Fórum témák
» Több friss téma |
A TL tápfeszültsége lehet maximum 36V. A belső referenciája állandó, a mi kb. 2,49V. A feszültséget nem csak a TL határozza meg. De itt alapvetően nem referenciának, van használva.
Értem.
Közben elolvastam "Nikkel akkumulátorok kisütése" cikked, hogy okuljak. Az általad küldött kapcsolásnál Bővebben: Link mekkora lehet a beállított minimális és maximális lekapcsolási feszültség amit a potenciométerrel belehet állítani? Maximum mekkora merítő áramot bír el a kapcsolás biztonságosan ha a FET nincs hűtve? Csak hogy ha kisütésre használom tudjam mit bír károsodás nélkül. A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2016
Hello! Ez a kapcsolás, 12V-os aksihoz készült. A beállítási lehetősége kb. 7,5..11,2V. De van egy hibája is, hogy az aksi feszültsége lassan csökken, így a lekapcsolás is lassabban megy végbe. Addig a Fet analóg üzemben van. Vagy is fűthet.
A minimális és maximális feszültséget a bementi osztó osztásaránya és a TL 2,5V-os küszöbértéke határozza meg. De ezen kívül több dolog befolyásolja a dolgot. Mert a TL-nek is van maradék feszültsége mikor bekapcsol. Ez levonódik a Fet nyitófeszültségéből. Az pedig a Fet küszöbfeszültségének függvénye is. Hogy mekkora áramhoz, mekkora nyitófeszültségre van szükség. De a Fet Gate feszültsége nem lépheti túl a 20V feszültséget. Az korlátozza a maximális feszültséget is. De ezt is lehet határolni, de az meg többletfogyasztást okoz. Stb.. Lehet jobban tudnák segíteni, vagy érteném mit is szeretnél, ha elárulnád mihez szeretnéd, mekkora lekapcsolási feszültséggel és terhelőáram mellett. Mert így csak sötétben tapogatódzás van. Olyan meg nincs, hogy valami mindenhez jó. Számos dolgot kel figyelembe venni.. Itt van egy másik megoldás, ami mentes a lekapcsoláskori lassú működéstől, mert itt a kimenti feszültséget figyeli és amikor az el kezd csökkenni, megindul a kikapcsolás, ami szintén csökkenti azt. Vagy is "lavinaszerűen megy végbe a dolog. De ennek is vannak határai és a Fet RDSon ellenállása és a terhelés nagysága is befolyásolhatja a működést.. (Hiszen azon a terhelés alatt, valamennyi feszültség is esik.)
Köszönöm így már jobban értem.
Amit előzőleg kérdeztem az akku+lámpához kell hogy ne legyen mély kisülés, azt megépítem. Viszont arra gondoltam, hogy van itthon pár akkus gép ami ritkán van használva és egy kis formázás ráférne. Ehhez kellene egy akku kisütő. Konkrétan 7,2 és 36 Volt közötti akkuk. Úgyhogy 6-30 volt között kellene tudni állítani, és maximum 2A terhelő áramot még elkellen bírnia. Köszönöm a segítséget, tőled mindég tanul az ember.
Ilyen széles feszültség tartományban már nem könnyű egyszerű szerkezeteket készíteni. De lehet nem is célszerű. A lehetőség, hogy a kisütő áramot pld. egy ehhez és a feszültséghez megválasztott izzón célszerű a levegőbe küldeni. De ha szabályozni is szeretnéd az áramot 0..2A tartományban, akkor már segédtápfeszültség is szükséges. Valamint egy vezérelhető áramgenerátort kell készíteni, lekapcsoló elektronikával. De azt figyelembe kell venni, hogy a 36V és 2A már 72W. És ezt kell a tranyóknak a levegőbe küldeni. Ami már másfél Weller páka hőteljesítménye. Vagy is forszírozott hűtésre is szükség lenen.
Üdv! Olvastam a cikket és a módosításához szeretnék tanácsot kérni. Adott egy 9,6V-os két darab rúdból álló akku pakk. Ehhez szeretnék kisütőt készíteni. Nézegettem az izzókat, de nem igazán találtam olyat ami passzolna ehhez a feszültséghez. Esetleg egy 6V-os és egy 3,5V-os sorba kötve megoldás lehet? Illetve van-e értelme azzal foglalkozni, hogy a két rúd közti összekötő kábelt megcsapoljam és inkább 2db 4,8V-os kisütőt próbáljak összehozni?
Szia!
Ekkora feszültségre már érdemes egy áramgenerátort betenni kisütőnek, kombinálva egy kisebb feszültségre lekapcsoló elektronikával.
Köszönöm, de ez nekem sajnos nem sokat mond. Konkrét megoldás kellene amit után tudok építeni.
Rakd akkor ezt össze, esetleg finomítanod kell egy keveset..
A BD-t hűteni kell valószínű, az 1 ohm pedig a kisütő áramtól függően x wattos legyen.
Hello!
Miért kellene az kisütő izzó feszültségét az aksihoz illeszteni? Ha nagyobb, már is megfelelő.. Fogalmam sincs milyen aksi lehet az, ami két tagból áll, és 9,6V-ot ad. Így a lekapcsolási feszültséget sem lehet megmondani. De ezzel az áramkörrel megoldhatod. Az izzó gépkocsiba való, ilyen fajtát javaslok, mindenhol kapható (hentesnél nem). A lekapcsolási feszültséget pedig a zénerrel állíthatod be. Kb. zéner+0,6V lesz az értéke. A kisütés a nyomógombbal indítható, magától áll le és ez után nem fogyaszt semmit. Ha ez egy 8 cellás NiMh lenne, akkor 6.8V,,7.5-os BZX55-ös zéner kell bele. Kb. 400mA lesz a kisütőáram. A kapcsolási és a beültetési rajz törölve, mert hibás volt. Itt a helyes. A hozzászólás módosítva: Júl 17, 2020
Moderátor által szerkesztve
Köszönöm. Középen a háromszög milyen alkatrészt jelöl? Az Rki milyen értékű kell legyen?
Gondolom a kisütő áramot az állítja be. Az akkupakk 1100 mAh-ás. Mekkora kisütő áram kellene ehhez? Nem baj ha tovább tart a kisütés, de kelljen nagyon nagy borda a BD-re.
Az egy műveleti erősítő, lehet pl. egy fél LM358. A tápját az adatlapja szerint kösd be.
Rki pl. 15 R 10 W, akkor lassabban merül le, de tovább is tart. . A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2020
Lent a képen látható az akku. Elhelyezési elgondolásból van ilyen kialakítása.
1100 mA-hoz talán jobb lenne Rki=22R, sacc 0.3 A lenne, de akkor az 1 R-t is növelni kéne 2R7-3R3-ra.
A zéner lehet szédül háttal menetiránynak.
Köszi! Sajnos igazad van..
Ni-MH AA 600 mAh 1.2 V töltéseA címben jelzett akkun 620 mV-ot mérek, a töltő nem tölti fel. Kuka, vagy meg lehet indítani?
Hello!
A Ni-Cd akksikat fel lehetett éleszteni, még akkor is ha nulla volt bennük. Persze "jü" már nem lett egyik sem. A Ni-Mh akksik általában kukások lettek. Ennek önkisülési árama is lényegesen magasabb. De megpróbálhatod egy áramkorlátos táppal 60mA körüli árammal tölteni 1,3V-ig. Ha utána tartja, akkor megmenekült.
Na ezért kell eltenni talonba egy "buta töltőt", mert ezek a mai mikrokontrolleresek a túlmerített akkukat nem kezdik tölteni. A régi jó dolgok, ugye.
"Buta töltőm" van, de nem eszi.
Proli007 módszerét megpróbálom.
Labortáp hiányában, ilyesmivel is próbálkozhatsz.
Ezzel nem igazán fog menni. A feltöltött cella közelebb van az 1.5 V-hoz.
Üdv. M.
Granpának szerintem nincsen labortápja.
Arra jó lehet, hogy 620 mV-ról felhúzza annyira, amit az automata töltő már elfogad (és nehéz vele nagy bajt csinálni).
Csak arra kell, hogy amit a töltő nem indít el, "felsegítse" annyira, hogy fel tudja tölteni.
Kiváncsi vagyok, hogy egy nap "töltés" és pár óra "pihenés" után hány mV?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |