Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Műveleti erősítő
 
Témaindító: petrik, idő: Júl 31, 2005
Lapozás: OK   107 / 107
(#) szendi001 hozzászólása Aug 18, 2024 /
 
Sziasztok! Tanácsot szeretnék kérni. Építettem egy basszus gitár erősítőt. A vége egy Quad405, az eleje pedig ez az előerosito.Bővebben: Link. Szól, hangos, dinamikus, de zajos. Nyilván a fa doboz konstrukció adja magát, hogy ezt azt össze tud szedni, de ha rövidre zárom a bemenetet, és tekerek a hangerőn, konkét fehér zaj van. Ha leválasztom az előerősítőt, megszűnik. Nyilván vannak jobb előerősítő konstrukciók, de nekem ez már elkészült, és ezt szeretném javítani. TL082 van benne. Olvastam sokat, de sajnos nem eleget a zaj es a slow rate fogalmakról. Életszerű lehet, ha kiváltom a 3 dupla műveleti erősítőt, értelmes keretek közé tudom szorítani a zajt? A második megoldásom a noise gate, de összességében nem tetszik az alap működés. Minden tanácsot szívesen fogadok, és nem röstellek elolvasni irodalmat, ahol a zaj kérdése jól körül van járva.
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2024
(#) szendi001 válasza szendi001 hozzászólására (») Aug 18, 2024 /
 
Az össz erősítés nem volt fényes. Így kiheréltem a Fet et és tettem oda is egy műveleti erősítőt. Az első fokozat már zajt generál, így a ze rősítőlánc közepén nem tudtam orvosolni a problémát az erősítés növelésével.
(#) kadarist válasza szendi001 hozzászólására (») Aug 18, 2024 / 1
 
Szia!
Rakjál bele TL072-t, annak kisebb a zaja. De beszerezhetsz valamilyen kifejezetten előerősítőbe való kiszajú opamp-ot is. Keresés
(#) szendi001 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 18, 2024 /
 
Szia Isván! Tudnál adni légyszives pár javaslatot típusra? A keresés link nekem a VPN miatt minden horrort hoz be.
(#) kadarist válasza szendi001 hozzászólására (») Aug 18, 2024 / 1
 
Van néhány típus. A keresési szavak: dual low noise audio op amp
NE5532
LM833
LT1115
ISL28207
(#) tothbela válasza kadarist hozzászólására (») Aug 19, 2024 /
 
Az a baj, hogy bár az 5532 alacsonyabb zajú mint a 072, de csak kis impedanciás jelforrásnál. Gitár esetén sajnos rosszabb a dolog. Basszusgitárnál még rosszabb a helyzet.
(#) tothbela válasza szendi001 hozzászólására (») Aug 19, 2024 / 3
 
Ezt a kapcsolást megcsinálta a cimborám is, neki is zajos volt. Gitár és basszus előfokkal sokat szenvedtünk mi is, mire ki tudtuk találni a megoldást. Itt ahogy észrevetted, az első fokozat dönti el a zajt. Ezt kell jóra csinálni.
Lehet hogy a gitár jele sem túl nagy, de nincs univerzális megoldás ami mindenhez jó.
Két megoldást kipróbálhatsz. Egyik, hogy egy csöves bemeneti fokozatot teszel az erősítőbe. Nem kell megilyedni a magas tápfesz miatt, mert például az ecc82 12V-ról már elboldogul, az Ecc88 24V-ról, az ECC83 meg 50V-ról. Ha félvezetős én gondolkodsz, akkor diszkrét jfet bemeneti fokozat, de valami igazán alacsony zajú jfet-tel. Ilyet boltban nem nagyon találsz, de elektret mikrofon kapszulában pont ilyen van. Eddig ezt találtam a legalacsonyabb zajú erősítőnek, ráadásul nagyon könnyű munkapontba helyezni.
Nem tudom milyen a basszerod, az is megérdemel egy pillantást. Egy jó hangszedő úgy szól, hogy nem nagyon kell hangszínelni, de nyilván nem olcsó. Alternatív megoldásként lehet a gitárba építeni előfokot még a hangerő poti elé. Ilyenkor a hangszedő nem terheli a hosszú kábel, teljes energiáját le tudja adni. Itt lehet jó jel/zaj viszonyú erősítőt építeni, akár a mikrofon kapszulás jfettel. 3V-ról vígan elvan, egy 2032 lítium gomb elemmel is elvan egy hónapig, de egy 18650 akku kitart a világ végéig.
Még valami. Egy hangszererősítő esetében az átviteli sávot illik szigorúan kezelni. A quad405 elé az előfok után egy meredek aluláteresztő szűrőt is betehetsz. Ennek a törésponti frekvenciája a játékstílusod, valamint a hangszedőd függvénye. Általánosan ha 5kHz felett 24dB/oktáv meredekséggel vágunk, valamint 3,3kHz-en emelünk 10-15dB-t.
(#) szendi001 válasza tothbela hozzászólására (») Aug 19, 2024 /
 
Szia Béla, az előzményeket és a válaszomat átviszem a hangszer erősítő témába.
(#) szendi001 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 19, 2024 /
 
Szia István! Köszönöm! Rászánnám a pénzt az LT-re az első fokozatban, de ez szimpla. Annyit akartam meg tőletek légy szíves kérdezni, hogy hogyan kell értelmezni, a zaj esetében a szám osztva négyzetgyök frekvencia kérdést? A zaj a frekvencia függvénye is? Mi számít igazán jónak? Az LM082 18 körül van. Az NE5532 már csak 4. Ehhez képest az LT1115 már rekord mert 1 alatti. Körbejárom a javítási koncepciót. Maga az előfok emlék. 10 éve csináltam... Utána kaptam a boros dobozt a feleségemtől... Ki tudnám herélni...az elejét, de az utolsó gondolatom jelenleg.
(#) kadarist válasza szendi001 hozzászólására (») Aug 19, 2024 / 1
 
Igen, a doksi 4. oldalán látható diagramokon ábrázolják a zaj mértékének frekvenciafüggőségét.
(#) szendi001 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 19, 2024 /
 
Köszi! Már látom mit keressek!
(#) szendi001 hozzászólása Aug 21, 2024 /
 
Korbe jartam a kerdest, de eleg meredek amit talaltam. Az olcsobb joszagok tapegysege limitalt. Az ami meg tenyleg mindnet visz, 20 EUR/db...
Megprogalkozom kicserelni mindet NE5532-re. Eleve nyerek a zajon mivel 3 par muveleti erosito van benne. Ha lenyeges javulast erzek es tenyleg latszik ar irany, keresek majd valami hasonlot, de olyan mintha a fogamat huznak.Bővebben: LinkBővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2024
(#) szendi001 válasza szendi001 hozzászólására (») Aug 25, 2024 /
 
Nem a műveleti erősítők a hülyék... Tesztelgettem ma az erősítőt, de köze nincs a problémához. Rászór a trafó a nyákra, földhurkos is, és valami az egész jelúttal nincs rendben. A téma, ha valaki érdekel, a hanszer erősítős topicban lesz tovább vesézve.
(#) diamik hozzászólása Szept 11, 2024 /
 
Sziasztok,

-igen épp keresem- van valakinek esetleg ötlete, hogy DIP tokban milyen műveleti erősítővel tudnék helyettesíteni egy NE5532-t? A lábkiosztás fontos és, a tápfeszültség: legalább ±20V. Eddig nem igazán találtam alternatívát.

19V-nál elment. Az adatlap szerint az abszolút maximum ±22V. Az ajánlott meg ±15V.

TL072 esetleg?

Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2024
Következő: »»   107 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem