Fórum témák

» Több friss téma
Lapozás: OK   3 / 5
(#) Sir-Nyeteg válasza mex hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Találtam smd induktivitást itthon, bár ez csak 100uH-s, de ennek kb 0ohm az ellenállása, nem sokat mér a műszer.Van melóhelyen ilyenből 330uH, ami nekem kell, csak én gondoltam veszek újat boltban
Mennyire számít a pontos érték?
(#) Sir-Nyeteg válasza FREDDI hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Jah, azt még nem mondtam? Napelem rendszer van a szobámban, autóakksival.
Emiatt van a led, a 12V, emiatt van a 7805 helyett kapcs üzemű 5V, csak épp nem működött Hatásfok, és nem fűti el az energyít terhelés nélkül se. Ez jó töltő pl telóhoz, amit pc-hez is tudsz kötni.
(#) Sir-Nyeteg válasza mex hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Step DOWN!
Az 12V-bemenőre van tervezve! Ez másik projekt volt, ez már nem a ventis részleg!
(#) mex válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Sajna ez a tipus fix frekivel dolgozik,igy nem lenne baj a pontos érték. Ha túlzottan kicsi,fennáll a veszélye a nagy áramok ialakulásának,mert nem tudja annyira visszaszabályozni a kitöltést.
(#) mex válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Szentigaz-elirtam.
(#) mex válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Ilyet tegyél bele,ne smd-t
Az smd-vel az a baj,hogy kicsi a magmérete,és telitésbe megy idő előtt.
(#) Sir-Nyeteg válasza mex hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
SMD (AAA)

PICT0010.JPG
    
(#) FREDDI válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Értem. Nagy áramu tekercsekkel próbálkozzál. Menj át a lomexre például, és nézd végig a tekercseket. Sokféle lesz ugyan arra az értékre, az áram viszont (drót méret) nagyon nem mindegy. A nagyobbat kell választani, ha van hely, hogy minél kevesebb legyen az ohmos összetevő. Más értékkel is megpróbálhatod, de előtte bújd át az adatlapját rendesen! A múltkor néztem ezeket, nekem is kell egy 0,5A-os. Emlékszem, valamelyiken a végén említettek más értékeket is. Tudod, több méretben vannak. Az ON Semi (Philips) lapról szedd le őket, és nézd át. Találsz ott felhasználási segédleteket is szerintem, nézd át őket, aztán ollózz.

Szerk: már megint javítanom kellett, pont az ellenkezőjét írtam annak ami kell. Jobb lesz mára kiszállnom.
(#) mex válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Ez még jó is lehet. Én azokra a 1206 tipusúakra gondoltam....

Azért képpel sokkal könnyebb.
(#) Sir-Nyeteg válasza FREDDI hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Nah, faja...
Akkor most már tudom, hogy miért nem működött soha semmim, amiben tekercs volt. Vigasztal, hogy nem csak nekem!!!

Köszi, én mára elteszem magam, holnap délután vhol folytatjuk...
Át lehetne nevezni a topikot...
pl: minden, amihez Sir-Nyeteg nem ért, vagy hülyén közelíti meg...
(#) mex válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Idézet:
„Vigasztal, hogy nem csak nekem!!!


Nekem sem sikerült elsőre,de szkóppal könnyebb volt kideriteni az okot.
(#) FREDDI válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Fogalmazzunk egyszerűbben: Sir-Nyeteg tanul. Meg a jó pap is, holtig.
(#) ferci válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Szóval... erről irkáltam valahol már.. első lépésben minden olyan cuccnál, ami kapcsüzemű, figyelembe kell venni a frekit és a passzoló induktivitást, annak jellemzőit; utána a terhelést és a kb. kitöltési tényezőt ( az áram felfutás ideje után ne legyen DC lehetőleg).
Megint csak nem itt kellene kezdeni ... az impulzustechnikánál már számolgatni is szükséges és nem árt egy szkóp sem. Röviden...
(#) Sir-Nyeteg válasza ferci hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Adatlap alapján állítottam össze...

Működik a kapcs-üzemű tápocska... Ráraktam az új tekercset. De lehet hogy előző induktivitással is menne, mert mintha a terheléssel most is gondok lettek volna... Lehet hogy előzőleg le sem volt terhelve normálisan.
Tökéletesen meg van az 5V (4,95V), 1%-os ellenállással. Usb.
Erről fog menni a két led is párhuzmosan, már csak a hűtést kell megadni neki. Éljen!
Köszönök mindenkinek mindent!
Esetleg még ötlet, kivánság?
(#) ferci válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Ha az új tekercs a 100 uH-s és "0..." ohmos, amiről képet raktál fel, akkor mehet is...
Már eléggé lerágtuk a csontot, de tartom a #260263-at...
(#) Sir-Nyeteg válasza ferci hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Ugyanaz a tipus, ugyanugy néz ki, csak 330uH.
Akkor is nézegetni kell szkóppal, meg számolgatni, ha a gyárilag megadott értékekkel rakom össze?
Egyébként bocsi, mint a topik címe is árulkodik nem ennek a megoldásában gondolkodtam, mikor megnyitottam.
Az nem volt sajna sehova leírva, hogy a kapcs üzemű tápot terhelni kell
Illetve emiatt nem is keresgéltem
(#) mex válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Szevasz örömmel látom műxik a dolog. Az lesz a legjobb,ha leterheled a cuccot azzal az áramerősséggel amivel a két ledet fogod hajtani,a névleges feszültség közelében. Tehát állitsd az ellenállásosztódat7V-ra és köss rá~20ohm 5W-os ellenállást. Ha nem melegszik az ic rendellenesen akkor úgy jó ahogy van. Leket ennél sokkal korrektebben is de felesleges. Ha más darabszámú ledet üzemeltetsz akkor értelemszerűen módosits.
(#) Sir-Nyeteg válasza mex hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Nono :eek2:
a ledeket vagy sorba áramgennel, vagy párhuzamba feszgennel szabad csak hajtani. De a fesz így is necces, ha egy kicsit meginog, akkor már baj van!
Emiatt szokás áramgennel hajtani, ott lehet ingadozás nyugodtan.
(#) mex válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Olvasd el figyelmesebben a hsz-t. A step down üzemképességének próbájáról volt szó,és nem azt irtam,hogy kösd rá a ledeket, Az áramgenerátor ezután kell ,hogy jöjjön.
(#) thecyrus válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Szia! A legegyszerűbb megoldás egy hőkioldó lenne, de az áramot szakít meg az elért hőmérségletnél! 30-240 C ig kapható a HQ-videó oldalán 600Ft.- körüli áron egy relé beiktatásával meg tudod oldani a fordított működést!

Vagy a másik megoldás az automatizálás ahogy én használom pl: kapcsoló üzemű tápoknál és erősítőknél.

ha érdekel a http://cyruselektronika.extra.hu oldalon a fórumba fel tettem két kapcsolást erről.
(#) ferci válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Tudom, hogy nem erről szól a topikod, de ha már bedobtad a témát, hozzá is szóltunk...
Nos, az a te szerencséd, hogy úgy-ahogy megy a 330 és a 100 mikróval is ( vagy valamelyikkel)- az lehet, hogy a célnak még jó valahogyan, de nem százas. Tovább kár erről meditálni.
(#) Sir-Nyeteg válasza ferci hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Na várjál.
A gyár általi adatlapon van maga a kapcsolás, amit megépítettem. Azt mondod, hogy amit a gyár állít, az nem 100%, hogy 100%-os?
Ez olyan, mint amikor a Bmw-nél azt mondják, hogy 260 a végsebessége, és te kihozod a 270-et is? Avagy amikor a 7805 pl 5,1V-ra stabilizál?
Én úgy gondoltam, hogy amit a gyártó megad, az úgy is van... érdekes
(#) Sir-Nyeteg válasza mex hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Na várjál.
Az egész arra ment ki, hogy ne az áramgen fűtsön, mert az úgy felesleges veszteség, nem?
Amiatt kell most a venti valszeg.
Épp az áramgen kiiktatására kellett a step down, nem?
Mert alább ez volt:
Idézet:
„FREDDI: A számításod a 0,6V-al hibás, az lm 350-nél is min 1,2V feszültségsés kell, és + dropout, ez már legalább 3V (de inkább 4) összesen. Azért javasolták neked a step-down-t.”

Ezek szerint a két lednél 2*3,5V=7V + az áramgenyán a 4V az annyi mint 11V.
Ezek szerint azt mondod, hogy a 12V-ot le kell csökkentenem egy step downnal, 11V-ra, hogy utánna megint sorbakössem az áramgen-t a két leddel, mint ahogy eddig volt? Ez így baromság, Akkor vagy felesleges a step down, vagy marad 3,5V-ra beállított step down, és a két párhuzamos led.
(#) ferci válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Nem... azt hittem, megy mindkettővel. Kis különbség még lehet azért , mert nem ugyanaz a tekercs minősége. Majd meglátod, ha 1 amperrel teszteled ( próba).
(#) mex válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Az áramgenerátort úgy kell elkésziteni,hogy csak minimális (0,66V) essen rajta,és a step-down feszültségét ennyivel kell feljebb állitani. Vagy marad a 3.5V-os beállitás.
(#) FREDDI válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Na megy a step-down, ok. Nézd meg az adatlapját, ott vannak olyanok hogy egy ferde vonalas x-y függvények, ahol a ferde vonalakra a tekercs induktivitása van írva. Azokból lehet elvileg megmondani, milyen tekercset is kéne használni (már mint értékre). Megmentettünk neked egy kapcsolótápot az enyészettől, a helyzet javul.

A betápot rákötöd (step-down) és mérsz rajta kimeneti terheléssel (amivel használni fogod) bemenő áramot. A kimeneted a terheléssel nem változik, azt is megméred azért mindig, jó-e a fesz. Amelyik tekercsel a legkisseb lesz a felvett energia (UxI), az a legjobb neki (hatásfok). Műveleti erősítővel is csinálhatsz áramgenerátort, akkor elég lesz 0,5V + fesz a ledek feszültsége felett. Ehhez kell egy mini áramgenerátor, pld LM334. Ez adja a referencia feszt a bemenetnek. Nézz utána az áramgenerátornak műveleti erősítővel (nem LM334)TL081, uA741 stb. Egy kimeneti tranyó kell meg pár ellenállás, és elég lesz a fél volt +. Persze az egész mehet smd-be, és rakhatod a táphoz is, ha áramgenerátor, mindegy hol van. Pld. TL082 vagy hasonló, és a két generátor műv. erősítője egy tokban van. A referencia áganként kell. Ha sorbakötöd őket, csak egy kell. 12V-ról 3 led is elmegy sorosan, csak rail-to-rail erősítő kell (táptól tápig be és kimenet), akkor nem érdemes a step-downt sem használni, használod máshoz.

Kiegészítés: a próbák sohasem a leddel történnek, hanem ellenállásokból összerakott műterheléssel. Nincs időm rajzolgatni, csak beestem ide, keresd meg az áramgenerátort műv. er.-re. Remélem világos amiket írtam (az).
(#) FREDDI válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Asszem felegleges volt ez az egész. van egy másik topic, ott a megoldás. Speciális LED meghajtás És a megoldást ugy hívják, hogy LM3404, elérhetősége a fenti topicban. Dimmelhető, nem drága, és direkt ledhez készült, kapcsolóüzemü, sorba kötheted a ledeket is, energiatakarékos, és áramgenerátoros. A fetes szabályzós hűtéssel meg megoldhatod az egyedi hűtésüket (némi led áramért cserébe ), ez fullos megoldás. Túlhajtás, minden játszik ha akarod. Persze a túlhajtáshoz fullos hőátadás is kell, hűtéssel. A 4x4cm hűtőborda/led szerintem passzív hűtéssel is menne talán.
(#) mex válasza FREDDI hozzászólására (») Aug 6, 2008 /
 
Maratoni topic a semmiért....
(#) Sir-Nyeteg válasza mex hozzászólására (») Aug 7, 2008 /
 
Többet tanultam eme maratoni topikban, mint az elmúlt fél évben...
(#) Sir-Nyeteg válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 7, 2008 /
 
Step-Down:
kimenet: 50ohm, 100mA, 5V, 0,5W
bemenet: 10V, 68mA, 0,68W

hatásfok: 0,5/0,68=73%

Következő: »»   3 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem