Fórum témák
» Több friss téma |
Ezt a topic-ot azért nyitottam, mert ilyen még nem volt.
A történet ott kezdődik, hogy fórumtársunk felajánlásából kaptam ingyen vihetőben egy ilyen csodát, amiért ezer hála... Amennyire korához képest lehetséges, teljesen "patent" állapotban van (legalábbis ad még feszültséget, és hihető tartományban). Amúgy ez egy feszültség referencia: Weston elem Mivel szép állapotban van, és működés jeleit mutatja, ezért Békéscsabára (minimum) el kell vinni megmutatni. Mármint nem csak mint "cuki csatos fadoboz", hanem a maga valójában (amire való). Na jó, persze csak hobbi szinten, hiszen valószínűleg az Akadémia nem véletlenül selejtezte le... Igazán nem terhelhetős, ezért vagy "kompenzátorral" kellene használni, vagy... Persze (nem titkolt szándékkal) előkerülhetnek olyan kérdések, hogy mi az az "elektromotoros erő", meg "kompenzátor", valamit "mire jó" és úgy egyáltalán mi az az "elektrolit".
Szevasz!
Ilyen nekem is van, itt a részletes adatlapja. file:///D:/NET/Muirhead%20Ref.%20cells%20D-845%20a,c,d,f%20&%20942-C-2.pdf A referencia feszültségben vannak némi eltérések, de az katalógusadat. Az enyém: D420275 és D-845-D Minden ami tudható róla ott az adatlapon. Üdv: StMiklos A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2024
Sajnos nem látok bele a gépedbe, de ha megosztod/feltöltöd azt nagyon megköszönöm.
Szia!
A link a saját gépedre mutat, ezt más nem tudja megnyitni.
Kicserélve a fájlnévben a %20 -akat szóközre, a gugli barátunk máris ad találatot
Bővebben: Link
Szevasz!
Bocs, valahogy nem figyeltem, bár hátul valami jelzett, hogy ez nem lesz jó:_ https://www.radiomuseum.org/r/muirhead_industrial_weston_reference_...d.html Volt egy jobb oldal a kotorászás közben, aholis az utolsó betű a pontos értéket adta. A utolsó D betű (ami változik) 1,0093 V referencia. Az utolsó számjegy változik, nagyon kis érték, de ha ez referencia, akkor legyen az. Üdv: StMiklos
A topik névválasztás nem túl szerencsés, először elektrolit kondenzátornak olvastam. Inkább lett volna Weston elem vagy normálelem.
Nekem is van egy, de én nem félek rámérni multiméterrel, a 0.1 uA rövid ideig azért nem tesz kárt benne. Az elektrométer már nem mér ilyen pontosan sajnos, de azt legalább az idők végezetéig rajta lehet hagyni, akkora ellenállása van. A tiéd úgy tűnik egy telített Weston elem, tehát a hőmérsékleti együtthatója nagyobb, cserébe viszont az élettartama (ha nem nyúlnak hozzá) örök, szemben a telítetlenekkel (mint amilyen az enyém is) amik hőmérsékletre kevésbé változnak, viszont szépen lassan, de veszítenek a feszültségükből. A tiéd belsejét igazán lefotózhatnád ha elég csak a tetején lévő pár csavart kicsavarni hozzá. Csak ne döntsd meg nagyon mert szerintem a tiéd a nem szállítható kategória.
Arra sajnos nem tudok megesküdni, hogy soha senki nem állította fejre, csak annyit tudok igérni, hogy én már igyekszem nem...
A bal oldali (negatív) kupakon nem tetszik az lerakódás, gyárilag biztosan nem volt ott. Nem tudom mit kellene vele (már ha egyáltalán) csinálni? A fene gondolta, hogy az egyik legnagyobb kihívás egy M3 csavar visszetekerése lesz. Nem is sikerült.
Hajjaj ez nem túl szép. Óvatosan tedd vissza a dobozába és moss kezet (és add le veszélyes hulladéknak). Nem gondoltam volna hogy nem leforrasztott üvegcső lesz hanem valami tetején lefestett (?) parafadugóval (?) lezárt cella. A pozitív elektróda tetején lévő feteke anyag is körben elvált már. Sajnos nem állta ki az idő próbáját. A középső üvegcső - a H két szára között - teljesen folyadék alatt kellene hogy legyen, szóval az elektrolit egy része elpárolgott. A tetején lévő lerakódás valószínűleg kadmium szulfát.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2024
Az biztos, hogy nem adom le veszélyes hulladéknak. Nyalogatni pedig eddig sem támadt ingerem.
Ameddig a "H" vízszintes szárában van elektrolit, és feszültséget ad, addig működőképesnek tekintem. Ámbár a "telített" részével kapcsolatban már lehetnek kételyeim. "A" terv: Használom bemutatóra ahogyan van, legfeljebb nem bontom ki, nehogy valaki megegye. "B" terv: Levakarom a csapadékot (kadmium szulfát és társai, onnan jött, oda megy alapon), desztillált (nem ioncserélt) vízzel feloldom, és injekciós tűvel visszafecskendezem, parafinnal bevonom. Utána kezet mosok. "C" terv: Kihúzom a dugót (na ezt technikailag nehezen tudom elképzelni).
Hello!
Nem túl biztató a biztonsági adatlapja!
Ez mindenképpen hasznos információ.
Akkor az az esetleges terv, hogy szétszedve látványelemként teszem ki Békéscsabán az asztalra, szóba sem kerül. Közben elgondolkoztam, hogy mi történhetett vele, hogy ilyen állapotba került. Arra jutottam, hogy valószínűleg sokáig lehetett felborítva, és azért kezdett el szivárogni. Ha végig függőlegesen tartották volna, akkor nem lehetne ott ennyi csapadék.
Szerintem, kérdezz meg egy vegyészt, hátha van jó ötlete.
Én az vagyok, azért javasoltam hogy adja le a megfelelő helyen. Ez a cella már nem referencia. Persze még így is ad valami feszültséget de megbízhatósága már gyakorlatilag ugyanolyan mintha egy citromba dugna réz meg cink lemezt. Csak a citrom egészséges, a higany, a kadmium-amalgám, a higany(I)-szulfát és a kadmium-szulfát pedig nem.
Idézet: „Ez a cella már nem referencia.” Na ettől én is elkezdtem vakarni a fejemet, hogy milyen referencia az, ami idővel veszít a feszültségéből. Mert az bele van vésve, hogy hány fokon hány mV, de hogy hány nap, hány mV az nincsen.
Nem is referenciának, kiállítási darabnak lenne.Mögöttes tartalom volt, amit csak az érintett ért.
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2024
Azt a 610-est hol lőtted? Egy időben én is olyat akartam venni de aranyárban volt.
Szevasz!
Az enyém több. mint 40 éves, a linkelt bakelit házas. Annyit tudok ezekről, hogy a pontossága (nem a tartóssága) kizárólag a felhasznált anyagok tisztaságától függ, és itt a 4 9-es tisztaság az indító. A tartósság ( a pontosság) nyilván a lezárástól függ. Az enyém most is pontos. Lehet mosolyogtató, amit írok, de én elfogadom, mert: 20 éve forgalmazunk digitális multimétereket, olykor megnézem milyen pontosak a gyári újak. A kicsit is nevesebbek 3 tizedesig pontosak, azaz az etalon értékét adják, a 4. tizedes sincs messze az etalontól. Úgy gondolom, nem gondolkozok rosszul. Üdv: StMiklos
Az az "A" terv, hogy csinálok egy viszonylag nagy bemenő ellenállású feszültségkövetőt.
Aztán ha úgy hozza az "öreg amit elvárunk tőle" akkor büszkülünk vele, ha meg nem, akkor rácsapjuk a fedelet, és úgy büszkülünk vele.
Egy ismerős műszerésztől kaptam ("- Nekem már nem kell" címszóval), szóval ingyen volt.
Hogy nekem miért nincsenek ilyen ismerőseim... Amikor kerestem 250 ezer alatt csak hibásak voltak, az is csak usánkából amire még rájön vám meg tréfa, és ha szerencsém van akkor a bemeneti FET párja halott és akkor javíthatatlan.
Nekem nem elektrométer kellett hanem teraohm mérő, így vettem egy Genrad-ot (az is aranyárban volt) ez legalább javítható, ebben csak 1 FET van a bemeneten ami ráadásul még kapható is, vettem is párat tartalékba.
Nagy becsben is tartom, ez a legértékesebb műszerem. Tudom hogy kicsit off itt de kíváncsi vagyok hogy miért nem javítható? Hasonló FET-et nem lehet belerakni? Azt sejtem hogy spéci, de ennyire? A típusát nem tudom leolvasni, valami ...TS3...009...
Talán az ellenállásos topikban lehetne róla beszélgetni mert nincs teraohmmérős topik. Pár éve akartam nyitni, mert látva az árakat akartam építeni vagy másolni egyet, de némi próbálkozás után arra jutottam, hogy nem olyan egyszerű ez amilyennek látszik. A Telmes valamelyik szigetelésvizsgálója rém egyszerű, olyannal próbálkoztam házilag de összevissza mért mindent, nem volt jó.
A Keithley-ben a bemeneti fetek elvileg HD1G1030, válogatottak, és egyediek, sehol nem lehet kapni. Lehet hogy lehet valamivel helyettesíteni, nem tudom. Sokat olvastam róla akkoriban, és arra jutottak hogy nem javítható ha fet hibás, sőt írtak a cégnek aki ugyanezt válaszolta, hogy nem foglalkoznak már vele, alkatrészt sem tudnak már adni hozzá. Nekem az tetszett meg benne, hogy a skálája végig lineáris, a Genrad-é az sajnos nem, így a nagyobb értékek leolvasása már nem olyan pontos. Cserébe ez tud nagyobb feszt is, szóval nem csak egyetlen feszültségen mér. Ami a bosszantó, hogy ha nem számolom bele a dobozt meg a trafót, akkor van benne 10-20 ezer forintnyi alkatrész, és kérnek érte több százezret. Esetleg ha lesz rá érkezésed, meg van olyan toroidod ami jó állapotban van (nem koszos, nem poros, nem barna a szigetelése stb.) akkor megmérhetnél egyet hogy mekkora primer-szekunder közti ellenállás, én olyan 20TΩ körül szoktam mérni.
Szerintem ebben tökéletesen igazad van.
Tapasztalatom szerint, a mOhm tartományban is vannak bőven kihívások. Mágnesességről meg aztán ne is beszéljünk... Elektrosztatikát és nagy ellenállásokat meg sem kísértem, ha nem úgy nézek, már tök mást mutat... Idézet: Azt könnyen meg lehet oldani, olyan 10uΩ-tól felfele már egész jól mér. Akku belső ellenállást is. „a mOhm tartományban is vannak bőven kihívások”
Most így áll a dolog. Ha van komment akkor még tudok rajta változtatni, de a drága dobozon már másik lyukat nem fúrok.
Jelentem elkészült, és működik.
Békéscsabán (kis szerencsével) lehet vele játszani. |
Bejelentkezés
Hirdetés |