Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » STK erősítők javítások
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Lapozás: OK   42 / 43
(#) Bubu54 hozzászólása Jan 19, 2024 /
 
Sziasztok,

Szert tettem egy STK4241II IC-re egy trafó mellé kaptam. Megépítettem a 320volt.com-on található panelt hozzá. Az egyik oldal szépen szól is, de a másik sajnos nem szólt. Így szét bontottam és a bal oldalon lévő végtranyók zárlatosak voltak. Valaki javított már ilyet? Mivel lehetne helyettesíteni a benne lévő tranzisztorokat esetleg?

A képen látszódik, hogy melyik miről is lenne szó. Elvileg illetve gyakorlatilag ez még eredeti STK.

Kép

Sajnos csak Linként tudom csatolni a képet valamiért a Fájl melléklet rublika nem jelenik meg.

Válaszokat előre is köszönöm.
(#) Cinema válasza Bubu54 hozzászólására (») Jan 19, 2024 /
 
Keress bele D-pak tokozású tranzisztorokat, akár az eredeti helyre is betehetők.
Ki kell mérni a két oldalt, hogy közel-azonos legyen minden érték.

Üdv!
(#) Aldure hozzászólása Jún 15, 2024 /
 
Üdv! Egy kis segítséget kérnék kimeneti DC balance beállításban ha lehetséges ezt egyáltalán megoldani. Adott egy Onkyo A-44 erősítő már a topikban volt róla szó. A kimeneti végfok STK1050 mindekettő tönkrement helyettesítettem egy darlington párral. Az erősítő működik terheléssel is ki lett hajtva. De a kimeneti DC nem akar beállni nulla közeli állapotra. A jobb csatorna kimenetén 225mV körül mérek a bal az sokkal jobb ott csak 70mV az még jó is lehetne. A kapcsolási rajzon feltüntetett mérési pontokon helytelen értékek jelennek meg. Ez betudható a tápfesz növekedésnek is mert ugye már a hálózat nem 220V és ebből adódóan a DC az +/-47V ezt én is már soknak találom de próbáltam +/-42V al is ott is ugyan ez a hiba van.
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2024
(#) reloop válasza Aldure hozzászólására (») Jún 15, 2024 /
 
Szia!
Kezdjünk a leggyakoribb hibával! Mikor tönkre megy a végfok, a kimeneten valamelyik táp jelenik meg az esetek többségében. A visszacsatoló ellenálláson keresztül erre a feszültségre próbájuk feltölteni a visszacsatolás kondenzátorát, ami vagy fordított polaritást, vagy polaritáshelyes túltöltést szenved el. Az "Onkyo" ábrán C503 pozíciószámú ez a kondi. Mint látható mindössze 10 V-os. Ha sérült, akkor szivárog rajta az áram és ezt korrigálja az erősítő a DC eltolódásával.
A szivárgás hatására az invertáló és a nem-invertáló bemeneteken található R502 és R505 egyaránt 56k ellenállásokon jelentősen eltérő feszültség esik. A doksi szerint 100 - 100 mV-ot várunk.
Ha valóban így állna a helyzet, akkor kondi csere következik.
(#) Aldure válasza reloop hozzászólására (») Jún 15, 2024 /
 
Szia! A kondi csere megtörtént 100µF 50V ra mindkettő és a hiba így is ugyan az maradt a 2. lábon 81mV ot mérek a 14. lábon meg 317mV És valóban az egyik kondi csak 8.6µF kapacitású lett a másik 86uF
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2024
(#) reloop válasza Aldure hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Vizsgáljuk meg a drivert! Mérj feszültséget testhez képest a 15-ös lábon, a pozitív táphoz képest pedig 12 és 13-ason.
(#) Aldure válasza reloop hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
A 15. LÁb testhez képest 329mV Pozitív táphoz képest mérve 12.láb 3.05V , 13.láb 2.77V
(#) reloop válasza Aldure hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
A driver működőképes, bár nagyon magas a bemenő árama.
Valószínűleg nullázható a kimeneti offset feszültség a 12, vagy a 13-as láb és a pozitív táp közé kötött változtatható értékű ellenállással. A 12 és a 13 láb közül aszerint választunk milyen polaritású a kimeneti feszültség. A 12-es visz a negatív tartomány felé. Az ellenállás lehet 5-10k trimmer, vagy poti, amit fix ellenállásra cserélünk.
Ha van kedved jobban elmélyülni a hiba eredetét illetően, akkor add meg a kimeneti illetve a 14, 15 lábak feszültségének értékét és polaritását a testhez képest.
(#) Aldure válasza reloop hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Természetesen érdekel a hiba eredete. A 14. lábon -328mV a 15: láb -324mV

A hangszóró kimeneten R OUT -212mV és az L OUT +66mV

A 100µF 10V kondik cseréjével valamelyest javultak az értékek de nem sokat.
(#) reloop válasza Aldure hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Egyelőre vizsgáljuk a jobb csatornát, mert ott látványosabb a hiba, sőt a bal csatornát akár megfelelőnek is tekinthetjük.
A jobb csatorna pozíciószámaira úgy hivatkozom, hogy 100-at adok a bal csatorna azonos funkciójú alkatrészéhez, mint az STK-esetén teszi a doksi.
Az R OUT és a Q601 14-es láb közötti 56k (R605) ellenálláson közelítőleg 100 mV esik, ami láthatóan rendben is van. Az R602-őn is 100 mV közeli feszültségnek kéne esnie. Mivel itt több mint 300 mV-ot mértél, vagy nagyobb áramot kíván a 15-ös láb a kelleténél az IC hibájából, vagy az R602 jóval nagyobb a valóságban az 56k-nál.
Bent a helyén, feszültségmentes állapotban mérd meg ennek az ellenállásnak az értékét!
(#) Aldure válasza reloop hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
R602 55.5k mértem.
(#) reloop válasza Aldure hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Minden jó és mégsem jó Van a NYÁK-on lehetőség a Q601 15-ös láb közelében, hogy szivárgás legyen a negatív táp felé? Ez az IC volt forrasztva a javítás során? Azért kérdem, a forrasztás segédanyaga néha vezetőképes. Ilyenkor a kimeneti egyenfeszültség ingadozni szokott.
Ha ezeket kizárhatjuk, akkor a Q601-re terelődik a gyanú.
Amúgy szól az erősítő és rendesen kivezérelhető?
Ha igen, akkor nem feltétlen cserélném a Q601-t. Megpróbálnám az ellenállást a 13-as láb és a 9-es közé. Ha sikerül levinni a kimeneti egyenfeszültséget 150 mV alá, akkor meg is állnék.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2024
(#) Aldure válasza reloop hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Szóval igen lett forrasztva át is takarítottam a környékét és a végfokok modulokat is áttakarítottam. Az erősítő tisztán szól nagy hangerőn is. Sőt hangfal tesztek elött műterheléssel járattam is. Bővebben: Link 13. és 9. láb közé mekkora ellenállást gondoltál?
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2024
(#) reloop válasza Aldure hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Így már képben vagyok az előzményekkel.
Berajzoltam szimulátorba az STK-3062-t, megtippeltem az ellenállások értékét. Ez alapján a 9-13 közé 1k-s ellenállást ajánlok induló értéknek.
(#) Aldure válasza reloop hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Ezesetben a kimeneten 567mV van. Nőtt a kimeneti fesz.
(#) reloop válasza Aldure hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Nagyobb értékű ellenállásra lesz szükség. Ha van 5-10k trimmered/potid, akkor azzal kikísérletezheted az értéket. Ha nincs, akkor köss a már fent lévő 1k-val sorba újabb ellenállásokat, míg nullát, vagy pár 10 mV negatív kimeneti feszültséget nem kapsz.
(#) Aldure válasza reloop hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Hát szerintem ezzel nem lehet mit kezdeni. 8.2k ellenállással kötöttem sorba 10k heli trimmert és már azt is fullra kitekertem és 241mV nál megállt. tehát 18.2k van a két láb között.
(#) reloop válasza Aldure hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Ez csak azt jelenti, hogy kisebb a hiba a vártnál. Próbáld 100k környékén!
(#) Aldure válasza reloop hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
100k ellenállással -225mV a kimeneten.
(#) reloop válasza Aldure hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Akkor 20 és 100k között lesz valahol a keresett érték. A balansz-ellenállás értéke és a kimeneti feszültség között nem lineáris az összefüggés, ezért sajnos kísérletezned kell.
(#) Aldure válasza reloop hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
100k trimmer használatával sem jutottam semmire.
(#) reloop válasza Aldure hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Az a gyanúm, hogy az 1k ellenállástól a kimeneti feszültség abszolút értékben növekedett és a mért 567 mV a testhez képest negatív volt. Sajnos a polaritás elhagyását pozitív feszültségnek veszem és a növekedést mindig pozitív irányú feszültségváltozásnak.
Tetézi a kavarodást az adatlap rosszul olvasható ábrája az IC belső felépítéséről. Abba belelátható a 12-13 lábak funkciójának felcserélődése is, amit a mérésed tett helyre.
Mindezekből következik, hogy ugrunk vissza az 1k beépítésére, de most már a 9-12 közé.
(#) Aldure válasza reloop hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Én írtam rosszul -567mV nem írtam elé az előjelet. Amúgy kipróbáltam a 9-12 közé az 1k-t csak egy pillanatra nyomtam meg a power gombot. A kimenő fesz felszaladt 9V fölé. így nem hagytam bekapcsolva. Találtam egy kapcsolást egy másik erősítőnél használnak egy másik driver-t ez TA-1001 csak erről nem találok adatlapot. Ez 2 db STK0050 darlington packot hajt és itt megoldották egy trimmerrel a kimeneti DC állítást.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2024
(#) reloop válasza Aldure hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Több módon beavatkozhatunk a kimeneti DC szintbe, amit csatoltál az is egy megoldás.
Esetünkben azzal is meggyűlne a bajunk, mert rendellenesen eltérő az invertáló és a nem-invertáló bemenet árama.
Visszatérve a tapasztaltakra. Az észlelt 9 V szintén negatív polaritású testhez képest? Mert akkor az előttem lévő adatlap lábszámozása jó, a tranzisztorok bekötését rajzolták helytelenül.
A 9-13 lábak közé kötött ellenállás hatására növekvő negatív kimeneti feszültség pedig nem sok jót jelent Q601-re nézve.
Feltehetnénk az R602 test felőli lábát +200 mV-ra és megoldódna a probléma, de remélem ettől elegánsabb megoldást is ki tudok izzadni.
A jelenlegi -225 mV egy 4 Ω-os hangszóró tekercsét 12 mW-tal fűti, ezzel elmenne a készülék az idők végezetéig. Mint hallhattad ez a csatorna épp úgy szól mint a párja.
Ami nem megnyugtató a dologban, hogy az erősítőben nincs DC védelem, csak koppanásgátló. Az egyelőre azonosítatlan hibától szenvedő driver gondolhat egyet és kiküldheti a tápot a kimenetre arra az időre míg a soros biztosíték ki nem olvad. Az pedig veszélyesen sok a hangsugárzó számára.
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Mellékelem hogyan kéne működnie. Vízszintes tengelyen az R26, a függőlegesen a kimenet.
(#) Aldure válasza reloop hozzászólására (») Jún 17, 2024 /
 
Most kipróbáltam a 9. és 12. láb összekötését 1k ellenállással de ezuttal folyamatost bekapcsollással. Az a 9 volt körüli érték bekapcsoláskor és kikapcsoláskor is jelen van. de csak rövid időre. kb fél másodpercre. és negatív előjelű aztán vissza áll -585mV ra a kimenet. Arra gondoltam hogy még is meg kéne építenem azt a drivert igazából megvan hozzá minden alkatrész. Megnézném mi sül ki belőle. Ennek az STK-nak meg altávolítanám a kupakját hogy szemügyrevehessük természetesen úgy hogy éségben maradjon. Aztán kilehet méregetni az alkatrészeket. És így még az adatlapon levő rejzon is fel lehet tüntetni az értékeket.
(#) reloop válasza Aldure hozzászólására (») Jún 17, 2024 /
 
Mielőtt komolyabb átalakításba fognék, lemosnám a panelt az STK3062 környékén. Láthatóan gondosan lekapargattad a lábak közötti NYÁK-ot, de ez nem minden esetben elegendő. Ha az első mosás után azt tapasztalod, hogy megváltozik a kimeneti egyenfeszültség bármilyen irányban, akkor érdemes lesz jól megsikálnod. Nekem a nitró és az erős szőrű műrostos kefe (valaha írógép tisztító volt) vált be.
Ha szeretsz építeni, rajzolnék neked egy pár alkatrészes kiegészítést a relés áramkörhöz, hogy tudja a DC védelmet.
(#) Aldure válasza reloop hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
Rendben még átmosom csak kell vegyek nitrtót hozzá. Természetesen érdekelne az az áramkör.
Köszönöm a segítséget. Amúgy erre a driver-re gondoltam. Nyák az már készen van. Az alkatrészek megvannak a 2SA és 2SC helyére BC640 és BC639 menne A többi maradt az MJE340 és MJE350
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2024
(#) reloop válasza Aldure hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
Csak a legegyszerűbb egyenfeszültség érzékelőt rajzoltam hozzá. Minden ellenállás 47k, tranzisztornak bármilyen BC sorozatú megfelel a P és az N típus betartásával.
A "Névtelen" ábrán az R14-et D3 anódra kell kötni, ugyan ez a helyzet R21, D4-gyel. Remélhetőleg a NYÁK rendben van.
(#) Aldure válasza reloop hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
R14 és R21 úgy van kötve ahogy írtad. Vagy valamit rosszúl nézek? R14 D3 anód R21 D4 anód a névtelen ábrán is így látom. Elvileg jó a nyák is mert a gerber rajzon is úgy van kötve.
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2024
Következő: »»   42 / 43
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem