Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » [OFF] Pihenő pákások témája - Elektronika, és politikamentes topik
Lapozás: OK   3558 / 3559
(#) kadarist válasza nagym6 hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Nyugdíjas volt már. Egy kis ideig munkatársak voltunk az Infineonnál. Sokáig volt mozigépész és kórházi műszerész is, képzett, nagy tudású szakember volt.
(#) nagym6 válasza kadarist hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Köszi az infót.
(#) Ódenka válasza kadarist hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Cinema: Köszönöm a segítségét...Emlékezni fogok rá.
(#) wbt hozzászólása Jún 22, 2024 /
 
Sziasztok, hullik a hajam:
OpenOffice-ban doku kiszobrászkodása, a "kedves felhasználó" magasrendű szellemi képességei miatt a színeket nem elég kiírni, olyannak is kell lenni (lásd kép). Az a bajom, hogy pl. sárga a fehéren nem igazán látszik, ezért fekete alapot szeretnék, de csak oda, erre az egész sor olyan alapú lesz. Sülthal vagyok az OO-hoz, de egy kijelöl-háttérszín azért még megy (vagy mégsem). Hogy a csudában tudok csak egy kijelölt szó hátterét megváltoztatni? (szégyenlem magam, hamut szórok a fejemre..) Képen az eredmény...

ooszin.jpg
    
(#) gg630504 válasza wbt hozzászólására (») Jún 22, 2024 /
 
LibreOffice-ban egyszerűen megcsináltam, OO nincs telepítve, megkérdeztem GPT-t.
Idézet:

OpenOffice-ban egy szó háttérszínét hogyan lehet beállítani például feketére? A betű színe sárga.
ChatGPT

Az Apache OpenOffice Writer programban a szöveg háttérszínének és betűszínének beállítása a következőképpen történik:

Szöveg kijelölése:
Először jelöld ki azt a szót vagy szöveget, amelynek meg szeretnéd változtatni a háttérszínét és a betűszínét.

Betűszín beállítása:
Kattints a formázó eszköztáron a Betűszín gombra (amely egy "A" betűt mutat egy színnégyzettel).
Válaszd ki a sárga színt a színpalettából.

Háttérszín beállítása:
Kattints a Formázás menüre a felső menüsorban.
Válaszd ki a Karakter... menüpontot.
A megjelenő Karakter ablakban kattints a Háttér fülre.
Válaszd ki a fekete színt a színpalettából.

Beállítások mentése:
Kattints az OK gombra a változtatások mentéséhez.

Ezzel a kijelölt szó háttérszíne feketére változik, és a betűszíne sárgára lesz állítva.

Magam sem mondhattam volna szebben
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2024
(#) wbt válasza gg630504 hozzászólására (») Jún 22, 2024 /
 
Tényleg így (!) működik. Csak akkor mi a tö---nek van "háttérszín" ikon felül? (ami ezek szerint csak egész sorra vonatkozik, nem a kijelölt területre). Biztos az én logikám más... Köszi!
(#) wbt válasza gg630504 hozzászólására (») Jún 22, 2024 /
 
Jahh, azt már nem is említem, hogy a (piros+) feliratot, ha BOLD-ra változtatom, akkor a "+" jel nem vastagodik. Tudom, kukacos vagyok Mégegyszer köszi!
(#) mnyugger válasza wbt hozzászólására (») Jún 22, 2024 /
 
Idézet:
„Sziasztok, hullik a hajam:”

B6 vitamin hiány.
(#) granpa válasza mnyugger hozzászólására (») Jún 22, 2024 /
 
Humafolacid, receptre olcsóbb. Vagy már nem X-ekkel írható a kor)
(#) wbt válasza mnyugger hozzászólására (») Jún 23, 2024 /
 
Mondjuk ha lenne minek hullania, biztos.. Azért majd veszek 3 karton sört, abban van (kár, hogy pont a sörre vagyok allergiás...taknyom-nyálam összefolyik,. ha felbontanak egy sört előttem , persze csak a gagyi, ami tegnap még víz volt, az angol 1000Ft-os sörtől semmi bajom. Micsoda férfi..) (idézet: macskajaj)
(#) mnyugger hozzászólása Kedd, 16:20 /
 
Egy 80 literes Elektromos vízmelegítőben (bojler) mennyi idő alatt melegszik fel a víz 60°C-ra?
(#) Rosszmáj válasza mnyugger hozzászólására (») Kedd, 16:30 /
 
https://www.praktiker.hu/epites-felujitas/bojler-vizmelegito/bojler...317109

Ez pl. 1,5 kW, 65°-ra 4 óra, 60°-ra sacc 3,5 óra.
(#) Bakman válasza mnyugger hozzászólására (») Kedd, 17:54 /
 
A fórum felső sorában: Segédprogramok -> Víz felfűtéséhez szükséges idő (Bővebben: Link)
(#) jani1987 hozzászólása Kedd, 18:26 /
 
Forr fül bakelit lapra rögzítéséhez milyen módszert szoktatok alkalmazni? Mini csavart nem tudom hol lehet egyáltalán kapni.
(#) madzagos válasza jani1987 hozzászólására (») Kedd, 18:27 / 1
 
Réz csőszegecs.
(#) szs válasza mnyugger hozzászólására (») Kedd, 18:46 2 /
 
Ha nem tudjuk azt, hogy hány kW-os a fűtőszál, akkor nehéz kitalálni.
Azonban te is tudod, hogy 1kg (ami 1 liter) vizet melegítünk egy kcal hővel, akkor 1 celsius (vagy kelvin) fok "hőemelkedést" érünk el 1 másodprc alatt. 1 kCal az kb 4,2kW. Nem pontosan, de hozzávetőlegesen lehet vele számolni. Éx elég hozzávetőlegesen, hiszen a bojler hőszigetelését sem tudjuknpontosan, és a helyiség hőmérsékletét sem.

Számít, hogy hány fokos víz jön fel (a hidroforból biztosan 15 fok körüli, mert mély a kút, és nálunk nincs sajnos hőforrás), a vízvezeték télen 5 fokos vizet is adhat.
A hozzászólás módosítva: Kedd, 18:47
(#) szs válasza szs hozzászólására (») Kedd, 19:34 /
 
(Erre miét kaptam negatív reakciót? Nehez a fizika?)
(#) gg630504 válasza szs hozzászólására (») Kedd, 20:08 /
 
Idézet:
„1 kCal az kb 4,2kW.”

A kilokalória az energia egy mértékegysége.
A kilowattóra a teljesítmény mértékegysége.
A kalória 1980. január 1-től törvényen kívüli mértékegység Magyarországon.
Régen szokás volt a kiskalória "cal" mellett a nagykalória "Cal" használata, 1 Cal = 1000 cal összefüggéssel.

A víz fajhője 4183 J/(kg·K).
Hőmérséklet különbség 80 °C - 15 °C = 65 °C = 65 K.
Tömeg 80 kg.
Fűtőteljesítmény legyen 1500 watt.
Idő = fajhő * hőmérséklet különbség * tömeg / fűtőteljesítmény =
4183 * 65 * 80 / 1500 másodperc = 14500 másodperc = 4 óra 1 perc 40 másodperc.
Ahogy írtad, a hűlés miatt hatásfoknyival több.
A hozzászólás módosítva: Kedd, 20:10
(#) Gafly válasza szs hozzászólására (») Kedd, 20:08 /
 
Majd verem a fejetek (három hét múlva) fakanállal két tarjaszelet forgatása közben.
(#) szs válasza gg630504 hozzászólására (») Kedd, 20:19 /
 
Attól még egy kilokalória pont annyit emel a víz hőmétsékletén, mint (közel, még mindig nem pontosan írom, de ezt előbb is megjegyeztem) 4,2 kW. Es egy szót sem ejtettem a kilowattóráról. Ami 3600-szor annyit melegítene, ha szóbahoztam volna.
Nem én soktam a kW-ot meg a kilowattórát össuetéveszteni.

Én értem, hogy SI-n kívüli mértékegység, de viszonyításnak a vízmelegítéshez pláne pont jó. De csak ha akarja az ember.
A hozzászólás módosítva: Kedd, 20:22
(#) szs válasza szs hozzászólására (») Kedd, 20:28 /
 
Egyébként pont az előbb leírtam (csak valahogy kitörlődött), hog
-ha 15 fokos a vizem
-80 literes a bojlerem
-60 fokos vizet szeretnék
-1kW-os a fűtőszálam,
akkor körülbelül:
80X(60-15)X4,2 másodperc alatt érem el.

Kar úgy renni, mintha én nem tudnám, fentebb leírtam az összefüggéseket is.
(#) szs válasza Gafly hozzászólására (») Kedd, 20:33 /
 

Viszek bukósisakot. Van itthon szép piros.
(#) mnyugger válasza Rosszmáj hozzászólására (») Kedd, 21:49 /
 
Köszönöm.
(#) mnyugger válasza szs hozzászólására (») Kedd, 21:53 /
 
Köszönöm a hozzászólásokat.
A fizikát tudom, csak a gyakorlati tapasztalat lett volna érdekes.
Idegen helyen bekapcsoltam a bojlert. Órák múlva is langyos vizet adott.
Gondolom vízköves.
(#) gg630504 válasza szs hozzászólására (») Kedd, 22:06 /
 
Valahányszor átszámoltam a kalóriát más mértékegységbe, nekem sosem jött ki watt. Leginkább joule-t kaptam.

https://hg9ieg.hu/szamolo/_sz/quantity.html?2024-06-25
E = 1      kcal,Cal
► mérnöki; pontos ►
E = 4,1868 kJ

Én elhiszem, hogy erősen odagondolod a 4,2 kW teljesítményhez a másodpercet és 4,2 kWs energiára azaz 4,2 kJ energiára gondolsz, de következetesen azt írod, hogy 1 kilokalória energia egyenlő 4,2 kilowatt teljesítménnyel.
Teljesen igazad van, valóban nem célszerű összetéveszteni a kW teljesítményt a kilowattóra energiával sem.
Energia = teljesítmény * idő.
A joule és a kalória az energia egy-egy mértékegysége. 1 cal = 4,1868 joule. 1 joule = 0,2388 cal.
A watt a teljesítmény egy mértékegysége.
A másodperc, perc, óra az idő néhány mértékegysége.
A kalória nem lehet watt.
A watt sem lehet kalória.
Bár nyelvtanilag helyes és így nem ütközik a fórumszabályba.
A hozzászólás módosítva: Kedd, 22:09
(#) szs válasza gg630504 hozzászólására (») Kedd, 22:15 /
 
Semmi baj. Lehet vitatni a helyénvalót egyfajta nyomásgyakorlásra.
Attól még a számítás egyezik (és én szóvá sem tettem, hogy te 80 fokra számoltál, ha 60 fokra számoltál volna, ahogyan a kérdés szólt, akkor látnád az egyezőséget)
A lóról le lehet szállni időnként, és akkor a gyalogost is értjük, sőt, rájövünk, hogy igyanaz utat járjuk.

Valójában te a kevésbé kézresőt favorizálod. Én az egyszerűbbet. A végeredmény is ugyanaz, és az enyém is helyes. Csak régebben így írták fel.

És oly nagyon ne gyere a mérnöki, pontos, meg nyilacskákkal.
Csa szórakozol, miközben jól tudod, hogy igazam van, jól számoltam. Csak véded a védenivalót.
Szerintem ennyi erővel le is írhattad volna oly egyszerűen, mint én a számolást. Kevesebb hókuszpókusszsl.
Egyébként mnyugger mindkettőnk számolását fejből tudja, oszt vagy jól szórakozolik, vagy jót szórakozik.
A hozzászólás módosítva: Kedd, 22:24
(#) szs válasza gg630504 hozzászólására (») Kedd, 22:30 /
 
Idézet:
„következetesen azt írod, hogy 1 kilokalória energia egyenlő 4,2 kilowatt teljesítménnyel.”


Nem írtam. Következetesen azt írtam, hogy (majdnem) pontosan annyit melegít a vízen. Egy másodperc alatt 1 kg vízen 1 fokot. És ez akkor is alapvetés, ha kiugrunk az ablakon.

És szerintam nem baj, ha ezt tudja az ember. Mint azt is, hogy mennyi egy tucat. Mert nemcsak az 1024-el kell hőzöngni.
(#) szs válasza mnyugger hozzászólására (») Kedd, 22:32 /
 
Jó volt a halovány sejtés, hogy szívatsz.
A gyakorlati tapasztalat az, hogy pont annyi, amennyi. Így a leghelyesebb.
A hozzászólás módosítva: Kedd, 22:34
(#) Bakman válasza mnyugger hozzászólására (») Kedd, 23:23 /
 
Idézet:
„A fizikát tudom”
A kérdésedből arra lehetett következtetni, hogy nem.

Idézet:
„csak a gyakorlati tapasztalat lett volna érdekes.”
Ebből pedig arra, hogy valóban nem tudod.

Idézet:
„Idegen helyen bekapcsoltam a bojlert. Órák múlva is langyos vizet adott.
Gondolom vízköves.”
Nem jó következtetés. Ha vízköves, ad meleg vizet, legfeljebb felfűtés közben nagyon "sípol". Lehet kivezető cső, fűtőszál, hőkapcsoló, áramellátási hiba, meg még ami nem jut eszembe.
(#) Suba53 hozzászólása Sze, 8:57 /
 
Hogy én mekkora mázlista vagyok !!

Egyenesen Warren Buffett-től kaptam levelet, aki nagy jótevő a nagy bánat idején.
Már nézem az örökbe fogadható kastélyok listáját, lesz miből felújítani.

"Kedves nyertes!
A nevem Warren E. Buffett, amerikai üzleti iparmágnás, befektető és filantróp vagyok. Én vagyok a világ legsikeresebb befektetője. Erősen hiszek az "életadásban". Van egy ötletem, amely soha nem változott a fejemben: hogy a vagyonát emberek megsegítésére kell fordítania, és úgy döntöttem, hogy {1 700 000 eurót} adományozok véletlenszerűen kiválasztott embereknek szerte a világon, egymillió-hétszázezer eurót. Ha megkapta ezt az e-mailt, szerencsésnek mondhatja magát, mert e-mail címét véletlenszerű online keresés során választották ki."
Következő: »»   3558 / 3559
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem