Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2510 / 2510
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») Sze, 19:26 /
 
A diff. erősítő áramgenerátorában a LED nyitó irányú feszültségesése 1,8 V?
Szerk.: az R147, R148-on megtudod mérni.
A hozzászólás módosítva: Sze, 19:32
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») Sze, 19:33 /
 
Nem. Zöld ledek és 2,43V mindkettő.
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») Sze, 19:36 /
 
A 2,43 V mérésből származik? Ebben az esetben térdig kéne járnunk az áramban.
Szerk.: ami a lényeg, azaz R144 és R145 2,4 mA es árama.
A hozzászólás módosítva: Sze, 19:38
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») Sze, 19:41 /
 
Igen,most mértem. Az R144 1,9V, az 145 1,24V.
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») Sze, 19:48 /
 
A Q116 BE feszültsége 1,2 V? Nono! Az egy P/N átmenet, csak 0,6-0,7 V lehet.
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») Sze, 19:53 /
 
AQ116 BE feszültsége 0,62V, mérésre.
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») Sze, 19:59 /
 
A D113 LED-en ennek a BE feszültségnek + UR145nek kéne esnie. Az pedig nem 2,43 V, mint amit korábban írtál.
Ugorjunk egyet, mert a hiba valójában a VAS alacsony árama.
Ehhez tisztázni kéne az R106, R107 feszültségesését, ahol 1,6 V-ra számítunk.
Szerk.: ha csak a drivert teszteled, kösd össze a 3-7 kivezetéseket, hogy legyen DC egyensúly.
A hozzászólás módosítva: Sze, 20:05
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») Sze, 20:06 /
 
Na ott bizony már csak 1V van mindkettőn.
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») Sze, 20:16 /
 
A differenciál erősítő 33 Ω-os degeneráló ellenállásain kimérheted merre folyik el az áram.
A linkelt ábra elég nagyvonalúan felcsökkenti az 1,2 mA-t 1,6 mA-re mire az R106-hoz ér pedig abból táplálkozik Q101 és Q109 bázisárama, még ha elenyésző értékről is van szó.
A hozzászólás módosítva: Sze, 20:21
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Sze, 20:33 /
 
Figyelmetlen voltam, a 33,2k ellenállásokból származik a 0,4 mA áram amit kerestem. Ezzel majd Te is számolj!
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») Sze, 20:47 /
 
Köszönöm az eddigieket. Holnapig szüneteltetnem kell a témát a munka miatt.
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») Sze, 21:42 /
 
Ellenőrizd majd a ±13, 8 V-ot!
A visszacsatolás akkor lesz korrekt, ha a 3 és 4 kimeneteket összekötöd 1k+1k soros ellenállással és az ellenállások közös pontját kötöd a 7-es Feedback csatlakozóra. A szervót is láthatod tűrésen belül dolgozik-e.
Ezeket a vizsgálatokat melegen ajánlott végtranyók nélkül elvégezni.
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») Sze, 21:58 /
 
A szervo tápja rendben volt. A próba is pont ilyen átkötéssel zajlott. Csak annyi a furcsaság, hogy egy viszonylag magas dc offszettel indul az áramkör, ami fél-egy perc alatt közelíti meg a 0 Voltot. De azok alapján, amit ezekkel az erősítőkkel kapcsolatban találtam, elméletileg rendben van.
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») Sze, 23:02 /
 
A szervóban lévő 1M és 100 nF időállandója nem indokolja a több másodpercig tartó offset beállást.
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») 7:26 /
 
Az áram megoszlása így alakul: R108 16,5 mV; R109 15,5mV; R112 64mV; R113 70,5mV. Ezek az értékek kis mértékben és lassan változnak.
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») 8:51 /
 
Az egy a négy áram arány nagyon nincs rendben.
Ellenőrizd újra, jól vannak-e beültetve a diff. erősítő tranzisztorai!
Ha nincs ilyen hiba, mérd meg testhez képest Q101 és Q105 B, C, E feszültségeit. Bázis - nulla, kollektor 13 V, emitter -0,6 V néne legyen mindkettőnél.
Gondolom nem gerjed, mert azt a szkópon láttad volna.
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») 9:26 /
 
Bázisok 0V, Emitterek -1V, Kollektorok 13,2V illetve 13,3V. Nézzek egy gerjedést kimeneti panel nélkül? Volt némi zavar a jelben, de közel vagyok a trafóhoz, stb, így annak tudtam be. Semmi olyan ami nagy amplitúdóval lenne jelen. A negatív oldali diff páron 0,78-0,68V Emitter, 13,3 Kollektor, illetve 0V Bázis feszek.
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») 9:39 /
 
A bázis-emitter feszültségekben nem lehetne pár mV-nál nagyobb különbség és nem állhat ennyire távol 0,65 V-tól. A -1 V és a 0,78 V irreális 1-2 mA kollektor áramnál. Biztos nincs felcserélve a kollektor az emitterrel?
A szkóppal érdemes ránézned és a bementi csatlakozóra feltétlen tegyél rövidzárat.
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») 10:13 /
 
A szkópon ez van, a kimeneti panelon nézve. 0,2us, illetve 50mV/div, x1. Valami 10mega és 130mV. A diff pár első két tranzisztora darlington. Nem lehet, hogy ezért a nagy B-E különbség!
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») 11:00 /
 
Ha darlington van benne, akkor csak az 1 V körüli BE feszültség jó. Milyen típust választottál?
A Q101, Q105 keresztcserét javaslom, hogy kiderüljön a tranzisztor pár asszimmetriája okozza-e a hibát.
Az oszcilláció elég aggasztó, a kompenzációs kondik kapacitása nem lett véletlenül elnézve?
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») 11:06 /
 
MPSA13 npn, illetve MPSA63 pnp. 3,9nF mindkét kondenzátor. A lehetőségek szerint próbáltam a legközelebbi párokat kiválasztani a tranzisztorokból. Ha asszimetria van a diff párban, az okozna egy nagyobb dc eltolódást. De lehetne hatással a bias problémámra is?
A hozzászólás módosítva: 11:07
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») 11:33 /
 
A nyugalmi áram egyből rendbe jönne ha nagyjából azonos áram folyna a diff. erősítő mindkét ágában.
Az MPSA63 ON bázis-emitter feszültsége nem lehet 1 V alatt! Vagy nem az van a tokban, vagy rosszul van beültetve.
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») 11:44 /
 
Nos,micsoda fejlemények. Mérgemben lecseréltem a két MPSA13-at. Visszaraktam a kimeneti panel helyett az 1k-s ellenállásokat a visszacsatoláshoz. Jelenleg 3,3-3,7 Voltig állítható a bias feszültség a kimeneti pontokon. A negatív diff párnál is meglett az 1+Voltos Emitter feszültség. Mindjárt próbálom a kimenettel is.
(#) firstman válasza firstman hozzászólására (») 12:14 /
 
Valami még mindig nem az igazi. Úgy tűnik, hogy az input panel már rendben van. Egészen addig, amíg meg nem kapja a kimenetet. Azt bekötve megint csak 1,5V körül alakul a bias bázisok különbsége és nincs mérhető nyugalmi. Visszatérve az ellenállásokra, ismét jó értéket kapok.
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») 12:18 /
 
A VAS kimenő árama határértéken lehet. Mérd meg mennyi lett a darlington csere után!
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») 12:26 /
 
Meg van a 0,9V Mindkét ellenálláson (R125-R126). Igaz, ezt lassan emelkedve érték el. Érdemes lenne a 120Voltos tápot visszacserélni a 150-160V körülire? Segíthet az annyit?
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») 12:57 /
 
A tápfeszültség ekkora megváltoztatása nem lehet hatással a nyugalmi áramra.
Az viszont érdekes mennyi áramot szív el a teljesítmény-fokozat. Az R135/136 82 Ω feszültségéből ki tudod számolni. Jóval 2 mA alatt kéne lennie.
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») 13:07 /
 
Jóval alatta is vannak. R136 1,8mV R135 3,3mV. 22 és 40 uA körül, ha minden igaz. Lehet, hogy valami úton módon a visszacsatolás lesz a ludas?
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») 13:59 /
 
A visszacsatolás sem befolyásolja. A tranzisztorok BE feszültségét vizsgáld meg úgy mint korábban.
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») 14:18 /
 
Valamiért kb 20-60mV eltolódás van a diff párok emitter ellenállásainál a 40-40mV helyett. Nemtudok már mire gondolni. Közben kicseréltem az alsó darlingtonokat is,de persze nem vezetett eredményre. Ha be van kötve a kimeneti fokozat, a feszültség 3,6-ról leesik a felére a bias bázisok között. A potméter pedig úgy már ismét nem funkcionál.
Következő: »»   2510 / 2510
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem