-ek esetén a csökkentett feszültségű pl. 5V-os terhelése is meglátszik az azt kiszolgáló LM7812-n is. A sok szimmetrikus kivezetés miatt a trafó sokba kerülne. Ezért keresek másik utat, amivel ezek a feszültségek előállíthatóak, mindegyik 1-2A -al terhelhetően. Esetleg olyan megoldás kellene, aminek az alkatrészeit meg is lehet vásárolni, mert össze is szerelném itt a szimuláció nem elég! Köszönöm! |
Bejelentkezés
Hirdetés |