Fórum témák
» Több friss téma |
Szerintem a pedállal fog leginkább meggyűlni a baja a kollégának.
Ugyanakkor, ha van jól bevállt recept, akkor Gery78 és éppen ugyanezt konstruál ezerrel.
1.lehet pont a kedvező fordulatszámon "nem jó" lábbal tartani pl. 3800 menetig. 2. hamar szakadáshoz is vezethet egy kis "rugdosás". 3. mechanika kivitelre fordított többletenergia. 4. egy speciális potencióméter beszerzése nehézkes, drága. a nem megfelelő minéségből fakadó kontakthiba általi sebességváltozás is szakadást eredményezhet. A jelenleg forgalmazott kjnai potmétereknek könnyű kitaposni a belét..
Hogy mindkét kezed szabad legyen az az alap. A csavarbehajtó csak akkor jó ha teszel rá lassító áttételt. Nekem egy tredzsent (trabant) ablaktörlő motorom van, annak a kivezető tengelyén van közvetlenül a fúrótokmány amibe befogom a csévét, de még ez is nagyon gyors, 3-4V-tot szoktam adni neki a 12V helyett. Ez a kulcsa a lassú de biztos tekercselésnek. Ha kicsit is üt a cséve eleve nem lehet gyorsan forgatni, bármi baj van meg kell állni, akár vissza is kell tekerni, ennél a lassú módszernél ahogy én csinálom sosincs hézag a menetek között, nem ugrik át, nem kell visszafele tekerni, megállni sem kéne ha nem kéne néha pihenni, de kell, mert ahhoz hogy rendesen lásd mi történik fölé kell görnyedni az meg fárasztó.
Fordulatszámot menet közben nem kell változtatni mert minek, a kapcsolást én is egy mezei lábkapcsolóval oldottam meg. Illetve az enyém nem kapcsoló hanem nyomógomb (mint a csengőé vagy a varrógépé) így csak le kell emelnem róla a lábam és azonnal megáll. A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2024
Mindketten meggyőztetek.
Először jó ötletnek tűnt, de tényleg csak hátrány a pedál.
A pedál kell, ha jót akarsz, de csak kapcsolni. Aztán a fordulat beállítását, felfutását, gyors leállítását egyéb elektronikával kell megoldani. Legjobb egy frekiváltó, mert az mindent tud, beállítható. Igaz, 3 fázisú motoros megoldás kell, de többször láttam kis teljesítmányű, alkalmas 3fázisú hajtóműves motort nem drágáért. Hosszabb távon és munkánál, hobbinál bevált.
Az alapgondolat szerinti csavarbehajtó elég ideális kiindulási eszköz lehet, mert eleve van két sebességfokozata, ahol a lassúbb némi szabályozással éppen ideális lehet a tekercseléshez. Van rajta csapágyazás, és tokmány, ami szintén praktikus kiépítés.
Többen is említik a két kéz szükségességét. Nekem jól bevált a kurblis tekercselőm, sok 10 éve használom (igaz, van motoros is). Ennél jobb kézzel tekerem, ballal vezetem a vezetéket. Szinte mindig a 2:1 fogaskerék van rajta, azaz 1 kurblifordulatra 2-t fordul a tengely. Ez kényelmes sebesség, nem versenyló, de lehet vele haladni (fotómellékleten a hajtás). A menetek számolása szinte szóba se kerül, pedig az eszköz szempontjából ez egy lényeges mozzanat. Tudnia kell érzékelni az oda-vissza forgatást, a billegtetést, és ehhez igazodva oda-vissza kell tudjon számolni.
Éppen azért esett rá a választás, mert a mechanika szinte készen van.
Én is ígéretes kiindulásnak tartom, és várom a fejleményeket. Mert azért van még itt néhány részlet amit meg kell oldani.
Akár tökéletes is lehetne a csavarbehajtó, nekem azzal két alapvető gondom lenne, az egyik, hogy maga a test hengeres és nem is egyenes, annak nem egyszerű felfogatást csinálni. A képen lévő trabi ablaktörlőmotoron ott van a 3 csavar amivel szinte bármilyen állványra ráépíthető, de én még azt sem csináltam hozzá mert az is csak a helyet foglalná, hanem ha éppen kell (ritkán kell) akkor egy szorítóval felteszem az asztal szélére.
A másik gond ezekkel a behajtókkal épp maga a mechanika, kotyognak, lötyögnek, a tekercseléshez pedig masszív mechanika kell, olyan ami semennyit sem kottyan. A számláló tekintetében az én igényeimet eddig tökéletesen kielégítette ez a frekimérőből bontott TIL306-os számláló, nem végez ugyan matematikai műveleteket, a motort sem állítja meg, sőt még visszafele sem számol, de nekem ilyenre nincs is szükségem, mert mint írtam sosem tekerek visszafele. Illetve igen, egyetlen menetet minden sor végén amikor felragasztom rá a sorszigetelőt. Ezt sem lenne muszáj, de megcsinálom, mert én nem szeretem ha a huzal tengelyirányban csavarodik. Valamint én csak sorokat számolok, ezért bőven elég a 3 számjegy, minden sor végén nullázom a számlálót és a következő sor nulláról indul. A jeladóm egy mezei résopto (ott van mellette a képen) ami egy fahasábon van ráragasztva egy lemez darabra hogy súlya is legyen, ezt csak alátolom a tokmány alá, a tokmányon van egy kis ragasztószalag darab ami elhalad a résben. A nagy darabok tekercselésére ami erre nem fér rá, pl. hegesztőtrafó arra nekem is egy kézi hajtányom van, fél méteres deszka darab, befogom a nagy asztali satuba, van benne egy 10-es menetes szár, azon meg egy nagy hajtókar és akár a 25 centi széles csévét is meg tudom tekercselni rajta.
Megkértem és ezért rajzolt egy digitális fordulatszámláló megoldást Proli007. Elsőre egy külső számláló egységet akartunk használni, de ez nem úgy működött ahogyan vártuk. Ezért az érték kijelzésére is tervezett egy áramkört, ami már tökéletesen működik a korábbi vezérlő egységgel.
Egész fordulatokat tud oda-vissza számolni. A billegtetés nem okoz hibás számolást, sőt más egyéb módon sem tudtam „becsapni”. A számláló panelen van egy nullázó nyomógomb, illetve kézzel is tudjuk fel-le léptetni a kijelzett értéket. Erre akkor lelhet szükség, ha bármilyen okból úgy fordítjuk a tengelyt, amihez nem tartozik menetszám változás. Ha visszaszámoláskor 0000 érték alá megyünk (akár kézi léptetéssel akár visszaforgatással), akkor 9999 értéket kapunk, ami tovább csökkenthető. A fotómellékleten még a régi vezérlés és a régi érzékelő látszik, de már az új számláló modullal. A látványterveken viszont már egy olyan panelkombinációt ábrázolok, ami méretben is pontosan illeszkedik a számláló panelhez, és csatlakozásuk is egymásba tolható. Tényleges tekercselő tengellyel még nem próbáltam ki, de itt már csak mechanikai problémák merülhetnek fel. A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2024
Ügyes! Annyit tennék hozzá, mivel én már csináltam hasonlót: a tárcsa megoldásod "inverzét" jóval egyszerűbb megoldani. Vagyis a tárcsából egy kisebb ablakot kivágni, nem pedig egy kilógó részt hozzátenni.
Ha ezt látom évekkel ezelőtt, ilyent építek. De mivel egy kedves Fórumtárs, LCD 2x16 kijelzővel, pofon egyszerű programozhatósággal, 4 digiten működő 2 tizedessel dolgozó számlálót alkotott, így az működik nálam a világ végéig. Az is igaz, ki kellett költekezni egy enkóderhez rendesen, 3.600.-Ft volt....
Igen, teljesen jó a felvetés. A helyes irányérzékelésnek az a feltétele, hogy a "takarás" minimum olyan széles legyen ami egyszerre ki tudja takarni a két érzékelőt, és a "hiány" is minimum olyan széles legyen ami már képes mindkét érzékelőt nyitni.
A modellemen látszó tárcsa azt a helyzetet igyekszik szimulálni, amikor nem egy tárcsa van a tengelyen, hanem csak egy lemezke forog körbe (azért rajzoltam mégis tárcsát, mert így látványosabbnak ítéltem).
Természetesen számos egyéb megoldás is van, amik biztosan többet is tudnak. Ennek a szépségét abban látom, hogy nem kell hozzá program, mégis tudja amit én elképzeltem az elején.
Megnézegettem a számlálódat és mindjárt felmerült bennem két gondolat. Miért van kettő belőle, és miért van STOP érték? Gondolom utóbbi azért kell, mert olyan gépi hajtású eszközön számolsz, ami leáll ha eléred a határt (nálam én érzékelem ha elérem a kívánt menetszámot).
Én is ilyent képzeltem az elején, nem tehetek róla, hogy a Segítőm tovább gondolta és abszolút komfortossá tette. Miért van kettő? Mert a leginkább érdekes dolognál, kimenő trafónál kétféle menetszámmal, vagy összegző menetszámmal, stb. dolgozom. Vagy, ha amelyikre nincs szükségem, kikapcsolható, 1db 3 állású kapcsoló segít.
A STOP mit is csinálhatna még? Miközben a menetek jó elhelyezkedésére figyelek, egy fény, hang is jelezhetne, itt a vége, kézi tekerés esetén is. Nálam leállít, szerintem nem nagy dolog, ha amúgy eléggé el nem ítélhető módon motor forgatja a csévét... Szóval nem egészen egyéni ízlés dominál, hanem a praktikum, hasznosság. Mondjuk nem értem, máig fenn van minden része a fórumon és mégis a párat visszalépni a nyerő...Önmegvalósítás? Akkor minden lépés, kapcsolás, szoftver, nyák legyen saját. Nem így van és jól van így.
Nekem tetszik a számlálód, mint látvány. A funkcionalitást nem tudom megítélni, de nyilvánvalóan azt tudja amire szükséged van, és így pont ideális.
Futólag visszanéztem a témát, és nem találtam benne a számlálódról több infót. Szívesen tanulmányoznám, amihez jó lenne egy link, amin látom a részleteket. És ha lehet, akkor a komplett tekercselő mechanizmust is megnézném, mert ebben is lehetnek érdekes megoldások (pl. az encoder elhelyezkedése, kapcsolata a forgó tengellyel, stb.). A most mutatott számláló -itt is köszönöm Proli007 munkáját-, számomra nem "visszalépés", hanem "lépés" egy konkrét irányba. És nem ez az egyetlen lépés, mert készül egy másik megoldás is, ami már programozott irányból közelít, de még mindig 7 szegmenses kijelzőket használ (az én kifejezett kérésemre), mert ezt jobban látom. Talán az még hozzátartozik, hogy nekem tulajdonképpen már nem nagyon van szükségem semmire. Bármi amit építek, vagy csak töprengek rajta, az elsősorban a szórakoztatásomért van. De ha már babrálok vele, akkor igyekszem olyan célokat találni, aminek legalább látszólag van értelme. Idézet: „Futólag visszanéztem a témát, és nem találtam benne a számlálódról több infót.” itt mindent megtalálsz ]Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2024
A T. Kolléga mutatja a helyét, én meg az igen igényes, költséget nem kímélő tengelykapcsolatot az enkóder és a főtengely között... Több éve így van, még nem kellett cserélni, javítani.
Csak arra költök, ami indokolt, ez bevált. Amúgy szintén viszonzom, minden szempontodat tiszteletbe tartom. Valamint az én céljaim, megvalósításaim is 100%-osan hobbi, szórakozás. A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2024
Több mint elég nyomatékot visz át az a kis műanyag csődarab.
Köszönöm és CHZ-nek is.
Csak a gép sarkát látni, ami alapján ez távol esik egy amatőr tekercselőtől. Inkább valami gyári tekercselőgépnek tűnik. Az enkóder felfogás egyedi, de célszerű.
Elkészült a terv szerinti kombináció is. A két panelt nem egymásba dugtam, hanem összekábeleztem, mert ez egyszerűbb volt mint kiszedni a csatlakozót.
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2024
Idézet: „Mondjuk nem értem, máig fenn van minden része a fórumon és mégis a párat visszalépni a nyerő...” Én speciel megírtam Arduinora egy teljesen automata tekercselő szoftwert Bakman segítségével. Mikor készen lett, akkor eszembe jutott, hogy van Nextion kijelzőm, azzal is össze lehet hozni... Aztán mikor már félig az is készen volt: Hmm, írjuk meg raspberryre, legyen érintő kijelző, aztán lőjük a Holdra. Na mindegy, közben kiderült, hogy az encoderemet könnyebb használni mint gondoltam, csak normálisan illeszteni kell. Jelenleg az illesztő modult várom. (Siemens abszolútérték encoder) A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2024
Az enyém abszolút 3.600.-Ft-ba került... Mivel sosincs áramszünet, ez is elég, de van szünetmentesem, ha egyszer is előfordult volna az évek alatt tekercselés közben, hogy áramszünet lett volna.
A Kolléga tökéletesre megoldotta a technikát, 2 tizedessel az fel-le számlálást - megenné a fene, ha ez fontos lenne, de üsse kő - nem tudom, mit lehet/kellene még adjusztálni rajta? Amúgy tényleg csak a szemem kívánta, egy valami abszolút értékes enkódert, újan vettem a napokban 5ezerért. 120 a boltban... A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2024
Apró kicsi lépésekben haladok a tekercselővel. Véglegessé vált a konstrukció (a terveken már készen is van), elkészültek az áramkörök (ezek idő közben módosultak), felfogattam a számláló érzékelő/jeladó segédpaneljét és a hozzá tartozó lepkét és a fogaskerekeknek is hajtogattam egy burkolatot. Ez nem elsősorban a biztonságot szolgálja, hanem a műhelyben rendszeres piszoktól, portól igyekszik védelmet nyújtani. A burkolatban biztosan lehet hibát találni, de ennyire futotta egy satuban, és funkcionálisan hibátlanra sikerült. A mechanizmus ezzel elkészültnek tekinthető, az áramkörök elhelyezése, majd egy kis cicoma van még hátra.
Megcsináltam a szélső takarókat és az előlap is beépítésre kész.
A mikrokapcsoló éppen nem ér ki az előlapra, ezért 5mm-es pneumatika csőből vágtam toldó darabokat rá. Ezt még vissza fogom az előlap fölött 3 mm-re vágni, illetve később talán egy csinosabb figurát kitalálok, és megkérek valakit egy 3D nyomtatásra (vagy akár az se kizárt, hogy kifaragom fából). Az előlap ferde lapjára, ahol a kezelőszervek vannak még egy további takarólemezt is tervezek, amire a számokat elfedő füst-szinű plexit képzeltem, és feliratokat is tartalmazó matricát. A belső előlapon felfedezhető, hogy kifogyott a 4-es anya csatlakozó házam, ezért 2 db 2-esből raktam össze ezt. Látszólag a feladat egyszerű, de a 2-es csatlakozó szélességét meg kellett kurtítani, mert egymás mellé téve nem adják a kívánt tüsketávolságot. Ezzel el lehet vacakolni, de végül is megoldottam, valamint a két belső megvezetőt is le kell faragni, az összeragasztás előtt, lehetőleg úgy, hogy az alsó karom ne sérüljön. A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2025
Lehet, már nem látok jól és van rajta, ha nincs, valamilyen mechanikus féket, vagy tengely rögzítőt csinálhatnál rá. Sokat szokott segíteni, főleg a kurbli környékén, mert néha kevés a két kéz.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |