Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ez milyen alkatrész-készülék?
 
Témaindító: csaby, idő: Dec 25, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   1163 / 1164
(#) btamas81 válasza tothbela hozzászólására (») Csü, 17:17 /
 
Ezt a leválasztó trafós dolgot el tudnád magyarázni. Eco Pityu videóiban látom, hogy mindig leválasztóról indítja a cuccokat. Mire való a leválasztó trafó?

"Ha a böllér még józan, akkor fázisceruzával esetleg megnézni a "helyes" hálózati csatlakoztatást. Ellenkező esetben a kolbász két rész sertés, egy rész Józsi bácsi arányú húskeverékből fog készülni.
És Józsi bácsi miért fog úgy járni mint a disznó ha nem jól van bedugva a cucc?
(#) tothbela válasza btamas81 hozzászólására (») Csü, 18:28 /
 
Nálad eleve ott van a 230/300V-os trafó. Ez alap, mivel így galvanikusan le van választva a hálózatról. De láttam trafó nélküli kábítót, ahol egyetlen soros áramkorláthozó ellenállást (izzólámpa vagy bojler fűtőbetét) kapcsoltak a sertéssel sorosan. Sajnos előfordul az ilyen kókányolás, mert nem kapunk az Euronics boltban bevizsgált CE logóval ellátott kábítót.
De hogy a kérdésre válaszoljak:
Nálunk a hálózati feszültség 230VAC és nullázott. Az egyik vezeték a védőföldön és a talajhoz képest is nulla V-on van. A másik a feszültség csúcsokban 320-ig felszalad pozitív, majd negatív irányban. A malacot tarkón szúrja a böllér a kábító villával, aminek az egyik tüskéje a nullán van, tehát nem ráz. A másik tüskéje egy kapcsolón és az előtét fűtőbetéten keresztül a fázisra csatlakozik.
A kapcsoló zárásakor a malac teste egy feszültség osztót képez, vagyis legfeljebb a hálózati feszültség fele lesz a sertés testén, ez is csak pár pillanatig. Ha viszont fordítva dugja be Pista bácsi a konnektorba, akkor már a kapcsoló bekapcsolása nélkül is fázisra kerül a malac, vele együtt Pista bácsi is. Pista bácsi lába pedig csak a gumicsizma szigetelő képességének köszönhetően nem fogja az áramot a talajba vezetni.

Jól impregnált trafón keresztül a kábítás folyamán a föld felé nem folyik áram,
Nálad tehát van leválasztó, azaz nincs "Józsi bácsi probléma.

Ha már kábítás. Nem sok a 300V a malacnak? 80-150V bőven elég kell legyen.
(#) btamas81 válasza tothbela hozzászólására (») Csü, 19:08 /
 
Nem nekem van kábítóm, én csak a leválasztótrafós dologra voltam kíváncsi.
Köszi, hogy leírtad!
(#) tothbela válasza btamas81 hozzászólására (») Csü, 20:40 /
 
Nincs mit.
Van itt a fórumon ilyen topik, ott is láttam olyan gépeket, hogy a hajam az égnek állt. Konkrétan részemről elsődlegesen az emberélet a legfontosabb, ezt kell biztonságban tartani. A sertéskábítás az egy dolog, abba én nem megyek bele. A szükséges feszültséget is azért említettem, mert a túl alacsony az nem kábít, a túl nagy pedig megsüti a vért a sertés nyakában. Azért legyen már a tarja hús szép, mert az úgy finom.
Egyébként tudás és tapasztalat kell hozzá, mert van kisebb-nagyobb, soványabb-zsírosabb kucu. A böllérek sem egyformák. Van akinek egy stamesz is sok, van aki fél liter tömény után is biztos kezű.
(#) moele válasza tothbela hozzászólására (») Csü, 20:55 /
 
A hiba úgy jött elő, hogy a malac beleremegett, mert a kijövő feszültség a relén keresztül szaggatva jött ( a relé 25Hz remegett ). Holnapi nap megpróbálom amit írtál, csak 15 V ~ az áramkőrt. Próbára betettem az eredeti IC helyett egy LM 324 et, de nem csinált semmit, üzemi meleg lett.
(#) rascal válasza moele hozzászólására (») Csü, 21:04 /
 
Szia! Egy LM324-nek, vagy hasonló műveleti erősítőnek nem nagyon szabadna melegednie. Ha melegszik, akkor vagy gerjed, vagy jobban le van terhelve a kimenete, mint kellene. Elvileg bírja a rövidzárat is, de nem szereti. Persze lehet még sok más baja is, csak ez a melegedés nem tűnik normálisnak.
(#) moele válasza rascal hozzászólására (») Csü, 21:29 /
 
Szia ! Talán ebben a melegben elképzelhető, vagy nem ilyen IC kellene a régi helyére. (Még nem lett visszarajzolva a kapcsolás )
Úgy működött, hogy kb. 180 Ohm terheléssel a kimeneten (fogó) az 1 kapu működésbe lépett és kiválasztotta, hogy a két időáramkőrből (2-3 kapu) melyiket válassza ki. Annyi ideig (6-12 mp.) húzott be a relé. Azt még nem tudom, hogy hogy van megoldva az, hogy a 300 V~ kábítófeszültség ne kerüljön vissza a vezérlésre.
(#) rascal válasza moele hozzászólására (») Csü, 21:48 /
 
A visszarajzolás remélhetőleg elárulja, mi a megoldás.
(#) moele válasza rascal hozzászólására (») Pé, 13:40 /
 
Milyen megoldás lehetséges a visszarajzoláshoz.
Még eddig nem volt rá szükségem.
Valami program, vagy kinyomtatni vagy ???
Köszönöm szépen a segítséget.
(#) proli007 válasza moele hozzászólására (») Pé, 14:00 / 1
 
Hello! Ennyit tudok segíteni. A triac körül a két ellenállás, diac köre nem látszik tisztán.
Vannak benne számomra elég értehetetlen megoldások, de ugye elvileg működött.
Innen talán már visszarajzolható, az értékeket meg Te jobban le tudod olvasni.
(#) moele válasza proli007 hozzászólására (») Pé, 16:36 /
 
Szia !
Huú, ez nagy segítség !
Köszönöm szépen, megpróbálom folytatni, ha sikerül.
(#) tothbela válasza moele hozzászólására (») Pé, 17:23 /
 
Néha én is ráérek, így ha az alkatrészek értékei is megvannak, szimulátorba be tudom rakni. Ott sok minden kiderülhet.
(#) Suba53 válasza moele hozzászólására (») Pé, 17:59 /
 
A visszarajzolás, ahogy a neve is mondja, kézi rajzolással megrajzolni az elvi ábrát, kapcsolási rajzot egy kész fizikai áramkörről úgy, hogy a szabványos rajzjeleket használva szépen sziszifuszi módon összekötni a lerajzolt alkatrészeknek a megfelelő lábait a kész panelon található összeköttetéseknek megfelelően.
Általában többször kell nekifutni, ha kicsit bonyolultabb, de kellő türelemmel korrektül megoldható, és óriási segítség az áramkör megértéséhez, hibakereséshez.
(#) moele válasza proli007 hozzászólására (») Pé, 21:07 /
 
Szia !
Itt a triac, diac köre tisztábban látva.
Az értékeket megpróbálom pontosan leolvasni és beírni.
Köszönöm a fáradozást, nem semmi munka.
A sorkapcsokra menő vezetékeket majd külön próbálom
pontosítani, hogy hova is mennek (bonyolult első látásra).
(#) moele válasza moele hozzászólására (») Szo, 16:01 /
 
Szia !
Hátulról is triac, diac rész.
Pontosítottam az értékeket is és egy bekötési rajzot,
elég kuszán, de talán érthető.
(#) proli007 válasza moele hozzászólására (») Szo, 16:22 /
 
Hello! Valahogy nem jó az Ic pozícionálása. Ahol én az alkatrészeket rárajzoltam a panelre, ott bejelöltem az LM324 tápját. Rózsaszínnel a (feltehetően +12V) pozitívját, kékkel pedig a GND-t.
Mivel az LM324 4-es lába a + táp, az Ic 1-es lábának a panel széle felé kell esni. Tehát én a foglalat beültetését nem tartom jónak. És ha így van az Ic is belenyomva, fordított tápot kap.
Ellenőrizd le amit mondtam! A 4-esnek kell a 12V és a 11-nek a GND. Ha ezért melegszik az LM324, akkor már szerintem meg is pusztult.. Én oda is rajzoltam a nyákra az 1-es láb számát.
A hozzászólás módosítva: Szo, 16:23
(#) moele válasza proli007 hozzászólására (») Szo, 16:53 /
 
Üdv !
Én a foglalat beültetése szerint néztem.
(#) proli007 válasza moele hozzászólására (») Szo, 16:57 /
 
Ha ott van a kezedben, mérd meg hogy melyik láb kapja meg a + tápot. Mert az a négyes láb. Én a foglalaton azt látom, hogy rosszul van beültetve.
(#) moele válasza proli007 hozzászólására (») Szo, 17:36 /
 
Így igaz, ahogy írtad, a foglalat is rosszul van beletéve.
Beletettem az IC-t, jó helyzetbe, nem melegszik nem ment tönkre.
A panelen az 1 és 5 sorkapocs hidalásával kellene működnie
a reléknek és időarányosan be kellene húzni.
A relék nem maradnak behúzva, csak remegnek.
(#) proli007 válasza moele hozzászólására (») Szo, 17:57 /
 
Az elég fura, mert az 1-es a GND, az 5-ös meg a Triac A2-re megy (ha jóllátom.) Így az elég vicces. De azt sem tudom minek két relé, mikor egy dolgot kell működtetni. Meg még Triac is van..
(#) moele válasza proli007 hozzászólására (») Szo, 22:00 /
 
Legalább 5X átnéztem, vezetékenként átmértem, ez a bekötése. 3-4...15 v~....1-5 sorkapocs hidalással indul, de nincs időzítés. A 2-relé a 230 V~ ot szakítja meg 7-8. A két segédérintkező sorba van kötve és különböző helyekre mennek. Egyik szakítsa meg a másikat. Egyiknél a segédérintkezőt áthidalva úgy marad , de időzítés nincs. Lehet, hogy nem az LM324 való a kapcsolásba ? Mindent átmértem, de hibát nem találtam. A biztosíték védi a 300 V~ és a triak kapcsolja a kimeneti fogóhoz.
(#) moele válasza proli007 hozzászólására (») Szo, 22:23 /
 
Meglepetések elkerülésére csak 15V~ használok, leválasztó trafóról.
tothbela fórumtársam javaslatára.
Elvileg így is kellene működni a panelnak, ha minden rendben lenne ?
(#) proli007 válasza moele hozzászólására (») Szo, 23:11 /
 
Azt állítottad, hogy érzékeli a malacot és arra kapcsol be. És ott van az a két soros ellenállás az feltehetően leégett, vagy az érzékenységet módosították vele. Az minden esetre a 2-es lábhoz megy. De időzítő kondit, én nemigen látok. Az LM324 mellett szól, hogy az "a" OPA nincs használatban, és a tápfesz betáplálása is 4-es OPA-ra hajaz. És látok egy negatív és egy pozitív visszacsatolást is.
Egyébként elsőnek azt kellene kitalálni, hogyan is kellene működjön..
(#) moele válasza proli007 hozzászólására (») Szo, 23:20 /
 
Igen, a két soros ellenállás 180 Ohm, az eredeti leégett. Az 1-5 sorkapocs vezetékei mennek a fogóhoz és ott van a 300 V~ is. Legalább 300 Ohm minimum kell (sertésnyak vizesen)hogy induljon a vezérlés.
(#) moele válasza proli007 hozzászólására (») Szo, 23:43 /
 
Az időzítést a két tantál kondi 1mic. és 10mic. adja aszerint, hogy hány Ohm-mal indul a vezérlés (kismalac-disznó)
(#) proli007 válasza moele hozzászólására (») Vas, 9:26 / 2
 
Hello! Én megrajzoltam a dolgot, de számomra vannak nagyon értelmetlen részek is.

De meg kellene nézni a nyákot, hogy helyesen másolta-e le. Mert nem minden forrpontot látok jól, mert vagy takarva van, vagy a gyanta/kosz miatt nem látom.

Én a nyákon más alkatrész értékeket látok mint Te. Azt is ellenőrizni kellene. Most már vannak pozíció számok is amire lehet hivatkozni.

Azok a zöld 100 ohm-ok körei, valahogy nem stimmelnek. Valamint túl sok alkatrész van az R6-R4-R8-D2-SR1/6 lábaknál. De az R9-D11 nél is vannak értelmetlenségek.

A sorkapocsra menő 6-7 kék vezetékek között, mintha a nyák vezetősáv, át lenne vágva.
(Ez az SR2 zárókontaktusa és a Triac A2 (középső láb) kötés között van a kékek között.)

Az első OPA fokozat, tulajdonképpen egy kétutas egyenirányító (R15 értékét nem látom a konditól). A második OPA egy komparátor, aminek referenciája valahogy kapcsolva van. Az R8 értékét én kicsinek látom, meg kellene mérni. Az időzítő, maximum a C6 tudná ellátni.
A két relé érdekesen működik és nem látom szükségességét. Mind kettőt a tranyó működteti, de SR2 csak akkor húzott meg, mikor SR1 meghúzott. C3 valami ejtés késleltetése az SR1-nek.

Az S2, kettes sorkapocsnál elírtam a számot, természetesen az 7-8 és nem 6-7.
(#) moele válasza proli007 hozzászólására (») Vas, 9:52 /
 
Üdv !
Ez nagyon komoly, nem kevés idő kellett hozzá, nagyon szépen köszönöm.
Mindent még egyszer pontosítok. A panelt több részben fotózom, elölről-hátulról, így jobban látható lesz minden.
(#) moele válasza proli007 hozzászólására (») Vas, 13:37 /
 
A 7-8 független relé kimenet, csak egy visszajelző izzót működtet egy különálló időrelén keresztül. Az alkatrészek egyeztetése folyamatban van.
(#) moele válasza proli007 hozzászólására (») Vas, 14:18 /
 
Az R15 -2,2 K, R8 - 360, C6 (100mf)
(#) proli007 válasza moele hozzászólására (») Vas, 19:44 /
 
Hello!
Némi dolog tisztázódott, de még még mindig homály van részemről.
Néztem a készülék huzalozási rajzát, és ott a két külső párhuzamos 22 ohm sönt ellenállás a 2-6 panelpontra csatlakozik. De szerintem annak a 2-1 pont között van a helye. Mert az a sönt ellenállás, amin a fogó áramkör záródását érzékeli. Annak számomra logikus útja a következő:
- Trafó 3-as kapcsa, a panel 6-os kapcsára.
- Ha a triac begyújt, akkor zárja a panel 6-5 sorkapcsát.
- Az 5-ös kapocsról a fogóra csatlakozik, a fogó másik pontja az ampermérőn keresztül a 2-es kapocsra.
- A 2-es kapocsról a söntre, majd az 1-es kapocsra. Végül az 1-es kapocs a trafó4-es kapcsára.
- Az "üzem" lámpának az 5-6 panelkapcsok közt a helye. Ez biztosítja a figyelő áramot, ha a fogó köre záródik. Ha az SR2 bekapcsolja a triac-ot, akkor az rövidre zárja az 5-6 kapcsokat és az "üzem" lámpát.

Nem tudom az "üzem" lámpa mekkora teljesítményű, de a 2x22 ohm elég kicsi, mert ha záródok a fogó, meg kellene lenni a söntön a 6..8V váltófeszültségnek. Ahhoz hogy ott kb. 0,5A áram folyjon, 150W-os izzón kellene. Tehát valami, itt is nem stimmel.

Továbbra sem értem a zöld 100 ohm-ok működését és lényegét.
Elképzelhető, hogy a sönt nem a 6-os kapocsra csatlakozik, hanem az 1-esre, mert mind kettő sorkapocs szélső, könnyű összekeverni. Ha még is így van, akkor viszont nem csoda hogy leégett a két soros 180 ohm ellenállás. Mert akkor nem a sönt feszültséget kapta a 2-es bemenet.
Az időzítő relé feladatát és működését sem értem. Egyáltalán mekkora idő van rajta beállítva.
Következő: »»   1163 / 1164
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem