Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ARM Single Board Computer
Lapozás: OK   1 / 1
(#) skateman5 hozzászólása Aug 18, 2008 /
 
Sziasztok!

Ez az első fórum-"postom" itt az oldalon.
Nem vagyok egy nagy elektro-szakértő. Körülbelül a gimnáziumi fizikaórák emlékei vannak csak meg bennem.

Itthonra szeretnék egy torrentkliens/VoIPállomás/zenelejátszó ötvözetet, SBC/beágyazott rendszer, kinek hogyan tetszik. A lényeg egy 400MHz-es Freescale I.MX31-es ARM11 mikrokontroller lenne (viszonylag olcsón hozzá tudok jutni ismerőstől). Annyira jutottam önerőből, hogy talán kell hozzá power-management IC. Ezt sem lenne gond beszerezni, és még az ára is "kedvező".

Gondolom még kell hozzá RAM, NOR/NAND FLASH, de ezekhez sajnos nem értek. Ezenkívül nem tudom hogy mi kell még az eszközbe, meg hogy hol tudok hozzá valami NYÁK-tervet keríteni. Ebben kéne a fő segítség.

Szóval amit az eszköznek tudnia kéne:
- 1x10/100 LAN port támogatása és vezérlése, legyen hálózatba csatlakoztatható
- 4xUSB port, ezekre menne: Pendrive, külső HDD, bluetooth adapter,
- Debian ARM Linux futtatása (akár a pendrive-ról)
- 1xJACK kimenet hangszóróra
- 1xJACK bemenet mikrofonnak
- 1xLCD kijelző vezérlése, van itthon valamilyen 2x40 soros, azt kéne működésre bírni benne, tudtommal linuxhoz van pár LCD-s driver, amivel ki lehet írni az aktuális lejátszott zeneszám adatait (vagy mást)
- SSH vezérelhetőség, vagy valami USB-s konzol-megoldás
- Nem nagyon fontos a torrentezés, de ha megoldható, akkor bírja 1 torrent fájl letöltését vagy seedelését (külső HDDről)
- Bluetooth A2DP fülhallgatómra zene küldése (szoftver megvan rá, csak erőforrásilag bírja)
- Skype kliens, vagy más VoIP hálózatra való csatlakozás (BT fülhallgató/JACK)
- Ha nem kell sokat szenvedni érte, akkor VGA csatlakozás, esetleg billentyűzet

Körülbelül ez kellene, de nem tudom hogyan tovább. Az is lehet, hogy nagy fába vágtam a fejszémet és jobban megérné venni egy kész SBC-t. De abszolút fogalmam sincs, hogy hogyan tovább, ezért kérnék most segítséget.

PS: A szükséges eszközöket innen rendelném, magyarul is tudnak, de nekem a szlovák "részlegből" lennének a cuccok.
PPS: Amiket fentebb leírtam, csak a hardveri részében kell segítség, szoftveres dolgokban otthon vagyok, kivéve a Debian bebootolása előtti pillanatokban szóval esetleg aki ért az ARM mikrokontrollerek bootolásához, az is szóljon hozzá pls.
(#) Topi válasza skateman5 hozzászólására (») Aug 18, 2008 / 4
 
Egymagad megépíteni ezt nem kis feladat. Én ilyenre egy routerboard-ot javasolnék.
ADM processzorokkal. ARM9-esekkel is lehet kapni. 350-500MHz-es RouterBoard-okat is kapni. Van rajta MiniPCI a legtöbbjén, így azt építesz mellé amit akarsz.

Egy olyan routerboard ami neked kell cca. 15-18E netto. Namost ennyiből elektronika tapasztalat nélkül 100% hogy nem fog sikerülni.

Igazán nem akarom elvenni a kedvedet, de egy ilyen komplexitású számítógép megépítéséhez nemcsak magasszintű hardver programozási ismeretek és tapasztalatok szükségesek, de az alap szoftver, az alap kernel elkészítése, a board-on lévő ARM-ba kerülő programot nem egy perc megírni.

Routerboard. Azoknál nézelődj. Komplex, kész modul, de mégis nyitott annyira, hogy akár GPIO-kat akár egyedi PCI vagy PC104-es eszközöket futtathass rajta/programozz.
(#) Tomi20 válasza skateman5 hozzászólására (») Aug 18, 2008 /
 
Amiket így leírtál azok még egy gyakorlott programozónak is nagy fejfájást okozna, nem is beszélve a ráfordított időről. Az én javaslatom egy P3-as gép, amibe belepakolhatsz mindent, biztos menni fog, nem lesz túl sok a fogyasztása sem, és bővíthető is....
(#) skateman5 válasza Topi hozzászólására (») Aug 18, 2008 /
 
Ez ok!
Ismerem a RouterBoardot, dolgozunk is ilyenekkel néha, de akkor inkább úgy írom, hogy van 1 ingyen (fentebb említett) ARM11-es CPU-m. Az összeszerelési munkálatokban pedig van segítségem.

A fő gond a "segítséggel", hogy nincs ARM tapasztalata.
Linux-ban otthon vagyok, szóval a szoftver része tényleg csak a bootolás lenne.
(#) Sergei válasza skateman5 hozzászólására (») Aug 18, 2008 /
 
szia

LINK szerintem. :gumicsirke:

üdv Sergei
(#) Lucifer válasza skateman5 hozzászólására (») Aug 18, 2008 /
 
Üdv!


- 1x10/100 LAN port támogatása és vezérlése, legyen hálózatba csatlakoztatható
Megoldható külső hálózati csatolóval.

- 4xUSB port, ezekre menne: Pendrive, külső HDD, bluetooth adapter,
A cucc csak 2 Hostot tud.

- Debian ARM Linux futtatása (akár a pendrive-ról)
Megoldható

- 1xJACK kimenet hangszóróra
- 1xJACK bemenet mikrofonnak
Tenni kell mellé egy mellé egy AC97-es kodeket.

- 1xLCD kijelző vezérlése, van itthon valamilyen 2x40 soros, azt kéne működésre bírni benne, tudtommal linuxhoz van pár LCD-s driver, amivel ki lehet írni az aktuális lejátszott zeneszám adatait (vagy mást)
Megoldható.

- SSH vezérelhetőség, vagy valami USB-s konzol-megoldás
Ha már linuxod meg hálózatod van ssh nem kérdés.
Továbbá a stuff bővelkedik sorosportban, így lehet soros konzolod is.

- Nem nagyon fontos a torrentezés, de ha megoldható, akkor bírja 1 torrent fájl letöltését vagy seedelését (külső HDDről)
532 Mhz mellett bármit

- Bluetooth A2DP fülhallgatómra zene küldése (szoftver megvan rá, csak erőforrásilag bírja)
Megoldható

- Skype kliens, vagy más VoIP hálózatra való csatlakozás (BT fülhallgató/JACK)
Skypenak QT kell, annak X11 tehát eddig kell magad sw szinten elküzdeni.

- Ha nem kell sokat szenvedni érte, akkor VGA csatlakozás, esetleg billentyűzet
PS2 megoldható, a videó is lévén erre van kihegyezve a stuff.


Már csak egyetlen gond maradt:
Package Information
Plastic Package
Case 1581 14 x 14 mm, 0.5 mm Pitch
Case 1931 19 x 19 mm, 0.8 mm Pitch

BGA ehhez minimum 4 rétegű panel kell.
Nézd meg pár hazai panelgyártó cég árkalkulátorát egy 20*30 cm-s 4 rétegű panelre. Szvsz. a projekt innetől halott ügy.

(#) skateman5 válasza Lucifer hozzászólására (») Aug 18, 2008 /
 
Idézet:
„Tenni kell mellé egy mellé egy AC97-es kodeket.”


I2S támogatása van az MCU-nak, az nem elég?

Idézet:
„A cucc csak 2 Hostot tud.”


USB HUB?

Idézet:
„Megoldható külső hálózati csatolóval.”


Ezt hogyan?

Idézet:
„BGA, ehhez minimum 4 rétegű panel kell.”


Nem magyarország lakója vagyok Szóval a gyártókat nem ismerem... Link?
(#) skateman5 válasza skateman5 hozzászólására (») Aug 18, 2008 /
 
Esetleg találtam 1 alternatív megoldást.
ASUS WL-500gp
Van hozzá OpenWrt-s linux, de Debian is fut rajta.
Csak azt nem tudom 32MB RAM elég lesz-e neki???
(#) dpeti válasza skateman5 hozzászólására (») Aug 18, 2008 /
 
mindenhol nagyon drágán fogják azt a nyákot legyártani... szóval otthon szórakozásból kis 1-2db-os szériában nagyon nem éri meg...
plussz nem tudom hogy azt a BGA tokos IC-t hogyan szándékozod beforrasztani...
vegyél egy barebone PC-t vagy routerboardot, azok csendesek és tudják azt ami neked kell, és még ár/érték arányban is jól jössz ki
(#) Moderátor hozzászólása Aug 19, 2008
 
Legyetek szívesek használni az idézet gombot hozzászólás írásakor, sokak számára átláthatóbb lesz tőle az egész szöveg!

Kösz!
(#) pici hozzászólása Aug 22, 2008 /
 
Meg lehet közelíteni a feladatot más oldalról is.
Olcsóbb egy már kész tömeggyártott terméket megvenni és azon fejlesztgetni. Pl GPS PNA készülék. Ezekben ARM proci van és nagy kijelző. Sok memória és már fut rajta a Windows CE. Van BlueToothos is.
Ethenet még nincs benne, de vannak soros port kivezetések. Ha nem kell a GPS akkor máris van 2 UARTod.
Ezek sebessége igen széles a 266-533Mhz-ig ami elég gyors már. De az MP3 és AVI,MPG lejátszók már rajta vannak. Külső tároló az SD kártya, aminek csak a pénztárcád szab határt
USB van, igaz alapból SLAVE.
Az LCD-k pedig messze megfelelnek az elvárásoknak. A legkisebbek 3,5" 320x240 16m a nagyobbak 4,3" 480x270 16m és a vezérlés már megoldott persze a touchscreen is benne van.
Ezek a PNA-k igazából PDAk is, csak a windows le van butítva, annyit tud amennyit muszáj, de egy kis update után azt tudja amit akarsz

Windows CE 5 PNA-n

Zsír új PNA-t kapsz 20 eft-től, de 10eft-ért is kapsz olyat ami pl GPS hibás, ha az ugyse kell...
(#) Lucifer válasza pici hozzászólására (») Aug 22, 2008 /
 
Abban igazad van hogy érdemesebb készregyártott cucccal próbálkozni. Viszont Windows CE-s szuttyal emberünk sosem fog célt elérni, lévén az z ő elvárásai közt a legtöbb a hálózati dolog.
Ha már ARM meg szeretném kérdezni, nincs e valakinek Windows CE 5 platform buildere elfekvőben?
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem